«Λύγισε» τη Σαμπντόρια και έπιασε τετράδα η Λάτσιο

Τρίτη, 28/2/2023 - 08:19

Της βγήκε η ψυχή, αλλά πανηγύρισε!

Η Λάτσιο επικράτησε 1-0 της Σαμπντόρια και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, βυθίζοντας παράλληλα κι άλλο τους φιλοξενούμενους που κάθε αγωνιστική που περνά έρχονται ολοένα και πιο κοντά στη Serie B.

Χωρίς τέρματα κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με τους «λατσιάλι» να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και διψήφιο αριθμό ευκαιριών αλλά να μην καταφέρνουν να σκοράρουν κάποιο τέρμα, σπαταλώντας κάθε μία από αυτές. Και το δεύτερο μέρος ήταν στον ίδιο ρυθμό, με την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι να πιέζει ασφυκτικά αλλά να ζορίζεται απέναντι στη «ντόρια».

Τελικά ο Λουίς Αλμπέρτο στο 80ο λεπτό έλυσε τον γόρδιο δεσμό και έκανε το 1-0 για τη Λάτσιο με φοβερό πλασέ στην κίνηση εκτός περιοχής στο «Γ» της αντίπαλης εστίας! Οι «λατσιάλι» κατάφεραν να κρατήσουν μια σημαντική νίκη που τους ανέβασε στην 4η θέση στους 45, στο -2 από τη Μίλαν και την Ίντερ που έχουν 47 πόντους.