Στην Ομόνοια ο πρώτος τίτλος της σεζόν μέσω της «λευκής βούλας» (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 13/7/2021 - 23:03

Το 17ο Super Cup της ιστορίας της πανηγυρίζει η Ομόνοια!

Με ήρωα τον Φαμπιάνο που απέκρουσε 3 πέναλτι, η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε της Ανόρθωσης στην «άχαρη» διαδικασία με 3-2 (1-1 κανονική διάρκεια) στο ΓΣΠ.

Το 90λεπτό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο, 1-1. Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Μάρκο Τσέποβιτς. Η... απάντηση για την Ανόρθωση ήρθε στο 43ο λεπτό με τον Χρυσοστόμου να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Μοιρασμένο το πρώτο μέρος και αυτό αποτυπώθηκε στο σκορ. Η Ομόνοια ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο μισό και κατάφερε να σκοράρει πρώτη.. Από τα μισά και έπειτα η Ανόρθωση ανέβασε «στροφές» και πριν τη λήξη του ημιχρόνου έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα των δύο ομάδων ήταν αποκαρδιωτική, με τη δημιουργία φάσεων να είναι να είναι ανύπαρκτη. Αυτό κυρίως είχε να κάνει με την κατάσταση που βρίσκονται οι δύο ομάδες καθώς μετρούν μόλις κάποιες εβδομάδες προετοιμασίας. Έτσι, η αναμέτρηση οδηγήθηκε μοιραία στη διαδικασία των πέναλτι και εκεί ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας έδειξε την κλάση του.

Θυμηθείτε το live του αγώνα

13/07/2021
23:45
O απόηχος της αναμέτρησης

Χένινγκ Μπεργκ, Φώτης Παπουλής και Ανδρόνικος Κακουλλής, μίλησαν στην κάμερα του Alpha Κύπρου αμέσως μετά την απονομή του τίτλου στην Ομόνοια.

13/07/2021
23:13
Η στιγμή της απονομής του Super Cup στην Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

22:46
89' Φάση για την Ομόνοια

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, η μπάλα έφτασε στον Λανγκ που δοκίμασε το σουτ από πλάγια δεξιά, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ

13/07/2021
22:33
75' Κακός ρυθμός

Παραμένουν στο 1-1 οι δύο ομάδες, σε ένα δεύτερο μέρος χωρίς φάσεις, ενώ θυμίζουμε ότι αν μείνει η ισοπαλία μέχρι το φινάλε, ο τίτλος θα κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι, καθώς δεν υπάρχει παράταση

13/07/2021
22:24
67' Πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος

Ο Μποτεάκ επιχείρησε να απειλήσει με μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει στον Λόρια

13/07/2021
22:21
Κίτρινη στον Λάφερτι

Για επικίνδυνη προβολή στον Χούμποτσαν

13/07/2021
22:12
55' Κάρτα στον Κορρέα

Έσπρωξε τον Τσέποβιτς στον χώρο του κέντρου και δέχθηκε την κίτρινη για διαμαρτυρία

13/07/2021
22:03
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

13/07/2021
21:47
Το 1-1 της Ανόρθωσης με τον Χρυσοστόμου (ΒΙΝΤΕΟ)
13/07/2021
21:46
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Μοιρασμένο το πρώτο μέρος και αυτό αποτυπώνεται και στο σκορ. Η Ομόνοια ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο μισό και κατάφερε να σκοράρει με τον Τσέποβιτς στο 13ο λεπτό. Από τα μισά και έπειτα η Ανόρθωση ανέβασε στροφές και πριν τη λήξη του ημιχρόνου έφερε το ματς στα ίσα με τον Χρυσοστόμου στο 44'.

13/07/2021
21:45
45' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Χαραλάμπους δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, έπεσε και μάζεψε σταθερά ο Λόρια

13/07/2021
21:43
44' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε ωραία σέντρα από δεξιά, με τον Χρυσοστόμου να πιάνει μια εξαιρετική κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1

0

13/07/2021
21:35
35' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Ντέλετιτς πήρε μπάλα και δοκίμασε από μακριά ένα φαλτσαριστό σουτ, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα με γροθιές

13/07/2021
21:33
Οι τοποθετήσεις Ομόνοιας και Ανόρθωσης πριν το Super Cup (BINTEO)

Γιώργος Σαζεΐδης και Δημήτρης Χριστοφόρου μίλησαν στην κάμερα του Alpha

13/07/2021
21:21
Το 1-0 της Ομόνοιας με τον Τσέποβιτς (ΒΙΝΤΕΟ)
13/07/2021
21:20
20' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Ντούρις γύρισε στην περιοχή για τον Τσέποβιτς, αυτός έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

0

13/07/2021
21:16
14' Πήγε να «απαντήσει» άμεσα η Ανόρθωση

Μετά από γρήγορη επίθεση, ο Λάφερτι δοκίμασε το ανάποδο εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

0

13/07/2021
21:13
13' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Χαραλάμπους βρήκε ωραία τον Μποτεάκ στην πλάτη της άμυνας, αυτός κατέβασε και γύρισε για τον Τσέποβιτς, ο οποίος έπιασε με τη μια το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

