Πάλεψε, όμως έπεσε... μαχόμενος ο Τσιτσιπάς απέναντι στον Τζόκοβιτς(ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 13/6/2021 - 20:24

Πάλεψε, προσπάθησε, όμως έπεσε... μαχόμενος ο Τσιτσιπάς!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έγραψε ιστορία με την πρώτη συμμετοχή του τελικό Grand Slam, αλλά ο μύθος Νόβακ Τζόκοβιτς ανέβαλε την κατάκτηση της κορυφής από εκείνον, αφού επικράτησε 3-2 στον συγκλονιστικό τελικό του Roland Garros με μεγάλη ανατροπή και έφτασε στον 19ο Grand Slam τίτλο στην τεράστια καριέρα του.

Ο Ελλαδίτης πρωταθλητής προηγήθηκε με 2-0 σετ και έδειχνε απόλυτα ικανός να «σκοτώσει το θηρίο», όμως στα επόμενα τρία σετ ο Σέρβος αποκάλυψε σε όλο της το μέγεθος την απαράμιλλη ποιότητά του και έφθασε σε ένα ακόμα τρόπαιο.

Όπως όλη η πορεία του 22χρονου Τσιτσιπά στο γαλλικό τουρνουά, έτσι και η εμφάνισή του στον τελικό ήταν top-class επιπέδου, προκαλώντας τη βεβαιότητα ότι όταν ο 34χρονος Τζόκοβιτς και ο 35χρονος Ναδάλ αποσυρθούν, ο Ελλαδίτης τενίστας θα πρωταγωνιστεί ανάμεσα σε αυτούς που θα τους διαδεχθούν στην κορυφή της παγκόσμιας ιεραρχίας του τένις.

Προς το παρόν, από αύριο (14/06) θα φιγουράρει στην 4η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, με την 3η θέση που θα έπιανε αν κατακτούσε το Roland Garros να πρέπει να περιμένει για λίγο. Ο Τζόκοβιτς με τη νίκη απέναντι στον Τσιτσιπά, τον προσπέρασε στην πρώτη θέση του ATP Race του 2021, ενώ βεβαίως παραμένει και στην πρώτη θέση του ATP Ranking.

Όσο για τις χρηματικές απολαβές του Στέφανου Τσιτσιπά από την κατάκτηση της 2ης θέσης στο Roland Garros, μπορεί να μην κέρδισε τα €1.4000.000 με τα οποία θα επιβραβευθεί ο νικητής, αλλά θα εισπράξει το τεράστιο ποσό των €750.000

Τα σετ: 7-6, 6-2, 3-6, 2-6, 4-6

*πηγή φωτογραφιών: ΑΡ
13/06/2021
20:46
Θρύλος του αθλήματος ο «Νόλε»

Έγινε ο πρώτος στην ιστορία του τένις που κατακτά από δύο φορές κάθε Grand Slam.

13/06/2021
20:42
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς σηκώνει το δεύτερο Roland Garros της καριέρας του

Πρόκειται για το 19ο Grand Slam που κατακτά ο Σέρβος αθλητής.

13/06/2021
20:39
Η απονομή αναμνηστικού στον Στέφανο Τσιτσιπά

Εμφανώς απογοητευμένος ο Στέφανος, ο οποίος όμως έχει όλο το μέλλον μπροστά του!

13/06/2021
20:24
Τέλος στο Παρίσι, ο Νόβακ Τζόκοβιτς πήρε τη νίκη

Ο Σέρβος κράτησε το σέρβις του αν και δυσκολεύτηκε και έκανε το 6-4 στα γκέιμς στο τελευταίο σετ. Με τη νίκη αυτή ο «Νόλε» πανηγυρίζει το δεύτερο Roland Garros στην καριέρα του.

13/06/2021
20:15
Πήρε το γκέιμ ο Τσιτσιπάς

Κράτησε το σέρβις του ο Ελλαδίτης, μείωσε σε 5-4 και μπορεί να ελπίζει.

Ο Σέρβος σερβίρει για την κατάκτηση του τίτλου!

13/06/2021
20:10
Κάνει το 5-3 ο Τζόκοβιτς

Με το 40-0 να έρχεται πιο δύσκολα από ότι φαίνεται, ο Σέρβος κράτησε το σέρβις του.

Πλέον, ο Τσιτσιπάς σερβίρει για να παραμείνει στο παιχνίδι.

13/06/2021
20:06
Είναι ακόμη... εδώ ο Στέφανος!

Παρά το διπλό μπρέικ πόιντ που αντιμετώπισε, κατάφερε να κρατήσει το σέρβις του και μείωσε σε 4-3, σε ένα γκέιμ που κράτησε πέραν των έξι λεπτών.

