«Καθάρισε» την Ένωση και επέστρεψε στις νίκες η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 18/9/2022 - 21:52

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια!

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με το εμφατικό 4-0 κόντρα στην Ένωση, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πήραν τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς, πριν την διακοπή λόγω των Εθνικών.

Το «τριφύλλι» πέταγε... φωτιές στον αγωνιστικό χώρο, είχε την κατοχή και ήταν τόσο δημιουργικό, όσο και ουσιαστικό, «καθαρίζοντας» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ των Μίλετιτς (31') και Μπρούνο (45+3'). Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Ανσαριφάρντ (57') και Ζαχαρίου (78'). Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ιρανό ποδοσφαιριστή ο οποίος μοίρασε και μια ασίστ.

Από την άλλη η ομάδα του Παραλιμνίου δεν κατάφερε ποτέ να αντιδράσει και θα παραμείνει με 3 βαθμούς, γνωρίζοντας την δεύτερη σερί ήττα της.

Μελανό σημείο του αγώνα είναι το γεγονός, ότι o Ανσαριφάρντ αποχώρησε στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας κάποιες μικρές ενοχλήσεις.

Την επόμενη (5η) αγωνιστική, η Ομόνοια φιλοξενείται στο «Γλαύκος Κληρίδης» από την Δόξα και η Ένωση φιλοξενεί τη Ν. Σαλαμίνα στο «Τάσος Μάρκου».

Το Live της αναμέτρησης

18/09/2022
22:44
18/09/2022
21:52
Τέλος αγώνα

Η Ομόνοια επικράτησε με 4-0 επί της Ένωσης στο ΓΣΠ και πανηγυρίζει την επιστροφή της στις νίκες και τους τρεις βαθμούς

18/09/2022
21:49
90' 2 λεπτά καθυστερήσεις
18/09/2022
21:48
89' Ευκαιρία για την Ένωση

Ο Ζαχαρίου εκμεταλλεύτηκε την λάθος πάσα του Ζαχαρίου, έφυγε στην κόντρα και επιχείρησε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον πορτιέρο της Ομόνοιας να μαζεύει εύκολα την μπάλα.

18/09/2022
21:34
78' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 4-0

Ο Λέζιακς έκανε την σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι, με τον Ζαχαρίου να κάνει το πλασέ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

18/09/2022
21:23
64' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Λοϊζου και Χαραλάμπους εκτός, μέσα Ζαχαρίου και Μιξ.

18/09/2022
21:20
60' Τριπλή αλλαγή για την Ένωση

Έξω ο Βουκσένοβιτς μέσα ο Μιχαϊλοβιτς, έξω ο Λαμί, μέσα ο Ντιαβαρά, έξω ο Βούκσεβιτς, μέσα ο Κατσιάρης.

18/09/2022
21:19
60' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Κακούλης μπαίνει στην θέση του Ανσαριφάρντ.

18/09/2022
21:16
57' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 3-0

Ο Παπουλής κουβάλησε την μπάλα στην αντεπίθεση, έδωσε στον Ανσαριφάρντ μέσα στην περιοχή, ο οποίος απέφυγε τον αμυντικό της Ένωσης και με πολύ ωραίο πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

18/09/2022
21:11
53' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Παπουλής μπήκε στην περιοχή επιχείρησε το σουτ, όμως ήταν αδύναμο και ο Κόστιτς μάζεψε εύκολα την μπάλα.

18/09/2022
21:04
47' Αλλαγή για την Ένωση

Σχόλιο ημιχρόνου

Καταιγιστική εμφάνιση από την Ομόνοια, η οποία έχει την κατοχή και είναι πολύ καλή δημιουργικά, έχοντας περιορίσει την Ένωση, στο δικός της μισό του γηπέδου.

Οι «πράσινοι» έχουν ενέργεια και είναι ουσιαστικοί, εφόσον έχουν σημειώσει 5 τελικές στον στόχο σε ισάριθμες προσπάθειες.

Η ομάδα του Παραλιμνίου αν και προσπάθησε να αμυνθεί, δέχτηκε το πρώτο γκολ από στατική φάση, με αποτέλεσμα να ανοίξει τις γραμμές της και να προσπαθήσει να αντιδράσει και να δεχθεί διπλασιασμό τερμάτων στις καθυστερήσεις.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 2-0.

