Τελικό: ΠΑΕΕΚ - Οθέλλος (ΦΩΤΟ)

Σάββατο, 15/5/2021 - 18:59

Ιστορική στιγμή για την ΠΑΕΕΚ! Η ομάδα της Κερύνειας για πρώτη φορά στην ιστορία της θα βρίσκεται στην πρώτη κατηγορία. Κατά την τελευταία αγωνιστική η ΠΑΕΕΚ έμεινε στο ισόπαλο 2-2 με τον Οθέλλο και κατέκτησε το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας.

Το σκορ για την ομάδα της Αθηένου άνοιξε ο Μιχαήλ στο 28ο λεπτό. Μάλιστα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Για την ΠΑΕΕΚ μείωσε στο σκορ στο 56ο λεπτό ο Γιαννιτσάνης ενώ ο Φράγκος στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 2-2.

Το δεύτερο εισιτήριο ανόδου πήρε ο Άρης Λεμεσού ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Ακρίτα Χλώρακας με 1-0. Αυτή θα είναι η πρώτη παρουσία της ΠΑΕΕΚ στην πρώτη κατηγορία, ενώ για τον Άρη θα είναι η 55η συμμετοχή στη μεγάλη κατηγορία.

15/05/2021
18:59
Τέλος, 2-2 στο «Κερύνεια - Επιστροφή»

Άνοδος ως πρωταθλήτρια για την ΠΑΕΕΚ, το δεύτερο εισιτήριο για τον Άρη. Έμεινε εκτός ανόδου ο Οθέλλος.

15/05/2021
18:54
90' Γκολ για την ΠΑΕΕΚ

Στις καθυστερήσεις ο Φράγκος με φοβερό γύρισμα, νίκησε τον Παναγή και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Μάλιστα, κατά τον πανηγυρισμό του αποβλήθηκε από τον Τιμόθεο Χριστοφή.

15/05/2021
18:52
Τέλος στη Χλώρακα

Νίκη 1-0 για τον Άρη και παίρνει την άνοδο.

15/05/2021
18:50
90' Τελευταία αλλαγή για τους γηπεδούχους

Μάτζοκ μέσα για να βγει ο Φραγκέσκου.

15/05/2021
18:48
88' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Στη θέση του Μιχαήλ πέρασε ο Ράσπας.

15/05/2021
18:42
82' Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ

Εκτός ο Χαραλάμπους για να μπει ο Φαν Νίσπεν.

15/05/2021
18:40
80' Αλλαγή για τον Οθέλλο

Φιάκας εκτός για να μπει ο Χατζηγιαννακού.

15/05/2021
18:35
75' Μεγάλη ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ

Βγήκε τετ α τετ ο Καπαρτής όμως νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Οθέλλου.

15/05/2021
18:27
68' Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ

Έξω ο Γιαννιτσάνης για να μπει ο Χάλαχαντ.

15/05/2021
18:26
Σκοράρει ο Άρης στη Χλώρακα

Με αυτά τα δεδομένα, πρωταθλητής είναι ο Οθέλλος και ο Άρης παίρνει το δεύτερο εισιτήριο ανόδου.

15/05/2021
18:24
65' Αλλαγή για τον Οθέλλο

Μπιέλομπροκ εκτός για να μπει ο Νιόκκας.

15/05/2021
18:16
56' Γκολ για την ΠΑΕΕΚ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γιαννιτσάνης από κοντά μείωσε για την ομάδα του.

15/05/2021
18:15
55' Δοκάρι για την ΠΑΕΕΚ

Έξω από την περιοχή ο Νάντο έκανε το σουτ με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

15/05/2021
18:05
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Στο γήπεδο οι Καραγιάννης και Φράγκος στις θέσεις των Τίμερμανς και Σαμάρα.

15/05/2021
17:50
Ημίχρονο στο «Κερύνεια - Επιστροφή»

Μπροστά στο σκορ με 2-0 η ομάδα του Οθέλλου.

15/05/2021
17:49
45'+2 Γκολ για τον Οθέλλο

Μακρινό σουτ με φάλτσο από τον Μιχαήλ ο οποίος διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του αλλά και τα προσωπικά.

15/05/2021
17:41
40' Ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ

Εκτέλεση φάουλ, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι με τον Έσελινγκ να μη μπορεί να τελειώσει σωστά τη φάση.

15/05/2021
17:37
37' Πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Στην περιοχή ο Γιαννιτσάνης, έκανε το σουτ όμως ο Παναγή κράτησε το μηδέν παθητικό.

15/05/2021
17:28
28' Γκολ για τον Οθέλλο

Κάθετη μπαλιά στην περιοχή των γηπεδούχων, με τον Μιχαήλ να τελειώνει ιδανικά τη φάση και να βάζει μπροστά στην ομάδα του.

15/05/2021
17:25
Στο «Κερύνεια - Επιστροφή» ο Στάθης Αλωνεύτης και ο Νίκος Κωστένογλου
15/05/2021
17:20
20' Απουσιάζει η ευκαιρία

Συμπληρώθηκε το πρώτο 20λέπτο στην αναμέτρηση όμως αγνοούνται οι ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Οι δύο ομάδες παίζουν με περίσσιο πάθος κάτι που στερεί από το παιχνίδι τις φάσεις.

15/05/2021
17:08
8' Τίποτα το αξιόλογο ακόμη στο παιχνίδι

Δυνατό παιχνίδι από τις δύο ομάδες, χωρίς όμως κάποια ευκαιρία. Πατάει καλύτερα ο Οθέλλος στα πρώτα λεπτά.

15/05/2021
17:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα οι φιλοξενούμενοι.

15/05/2021
16:55
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις ασπρόμαυρες εμφανίσεις η ομάδα της ΠΑΕΕΚ, με τις μπλε η ομάδα του Οθέλλου.

15/05/2021
16:25
Η βαθμολογία πριν την τελευταία αγωνιστική

Έτσι έχουν τα βαθμολογικά δεδομένα πριν την τελευταία «μάχη».

1. ΠΑΕΕΚ - 69 βαθμοί
  2. Οθέλλος - 68 βαθμοί
  3. Άρης - 67 βαθμοί
15/05/2021
16:20
Τα δεδομένα για την άνοδο

Η ΠΑΕΕΚ εξασφαλίζει το πρωτάθλημα και την άνοδο με νίκη ή ισοπαλία (υπερτερεί στην ισοβαθμία με τον Άρη). Η ομάδα της Κερύνειας μπορεί να κερδίσει την άνοδο ακόμη και με ήττα φτάνει να μην πάρει τη νίκη ο Άρης κόντρα στον Ακρίτα.

Ο Οθέλλος χρειάζεται μόνο νίκη για να εξασφαλίζει τη άνοδο και την κατάκτηση του πρωταθλήματος χωρίς να εξαρτάται από αποτέλεσμα άλλου αγώνα. Με ισοπαλία θα ανέβει μόνο εάν δεν κερδίσει ο Άρης στην Πάφο, ενώ μπορεί να τερματίσει δεύτερος και με ήττα φτάνει να ηττηθεί και ο Άρης από τον Ακρίτα.

Ο Άρης χρειάζεται νίκη για να εξασφαλίσει την άνοδο. Μπορεί να πετύχει το στόχο του και με ισοπαλία εάν ηττηθεί ο Οθέλλος από την ΠΑΕΕΚ, καθώς η ομάδα της Λεμεσού υπερέχει στην ισοβαθμία με τον Οθέλλο.