Μάγκας ο ΑΠΟΕΛ, «ξέρανε» την Καραμπάχ και... βλέπει αστέρια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 13/8/2019 - 21:19

Μάγκας ο ΑΠΟΕΛ στο Αζερμπαϊτζάν, «ξέρανε» με 2-0 την Καραμπάχ και πήρε την πρόκριση για τα play-off του Champions League. Τα γκολ για τους πρωταθλητές Κύπρου ο Ντε Βινσέντι στο 34ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι και ο Μάτιτς στο 68ο λεπτό με γυριστό σουτ εκτός περιοχής.

Η αλλαγή στον πάγκο των πρωταθλητών Κύπρου φαίνεται πως έπαιξε καταλυτικό ρόλο στη ψυχολογία της ομάδας η οποία εμφανίστηκε αγνώριστη προς το καλύτερο στο Μπακού και εξασφάλισε την τεράστια πρόκρισης.

Πλέον, ο ΑΠΟΕΛ θα βρει στο διάβα του για τους χρυσοφόρους ομίλους της διοργάνωσης τον νικητή του ζευγαριού μεταξύ του Άγιαξ και του ΠΑΟΚ (2-2 η πρώτη αναμέτρηση στη Θεσσαλονίκη). Η αναμέτρηση ξεκινάει στις 21:30.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Στο 11ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Εμρέλι από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπιασε το γυριστό όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

Στο 20ο λεπτό ο Σλάφτσεφ έκανε το σουτ ανενόχλητος όμως η μπάλα κατέληξε για λίγο έξω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Σουτ στην κίνηση του Μπέζιακ από το ύψος του πέναλτι στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, στα χέρια του Βάγκνερ η μπάλα. Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ.

Ατομική προσπάθεια από τον Νικόλα Ιωάννου ο οποίος ανατράπηκε εντός περιοχής. O διαιτητής χωρίς κανένα δισταγμό έδειξε τη λευκή βούλα στο 33ο λεπτό.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τόμας Ντε Βινσέντι ο οποίος δε λάθεψε και έκανε το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

C

Απίστευτη απόκρουση από τον Μπέλετς και απίστευτη φάση για την Καραμπάχ στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ζουμπίρ έκανε το κοντινό πλασέ όπως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ απέκρουσε εντυπωσιακά και διατήρησε το 1-0.

Οβίδα φεύγει από το πόδι του Ντε Βινσέντι με τον Βάγκνερ να παραχωρεί κόρνερ ενώ η μπάλα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 52ο λεπτό οι γηπεδούχοι πολιόρκησαν την περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Αρχικά, σουτ του Σλάτσεφ, όμως στα σώματα σταμάτησε η μπάλα. Νωρίτερα στην προσπάθεια του να διώξει ο Μερκής λίγο έλειψε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα όμως απέκρουσε ο Μπέλετς.

Τρία λεπτά αργότερα, δυνατό σουτ με το αριστερό εντός περιοχής από τον Αλμέιδα, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέλετς.

Τεράστια ευκαιρία για τον Καραμπάχ στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σλάτσεφ εντελώς μόνος έπιασε το πλασέ στην κίνηση, μόλις έξω η μπάλα.

Στο 68ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ βρήκε το γκολ και συνάμα το σκορ πρόκρισης. Η άμυνα των γηπεδούχων δεν έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Μάτιτς ο οποίος γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

α

Στη συνέχεια της αναμέτρησης, η Καραμπάχ προσπάθησε να αντιδράσει και να βρει το γκολ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, χωρίς όμως επιτυχία.

Στις καθυστερήσεις μάλιστα, οι Αζέροι, έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Αλμέιδα είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Καραμπάχ (Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ):  Βάγκνερ, Αίλτον (Αράς 86'), Μαμάτοφ, Μεντμέτεβ, Σλάφτσεφ (Γκιντάντα 73'), Μίτσελ, Ρομέρο, Εμρέλι, Σαντίγκοφ, Ζουμπίρ (Κέγε 81'), Αλμέιδα

ΑΠΟΕΛ: (Τόμας Ντολ): Μπέλετς, Ιωάννου, Μιχαΐλοβιτς, Λαφράνς, Μερκής, Γκέντσογλου, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι (Χαλένιους 61'), Μπέζιακ (Γιάκολις 84'), Τάμαρι, Πάβλοβιτς (Σόουζα 74')