Το... πάλεψε με τη Γιουνάιτεντ, όμως «λύγισε» στο β' ημίχρονο η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 6/10/2022 - 21:37

Έπεσε «μαχόμενη»!

Η Ομόνοια έκανε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στο «μεγαθήριο» της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όμως στο τέλος γνώρισε την ήττα με 2-3 στο ΓΣΠ, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Η κυπριακή ομάδα «άγγιξε» το... θαύμα, αφού στο πρώτο μέρος πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ, μετά το γκολ του Ανσαριφάρντ στο 34ο λεπτό, που έφερε «έκρηξη» στον Πράσινο Λαό.

0

Οι φιλοξενούμενοι όμως «ξύπνησαν» μετά την ανάπαυλα, με τις αλλαγές του Τεν Χαγκ να κάνουν την ανατροπή, αφού οι Ράσφορντ (53', 84') και Μαρσιάλ (63') έφεραν «τούμπα» το ματς, με το «τριφύλλι» να μειώνει με τον Παναγιώτου (85'), αλλά να μην μπορεί να κάνει κάτι άλλο.

Στο τέλος μίλησε η ποιότητα των «κόκκινων διαβόλων», αν και δυσκολεύτηκαν αρκετά, με τους «πράσινους» να κρατάνε την υπέρ-προσπάθεια και μόνο χαρούμενοι μπορεί να είναι με μια τέτοια εμφάνιση και απέναντι σε μια τέτοια αντίπαλο.

0

Την επόμενη (4η) αγωνιστική των ομίλων, οι δύο ομάδες κοντράρονται ξανά, αυτή τη φορά στο... ιστορικό «Ολντ Τράφορντ», την επόμενη Πέμπτη (13/10, 22:00).

Στο πρωτάθλημα Cyta και για την 6η αγωνιστική, η Ομόνοια φιλοξενείται την ερχόμενη Δευτέρα (10/10, 19:00) από την ΑΕΛ στο Τσίρειο.

Τέλος του αγώνα

Η Ομόνοια έκανε υπερ-προσπάθεια απέναντι στο «μεγαθήριο», αλλά στο τέλος «λύγισε» και ηττήθηκε με 2-3 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

0

06/10/2022
21:34
90+1' Ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ

Ο Νταλό από δεξιά έκανε το γύρισμα για τον Ράσφορντ, αυτός έκανε με τη μια το σουτ και ο Φαμπιάνο απέκρουσε

06/10/2022
21:33
+4 λεπτά καθυστερήσεις
06/10/2022
21:28
85' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια

Ο Κακουλλής έκανε το γύρισμα στην περιοχή για τον Παναγιώτου, αυτός έκανε με τη μια του σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-3

06/10/2022
21:26
84' Τρίτο γκολ για τη Γιουνάιτεντ

Ο Ρονάλντο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ράσφορντ από κοντά έκανε το 1-3, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ

06/10/2022
21:20
78' Δεύτερο δοκάρι για τη Γιουνάιτεντ

Ο Νταλότ «έκλεψε» από τον Μίλετιτς, πέρασε τον Φαμπιάνο και έδωσε έτοιμο γκολ στον Κριστιάνο, όμως αυτός σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι

06/10/2022
21:14
71' Ακόμη δύο αλλαγές για την Ομόνοια

Λοΐζου και Παναγιώτου τις θέσεις των Μπρούνο και Ντίσκερουντ

06/10/2022
21:12
69' «Απαντά» η Γιουνάιτεντ

Ο Έρικσεν έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ρονάλντο με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

06/10/2022
21:11
68' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Παπουλής με μια καταπληκτική μπαλιά έβγαλε μόνο τον Μπρούνο, αυτός προσπάθησε να κρεμάσει τον Ντε Χέα, όμως ο Ισπανός πήδηξε και απέκρουσε τη μπάλα

06/10/2022
21:05
63' Γκολ για τη Γιουνάιτεντ

Ράσφορντ και Μαρσιάλ έκαναν ωραία το 1-2 και ο Γάλλος με το πέρασε στον αγώνα σκοράρει με ωραίο πλασέ για την ανατροπή

0

06/10/2022
21:04
61' Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Ανσαριφάρντ και Μπάρκερ έξω, μέσα Κακουλλής και Παπουλλής για την Ομόνοια.