18/09/2022
20:50
Τέλος πρώτου ημιχρόνου
18/09/2022
20:47
45+1 ΓΚΟΛ η Ομόνοια 2-0

Ο Μπρόυνο έδωσε στον Ανσαριφάρντ και αυτός έκανε μια «σκαφτή» μπαλιά στον πρώτο, ο οποίος με πλασέ διπλασίασε το σκορ.

18/09/2022
20:46
45' 3 λεπτά καθυστερήσεις
18/09/2022
20:32
31' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-0

Ο Μπρούνο έκανε την εκτέλεση του φάουλ έξω από την περιοχή και ο Μίλετιτς με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, από το δεύτερο δοκάρι.

18/09/2022
20:22
21' Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Λοΐζου έκανε σέντρα-σουτ από τα αριστερά, με τον τερματοφύλακα της Ένωσης να αποκρούει σε κόρνερ.

18/09/2022
20:18
18' Φάση για την Ομόνοια

Ο Ανσαριφάρντ πήρε την μπάλα και επιχείρησε το σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Κόστιτς να αποκρούει. Στην συνέχεια ο Μάθιους έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με αποδέκτη τον Μπρούνο στην μικρή περιοχή, όμως ο τελευταίος δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση.

1

18/09/2022
20:17
16' Πολύ καλύτερη η Ομόνοια

Οι «πράσινοι» είναι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, έχουν την κατοχή πιέζουν και είναι αυτοί που έχουν δημιουργήσει μέχρι τώρα, προϋποθέσεις για γκολ.

18/09/2022
20:05
5' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Μπρούνο μπήκε μέσα στην περιοχή, βρέθηκε μπορστά στον Κόστιτς, έκανε το πλασέ, όμως ο πορτιέρο της Ένωσης απέκρουσε σε κόρνερ

18/09/2022
20:03
3' Πρώτη τελική για την Ομόνοια

Ο Μπρούνο εκτέλεσε το φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Κόστιτς

Σχηματισμός 4-2-3-1.

Ο Νιλ Λένον προχώρησε σε εφτά αλλαγές στο αρχικό σχήμα, σε σύγκριση με το ματς κόντρα στην Ρεάλ Σοσιεδάδ. Μόνο οι Μίλετιτς, Μπασιρού, Ανσαριφάρντ και Λοίζου διατήρησαν τη θέση τους στην ενδεκάδα.

Κάτω από τα γκολπόστ βρίσκεται ο Παναγή και το αμυντικό δίδυμο μπροστά του, να απαρτίζεται από τους Μίλετιτς και Λανγκ. Στο δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας, αγωνίζονται οι Μάθιους και Λέτσιακς αντίστοιχα.

Στην μεσαία γραμμή γραμμή, βρίσκονται  Χαραλάμπους και Μπασιρού, ενώ στο δεξί φτερό της επίθεσης αγωνίζεται ο Λοϊζου και στο αριστερό ο Παπουλής.

Τέλος ο Μπρούνο βρίσκεται πίσω από τον Ανσαριφάρντ, που αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

1

18/09/2022
19:00

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Παναγή, Μάθιους, Φελίπε, Λοΐζου, Παπουλής, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους

Ένωση (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Κοτσώνης, Έχμαν, Ντρέσκα, Τζιεμρέμοβιτς, Ντα Σίλβα, Μαυρουδής, Βούκσεβιτς, Λαμί, Βουτσένοβιτς, Ρουσιάς.

Σχεδόν δύο χρόνια από το τελευταίο στο ΓΣΠ

Στις 25 Οκτωβρίου 2020, ήταν η τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες στο ίδιο γήπεδο και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Θυμίζουμε ότι η Ένωση αγωνιζόταν στη δεύτερη κατηγορία την προηγούμενη σεζόν.

18/09/2022
18:45
Με τον ίδιο απολογισμό

Ομόνοια και Ένωση μετρούν από μια νίκη και δύο ήττες στα πρώτα τρία ματς του πρωταθλήματος Cyta, έχοντας αμφότερες από 3 βαθμούς.

Το «τριφύλλι» έχασε στην πρεμιέρα από τον Ακρίτα, νίκησε την ΑΕΚ στην 2η αγωνιστική και ηττήθηκε ξανά από τον Απόλλωνα την περασμένη.

Οι «βυσσινή» ηττήθηκαν κι αυτοί στην πρεμιέρα από τον Απόλλωνα, νίκησα την ΑΕΛ στην 2η αγωνιστική και έχασαν από τη Δόξα στην προηγούμενη.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
18/09/2022
18:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς στο ΓΣΠ

Στις 20:00 Ομόνοια και Ένωση κοντράρονται στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta