Μεσι-ας, πήρε από το χέρι την Αργεντινή και την ανέβασε στην κορυφή του κόσμου

Κυριακή, 18/12/2022 - 19:56

Ο Μέσι και η Αργεντινή έγραψαν ιστορία!

Η «αλμπισελέστε» επικράτησε στον τελικό του Μουντιάλ του Κατάρ της Γαλλίας στη διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε για τρίτη φορά στην ιστορία της την κούπα του Παγκόσμιου Πρωταθλητή και για πρώτη μετά το μακρινό 1986. Τα γκολ ο Μέσι από το σημείο του πέναλτι (23’, 109’) και ο Ντι Μαρία (36’). Για τους Γάλλους ισοφάρισε προσωρινά ο Εμπαπέ με δύο γκολ (80’, 81’), ενώ στο 117ο έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσα.

Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο η Αργεντινή, μπήκε… φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που έκανε ο Ντεμπελέ πάνω στον Ντι Μαρία. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους οι «τρικολόρ» προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως η Αργεντινή είχε και δεύτερο γκολ με υποδειγματική αντεπίθεση, πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία αναγκάστηκε να ανέβει πιο ψηλά, ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε ξανά στη διεκδίκηση του τίτλου. Οι «τρικολόρ» βρήκαν ευκαιρίες και απείλησαν την εστία του Μαρτίνεζ, χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο. Κάπου εκεί ο Κιλιάν Εμπαπέ ανέλαβε δράση και με δύο γκολ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στην παράταση, η Γαλλία μπήκε πιο δυναμικά και έψαξε το τρίτο γκολ, ενώ σταδιακά οι Αργεντινοί ανέβηκαν και έψαξαν εξίσου το γκολ της νίκης. Αμφότερες οι δύο ομάδες σκόραραν από μια φορά, όμως δεν ήταν αρκετή και έτσι οδηγήθηκαν στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, η Αργεντινή ήταν πιο εύστοχη και με «φύλακα άγγελο» τον Μαρτίνεζ έφτασε στη νίκη με 4-2.

Κάπως έτσι, γράφτηκε ιστορία, με τον Μέσι να σηκώνει στον ουρανό του Κατάρ την κούπα του Παγκόσμιου Πρωταθλητή, στο τελευταίο του παιχνίδι με τα χρώματα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της χώρας του.

Τα στιγμιότυπα του μεγάλου τελικού

*πηγή φωτογραφιών: AP
18/12/2022
20:45
Ήρθε η στιγμή που περιμέναμε, οι παίκτες της Αργεντινής σηκώνουν το τρόπαιο

Ο Μέσι έκανε την ευχή του πραγματικότητα και η Αργεντινή είναι παγκόσμια πρωταθλήτρια!

18/12/2022
20:43
Τρέλα στην πρωτεύουσα της Αργεντινής

Το... έλα να δεις στο Μπουένος Άιρες μετά την κατάκτηση του τίτλου. Η μέρα αναμένεται να είναι... μεγάλη!

Όλη η διαδικασία των πέναλτι

Με αυτό τον τρόπο η Αργεντινή ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου για τρίτη φορά στην ιστορία της.

19:52
Παραμένει το 2-1, ο Τσουαμενί στέλνει την μπάλα άουτ, δεύτερο χαμένο πέναλτι για τους Γάλλους
Τέλος παράτασης

Το ματς θα οδηγηθεί στην διαδικασία των πέναλτι, με τις δύο ομάδες να παραμένουν ισόπαλες με 3-3 στο επιπλέον μισάωρο.

18/12/2022
19:43
120+3' Τρομερή ευκαιρία για την Γαλλία

Γκέλα του Οταμέντι, τετ-α-τετ του Κόλο Μουανί που πάει να... σκοτώσει τον Ντίμπου το βγάζει με το πόδι με μυθική επέμβαση.

18/12/2022
19:40
120+1' Αλλαγή για την Αργεντινή

Ο Ντιμπάλα θα πάρει την θέση του Ταλιαφίκο.

