Διέσυρε την Ομόνοια η Καραμπάχ μέσα στο ΓΣΠ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 30/9/2021 - 23:55

Μπορεί να προηγήθηκε όμως εν τέλει γνώρισε την ήττα η Ομόνοια. Η ομάδα της Λευκωσίας γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Καραμπάχ στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League.

Το σκορ για την κυπριακή ομάδα άνοιξε ο Λέτσιακς στο 40ο λεπτό, όμως η «απάντηση» των Αζέρων ήρθε στο στο 52ο λεπτό με τον Κάντι. Στο 73ο λεπτό ο Σεϊντάεφ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ το 3-1 διαμόρφωσε από το σημείο του πέναλτι ο Μεντβέτεβ. Το τελικό 4-1 ήρθε στις καθυστερήσεις ξανά από τον Κάντι.

Οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως νευρικά στον αγωνιστικό χώρο, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησαν ευκαιρίες όμως χωρίς να τις μετουσιώσουν σε γκολ. Από την άλλη, η Ομόνοια δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο 45 λεπτό, όμως ευτύχισε να ανοίξει το σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η Καραμπάχ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έφερε άμεσα το παιχνίδι στα ίσα. Στη συνέχεια, η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει, όμως οι Αζέροι συνέχισαν να είναι επικίνδυνοι και να δημιουργούν προβλήματα στην εστία του Φαμπιάνο και κατάφεραν να φέρουν... τούμπα τα δεδομένα με άλλα δύο γκολ.

Μετά το πέρας της δεύτερης αγωνιστικής, η Ομόνοια έμεινε στον ένα βαθμό, όπως και η Καϊράτ η οποία γνώρισε την ήττα από την Βασιλεία στην Ελβετία με 4-2. Βασιλεία και Καραμπάχ έχουν πλέον από τέσσερις βαθμούς και «οδηγούν» τον όγδοο όμιλο.

Επόμενος αντίπαλος για την Ομόνοια στην 3η αγωνιστική των ομίλων του Conference League είναι η Βασιλεία στην Ελβετία (21/10 - 22:00, ώρα Κύπρου). Για το πρωτάθλημα, οι «πράσινοι» όντας τυπικά φιλοξενούμενοι αντιμετωπίζουν στο ΓΣΠ για την 5η αγωνιστική τον Ολυμπιακό (03/10 - 19:00).

Εύκολο βράδι για τη Βασιλεία

Οι Ελβετοί επικράτησαν στο άλλο παιχνίδι του ομίλου με 4-2 της Καϊράτ εντός έδρας.

30/09/2021
23:55
Τέλος στο ΓΣΠ, ήττα με 4-1 για την Ομόνοια

α

30/09/2021
23:54
90+4' Γκολ για την Καραμπάχ

Στην αντεπίθεση ξανά με τον Κάντι οι φιλοξενούμενοι, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

30/09/2021
23:50
90' Πέντε λεπτά επιπλέον για το τέλος ακόμη

Τα πάντα έχουν κριθεί όπως φαίνεται στο ΓΣΠ.

30/09/2021
23:44
85' Αλλαγή για την Καραμπάχ

Αντράντε εκτός για να μπει ο Αλμέιδα.

30/09/2021
23:39
81' Αλλαγή για την Ομόνοια

Κίκο αντί του Λέτσιακς.

30/09/2021
23:37
79' Γκολ για την Καραμπάχ

Εύστοχος ο Μεντβέτεβ και 3-1 για τους φιλοξενούμενους.

30/09/2021
23:37
78' Πέναλτι για την Καραμπάχ

Χέρι του Λανγκ και αμέσως υπόδειξη από τον διαιτητή.

30/09/2021
23:33
74' Αλλαγή για την Καραμπάχ

Έξω Όζομπιτς για να μπει ο Βέσοβιτς.

30/09/2021
23:33
73' Γκολ για την Καραμπάχ

Μετά από σουτ του Κάντι, ο Φαμπιάνο απέκρουσε εντυπωσιακά αλλά ο Σεϊντάεφ από κοντά πήρε το... ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή.

