Τελικό: Πάφος - ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 17/1/2021 - 17:55

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 3-2 εκτός έδρας κόντρα στην Πάφο για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα με 1-0 χάρις στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεν Σαχάρ στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης ενώ η «απάντηση» για τους γηπεδούχους ήρθε στο 37ο λεπτό με τον Πάνιτς μετά από φοβερό σουτ έξω από την περιοχή.

Το 2-1 για τον ΑΠΟΕΛ έκανε με το... καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Εμίλιο Ενσούε στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 66ο λεπτό ο Σατσιάς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 για τον ΑΠΟΕΛ. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Βαλακάρι από το σημείο του πέναλτι στο 87ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 23 βαθμούς και... ανάσανε βαθμολογικά. Από την άλλη, η ομάδα της Πάφου έμεινε στους 24 βαθμούς έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο από την ομάδα της Λευκωσίας.

Την ερχόμενη αγωνιστική (21η) ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί στο ΓΣΠ την Ανόρθωση (24/01 - 16:00) στη μεγάλη αναμέτρηση της αγωνιστικής. Η Πάφος από την πλευρά της αντιμετωπίζει την Καρμιώτισσα στο «Στέλιος Κυριακίδης» (25/01 - 19:00) ως τυπικά φιλοξενούμενη. Να αναφέρουμε πως ο ΑΠΟΕΛ μεσοβδόμαδα έχει παιχνίδι κυπέλλου την Τετάρτη (20/01) με τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ για τη δεύτερη φάση του θεσμού.

17/01/2021
17:55
Τέλος στο «Στέλιος Κυριακίδης», 3-2 νίκη για τον ΑΠΟΕΛ
17/01/2021
17:54
90' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Γιάννη Σατσιά ο Νουχίου.

17/01/2021
17:51
90' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος

Μπροστά στο σκορ ο ΑΠΟΕΛ με 3-2.

17/01/2021
17:46
87' Γκολ για την Πάφο

Εύστοχος ο Βαλακάρι από το σημείο του πέναλτι. Μπαίνουν ξανά στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι.

17/01/2021
17:45
84' Ζητά πέναλτι η Πάφος

Κάκιστος υπολογισμός της φάσης από τον Μερκή με τη μπάλα να χτυπά στο χέρι του. Ο διαιτητής μετά από τη βοήθεια του VAR υπέδειξε την παράβαση.

17/01/2021
17:40
80' Αλλαγή και για την Πάφο

Στη θέση του Μπεριγκό πέρασε ο Τόρες.

17/01/2021
17:40
80' Τρίτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Μπεν Σαχάρ περνάει ο Γιώργος Μερκής.

17/01/2021
17:35
74' Μεγάλη στιγμή για την Πάφο

Ο Σιέλης πήρε την μπουκιά από το στόμα του Μπεριγκό ο οποίος ήταν έτοιμος να σκοράρει.

17/01/2021
    17:30
    70' Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Εφραίμ ο Τζακ Μπερν.

17/01/2021
    17:26
    66' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σατσιάς δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στον ΑΠΟΕΛ, με κοντινό σουτ. Προηγήθηκε πάσα του Εφραίμ στον Γουίλερ, ο οποίος σέντραρε, ο Ρούντκο απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα έφτασε στον νεαρό μέσο και γκολ.

17/01/2021
    17:18
    58' Πρώτη αλλαγή για την Πάφο

Έξω ο Λελιούκιν για να μπει ο Μέρφι.

17/01/2021
    17:17
    58' Σουτ για την Πάφο

Ο Καμπράλ εντός περιοχής, έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

17/01/2021
    17:13
    53' Νέα φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Στην περιοχή ο Εφραίμ, έφερε τη μπάλα στο δεξί και έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

17/01/2021
    17:08
    48' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ατομική προσπάθεια του Ζαχίντ ο οποίος έκανε το σουτ με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Ενσούε από κοντά έκανε το 1-2 για τον ΑΠΟΕΛ.

17/01/2021
    17:05
    46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Με τους ίδιους έντεκα η Πάφος. Μία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ καθώς ο Εντονγκαλά παίρνει τη θέση του Κλωναρίδη.