18/12/2022
19:40
120' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
18/12/2022
19:36
117' ΓΚΟΛ για την Γαλλία 3-3

Ο Εμπαπέ φέρνει πάλι στα ίσα τον αγώνα, από την άσπρη βούλα, σημειώνοντας και χατ-τρικ.

​​​​

18/12/2022
19:35
116' Πέναλτι για την Γαλλία

Ο Εμπαπέ κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή, στον αγκώνα του Μοντιέλ η μπάλα και δείχνει την άσπρη βούλα ο Μαρτσίνιακ.

18/12/2022
19:27
108' ΓΚΟΛ για την Αργεντινή 3-2

Τρομερή συνεργασία των παικτών της Αργεντινής, ο Λαουτάρο κάνει το σουτ που διώχνει ο Γιορίς αλλά ο Μέσι με πλασέ μέσα από την περιοχή, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για να δώσεi εκ νέου προβάδισμα στην «αλμπισελέστε».

18/12/2022
19:26
107' Ευκαιρία για την Αργεντινή

Βολέ του Μέσι μέσα από την περιοχή και πλάγια θέση, έδιωξε ο Γιορίς.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου της παράτασης

Το σκορ παραμένει 2-2 και οι δύο ομάδες έχουν ακόμα 15 λεπτά, για βρούνε γκολ. Αν καμία από τις δύο δεν τα καταφέρει, ο αγώνας θα οδηγηθεί στην διαδικασία των πέναλτι.

18/12/2022
19:22
105' Ένα λεπτό καθυστερήσεις
18/12/2022
19:21
105' Μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή

Ο Μέσι σπάει στον Λαουτάρο που πιάνει το σουτ, αλλά ο Ουπαμεκανό κάνει απίστευτο τάκλιν. Αμέσως μετά, ο Μοντιέλ πιάνει τρελό βολέ με την μπάλα να πηγαίνει προς το τέρμα αλλά ο Βαράν έδιωξε με το κεφάλι.

18/12/2022
19:18
103' Διπλή αλλαγή για την Αργεντινή

Λαουτάρο και Παρέδες μέσα, έξω ο Ντε Πολ και ο Άλβαρες.

18/12/2022
19:12
95' Αλλαγή για την Γαλλία

Τέλος κανονικής διάρκειας

Το ματς θα οδηγηθεί στην ημίωρη παράταση, με το σκορ να παραμένει 2-2.

18/12/2022
18:59
90+7' Απειλεί η Αργεντινή

Ο Μέσι ελευθερώθηκε από τα μαρκαρίσματα και επιχείρησε ένα πολύ δυνατό σουτ, λίγο έξω από την περιοχή και ο Λιορίς του είπε «όχι».

18/12/2022
18:56
90+4' Μεγάλη ευκαιρία για την Γαλλία

Απίστευτη προσπάθεια του Κομάν και γύρισμα, πλασέ με τη μία του Ραμπιό αλλά ο Ντίμπου το βγάζει.

18/12/2022
18:53
90' Οκτώ λεπτά καθυστερήσεις
18/12/2022
18:47
Σε... θρίλερ μετατράπηκε ο αγώνας

Η Αργεντινή επαναπαύτηκε και πιάστηκε στον «ύπνο», με την Γαλλία να εκμεταλλεύεται τα πολλά ανασταλτικά της λάθη και να την τιμωρεί με τον Εμπαπέ.

1

18/12/2022
18:43
82' ΓΚΟΛ για την Γαλλία 2-2

Ο Κομάν έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Εμπαπέ, ο οποίος έκανε το 1-2 με τον Ραμπιό και έπιασε ένα δυνατό βολέ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

18/12/2022
18:41
80' ΓΚΟΛ για την Γαλλία 2-1

Ο Εμπαπέ μειώνει από τα 11 βήματα και βάζει ξανά στο... κόλπο την Γαλλία.

18/12/2022
18:41
79' Πέναλτι για την Γαλλία

Ο Οταμέντι κάνει λάθος, ο Κόλο Μουανί κλέβει μπαίνει μέσα στην περιοχή και ανατρέπεται από τον αμυντικό της Αργεντινής, με τον Μαρτσίνιακ να δείχνει την άσπρη βούλα.

