Ψυχωμένος Παναθηναϊκός, «λύγισε» τον Ολυμπιακό με... καυτό Αϊτόρ

Κυριακή, 17/4/2022 - 23:24

Γονάτισε τον Ολυμπιακό στην «καυτή» Λεωφόρο και πάει φουλ για Ευρώπη ο Παναθηναϊκός!

Το «τριφύλλι» επικράτησε 1-0 των Πειραιωτών στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των play-off με γκολ του Αϊτόρ στο 42’, συνεχίζοντας την πολύ καλή πορεία του στο μίνι πρωτάθλημα, στο οποίο είναι αήττητος, όπως και κόντρα στους «ερυθρόλευκους» φέτος, έχοντας πλέον μία νίκη και δύο ισοπαλίες.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και μπροστά σε μια κατάμεστη Λεωφόρο, μπόρεσαν να δώσουν χαρά στον κόσμο τους που βρέθηκε στο γήπεδο και είδε την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να νικάει για πρώτη φορά φέτος τον Ολυμπιακό.

Πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» ήταν ο Αϊτόρ ο οποίος αν και στο 6' βρέθηκε κοντά στο 1-0, είδε τον Βατσλίκ να τον νικάει. Παρ' όλα αυτά, στο 42' ήταν αυτός που ολοκλήρωσε ιδανικά τη συνεργασία πέντε ποδοσφαιριστών του Παναθηναϊκού και την ασίστ του Γκατσίνοβιτς και με δεξί σουτ έγραψε το 1-0 το οποίο παρέμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Να σημειώσουμε ότι ο Ισπανός έχει βρει δίχτυα και στα τρία εντός έδρας παιχνίδια των play-off με ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό, βοηθώντας την ομάδα του να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο που τον διατηρεί σε θέση Ευρώπης και δύο πόντους πίσω από τον Άρη τον οποίο θα υποδεχθεί στη Λεωφόρο στο δεύτερο γύρο των play-off.

Ο Παναθηναϊκός κράτησε με σχετική ευκολία το υπέρ του σκορ από το πρώτο ημίχρονο καθώς ο Ολυμπιακός δεν έφτιαξε κλασικές ευκαιρίες προς την εστία του Μπρινιόλι στο δεύτερο 45λεπτο παρά τις πολλές και μαζεμένες αλλαγές του Μαρτίνς.

Αντίθετα, αν μια ομάδα θα μπορούσε να φτάσει σε δεύτερο τέρμα αυτή ήταν ο Παναθηναϊκός αλλά οι παίκτες των «πράσινων» δε μπόρεσαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με το ματς να παραμένει ως το τέλος.