13/06/2021
19:59
Κρατάει το σέρβις του ο «Νόλε»

Σερβίροντας εξαιρετικά ο Τζόκοβιτς πήρε το γκέιμ και έκανε το 4-2.

13/06/2021
19:55
Μένει «ζωντανός» ο Τσιτσιπάς

Κρατάει το σέρβις του (40-30) και μειώνει σε 3-2 γκέιμς.

13/06/2021
19:51
Δείχνει ασταμάτητος ο Τζόκοβιτς

Με 40-0 «καθάρισε» το γκέιμ και έκανε το 3-1 στο πέμπτο σετ.

13/06/2021
19:47
Μπρέικ για τον Σέρβο

Παίρνει προβάδισμα με 2-1 ο Τζόκοβιτς μετά από ένα «μαραθώνιο» γκέιμ.

13/06/2021
19:39
Ισοφαρίζει ο Τζόκοβιτς

Κρατάει το σέρβις του και ο «Νόλε» κάνοντας το 1-1 στα γκέιμς.

13/06/2021
19:35
Ξεκίνημα με το... δεξί για τον Τσιτσιπά

Κρατάει το σέρβις του και κάνει το 1-0 γκέιμ στο τελευταίο σετ.

13/06/2021
19:29
Πέμπτο και... τελευταίο σετ

Ο νικητής του σετ θα κατακτήσει την κούπα του Roland Garros.

Να σημειώσουμε πως δεν υπάρχει τάι μπρέικ στο πέμπτο σετ. Ο νικητής θα πρέπει να έχει δύο γκέιμ διαφορά.

13/06/2021
19:26
Ισοφαρίζει σε 2-2 σετ ο Τζόκοβιτς

Διατήρησε το σέρβις του ο Σέρβος και έφερε το παιχνίδι στα ίσα κατακτώντας το τέταρτο σετ με 6-2.

13/06/2021
19:21
Στον Τσιτσιπά το έβδομο γκέιμ του τέταρτου σετ

Έκανε το 5-2 ο Ελλαδίτης πρωταθλητής και ελπίζει σε ένα μπρέικ για να μείνει... ζωντανός στη διεκδίκηση του σετ.

13/06/2021
19:17
Παίρνει με άνεση (ξανά) το γκέιμ ο Σέρβος

Με 40-0 ο Τζόκοβιτς έκανε το 5-1, με τον Στέφανο να σερβίρει για να μείνει στο σετ.

13/06/2021
19:14
Μειώνει ο Στέφανος

Χωρίς να χάσεις πόντο (40-0) έκανε το 4-1 ο Ελλαδίτης πρωταθλητής.

13/06/2021
19:12
Με τη συμπλήρωση τριών ωρών στο παιχνίδι ο Τζόκοβιτς πήρε το γκέιμ

Ο Σέρβος με χαρακτηριστική ευκολία έκανε το 4-0 (40-0).

13/06/2021
19:08
Μπρέικ ξανά για τον Τζόκοβιτς

Μετά από μια επική... μονομαχία οκτώ λεπτών στο γκέιμ, ο Σέρβος κατάφερε να κάνει εκ νέου μπρέικ στον Τσιτσιπά και έκανε το 3-0 στο τέταρτο σετ.

13/06/2021
18:59
Κάνει το 2-0 γκέιμς στο τέταρτο σετ ο Σέρβος

Αν και έχασε τον πρώτο πόντο του γκέιμ ο «Νόλε», εν τέλει κράτησε το σέρβις του (40-15).

13/06/2021
18:55
Ξεκίνημα με μπρέικ για τον Τζόκοβιτς

Ο Σέρβος νωρίς-νωρίς στο τέταρτο σετ παίρνει προβάδισμα, κάνοντας το 1-0.

13/06/2021
18:54
Ξεκίνησε το τέταρτο σετ

Όπως προείπαμε δε φάνηκε να είναι ανησυχητικός ο τραυματισμός του.

13/06/2021
18:50
Πήρε ιατρικό τάιμ άουτ ο Τσιτσιπάς

Έχει μια μικρή ενόχληση στη μέση ο Ελλαδίτης πρωταθλητής. Δε φαίνεται να είναι κάτι ανησυχητικό εκ πρώτης όψεως.

Συμπληρώθηκαν 2,5 ώρες αγώνα. Ο Τσιτσιπάς έχει θεωρητικά πλεονέκτημα όσο περνάει η ώρα απέναντι στον 34χρονο, Τζόκοβιτς, ωστόσο ο Σέρβος έχει την εμπειρία 28 τελικών Grand Slam, που είναι αναμφίβολα πολύ βαρύνουσας σημασίας έναντι του πρώτου τελικού Grand Slam στην καριέρα του Στέφανου.