30/09/2021
23:25
66' Πρώτη αλλαγή για την Καραμπάχ

Στη θέση του Γουαντζί ο Σεϊντάεφ.

30/09/2021
23:23
64' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Κακουλλή ο Τσέποβιτς και στη θέση του Ζαχαρίου ο Μποτεάκ.

30/09/2021
23:19
60' Μεγάλη ευκαιρία για την Καραμπάχ

Ο Κάντι από αριστερά έκλεισε προς τα μέσα αλλά το σουτ που έκανε πήγε πάνω από τα δοκάρια

30/09/2021
23:12
52' Γκολ για την Καραμπάχ

Ο Κάντι από τα 30 μέτρα εξαπέλυσε ένα «κεραυνό» και νίκησε τον Φαμπιάνο για την ισοφάριση.

30/09/2021
23:04
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Έμεινε στα αποδυτήρια ο Παπουλής, στη θέση του ο Λοΐζου. Με τους ίδιους έντεκα οι φιλοξενούμενοι.

30/09/2021
22:48
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 1-0 μπροστά η Ομόνοια

Το σχόλιο του ημιχρόνου

Ημίχρονο στο ΓΣΠ στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League, με την Ομόνοια να προηγείται της Καραμπάχ με 1-0 χάρις στο γκολ του Λέτσιακς στο 40ο λεπτό του πρώτου μέρους.

Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου, η Βασιλεία προηγείται με 3-0 της Καϊράτ. Στο δεύτερο μέρος Ομόνοια είναι δεδομένο πως θα επιχειρήσει να διατηρήσει το προβάδισμα της, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι θα αναζητήσουν χωρίς αμφιβολία το γκολ της ισοφάρισης

β

30/09/2021
22:45
45' Άλλα τρία λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Υπήρξαν διακοπές στο πρώτο μέρος, δικαιολογημένα τα λεπτά καθυστέρησης από τον διαιτητή.

30/09/2021
22:40
40' Γκολ για την Ομόνοια

Εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ, ο Λέτσιακς έπιασε την κεφαλιά εντός μικρής περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα της Καραμπάχ. «Έκρηξη» πανηγυρισμών από τους παίκτες και τον κόσμο της Ομόνοιας.

30/09/2021
22:31
32' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια

Εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ, ο Λανγκ έπιασε την κεφαλιά με δύναμη όμως ο τερματοφύλακας της Καρμπάχ μάζεψε σταθερά τη μπάλα. Πρώτη μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση για το «τριφύλλι».

30/09/2021
22:30
30' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια

Εκτός ο Μπασιρού, στη θέση του ο Σέχου. Δεν αλλάζει κάτι στο σχηματισμό της Ομόνοιας. Ο άσος των «πρασίνων» ένιωσε «τσίμπημα» στο πόδι.

α

30/09/2021
22:18
18' Προβάδισμα για τη Βασιλεία

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Βασιλεία προηγείται της Καϊράτ με 1-0.

30/09/2021
22:16
17' Σώζει την Ομόνοια ο Φαμπιάνο

Υπέροχή συνεργασία των παικτών της Καραμπάχ, ο Ζουμπίρ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε όμως ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας έπεσε σωστά και έδιωξε τη μπάλα.

30/09/2021
22:15
15' Απειλεί η φιλοξενούμενη ομάδα

Μακρινό σουτ έξω από την περιοχή από τον Γουαντζί, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Φαμπιάνο.

30/09/2021
22:10
Εντυπωσιακή η παρουσία των φίλων της Ομόνοιας

Εικόνες που κοντέψαμε να... ξεχάσουμε στο ΓΣΠ λόγω του κορωνοϊού. Οι φίλοι της Ομόνοιας δίνουν δυναμικό παρών στο γήπεδο της πρωτεύουσας.