17/01/2021
    16:49
    Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, στο 1-1 Πάφος και ΑΠΟΕΛ
    17/01/2021
    16:45
    45' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Στο 1-1 οι δύο ομάδες.

17/01/2021
    16:42
    42' Σουτ για την Πάφο

Έξω από την περιοχή ο Μπεριγκό, έκανε το σουτ όμως ο Ουζόχο έπεσε και μάζεψε τη μπάλα.

17/01/2021
    16:37
    37' Γκολ για την Πάφο

Γκολάρα από τον Πάνιτς, με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής δεν άφησε περιθώρια στον Ουζόχο να αντιδράσει.

17/01/2021
    16:33
    33' Απειλεί ξανά ο ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Εφραίμ από αριστερά με τον Κλωναρίδη να πιάνει την κεφαλιά αλλά τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

17/01/2021
    16:30
    30' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Εύστοχος ο Μπεν Σαχάρ, 1-0 ο ΑΠΟΕΛ.

17/01/2021
    16:28
    28' Ξανά στο VAR ο Βασίλης Δημητρίου

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κβίντα έβαλε επικίνδυνα την προβολή πάνω στον Σιέλη. Ο παίκτης του ΑΠΟΕΛ βρέθηκε στο έδαφος και ο Βασίλης Δημητρίου πήγε στο VAR για να εξετάσει τη φάση και εν τέλει καταλόγισε το σημείο του πέναλτι.

17/01/2021
    16:21
    22' Πάει για επιβεβαίωση ο διαιτητής στο VAR

Μετά από την επαναληπτική προβολή ο διαιτητής αποφάσισε πως δεν υπάρχει παράβαση.

17/01/2021
    16:19
    20' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ανατροπή του Σαχάρ από τον Σάιθ. Πέναλτι δείχνει ο Βασίλης Δημητρίου.

17/01/2021
    16:16
    16' «Άνοιξαν» οι ουρανοί στην Πάφο

Καταρρακτώδες βροχές και ισχυροί άνεμοι στο «Στέλιος Κυριακίδης». Πολύ δύσκολη η προσπάθεια των παικτών.

17/01/2021
    16:07
    7' Πρώτο σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Μακρινό σουτ του Σατσιά όμως ο Ρούντκο μαζεύει τη μπάλα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

17/01/2021
    16:03
    3' Πρώτη τελική στην αναμέτρηση

Πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς, με τον Καμπράλ, ωστόσο δεν ανησύχησε ο Ουζόχο.

17/01/2021
      16:00
      1' Έναρξη της αναμέτρησης

Στη σέντρα η Πάφος.

17/01/2021
      15:56
      Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλάζιες εμφανίσεις η Πάφος, με τις γαλαζοκίτρινες ο ΑΠΟΕΛ.

17/01/2021
      15:33
      Κλικς από την προθέρμανση των δύο ομάδων
      17/01/2021
      14:55
      Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με τον Ουζόχο ξανά κάτω από τα δοκάρια παρατάσσει τον ΑΠΟΕΛ ο Σάββας Πουρσαϊτίδης, Στο κέντρο της άμυνας θα αγωνιστούν οι Σιέλης και Ζόρζε ενώ αριστερό μπακ θα είναι ο Γουίλερ με τον Ενσούε στη δεξιά πλευρά.

Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Λούντεμο και Γιάννης Σατσιάς με τον Ζαχίντ πιο μπροστά τους ως επιτελικός μέσος. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης θα βρίσκεται ο Γιώργος Εφραίμ με τον Κλωναρίδη να κινείται αριστερά. Στη γραμμή κρούσης ως μοναδικός προωθημένος ο Μπεν Σαχάρ.

Στον πάγκο: Σίλβα, Αποστολάκης, Σάντος, Νουχίου, Κατσαντώνης, Μπερν, Μερκής, Εντονγκαλά, Κουτσάκος

Τρεις οι αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ. Οι Ενσούε, Λουντέμο και Σατσιάς στις θέσεις των Αποστολάκη, Ανουάρ και Ντε Βινσέντι. Οι δύο τελευταίοι δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής καθώς είναι τιμωρημένοι.