«Καθάρισε» την Πολωνία και προκρίθηκε στην φάση των «16» η Αργεντινή

Τετάρτη, 30/11/2022 - 22:57

Ο Μέσι και η παρέα του στην φάση των «16».

Η Αργεντινή επικράτησε με 2-0 εναντίον της Πολωνίας, στο πλαίσιο της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η «Αλμπισελέστε» πέταγε... φωτιές στον αγωνιστικό χώρο και ήταν η πρωταγωνίστρια καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Οι τυπικά γηπεδούχοι, που βολευόντουσαν και με την ισοπαλία, προσέγγισαν πιο αμυντικά το παιχνίδι, αποκτώντας παθητικό ρόλο.

Η ομάδα του Σκαλόνι πραγματοποίησε την καλύτερη της εμφάνιση, μέχρι τώρα στο Μουντιάλ και με τα γκολ των Μακ Άλιστερ (46') και Άλβαρες (67'), «σφράγισε» το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Από την άλλη η Πολωνία εμφανίστηκε ανήμπορη και γνωρίζοντας χωρίς αντίσταση τη ήττα, έχασε την πρώτη θέση του ομίλου, όμως όχι την πρόκριση καθώς είχαν καλύτερη διαφορά τερμάτων, από το Μεξικό.

Στην φάση των «16» η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία και η Πολωνία την Γαλλία.

Το Live της αναμέτρησης

30/11/2022
23:00
Τέλος αγώνα

Η Αργεντινή επικράτησε με 2-0 εναντίον της Πολωνίας και πήρε την πρόκριση στην φάση των «16», όντας πρώτη στον όμιλο της.

30/11/2022
22:52
6 λεπτά καθυστερήσεις
30/11/2022
22:46
86' Ευκαιρία για την Αργεντινή

Σουτ του Λαουτάρο Μαρτίνες, πέρασε λίγο άουτ η μπάλα.

30/11/2022
22:33
73' Μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή

Απίστευτη κάθετη του Μέσι, με τον Άλβαρες στο τετ-α-τετ να σημαδεύει την εξωτερική πλευρά των διχτυών.

30/11/2022
22:32
71' Νέα ευκαιρία για την Αργεντινή

Τετ-α-τετ ο Μέσι του λέει «όχι» ο Σέζνι.

30/11/2022
22:23
67' ΓΚΟΛ για την Αργεντινή

Ο Άλβαρες έκανε σουτ... κεραυνό, μέσα στην μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Σέζνι για το 2-0.

30/11/2022
22:20
61' Ευκαιρία για την Αργεντινή

Ο Παρέδες θα κάνει το γύρισμα και ο Μακ Άλιστερ θα σουτάρει, με τον Σέζνι να ελέγχει.

30/11/2022
22:19
59' Διπλή αλλαγή για την Αργεντινή

Έξω Ντι Μαρία, Ακούνια, μέσα Ταλιαφίκο, Παρέδες.

30/11/2022
22:18
Τι γίνεται στο άλλο ματς του ομίλου

Το Μεξικό κερδίζει 2-0 την Σαουδική Αραβία στο 61ο λεπτό.

30/11/2022
22:08
49' Απειλεί η Πολωνία

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Γκλικ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

30/11/2022
22:05
46' ΓΚΟΛ για την Αργεντινή

Ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Μολίνα έκανε το γύρισμα και ο Μακ Άλιστερ με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Σέζνι για το 1-0.

Τι γίνεται στο άλλο παιχνίδι του ομίλου

Ημίχρονο και στο παιχνίδι μεταξύ Σαουδικής Αραβίας και Μεξικού, με τις ομάδες να παραμένουν ισόπαλες με 0-0.

21:43
43' Νέα διπλή ευκαιρία για την Αργεντινή

Ο Αλβάρες έκανε το σουτ, μέσα από την περιοχή, ο Σεζνι έδιωξε και μπλόκαρε ξανά, τη νέα προσπάθεια του Ντε Πολ, από πολύ κοντά.

30/11/2022
21:38
39' Χάνει το πέναλτι η Αργεντινή

Ο Σέζνι είπε «όχι» στον Μέσι και το ματς παραμένει 0-0.

30/11/2022
21:38
38' Πέναλτι για την Αργεντινή
30/11/2022
21:36
36' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Αργεντινή

Τετ-α-τετ του Άλβαρες, το βγάζει ο Σέζνι. Στη συνέχεια της φάσης ο πρώτο σέντραρε, ο Μέσι πήρε την κεφαλιά και ο Σέζνι τον βρίσκει με το χέρι στο πρόσωπο. Αν τον έχει βρει πριν περάσει η μπάλα άουτ, τότε είναι πέναλτι.

30/11/2022
21:33
33' Ευκαιρία για την Αργεντινή

Ο Ντι Μαρία έκανε απευθείας εκτέλεση κόρνερ και υποχρέωση τον Σέζνι σε νέα απόκρουση, καθώς η μπάλα πήγαινε στα δίχτυα.

30/11/2022
21:31

Η Σαουδική Αραβία με το Μεξικό παραμένουν ισόπαλες με 0-0.

30/11/2022
21:21
28' Φάση διαρκείας για την Αργεντινή

Πρώτα ο Άλβαρες έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα και ο Ακούνια σε δεύτερο χρόνο, δοκίμασε νέο σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

30/11/2022
21:16
17' Ευκαιρία για την Αργεντινή

Ο Μέσι έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Ακούνια, ο οποίος δοκίμασε του σουτ, μέσα στην μεγάλη περιοχή και η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

30/11/2022
21:10
10' Απειλεί η Αργεντινή

Ο Ντι Μαρία έδωσε στον Μέσι, ο οποίος μπήκε στην μικρή περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ στην κλειστή γωνία του Σέζνι, όμως ο τελευταίος απέκρουσε.

30/11/2022
21:06
7' Πρώτη τελική για την Αργεντινή

Ο Μέσι έκλεψε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, επιχείρησε το σουτ, όμως ήταν αδύναμο και ο Σέζνι έλεγξε εύκολα.

30/11/2022
21:05
Ολοκληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο

Ισορροπημένο το ματς με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη, για την κατοχή της μπάλας, ώστε να δημιουργήσουν ευκαιρίες.