«Τρένο» η Πάφος, νίκησε (και) την Ανόρθωση και... ξέφυγε στη βαθμολογία (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 10/11/2022 - 20:55

Ασταμάτητο το... «τρένο»!

Η Πάφος επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωσης στο «Στέλιος Κυριακίδης», για πρώτη φορά στην ιστορία της, στον εναρκτήριο αγώνα της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, και πήρε άλλη μια νίκη.

0

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ συνεχίζει την ακάθεκτη πορεία της, παίρνοντας το έκτο σερί τρίποντο και... ξεφεύγοντας στο +7 στη βαθμολογία, βάζοντας έξτρα πίεση στους υπόλοιπους που την ακολουθούν.

«Πισωγύρισμα» και νέα ήττα για την ομάδα της Αμμοχώστου, η οποία «πλήρωσε» ξανά την αστοχία στην επίθεση, αλλά και τα λάθη στην άμυνα, χάνοντας νέο πολύτιμο έδαφος.

0

Το «χρυσό» και μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ναμ, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, χαρίζοντας στους «γαλάζιους» άλλη μια επιτυχία.

Με αυτή τη νίκη η Πάφος παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή με 29 βαθμούς πλέον και την επόμενη (12η) αγωνιστική φιλοξενείται την Παρασκευή (25/11, 19:00) από τον Άρη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Αντίθετα, με την ήττα η Ανόρθωση έμεινε στην 7η θέση με 14 βαθμούς και μετά τη διακοπή, λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής, φιλοξενείται την Κυριακή (27/11, 19:00) από την ΑΕΛ στο Τσίρειο.

10/11/2022
20:55
Τέλος του αγώνα

Το «τρένο» της Πάφου πέρασε και πάνω από την Ανόρθωση, ξεφεύγοντας στο +7 στη βαθμολογία

0

10/11/2022
20:52
90'+2' Καλή στιγμή για την Πάφο

Ο Τάνκοβιτς είδε εκτός εστίας τον Λόρια και επιχείρησε να σκοράρει με σουτ πίσω από το κέντρο, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

10/11/2022
20:50
+4 λεπτά οι καθυστερήσεις του αγώνα
10/11/2022
20:40
80' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Αντωνίου έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Φερέιρα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Άντος από κοντά, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ

10/11/2022
20:31
70' Άλλη μια τελική για την Πάφο

Ο Τάνκοβιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά, με τον Ντράγκομιρ να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

10/11/2022
20:24
63' Καλή στιγμή για την Πάφο

Μετά από ωραίο συνδυασμό, η μπάλα στρώθηκε για τον Αμπντουραχίμι στην περιοχή και έκανε το πλασέ, με τον Λόρια να σώζει

10/11/2022
20:09
49' Ευκαιρία για την Πάφο

Ο Ικόκο μπήκε περιοχή και δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από δεξιά, με τον Λόρια να βγαίνει έγκαιρα και να αποκρούει

10/11/2022
20:05
46' Έναρξη β' μέρους

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, η Πάφος σκόραρε και προηγείται με 1-0 της Ανόρθωσης.

Σε ένα «μοιρασμένο» πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι είναι αυτοί που βρίσκονται μπροστά στο σκορ, αν και η «Κυρία» έδειχνε να πατάει καλύτερα.

Ένα λάθος του Λόρια έδωσε την ευκαιρία στον Ναμ να σκοράρει και το δεύτερο μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

0

10/11/2022
19:47
45'+1' Γκολ για την Πάφο

Ο Ικόκο έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Λόρια να κάνει ασταθή απόκρουση και ο Ναμ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

0

10/11/2022
19:46
+1 λεπτό οι καθυστερήσεις
10/11/2022
19:43
41' Νέο δοκάρι για την Πάφο

Ο Ντράγκομιρ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μπάιριτς με προβολή από κοντά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ δέχθηκε τράβηγμα από τον Κορρέα στην προσπάθεια του και από πλευράς Πάφου ζήτησαν πέναλτι

10/11/2022
19:39
38' Δοκάρι για την Πάφο

Ο Αμπντουραχίμι δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, από δεξιά της περιοχής, με τη μπάλα να βρίσκεται στο δεξί κάθετο δοκάρι και να περνάει έξω

10/11/2022
19:34
33' Νέα καλή στιγμή για την Πάφο

Ο Γουαρίς δοκίμασε ένα καλό δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, με τον Άντος να αποκρούει

10/11/2022
19:28
26' Ευκαιρία για την Πάφο

Ο Σεμέδο δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από αριστερά, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

0

10/11/2022
19:25
24' Διπλή τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση

Αρχικά, ο Κβίντα γλίστρησε και ο Νινγκά μπήκε περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Γουαρίς που πλάσαρε, με τον Κβίντα να σώζει πάνω στη γραμμή και στη συνέχεια ο Ιωάννου σέντραρε για τον Σάμπο που έκανε το δυνατό σουτ και ο Άντος απέκρουσε

0

10/11/2022
19:23
22' Κάρτα στον Χαρογιάν

Ανέκοψε αντεπίθεση της Πάφου και τον Αμπντουραχίμι

10/11/2022
19:07
6' Πρώτη φάση στο ματς

Ο Ντράγκομιρ επιχείρησε να απειλήσει με μακρινή εκτέλεση φάουλ και ο Λόρια μπλόκαρε σταθερά

10/11/2022
19:01
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Με σχηματισμό 5-3-2 (ή 3-5-2) «κατεβάζει» τη δική του ομάδα ο Τσίσκο Μουνιόθ και τρεις αλλαγές σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα. Χαρογιάν, Γουαρίς και Νινγκά πήραν φανέλα βασικού αντί των Φερέιρα, Κορέια και Ράντονιτς.

Στην εστία θα είναι ο Λόρια και τριάδα στο κέντρο της άμυνας οι Κορρέα, Χαρογιάν και Μπαϊσίνιο. Δεξί φουλ-μπακ ο Αντωνίου και αριστερό φουλ-μπακ ο Κίκο.

Στον χώρο του κέντρου θα κινούνται οι Πάντσεον, Σάμπο και Ιωάννου, με τον τελευταίο να έχει έναν πιο δημιουργικό ρόλο.

Δίδυμο στην επίθεση οι Γουαρίς και Νινγκά.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Κορέια, Χριστοδουλόπουλος, Φερέιρα, Παρούτης, Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

0

10/11/2022
18:05
Ανάλυση ενδεκάδας Πάφου

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσσει την ομάδα του ο Χένινγκ Μπεργκ, έχοντας προχωρήσει και σε τρεις αλλαγές συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι. Κβίντα, Ντράγκομιρ και Αμπντουραχίμι πήραν τις θέσεις των Παλάσιος, Κανέ και Καραμπάτζε.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Άντος, με δίδυμο στο κέντρο της άμυνας τους Κβίντα και Μπάιριτς. Δεξί μπακ ο Ικόκο και αριστερό ο Ζουνίνιο.

Στη μεσαία γραμμή είναι οι Χότσκο και Ντράγκομιρ, με τον Σεμέδο σε πιο ελεύθερο ρόλο, λίγο πιο μπροστά.

Στο δεξί φτερό θα είναι ο Τάνκοβιτς, στο αριστερό ο Ναμ και στην κορυφή ο Αμπντουραχίμι.

Στον πάγκο: Οιέρ, Παλάσιος, Αλ Γκαντιουί, Δημητρίου, Χέστατ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Πελάζιο, Ταβάρες, Ζοάο Πέδρο.

0

10/11/2022
18:00

Πάφος (Χένινγκ Μπεργκ): Άντος, Ικόκο, Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Χότσκο, Ναμ, Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς, Σεμέδο, Αμπντουραχίμι.

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Αντωνίου, Κορρέα, Χαρογιάν, Μπαϊσίνιο, Κίκο, Πάντσεον, Σάμπο, Ιωάννου, Γουαρίς, Νινγκά.

Δύο ισοπαλίες στα περσινά ματς

Στις δύο περσινές τους αναμετρήσεις, στο «Στέλιος Κυριακίδης», Πάφος και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες.

Στις 6 Φεβρουαρίου 2022, για την 20η αγωνιστική, το τελικό αποτέλεσμα ήταν 1-1, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ με τον Ντέλετιτς (10') και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον Βαλακάρι (17' πεν.)

Στις 19 Μαρτίου 2022, για την 3η αγωνιστική των play-off, το σκορ ήταν 2-2, με τους «γαλάζιους» να παίρνουν δύο φορές προβάδισμα με Αουρέλιο (7') και Ζάιρο (90'+1'), με την «Κυρία» όμως να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές με τους Χριστοφή (58' πεν.) και Χριστοδουλόπουλο (90'+7').

10/11/2022
17:45
Στην κορυφή η Πάφος, 7η η Ανόρθωση

Εκ διαμέτρου αντίθετες πορείες πραγματοποιούν στο φετινό πρωτάθλημα οι δύο ομάδες.

Οι «γαλάζιοι» βρίσκονται στην 1η θέση και αήττητοι με 26 βαθμούς, έχοντας απολογισμό οκτώ νίκες και μόλις δύο ισοπαλίες.

Η «Κυρία» είναι 7η με 14 βαθμούς και απολογισμό τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
10/11/2022
17:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Στις 19:00 Πάφος και Ανόρθωση κοντράρονται στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta