Ηττήθηκε ξανά από τη Σέριφ και... αποχαιρέτησε την Ευρώπη η Ομόνοια (ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 3/11/2022 - 21:38

Νέα ήττα και... αποκλεισμός!

Η Ομόνοια ηττήθηε με 1-0 από τη Σέριφ στη Μολδαβία, στην 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League, μένοντας εκτός συνέχειας.

Αν και το... πάλεψε όσο μπορούσε, αφού το έργο της ήταν έτσι κι αλλιώς δύσκολο, η κυπριακή ομάδα ολοκλήρωσε χωρίς βαθμό στον όμιλο και αποχαιρέτησε την Ευρώπη.

0

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις, το «τριφύλλι» είχε μεγάλη φάση με τον Κίτσο να σκοράρει και να το... πιστέψει περισσότερο, αυτό δεν έγινε και λίγο πριν το φινάλε και έπειτα από λάθος στην άμυνα οι αντίπαλοι σκόραραν με τον Ρασίντ (87') λίγο πριν το φινάλε και νίκησαν ξανά.

Η ομάδα της Λευκωσίας έμεινε στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό και με 6/6 ήττες, ενώ οι Μολδαβοί τερμάτισαν τρίτοι με 6 και συνεχίζουν στη νοκ-άουτ φάση του Conference League.

Πλέον, η Ομόνοια επικεντρώνεται στις εγχώριες διοργανώσεις και την ερχόμενη Δευτέρα (7/11, 18:30) φιλοξενείται από τον Άρη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Τέλος του αγώνα

Η Ομόνοια το... πάλεψε όσο μπορούσε, αφού είχε έτσι κι αλλιώς δύσκολο έργο, εντέλει ηττήθηκε με 1-0 από τη Σέριφ και αποκλείστηκε από την Ευρώπη

0

03/11/2022
21:32
90' Δοκάρι για τη Σέριφ

Μετά από λάθος συνεννόηση Ουζόχο-Γιούστε, η μπάλα χάθηκε και ο Μπατόλο με δυνατό σουτ σημάδεψε την οριζόντια δοκό

03/11/2022
21:30
87' Γκολ για τη Σέριφ

Μετά από λάθος στο χώρο του κέντρο, ο Ρασίντ πήρε μπάλα και έκανε το δυνατό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

03/11/2022
21:28
85' Νέα φάση για την Ομόνοια

Ο Παπουλής δοκίμασε το πλασέ, έξω από την περιοχή, με τον Κοβάλ να αποκρούει σταθερά

03/11/2022
21:23
80' Δοκάρι για την Ομόνοια

Ο Κακουλλής έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μπεζούς με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα στην οριζόντιο δοκό

03/11/2022
21:18
75' «Απαντάει» η Σέριφ

Ο Ντιόπ δοκίμασε ένα πολύ καλό πλασέ, έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

03/11/2022
21:17
74' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Παπουλής έδωσε ωραία κάθετη στον Μπεζούς, αυτός έπιασε το διαγώνιο σουτ από δεξιά, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ

03/11/2022
21:09
66' Άλλη μια τελική για τη Σέριφ

Ο Κιαμπού έδωσε δεξιά για τον Περναμπούκο, αυτός έπιασε με τη μια το διαγώνιο σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια

03/11/2022
21:05
63' Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Ψάλτης, Παπουλής και Ζαχαρίου στις θέσεις των Λέτσιακς, Χαραλάμπους και Λοΐζου

03/11/2022
21:03
60' Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Ρασίντ δοκίμασε το σουτ, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια

03/11/2022
20:48
46' Έναρξη β' μέρους

Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες

03/11/2022
20:33
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Το έργο της Ομόνοιας γίνεται ακόμη πιο δύσκολο, αφού το σκορ παραμένει στο 0-0, μετά τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης.

Η κυπριακή ομάδα μπήκε καλά στο ματς και είχε μια ξεκάθαρη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Κίτσο να αστοχεί, όμως και οι Μολδαβοί έχασαν αρκετές φάσεις.

Το «τριφύλλι» ψάχνει τουλάχιστον τρία γκολ στα εναπομείναντα 45 λεπτά του αγώνα, για να πετύχει ένα μεγάλο ποδοσφαιρικό «θαύμα».

0

03/11/2022
20:30
+3 λεπτά οι καθυστερήσεις
03/11/2022
20:14
30' Διπλή ευκαιρία για τους Μολδαβούς

Ο Μουντασινάρου αρχικά δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και ο Ουζόχο απέκρουσε και στην εξέλιξη της φάσης ο Ντιόπ έπιασε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής και ο Νιγηριανός τερματοφύλακας απέκρουσε εκ νέου

0

03/11/2022
20:09
24' «Απαντά» στις μεγάλες ευκαιρίες η Σέριφ

Οι Μολδαβοί βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Ρασίντ στην περιοχή να δίνει για τον αμαρκάριστο Ντιόπ κι αυτός με σουτ από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

03/11/2022
20:05
20' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Μπρούνο έδωσε δεξιά στον Κίτσο, αυτός βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα της Σέριφ, όμως έκανε το σουτ με δεξί και αδύναμο του πόδι και ήταν άστοχο, σπαταλώντας μια τεράστια ευκαιρία για γκολ

03/11/2022
20:04
19' Νέα φάση για τη Σέριφ

Ο Ρασίντ δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

03/11/2022
19:57
12' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Μπρούνο μπήκε περιοχή, καθυστέρησε να σουτάρει και έδωσε δίπλα στον Κακουλλή, αυτός έκανε το σουτ από κοντά, όμως η μπάλα κόντραρε στους αμυνόμενους και απομακρύνθηκε

03/11/2022
19:48
4' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Ρασίντ γύρισε στον Ντιόπ, αυτός έκανε με τη μια το σουτ, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε έξω

03/11/2022
19:45
1' Έναρξη του αγώνα