Μαγική πρεμιέρα, μαγική γκολάρα από τον Αντούριθ και... «τέζα» η Μπάρσα…(ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 17/8/2019 - 09:00

Βγαλμένη από φαντασίωση των οπαδών της Μπιλμπάο ήταν η πρεμιέρα της La Liga!

Με ήρωα τον εμβληματικό Αντούριθ, που πέτυχε ένα γκολ απ’ αυτά που χαράζονται στην ιστορία, οι Βάσκοι λύγισαν 1-0 τους «μπλαουγκράνα».

Έπειτα 89 λεπτά όπου η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δικαιούταν να τα βάζει με την ατυχία της, όλα έδειχναν ισοπαλία στο «Σαν Μαμές».

Διότι δεν έφτανε που έπρεπε να αγωνιστούν χωρίς τον τραυματία Μέσι, οι Καταλανοί έχασαν στη διάρκεια του ματς (επίσης με τραυματισμό) και τον Σουάρες.

Και πέρα απ’ αυτό η… γκαντεμιά τους επεκτάθηκε και στο αγωνιστικό κομμάτι, καθώς τα δοκάρια τους στέρησαν δυο φορές το προβάδισμα (σε πλασέ του Ουρουγουανού έπειτα από λάθος της άμυνας και φοβερό σουτ του Ραφίνια).

Αφού απέτυχε λοιπόν και στο β’ μέρος να αξιοποιήσει την (ανούσια πάντως) υπεροχή της, η Μπαρσελόνα δέχθηκε και το τελειωτικό χτύπημα.

Ήταν λίγα δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο και λίγα δευτερόλεπτα αφότου είχε μπει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο ο Αντούριθ.

Δεν χρειάστηκε εξάλλου περισσότερα για να φτιάξει μια ποδοσφαιρική «ζωγραφιά» που σήκωσε στο πόδι το «Σαν Μαμές» κι έδωσε την ανέλπιστη -όσο και μεγάλη- νίκη στην Μπιλμπάο.