«Λύγισε» την Τότεναμ σε... μυθικό ματς η Λίβερπουλ

Κυριακή, 30/4/2023 - 20:30

Πήγε από την... κόλαση στον παράδεισο κόντρα στην Τότεναμ και πήρε μία σπουδαία νίκη η Λίβερπουλ (4-3)!

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είδε τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 3-3 στο 93', μετά το 3-0 του πρώτου 15λέπτου, αλλά ο Ντιόγκο Ζότα σκόραρε στο 94', λυτρώνοντας τους «κόκκινους», οι οποίοι ανέβηκαν στην 5η θέση της Premier League.

Δεύτερη... επιστροφή μέσα σε λίγες ημέρες από τους Λονδρέζους, μετά από αυτή κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά αυτή τη φορά δεν κατάφερε να πάρει -έστω- τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Λίβερπουλ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το «καλημέρα. Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Άρνολντ έκανε μία φανταστική διαγώνια σέντρα, με τον Τζόουνς να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, ο οποίος με όμορφο πλασέ έκανε το 1-0.

Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα. Στο 5’, ο Χάκπο μπήκε στην περιοχή και βρήκε τον Ντίας, ο οποίος με κοντινή προβολή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Δέκα λεπτά μετά, το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ, πέτυχε ακόμη ένα τέρμα, με τον Σαλάχ να είναι εύστοχος σε εκτέλεση πέναλτι και να κάνει το 3-0. Η Λίβερπουλ ήταν κυρίαρχη στο υπόλοιπο κομμάτι του ημιχρόνου, αλλά η Τότεναμ ήταν αυτή που βρήκε το γκολ.

Στο 39', ο Πέρισιτς έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά και βρήκε τον Κέιν, ο οποίος με ωραίο κοντινό πλασέ έκανε το 3-1, το οποίο ήταν και το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Στο 54’ ο Σον είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στο δοκάρι. Την ίδια κατάληξη είχε και αυτό του Ρομέρο, ένα λεπτό αργότερα.

Ο Κορεάτης μεσοεπιθετικός μείωσε σε 3-2 στο 77’, ξαναβάζοντας την Τότεναμ στο παιχνίδι. Στο 90’+3’, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Σον εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά και ο Ρισάρλισον με μία «σκαστή» κεφαλιά, κρέμασε τον Άλισον για το 3-3!

Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα, ο Ζότα εκμεταλλέυτηκε το λάθος, αλλά και την αδράνεια στην άμυνα των «σπερς» και με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-3, με το Άνφλιντ να παίρνει... φωτιά!