0

13/07/2021
21:09
9' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Χουσμπάουερ σταμάτησε τη μπάλα έξω από την περιοχή, πέρασε τον Χαραλάμπους και έκανε το σουτ, το οποίο όμως ήταν αδύναμο και έφυγε μακριά από την εστία

13/07/2021
21:05
5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Η Ομόνοια έχει την κατοχή της μπάλας, με την Ανόρθωση να αμύνεται σε ένα πρώτο 5λεπτο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματα τους

13/07/2021
21:03
Η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο (ΒΙΝΤΕΟ)
13/07/2021
21:00
1' Έναρξη του αγώνα

Στη σέντρα η Ανόρθωση

13/07/2021
20:52
Κούμας: «Ηθική υποχρέωση της ΚΟΠ, για να ωθήσουμε τους εμβολιασμούς» (ΒΙΝΤΕΟ)

Στην κάμερα του Alpha Κύπρου μίλησε κατά τη διάρκεια του pre-game του Super Cup ο πρόεδρος της ΚΟΠ.

13/07/2021
20:20
Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Σε σχηματισμό 4-3-3 αναμένεται ότι θα παρατάξει την ομάδα του ο Τιμούρ Κετσπάγια.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Λόρια, με τους Κορρέα και Αντωνιάδη να απαρτίζουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Αμπαρτζουμιάν και στο αριστερό ο Κορέια.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Χρυσοστόμου και Ιωάννου, με τον Χουσμπάουερ σε πιο ελεύθερο ρόλο.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης αναμένεται ότι θα είναι ο Ντέλετιτς, στο αριστερό ο Ρουσιάς και στην κορυφή ο Λάφερτι.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Αβραάμ, Δανιήλ, Καλτσάς, Χατζημιτσής, Διάκος, Γεωργαλλίδης, Κουμπάρη, Χριστοφή.

Εκτός αποστολής για διάφορους λόγους έμειναν οι Κ. Αρτυματάς, Π. Αρτυματάς, Χριστοδουλόπουλος, Ρισβάνης, Μπουσουλάτζιτς και Νεοφύτου.

13/07/2021
20:14
Ανάλυση ενδεκάδας Ομόνοιας

Με παράταξη 4-4-2 φαίνεται ότι κατεβάζει την ομάδα του ο Χένινγκ Μπεργκ.

Στην εστία θα είναι ο Φαμπιάνο, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά του τους Χούμποτσα και Λανγκ. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Σέχου και στο αριστερό ο Λέτσιακς.

Στον χώρου του κέντρου θα κινούνται οι Χαραλάμπους και Γκόμεθ, με τον Μποτεάκ στο δεξί φτερό και τον Παπουλή στο αριστερό.

Δίδυμο στην επίθεση θα είναι οι Ντούρις και Τσέποβιτς.

Στον πάγκο: Χοράτσκα, Ψάλτης, Ευαγγέλου, Σάββα, Κακουλλής.

Εκτός αποστολής έμεινε ο τραυματίας Γιούστε, όπως και ο Μιξ που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής.

Για διάφορους λόγους είναι εκτός επίσης οι Παναγή, Λοΐζου, Τζιωνής, Κίκο, Κούσουλος, Παναγιώτου και Βενιζέλου.

0

13/07/2021
20:05

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Χαραλάμπους, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Παπουλής, Τσέποβιτς, Ντούρις.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Αντωνιάδης, Κορέια, Χρυσοστόμου, Ιωάννου, Χουσμπάουερ, Ντέλετιτς, Ρουσιάς, Λάφερτι.

13/07/2021
19:55
Στο... επίκεντρο η «κόντρα» Ομόνοιας-ΓΣΠ

Συνεχίζονται οι διαμάχες ανάμεσα στις δύο πλευρές, μετά και την αποχώρηση των «πρασίνων», οι οποίοι θα αγωνίζονται στο Δασάκι, καθώς και την ανακοίνωση του γηπέδου.

13/07/2021
19:50
Οι διαιτητές του αγώνα

Τον αποψινό αγώνα στο ΓΣΠ θα διαιτητεύσει ο Τιμόθεος Χριστοφή με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Παύλο Γεωργίου και 4ο διαιτητή τον Χρυσοβαλάντη Θεουλή. Στο VAR θα είναι ο Βασίλης Δημητρίου με το Νίκο Εγγλέζου.

13/07/2021
19:45
Τι ισχύει στο παιχνίδι

Ομόνοια και Ανόρθωση δικαιούνται να πραγματοποιήσουν μέχρι πέντε αλλαγές ενώ, σύμφωνα με την προκήρυξη, σε περίπτωση ισοπαλίας, δεν υπάρχει ημίωρη παράταση και η νικήτρια ομάδα θα κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι.

13/07/2021
19:40
Η τελευταία τους συνάντηση

Ομόνοια και Ανόρθωση αναμετρήθηκαν ξανά στο Super Cup το 2005, με τους «πράσινους» να κατακτάνε το τρόπαιο στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 5-4 (2-2 στην κανονική διάρκεια).