Ματς έπος: Ο "εξωγήινος" Λεμπρόν δεν ήταν αρκετός-Προβάδισμα οι "πολεμιστές"

Παρασκευή, 1/6/2018 - 08:33

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 51 πόντους έκανε ρεκόρ καριέρας στους τελικούς, όμως οι Ουόριορς με καρδιά πρωταθλητή και ορισμένα σφυρίγματα πήραν στην παράταση τη νίκη με 124-114 (107-107 κανονική διάρκεια) για το 1-0 στους τελικούς.

Με ένα απίθανο ματς ξεκίνησαν οι φετινοί τελικοί του ΝΒΑ, το οποίο μετά από ένα δραματικό φινάλε στην κανονική διάρκεια (107-107) πήγε στην παράταση και εκεί κατέληξε στους Ουόριορς με 124-114!

Οι Καβαλίερς τα έδωσαν όλα για να κάνουν το break, όμως μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή αν και οι διαιτητές σε ορισμένες φάσεις έπαιξαν περισσότερο από το... κανονικό Ουόριορς.

Ο ΛεΜπρον με το καλημέρα έδειξε ότι ήθελε να πάρει μόνος του το παιχνίδι και η πρώτη περίοδος τελείωσε με τους Καβαλίερς να είναι μπροστά στο σκορ με έναν πόντο (30-29).

Στη δεύτερη περίοδο οι «Καβς» κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 11 πόντων (51-40), όμως αυτή εξανεμίστηκε χάρη στην ευστοχία των Ουόριορς από το τρίποντο. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα μακρινό τρίποντο του Κάρι που έκανε το 56-56.

Στο τρίτο 12λεπτο, οι Ουόριορς πήραν ένα μικρό προβάδισμα αλλά το ματς δεν ξέφυγε σε κανένα σημείο χάρη στον επιθετικό οίστρο του ΛεΜπρον. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο 12λεπτο για να φτάσουμε στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα.

Στα 50,8'' από το τέλος της κανονικής διάρκειας ο Λεμπρόν με έμμεσο τρίποντο έβαλε μπροστά τους Καβαλίερς με 102-104. Οι Ουόριορς έκαναν την επίθεση, οι διαιτητές έδωσαν αρχικά επιθετικό φάουλ του Ντουράντ στον ΛεΜπρόν, όμως άλλαξαν την απόφασή τους βλέποντας τη φάση στο βίντεο. Ο Ντουράντ δεν έχασε τις βολές, ισοφάρισε και στη συνέχεια το λέι απ του Βασιλιά έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Καβς.

Ο Κάρι με έμμεσο τρίποντο στα 23,5 έκανε το 107-106 για τους πρωταθλητές και τότε ήρθε η φάση του αγώνα. Ο Χιλ κέρδισε το φάουλ από τον Τόμπσον στα 4,7΄΄. Μέσα η πρώτη, έξω η δεύτερη και η μπάλα στα χέρια του Τζέι Αρ Σμιθ!

Με το σκορ στο 107-107 ο Σμιθ... έχασε το μυαλό του και έτρεξε με την μπάλα εκτός ρακέτας, με τον ΛεΜπρόν να του φωνάζει για σουτ ενώ σε εκείνο το σημείο οι Καβς δεν πήραν ούτε τάιμ άουτ. Έτσι ο χρόνος έληξε και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Καβαλίερς έδειξαν πως... άδειασαν, οι Ουόριορς τα έβαλαν όλα και κάπως έτσι οι πρωταθλητές έφτασαν στη νίκη με 124-114.