Μαρσιάλ στη θέση του Φερνάντες για τη Γιουνάιτεντ

06/10/2022
21:03
61' Χαμένη ευκαιρία από τον Ρονάλντο

Ο Φερνάντες έδωσε στον Κριστιάνο στην περιοχή, αυτός κλείστηκε και έκανε το διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

06/10/2022
20:59
57' Νέα καλή ευκαιρία

Ο Άντονι δοκίμασε ένα καλό πλασέ, από πλάγια δεξιά, με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι

06/10/2022
20:58
55' «Άγγιξε» την ανατροπή η Γιουνάιτεντ

Ο Έρικσεν δοκίμασε ένα καλό του εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

06/10/2022
20:55
53' Γκολ για τη Γιουνάιτεντ

Ο Φερνάντες έβγαλε μακρινή μπαλιά για τον Ράσφορντ, αυτός κατέβασε και έκανε ένα πολύ καλό πλασέ, νικώντας τον Φαμπιάνο για το 1-1

0

06/10/2022
20:48
46' Έναρξη β' μέρους

Με αλλαγές η Γιουνάιτεντ, Ράσφορντ και Σο στις θέσεις των Σάντσο και Μαλάσια

06/10/2022
20:33
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Τρομερή Ομόνοια προηγείται με 1-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ΓΣΠ, στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα.

Οι «πράσινοι» άντεξαν την πίεση του πρώτου ημιώρου και με εξαιρετική τακτική προσέγγιση, βγήκαν έξυπνα και γρήγορα σε μια αντεπίθεση, με τον Μπρούνο να δίνει στον Ανσαριφάρντ κι αυτός να τελειώνει υποδειγματική τη φάση και να προκαλεί «χαμό» στο γήπεδο.

Είναι για την ώρα ένα ιστορικό και απίστευτο επίτευγμα από την κυπριακή ομάδα, όμως σίγουρα θα δεχθεί ασφυκτική πίεση στο δεύτερο μέρος και καλείται να συνεχίσει έτσι για να γράψει ιστορία.

20:21
34' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια

Η κυπριακή ομάδα βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Μπρούνο να δίνει στον Ανσαριφάρντ, αυτός πάτησε περιοχή και τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 1-0, που έφερε «έκρηξη» στο ΓΣΠ

0

06/10/2022
20:12
27' Εντυπωσιακή απόκρουση του Φαμπιάνο σε σουτ του Άντονι

Ο παίκτης της Γιουνάιτεντ έκανε ένα εξαιρετικό σουτ και ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έκανε τρομερή απόκρουση και έδιωξε σε κόρνερ

06/10/2022
20:03
18' Δοκάρι για τη Γιουνάιτεντ

Ο Φερνάντες έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ από κοντά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο και στη συνέχεια ο Ρονάλντο έκανε φάουλ στην προσπάθεια του να σκοράρει από κοντά

06/10/2022
20:02
17' Τεράστια χαμένη φάση για τους φιλοξενούμενους

Ο Άντονι βγήκε μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο, θέλησε να το... σιγουρέψει δίνοντας στον Φερνάντες, όμως η πάσα ήταν προς τα πίσω

06/10/2022
20:00
15' Νέα ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ

Ο Φερνάντες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαρτίνες έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια

06/10/2022
19:54
9' Λέει «όχι» στον Ρονάλντο ο Φαμπιάνο

Ο Πορτογάλος σταρ δοκίμασε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ, από τα αριστερά της περιοχής, με τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας να αποκρούει

06/10/2022
19:51
5' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Σάντσο δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής, όμως ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Φαμπιάνο

0

06/10/2022
19:45
1' Έναρξη του αγώνα