Τελικό: Ομόνοια - Γρανάδα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 5/11/2020 - 21:47

Την ήττα με 2-0 στο ΓΣΠ γνώρισε η Ομόνοια στην τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League κόντρα στη Γρανάδα.

Οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό με τον Ερέρα ενώ διπλασίασαν τα γκολ τους με τον Σουάρεζ στο 63ο λεπτό. Με αυτή την ήττα η Ομόνοια έμεινε στον ένα βαθμό στον όμιλο ενώ η Γραναδα έφτασε τους εφτά βαθμούς και οδηγεί στην πρώτη θέση των πέμπτο όμιλο του Europa League.

Η Ομόνοια στο πρώτο ημίχρονο ήταν… ανύπαρκτη αφού επηρεάστηκε από το γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων. Η προσπάθεια έγινε πιο δύσκολη στο δεύτερο μέρος αφού ο Ντούρις στο 41ο λεπτό δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Παρ’ όλα αυτά στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια βελτιώθηκε και προσπάθησε να σκοράρει, χωρίς όμως επιτυχία παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε στην αντίπαλη εστία ανά διαστήματα στην αναμέτρηση.

Πλέον οι «πράσινοι» την ερχόμενη Κυριακή (08/11) αντιμετωπίζουν τη Δόξα εντός έδρας για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στη συνέχεια μετά τη διακοπή, την 11η αγωνιστική πάνε στη Λάρνακα για να αντιμετωπίσουν τη Νέα Σαλαμίνα (22/11) ενώ μετά ακολουθεί το ταξίδι στην Ισπανία για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League εκ νέου με τη Γρανάδα στις 26 Νοεμβρίου

05/11/2020
21:48
Τέλος, 2-0 ήττα για την Ομόνοια

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 4-1 της Αϊντχόφεν και έφτασε τους 5 βαθμούς.

05/11/2020
21:44
90' Τέσσερα λεπτά επιπλέον για το τέλος
05/11/2020
21:42
89' Διπλή αλλαγή για τη Γρανάδα

Μπρίκο και Πέρεθ μέσα για να βγουν οι Ερέρα και Μαρτίνεζ.

05/11/2020
21:33
80' Απίστευτη στιγμή για την Ομόνοια

Ατομική προσπάθεια του Λέτσιακς, μπήκε στην περιοχή και γύρισε τη μπάλα στον Τιάγκο ο οποίος από απόσταση αναπνοής δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.

05/11/2020
21:29
76' Διπλή αλλαγή για τη Γρανάδα

Κένεντι και Σουάρεζ εκτός για να μπουν οι Σόρο και Μολίνα.

05/11/2020
21:27
74' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Σέντρα του Σέχου από δεξιά με τον Τιάγκο να πιάνει το βολέ όμως ο τερματοφύλακας της Γρανάδας έπεσε στη γωνία του και έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

05/11/2020
21:25
72' Τέταρτη αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Τζιωνή ο Τιάγκο.

05/11/2020
21:17
63' Γκολ για τη Γρανάδα

Έφυγε μόνος ο Σουάρεζ ανάμεσα στους Λανγκ και Λούφτνερ, ο Φαμπιάνο βγήκε εκτός περιοχής, όμως ο επιθετικός των Ισπανών πρόλαβε να πλασάρει.

Έμεινε κάτω ο Φαμπιάνο όμως δείχνει να μπορεί να συνεχίσει ενώ είδε την κίτρινη κάρτα ο Μπεργκ για διαμαρτυρία.

Ενώ ο ΠΑΟΚ έκανε το 4-1 με τον Ζίφκοβιτς στο 66ο λεπτό απέναντι στην Αϊντχόφεν.

05/11/2020
21:11
58' Πεσμένος ο ρυθμός στο ΓΣΠ

Αργός ρυθμός χωρίς ευκαιρίες στο ΓΣΠ σε αυτά τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους.

Ο ΠΑΟΚ σκόραρε και τρίτο γκολ με τον Τζόλη και πλέον προηγείται της Αϊντχόφεν με 3-1.