18/12/2022
18:34
72' Διπλή αλλαγή για την Γαλλία

Ερναντέζ και Γκριεζμάν έξω, μέσα οι Καμαβινγκά (σε ρόλο αριστερού μπακ) και Κομάν.

18/12/2022
18:33
71' Φάση για την Γαλλία

Ο Εμπαπέ μπήκε μέσα στην περιοχή, κλείστηκε και επιχείρησε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

18/12/2022
18:26
64' Αλλαγή για την Αργεντινή

Ο Ακούνια θα πάρει την θέση του Ντι Μαρία.

1

18/12/2022
18:20
59' Απειλεί η Αργεντινή

Ο Ταλιαφίκο με προβολή έδωσε στον Ντι Μαρία, ο οποίος έκανε την κάθετη πάσα στον Άλβαρες, που μπήκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Λιορίς να μαζεύει την μπάλα.

18/12/2022
18:11
49΄Ευκαιρία για την Αργεντινή

Ο Ντι Μαρία έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, με αποδέκτη τον Ντε Πολ, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα πάνω στην αγκαλιά του Λιορίς.

18/12/2022
18:07
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

18/12/2022
17:53
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με την Αργεντινή να προηγείται με 2-0.

18/12/2022
17:49
45+5 Έπεσε ο ρυθμός

Η Αργεντινή οπισθοχώρησε και έδωσε μέτρα στην Γαλλία, η οποία όμως δυσκολεύεται να αναπτυχθεί και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Πολύ καλή κάλυψη των κενών χώρων από την «αλμπισελέστε».

18/12/2022
17:45
45' Επτά λεπτά καθυστερήσεις
18/12/2022
17:41
41' Διπλή αλλαγή για την Γαλλία

Έξω ο Ζιρού και ο Ντεμπελέ, μέσα ο Τιράμ με τον Κόλο Μουανί.

18/12/2022
17:35
36' ΓΚΟΛ για την Αργεντινή 2-0

Τρομερή κυκλοφορία της μπάλας! Ο Ρομέρο έκλεψε, έδωσε στον Μέσι αυτός με την σειρά του στον Άλβαρες, όπου μεταβίβασε στον ΜακΑλιστερ, ο οποίος έφυγε στον κενό χώρο, μπήκε στην περιοχή και έκανε την παράλληλη πάσα στον Ντι Μαρία, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ. Η άμυνα των «τρικολόρ» είχε προωθηθεί και δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

​​​​

18/12/2022
17:26
Έγραψε ιστορία ο Μέσι

Ο Αργεντίνος σούπερ σταρ γίνεται ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που σκοράρει σε όλα τα νοκ-άουτ ματς ενός Παγκοσμίου Κυπέλλου.

1

18/12/2022
17:22
23' ΓΚΟΛ για την Αργεντινή 1-0

Ο Μέσι κέρδισε τον Λιορίς από την άσπρη βούλα και έβαλε την «αλμπισελέστε» σε θέση οδηγού.

​​

18/12/2022
17:21
21' Πέναλτι για την Αργεντινή

Ο Ντι Μαρία ντρίμπλαρε τον Ντεμπελέ και μπήκε στην περιοχή, με τον τελευταίο να τον κυνηγάει και να τον ανατρέπει αντικανονικά.

18/12/2022
17:16
17' Ευκαιρία για την Αργεντινή

Ο Ντε Πολ έκλεψε την μπάλα από τον Ερναντέζ, συνδυάστηκε με τον Μέσι, μπήκε στην περιοχή και έδωσε στον Ντι Μαρία, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ.

18/12/2022
17:13
Γιώργος Κύζας (Σχόλιο): Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Δεν έχουμε δει ακόμη κάποια αξιόλογη ευκαιρία στον τελικό. Η Αργεντινή δείχνει να έχει μπει πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο, με τους Γάλλους να έχουν δώσει μέτρα στον Μέσι και την «παρέα» του.

1

18/12/2022
17:05
5' Πρώτη τελική για την Αργεντινή

Ο ΜακΑλιστερ επιχείρησε το σουτ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Λιορίς έλεγξε με ευκολία.