30/09/2021
22:03
3' Πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Ζαχαρίου πάσαρε στον Κακουλλή ο οποίος από τα δεξιά και εντός περιοχής έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πήγε στον Μαχαμαντάλιεφ.

30/09/2021
22:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Στη σέντρα οι φιλοξενούμενοι.

30/09/2021
21:55
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις η Ομόνοια, με τις μαύρες οι φιλοξενούμενοι.

Θα προηγηθεί ο ύμνος της διοργάνωσης πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

0

30/09/2021
20:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Με έξι αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος παρατάσσει την Ομόνοια ο Χένινγκ Μπεργκ. Εκτός οι Παναγιώτου, Γιούστε, Λοΐζου, Ατιέμγουεν, Τσέποβιτς, Σέχου, μέσα οι Ψάλτης, Λανγκ, Κακουλλής, Τζιωνής, Ζαχαρίου και Παπουλής

Με τον Φαμπιάνο στο τέρμα και τους Χούμποτσαν και Λανγκ μπροστά του ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο θα ξεκινήσει την αναμέτρηση το «τριφύλλι». Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Πάρης Ψάλτης, ενώ αριστερά ο Γιάν Λέτσιακς. Στη μεσαία γραμμή επιστρέφει ο Γκόμεθ μαζί με τον Μπασιρού.

Πιο μπροστά θα κινείται σε ρόλο επιτελικού μέσου ο Φώτης Παπουλής, με τους Ζαχαρίου και Τζιωνή στα δύο άκρα της επίθεσης. Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης για την Ομόνοια ο Ανδρόνικος Κακουλλής. 4-2-3-1 ο σχηματισμός από τον Νορβηγό τεχνικό.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Χοράτσκα, Σέχου, Κίκο, Γιούστε, Παναγιώτου, Χαραλάμπους, Μποτεάκ, Ατιέμγουεν, Λοΐζου, Τσέποβιτς, Ντούρις

30/09/2021
20:45

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Ψάλτης, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λέτσιακς, Ζαχαρίου, Μπασιρού, Γκόμεθ, Τζιωνής, Παπουλής, Κακουλής

Καραμπάχ (Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ): Μαχαμαντάλιεφ, Χουσείνοφ, Μεντβέντεφ, Μεντίνα, Μπαριάμοφ, Καράγιεφ, Αντράντε, Ζουμπίρ, Όζομπιτς, Κάντι, Γουαντζί

30/09/2021
20:30
Το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι ομίλων με τον κόσμο στο πλευρό της για την Ομόνοια

Ιστορικής σημασίας είναι το παιχνίδι με την Καραμπάχ για την Ομόνοια. Για πρώτη φορά σε εντός έδρας παιχνίδι ευρωπαϊκών ομίλων, η ομάδα της Λευκωσίας θα έχει στο πλευρό της τον κόσμο της.

Θυμίζουμε πως την περσινή σεζόν τα παιχνίδια των ομίλων (και όχι μόνο) πραγματοποιήθηκαν κεκλεισμένων των θυρών.

30/09/2021
20:20
Ξεχωριστό παιχνίδι για τον Μπεργκ

Το παιχνίδι αυτό θα είναι ματς... ορόσημο για την προπονητική καριέρα του Χένινγκ Μπεργκ, αφού ο Νορβηγός θα συμπληρώσει 50 παιχνίδια ως προπονητής σε Ευρωπαϊκούς αγώνες, συνολικά.

30/09/2021
20:10
Διαιτητική ομάδα από τη Σκωτία

Άρχοντας της αναμέτρησης στο ΓΣΠ θα είναι ο Μπόμπι Μάντεν, με βοηθούς τους Ντέιβιντ Ρούμι και Άλαν Μουλβάνι. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο ομοεθνής τους Γκρέγκ Νάπιερ.

'

30/09/2021
20:00
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια της Ομόνοιας

Το «τριφύλλι» στις 22:00 φιλοξενεί στο ΓΣΠ την Καραμπάχ για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Conference League.