«Λύγισε» τη Φιορεντίνα η... ψυχωμένη Μίλαν

Κυριακή, 13/11/2022 - 21:00

Επτάψυχη η Μίλαν, γλίτωσε την γκέλα!

Οι «ροσονέρι» είδαν τη Φιορεντίνα να τους βάζει δύσκολα και έμοιαζαν μια ανάσα από τη βαθμολογική απώλεια, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο (2-1) με αυτογκόλ του Μιλένκοβιτς στο 90’+2’ και να βρεθούν εκ νέου στο -8 από την κορυφή.

Στους 33 βαθμούς και στη δεύτερη θέση η Μίλαν, με τη Φιορεντίνα να βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς. Κάπως έτσι, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έκλεισε με χαμόγελα τις υποχρεώσεις της για το 2022.

Στα του ματς, η Μίλαν προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Λεάο που θέλησε να βάλει τον κόσμο σε… μουντ Παγκοσμίου Κυπέλλου και πανηγύρισε αλά Κριστιάνο Ρονάλντο το γκολ του. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απώλεσαν σχετικά γρήγορα το προβάδισμά τους αφού στο 28’ ο Μπαράκ έφερε το σκορ στα ίσα, με το 1-1 να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Η Φιορεντίνα είχε βάλει δύσκολα στη Μίλαν, στεκόταν εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο και ψαχνόταν στην κόντρα για το δεύτερο γκολ. Ωστόσο, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στη νίκη, έχοντας δύο τεράστιες φάσεις. Πρώτα στο 72’ με το ψαλιδάκι του Ζιρού να «γλύφει» το δεξί δοκάρι, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Λεάο βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, όμως, πλάσαρε απελπιστικά άουτ.

Τα λεπτά περνούσαν, η Μίλαν είχε εντείνει την πίεσή της και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο φινάλε όταν ο Μιλένκοβιτς σκόραρε άθελά του στην εστία της ομάδας του για να διαμορφώσει το τελικό 2-1.