05/11/2020
21:07
56' Το έφερε... τούμπα στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ

Ανατροπή για τους Θεσσαλονικείς με τον Ζίφκοβιτς απέναντι στην Αϊντχόφεν.

21:01
47' Ισοφαρίζει ο ΠΑΟΚ

Φέρνει το παιχνίδι στα ίσα ο ΠΑΟΚ με τον Σβαπ στο 47ο λεπτό απέναντι στην Αϊντχόφεν.

Η βαθμολογία ως έχει:

2) Αϊντχόφεν - 4 βαθμοί

3) ΠΑΟΚ - 3 βαθμοί

05/11/2020
20:58
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια και μία για τους φιλοξενούμενους.

Κούσουλος αντί Παπουλής

Σέχου αντί Γκόμεθ

Ασάντε αντί Μποτεάκ

Για την ισπανική ομάδα ο Μίγια στο παιχνίδι αντί του Μοντόρο.

05/11/2020
    20:42
    Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 1-0 μπροστά οι Ισπανοί από το 4ο λεπτό της αναμέτρησης

Ημίχρονο και στην Τούμπα με την Αϊντχόφεν να προηγείται του ΠΑΟΚ με 1-0 από το 21ο λεπτό.

2) Αϊντχόφεν - 6 βαθμοί

3) ΠΑΟΚ - 2 βαθμοί

05/11/2020
    20:40
    45' Δύο λεπτά επιπλέον για το τέλος του ημιχρόνου
    05/11/2020
    20:35
    41' Με δέκα η Ομόνοια

Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Ντούρις ο οποίος αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες για περισσότερο από ένα ημίχρονο. Η πρώτη κάρτα του Σλοβάκου επιθετικού ήταν στο 31ο λεπτό εκ νέου για φάουλ.

05/11/2020
    20:33
    38' Προσπαθεί η Ομόνοια

Το γκολ της ισοφάρισης πριν το ημίχρονο ψάχνει η Ομόνοια όμως οι Ισπανοί είναι πολύ καλά στημένοι στην άμυνα τους και δεν επιτρέπουν πολλά-πολλά στην περιοχή τους.

05/11/2020
    20:23
    28' Νέα στιγμή για τη Γρανάδα

Από πλάγια στην περιοχή ο Μάγχις συνέκλινε και έπιασε το φαλτσαριστό σουτ όμως ο Φαμπιάνο έπεσε ξανά και έδιωξε τη μπάλα.

05/11/2020
    20:16
    21' Προβάδισμα για την Αϊντχόφεν στην Τούμπα

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η ολλανδική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό απέναντι στον ΠΑΟΚ χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζάχαβι.

05/11/2020
    20:11
    16' Τεράστια ευκαιρία για τη Γρανάδα

Μπήκαν στην περιοχή από πλάγια οι Ισπανοί με τη μπάλα να γυρίζει στον Ερέρα στο ύψος του πέναλτι όμως το πλασέ του έφυγε μόλις έξω.

05/11/2020
    20:07
    13' Δυσκολεύεται πολύ η Ομόνοια

Σχόλιο από το ΓΣΠ (Γιώργος Κύζας): Επηρεασμένοι από το γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων δείχνουν οι παίκτες του Μπεργκ. Δε μπορούν να κρατήσουν τη μπάλα και κατά συνέπεια δε μπαίνουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή για το γκολ της ισοφάρισης. Οι Ισπανοί δείχνουν πολύ ήρεμοι στο παιχνίδι τους όμως πέραν του γκολ δεν κατέγραψαν άλλη φάση.

05/11/2020
    20:02
    8' Πρώτη ευκαιρία για την Ομόνοια

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μποτεάκ όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω χωρίς να απειλήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

05/11/2020
    19:58
    4' Γκολ για τη Γρανάδα

Μπήκε στην περιοχή ο Ερέρα, συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε το σουτ, νικώντας τον Φαμπιάνο για το 1-0.

05/11/2020
    19:55
    1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Στη σέντρα η Ομόνοια.

05/11/2020
    19:51
    Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Ξανά με τις κόκκινες εμφανίσεις η Ομόνοια, με τις μαύρες οι φιλοξενούμενοι.