13/06/2021
18:46
Στον Τζόκοβιτς το τρίτο σετ, μειώνει σε 2-1 ο Σέρβος

Ο «Νόλε» κράτησε το σέρβις του και κατάκτησε το τρίτο σετ με 6-3 στα γκέιμς.

13/06/2021
18:40
Παίρνει το γκέιμ ο Τσιτσιπάς και μειώνει

Κράτησε το σέρβις του και έκανε το 5-2. Ο Σέρβος πλέον σερβίρει για να πάρει το τρίτο σετ.

13/06/2021
18:35
Κάνει το 5-2 ο Τζόκοβιτς

Πλέον, ο Τσιτσιπάς θα σερβίρει για να παραμείνει στη διεκδίκηση του τρίτου σετ.

13/06/2021
18:30
Μειώνει και μένει «ζωντανός» στο σετ ο Στέφανος

Σέρβιρε, κατάφερε να κρατήσει το σέρβις του και έκανε το 4-2 στο τρίτο σετ ο Ελλαδίτης.

13/06/2021
18:25
Συνεχίζει... φουριόζος ο Σέρβος

Με χαρακτηριστική άνεση ο Τζόκοβιτς πήρε το γκέιμ (40-15) και έκανε το 4-1.

13/06/2021
18:22
Κάνει το μπρέικ ο Τζόκοβιτς

Μετά από ένα... μαραθώνιο γκέιμ διάρκειας πέραν των δέκα λεπτών, ο Σέρβος κατάφερε να βγει νικητής, κάνοντας το μπρέικ και συνάμα το 3-1 στο τρίτο σετ.

Ισοφαρίζει ο Στέφανος, κάνει το 1-1 στα γκέιμς

Αν και δυσκολεύτηκε ο Ελλαδίτης, εν τέλει βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει.

13/06/2021
18:02
Ξεκινά ιδανικά ο Σέρβος το τρίτο σετ, κάνει το 1-0 γκειμ

Χωρίς δυσκολία, σε τρία λεπτά ο Τζόκοβιτς κράτησε το σέρβις του.

13/06/2021
17:55
Κάνει και το δεύτερο σετ δικό του ο Τσιτσιπάς, προηγείται πλέον με 2-0 του Τζόκοβιτς

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες στο όγδοο γκέιμ του δεύτερου σετ, ο Τσιτσιπάς έκανε το 6-2 και συνολικά το 2-0 στα σετ.

Πλέον, ο Στέφανος απέχει ένα σετ από τον τίτλο.

13/06/2021
17:51
Νέο μπρέικ για τον Τσιτσιπά, κάνει το 5-2 γκέιμς στο δεύτερο σετ

Μετά από ένα καταπληκτικό γκέιμ, με πολλά ράλι, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κάνει το δεύτερο μπρέικ στο δεύτερο σετ κόντρα στον Σέρβο. Πλέον, ο Ελλαδίτης σερβίρει για να κάνει δικό του και το δεύτερο σετ.

13/06/2021
17:46
Φτάνει στο 4-2 με... ευκολία ο Τσιτσιπάς

Με ένα φαινομενικά εύκολο γκέιμ (40-0) ο Τσιτσιπάς διατήρησε το σέρβις του.

13/06/2021
17:43
Κάνει το 3-2 ο Τζόκοβιτς, διατηρώντας το σέρβις του

Με εμφαντικό τρόπο πήρε το γκέιμ (40-0) ο Σέρβος και μείωσε ξανά.

13/06/2021
17:40
Παίρνει άλλο ένα γκέιμ ο Τσιτσιπάς και κάνει το 3-1

Συνεχίζει να διατηρεί το σέρβις του ο Ελλαδίτης πρωταθλητής (40-15) και έχει το προβάδισμα (και) στο δεύτερο σετ.

13/06/2021
17:36
Μειώνει σε 2-1 γκέιμς ο Τζόκοβιτς στο δεύτερο σετ

Πήρε το πρώτο του γκέιμ στο δεύτερο σετ με 40-15 ο Σέρβος τενίστας και παραμένει στο... κόλπο.

13/06/2021
17:33
Κρατά το σέρβις του ο Τσιτσιπάς, κάνει το 2-0 στα γκέιμς

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά κατάφερε να πάρει το γκέιμ και επί της ουσίας ολοκλήρωσε ιδανικά το μπρέικ.

13/06/2021
17:28
Ξεκινά... φουριόζος και το δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς

Ο Ελλαδίτης πρωταθλητής κάνει μπρέικ με το... καλημέρα στο δεύτερο σετ και πήρε προβάδισμα με 1-0 γκέιμ.

13/06/2021
17:21
Παίρνει το τάικ μπρέικ και κάνει το 1-0 σετ ο Τσιτσιπάς

Απίστευτη... μάχη έγινε στο τάι μπρέικ μεταξύ των Τσιτσιπά και Τζόκοβιτς. Ο Στέφανος προηγήθηκε με 4-0, αλλά ο Νόλε βρήκε μίνι μπρέικ και μείωσε αρχικά σε 4-2.

Στο σερβίς του Στέφανου έβγαλε έναν winner και ισοφάρισε σε 5-5 για να πάει στη συνέχεια σε σετ πόιντ το οποίο όμως έσβησε ο Τσιτσιπάς.

Τελικά, ο Στέφανος έκανε ανατροπή στην ανατροπή και ανάγκασε σε λάθος τον Σέρβο για να πάρει το τάι μπρέικ με 8-6 στους πόντους και να κάνει το 1-0 στο παιχνίδι.

13/06/2021
17:08
«Απαντά» στα μπρέικ ο Τσιτσιπάς, 6-6 γκέιμς το παιχνίδι, πάμε σε τάι μπρέικ

Έμεινε... ζωντανός ο Ελλαδίτης τενίστας στο πρώτο σέτ, κερδίζοντας το γκέιμ με 15-40.

13/06/2021
17:03
Έρχεται το πρώτο μπρέικ, 6-5 μπροστά ο Νόβακ Τζόκοβιτς

Εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε ο Σέρβος και έκανε το πρώτο μπρέικ στο παιχνίδι σε ένα κομβικό σημείο του σετ. Ο «Νόλε» τώρα θα σερβίρει για να πάρει το πρώτο σετ.

13/06/2021
16:58
Μένει στο σετ ο Σέρβος, ισοφαρίζει σε 5-5 γκέιμς

Μετά από ένα εξαιρετικό γκέιμ, με τον Στέφανο να χάνει ένα σετ πόιντ, ο Τζόκοβιτς κατάφερε να κρατήσει στο σέρβις του.

13/06/2021
16:49
Κάνει το 5-4 γκέιμς ο Τσιτσιπάς

Φοβερές... μάχες από τους δύο αθλητές, με τον Ελλαδίτη να παίρνει το γκέιμ με 40-0. Ο Τζόκοβιτς τώρα θα σερβίρει για να παραμείνει στο σετ.

13/06/2021
16:47
Έρχεται το 4-4 γκέιμς από τον «Νόλε»

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε τους δύο πρώτους του πόντους σε σέρβις του Σέρβου ο οποίος πήρε το γκέιμ με 40-30.

13/06/2021
16:41
Γίνεται το 4-3 γκέιμς για τον Τσιτσιπά

Άλλο ένα πετυχημένο γκέιμ στο σέρβις του για τον Ελλαδίτη.

Αγνοείται ακόμη το μπρέικ από τους δύο αθλητές.

13/06/2021
16:37
Ισοφαρίζει σε 3-3 γκέιμς ο Τζόκοβιτς

Ο Σέρβος ακόμη δεν έχει χάσει πόντο (!) στο σέρβις του.

13/06/2021
16:33
Κρατάει το σέρβις του ο Τσιτσιπάς, 3-2 μπροστά Ελλαδίτης

Νέο προβάδισμα για τον Στέφανο ο οποίος έχει πέντε άσους μέχρι στιγμής στο παιχνίδι.

13/06/2021
16:29
Στα ίσα το παιχνίδι, κάνει το 2-2 ο Τζόκοβιτς

Σερβίροντας πολύ καλά, ο Σέρβος κρατά ξανά το σέρβις του με 40-0.

13/06/2021
16:25
Ξανά μπροστά ο Στέφανος, 2-1 γκέιμς ο Ελλαδίτης

Κρατά ξανά το σέρβις του ο Τσιτσιπάς με 40-15 και παίρνει εκ νέου προβάδισμα στο πρώτο σετ.

13/06/2021
16:22
1-1 γκέιμς, με τον «Νόλε» να ισοφαρίζει άμεσα

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Σέρβος κατάφερε να διατηρήσει το σέρβις του με 40-0.

13/06/2021
16:19
1-0 γκέιμ μπροστά ο Στέφανος

Μετά από 7' στο πρώτο γκέιμ, ο Ελλαδίτης πρωταθλητής κατάφερε να κρατήσει το σέρβις του.