«Άλωσε» την Πάφο, της έσπασε το αήττητο και έπιασε κορυφή ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 9/12/2022 - 20:56

Έπιασε κορυφή ο ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» παίρνοντας το όγδοο διαδοχικό τρίποντο τους στη σεζόν, έσπασαν το αήττητο της Πάφου και την έριξαν από την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς πέρασε νικηφόρα από το «Στέλιος Κυριακίδης» επικρατώντας με 2-1 χάρις στα γκολ του Ματέο Σούσιτς (15’ 45’). Για τους γηπεδούχους μείωσε στις καθυστερήσεις ο Ζουνίνιο.

Παιχνίδι χωρίς πολλές αξιόλογες τελικές προσπάθειες μπροστά από τις δύο εστίες στα πρώτα 45 λεπτά. Με τον ΑΠΟΕΛ να ανοίγει το σκορ στην πρώτη αξιόλογη τελική που δημιούργησε και την Πάφο να προσπαθεί στη συνέχεια του ημιχρόνου να βρει την… απάντηση, χωρίς όμως επιτυχία. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα της Λευκωσίας βρήκε και δεύτερο γκολ, παίρνοντας γερό προβάδισμα για τη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πάφος ήταν σαφώς επηρεασμένη από το δεύτερο γκολ που δέχθηκε στα… τελειώματα του πρώτου μισού της αναμέτρησης. Έψαξε το γκολ, όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που βρήκε, πριν το γκολ στα… τελειώματα. Μάλιστα, τα δεδομένα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση καθώς οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, ενώ με δέκα έμεινε και ο ΑΠΟΕΛ καθώς αποβλήθηκε ο Κρέσπο (72’).

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 33 βαθμούς και φιγουράρει μόνος στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ υποχώρησε στη δεύτερη θέση, έχοντας 31 βαθμούς, έχοντας «συγκάτοικο» την ΑΕΚ. Την ερχόμενη, 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Πάφος θα πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει στο Τσίρειο την Καρμιώτισσα (19/12 - 19:00). Από την άλλη, οι «γαλαζοκίτρινοι» θα φιλοξενήσουν στο ΓΣΠ την Ανόρθωση (17/12 - 19:00).

09/12/2022
20:56
Τέλος στην Πάφο, μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν το τρίποντο με 2-1.

ξ

09/12/2022
20:51
90' Γκολ για την Πάφο

Σέντρα στην περιοχή, ο Ζουνίνιο έπιασε την κεφαλιά και μείωσε σε 2-1.

09/12/2022
20:50
90' Έξι επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 2-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

09/12/2022
20:49
89' Δοκάρι για την Πάφο

«Φάτσα» με τον Μπέλετς ο Τάνκοβιτς, σημάδεψε το δοκάρι, με τη μπάλα να φεύγει έξω.

09/12/2022
20:45
85' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Βιγιαφάνες έξω, για να μπει στη θέση του ο Ντάλσιο.

09/12/2022
20:40
80' Νέα φάση για την Πάφο

Γέμισμα στην περιοχή, ο Μπάιριτς έπιασε την κεφαλιά όμως δε βρήκε στόχο από κοντά.

09/12/2022
20:34
75' Απειλεί η Πάφος

Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, μαζεύει σταθερά ο Μπέλετς.

09/12/2022
20:33
74' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Καρώ στη θέση του Μαρκίνιος.

09/12/2022
20:31
72' Κόκκινη για τον ΑΠΟΕΛ

Με δέκα και ο ΑΠΟΕΛ, αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κρέσπο.

0

09/12/2022
20:28
69' Μεγάλη στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Εντονγκαλά, ο Βιγιαφάνες στόπαρε τη μπάλα, επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε μόλις έξω.

09/12/2022
20:27
68' Δεύτερη αλλαγή για την Πάφο

Άτυχος ο Χότσκο, λίγο μετά την είσοδο του τραυματίστηκε και αποχωρεί. Στη θέση του ο Ναμ. Πρώτη συμμετοχή για τον Σενεγαλέζο μετά την παρουσία του στο Μουντιάλ με τη χώρα του.

0

09/12/2022
20:20
61' Άμεση κίνηση από τον Μπεργκ μετά την αποβολή

Ο Βαλακάρι δίνει τη θέση του στον Χότσκο.

09/12/2022
20:18
59' Μένει με δέκα η Πάφος

Δεύτερη κίτρινη για τον Κανέ, ο οποίος αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Σωστή η κάρτα του Ιταλού διαιτητή.

σ

09/12/2022
20:16
56' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μπλουμ και Εφραίμ έξω για να μπουν οι Εντονγκαλά και Μάγκλιτσα.

09/12/2022
20:15
55' Απειλεί η Πάφος

Ο Ικόκο έκανε το γύρισμα, ο Σεμέδο δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή, με τη μπάλα να φεύγει παράλληλα.

09/12/2022
20:12
Μαζική προσέλευση του κόσμου

Πέραν των 7000 φιλάθλων είναι στις δύο κερκίδες όπως ανακοινώθηκε από τους αρμόδιους του γηπέδου.

α

09/12/2022
20:05
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

09/12/2022
19:50
Ημίχρονο στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο «Στέλιος Κυριακίδης», με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται της Πάφου με 2-0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας ο Ματέο Σούστιτς (15’, 45').

Στο δεύτερο μισό, οι Παφίτες αναμένεται ότι θα βγουν πιο μπροστά ψάχνοντας τα γκολ της ισοφάρισης. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ θα βρει χώρους στην αντεπίθεση, ενώ αμυντικά καλείται να διαχειριστεί σωστά το προβάδισμα του.

0

09/12/2022
19:45
45' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ξανά ο Σούσιτς, ξανά με κεφαλιά και γερό προβάδισμα για τους «γαλαζοκίτρινους» με 2-0.

09/12/2022
19:39
38' Τελική για την Πάφο

Σουτ εκτός περιοχής από τον Ζάιρο. Άστοχο, με τη μπάλα ψηλά εκτός.

09/12/2022
19:34
35' Παραμένει ως έχει το σκηνικό στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Κρατάει μπάλα η ομάδα του Μπεργκ που δεν μπορεί ωστόσο να διασπάσει την καλή αμυντική λειτουργία των «γαλαζοκιτρίνων».

09/12/2022
19:24
25' Προσπαθεί να αντιδράσει η Πάφος

Κρατάει μπάλα τα τελευταία λεπτά η Πάφος που θέλει να βγάλει αντίδραση. Ακόμη δεν έχει απειλήσει την εστία του Μπέλετς.

09/12/2022
19:16
15' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από κόρνερ του Βιγιαφάνες, ο Σούσιτς πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

Δεύτερο γκολ για τον Βόσνιο στη σεζόν, ξανά κόντρα στην Πάφο.

09/12/2022
19:14
13' Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για την Πάφο

Ο Βαλακάρι εντός περιοχής, γύρισε προς τα πίσω στον Τάνκοβιτς ο οποίος έκανε το πλασέ, όμως ο Μπέλετς έσωσε τον ΑΠΟΕΛ με τα πόδια.

09/12/2022
19:10
10' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Δεν έχουμε καταγράψει αξιόλογη ευκαιρία μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες δείχνουν ορεξάτες, αλλά χωρίς να μπορέσουν να μπουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

09/12/2022
19:01
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Στη σέντρα η Πάφος.

09/12/2022
18:59
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις ο ΑΠΟΕΛ, με τις γαλάζιες οι γηπεδούχοι.

0

09/12/2022
18:28
Ευδιάθετος στον πάγκο ο Πρόδρομος

Ο πρόεδρος του ΑΠΟΕΛ ακολουθεί παντού την ομάδα του. Λίγη ώρα πριν τη σέντρα, βρέθηκε στον πάγκο, παρακολουθώντας την προθέρμανση των ποδοσφαιριστών.

α

09/12/2022
18:05
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Πάφου

Μια αλλαγή από τον Χένινγκ Μπεργκ σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο Νορβηγός δίνει φανέλα βασικού στον Βαλακάρι, αφήνοντας στον πάγκο τον Μπεσάρτ.

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Άντος. Στο κέντρο της άμυνας οι Κβίντα και Μπάιριτς. Αριστερά ο Ζουνίνιο και δεξιά ο Ικόκο. Σε ρόλο αμυντικού μέσου ο Κανέ και πιο μπροστά του οι Βαλακάρι και Ντράγκομιρ. Στα άκρα της επίθεσης θα κινούνται οι Σεμέδο και Τάνκοβιτς και στην κορυφή θα είναι ο Ζάιρο.

Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Καραμπάτζε, Χότσκο, Αλ Γκαντιουί, Δημητρίου, Μπεσάρτ, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ναμ, Πελάτζιο

09/12/2022
18:00
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με σχηματισμό 4-3-3 παρατάσσει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο του Στέλιος Κυριακίδης» ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Ο Σέρβος προπονητής προχώρησε σε τρεις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα. Οι Σατσιάς, Εντονγκαλά και Μάγκλιτσα έμειναν στον πάγκο για να πάρουν φανέλα βασικού οι Γουίλερ, Βιγιαφάνες και Εφραίμ.

Ο Μπέλετς θα είναι στο τέρμα, με τους Κρέσπο και Ντβάλι να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Γουίλερ αριστερά στην αμυντική γραμμή, με τον Σούσιτς δεξιά. Στο κέντρο οι Κοσταντίνοφ και Σαρφό, με τον Βιγιαφάνες ελαφρώς πιο μπροστά. Οι Εφραίμ και Μαρκίνιος θα είναι στα άκρα της επίθεσης, με τον Μπλουμ στην κορυφή.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Καρώ, Νταουσβίλι, Μάγκλιτσα, Τσεπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Εντονγκαλά

09/12/2022
17:55

Πάφος (Χένινγκ Μπεργκ): Άντος, Ζουνίνιο, Κβίντα, Μπάιριτς, Ικόκο, Κανέ, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι, Τάνκοβιτς, Σεμέδο, Ζάιρο

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Γουίλερ, Κρέσπο, Ντβάλι, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Βιγιαφάνες, Εφραίμ, Μαρκίνιος, Μπλουμ