«Έσωσε» το βαθμό στο τέλος και... στέρησε δύο του ΑΠΟΕΛ η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 11/3/2023 - 20:52

Από ένα γκολ και ένα βαθμό!

Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 1-1 στο ΓΣΠ, στην πρεμιέρα των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Κρέσπο, λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου (44'), όμως οι «πράσινοι» έσωσαν το βαθμό, με γκολ του Παναγιώτου προς τη λήξη (86') και... στέρησαν δύο του «αιώνιου».

Γενικώς ήταν ένα δυνατό ντέρμπι, με πολλές μονομαχίες, ένταση και πάθος, με τους δύο «αιώνιους» εντέλει να συμβιβάζονται και να παίρνουν από ένα πόντο.

Με αυτή την ισοπαλία η Ομόνοια παρέμεινε στην 6η θέση με 42 βαθμούς και την επόμενη (2η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (18/3, 17:00) από τον Απόλλωνα στο «Άλφαμεγα Stadium».

Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ διατηρεί -για την ώρα- την πρωτιά με 61 βαθμούς πλέον και την ερχόμενη Παρασκευή (17/3, 19:00) υποδέχεται την Πάφο στο ΓΣΠ.

Τέλος του αγώνα

Σε ένα ντέρμπι με τα... όλα του, Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ σκόραραν από μια φορά και πήραν από ένα βαθμό

0

11/03/2023
20:46
90' +5 λεπτά καθυστερήσεις
11/03/2023
20:41
86' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Παπουλής, με πλάτη στην άμυνα, έκανε το γύρισμα και ο Παναγιώτου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα

11/03/2023
20:33
78' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Έξω Σούσιτς και Κβιλιτάια, μέσα Τσεμπάκ και Εφραίμ

11/03/2023
20:26
70' Τρίτη αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Σράντι παίρνει τη θέση του Λοΐζου

11/03/2023
20:23
66' Ακυρώνεται και δεύτερο γκολ της Ομόνοιας

Πιο ξεκάθαρη η φάση αυτή τη φορά, αφού ο Λοΐζου ήταν εκτεθειμένος και το τέρμα δε μέτρησε

11/03/2023
20:16
60' Ακυρώνεται γκολ του ΑΠΟΕΛ

Ο Βιγιαφάνιες έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε από τον Κβιλιτάια και κατέληξε στον Μακέντα, ο οποίος κατέβασε και πλάσαρε ιδανικά, ωστόσο δε μέτρησε λόγω οφσάιντ

0

11/03/2023
20:14
59' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Έξω Μπασιρού και Μπέζους, μέσα Χαραλάμπους και Παπουλής

11/03/2023
20:09
55' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Μπεσεντίν δοκίμασε το σουτ, εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Κρέσπο και στρώθηκε στον Λοΐζου, το κοντινό πλασέ του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια

11/03/2023
20:00
46' Έναρξη β' μέρους

Συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες

11/03/2023
19:46
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν όλο το «ζουμί» του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 1-0 της Ομόνοιας.

Οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι δίχτυα, με τον Κακουλλή, ωστόσο το γκολ αυρώθηκε λόγω φάουλ στον Καρώ.

Στην επόμενη φάση οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Κρέσπο, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ντέρμπι ενόψει δευτέρου μέρους.

0

11/03/2023
19:42
44' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Κρέσπο από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1

11/03/2023
19:40
42' Ακυρώνεται γκολ της Ομόνοιας

Ο Κακουλλής κέρδισε τη μονομαχία με τον Καρώ και βρέθηκε απέναντι στον Μπέλετς, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα με «λόμπα», ωστόσο ο διαιτητής έδειξε φάουλ, καθώς θεώρησε ότι ο επιθετικός των «πρασίνων» έσπρωξε τον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ

0

11/03/2023
19:33
35' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σούσιτς έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Μακέντα γύρισε και έκανε με τη μια το σουτ, με τον Ουζόχο να αποκρούει δύσκολα

11/03/2023
19:29
30' Δυνατό ματς, αλλά χωρίς φάσεις

Με το ημίωρο συμπληρωμένο, οι δύο ομάδες μετρούν μόλις από μια ευκαιρία, σε ένα παιχνίδι κυρίως κέντρου, με αρκετή ένταση και πάθος

19:10
12' Πρώτη ευκαιρία και για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κβιλιτάια με κεφαλιά από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

11/03/2023
19:06
8' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Μπέζους εκτέλεσε φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Παναγιώτου έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Κακουλλής στη δεύτερη και ο Μπέλετς μπόκαρε τη μπάλα

11/03/2023
18:59
1' Σέντρα στο ντέρμπι αιωνίων

Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Με ίδια παράταξη «κατεβάζει» και τη δική του ομάδα ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

Στην εστία θα είναι ο Μπέλετς, με δίδυμο στο κέντρο της άμυνας τους Κρέσπο και Καρώ. Δεξί μπακ ο Σούσιτς και αριστερό ο Φεράρι.

Στο χώρο του κέντρου θα βρίσκονται οι Κοσταντίνοφ και Σαρφό, με τους Βιγιαφάνιες και Ντάλσιο στα δύο άκρα.

Δίδυμο στην επίθεση και πάλι οι Μακέντα-Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Μπεν, Μαρκίνιος, Γιαννακού, Εντονγκαλά.

Εκτός αποστολής: Γουίλερ (τραυματίας), Θεοδώρου (τραυματίας), Δώνης (τιμωρημένος).

0

11/03/2023
18:05
Ανάλυση ενδεκάδας Ομόνοιας

Με σχηματισμό 4-4-2 παρατάσσει την ομάδα του ο Σωφρόνης Αυγουστή.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Ουζόχο. Δεξί μπακ ο Μάθιους, δίδυμο στην άμυνα οι Γιούστε-Παναγιώτου και αριστερό μπακ ο Κίτσος.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Μπασιρού και Κούσουλος, με τους Λοΐζου και Μπέζους στα δύο φτερά.

Δίδυμο στην επίθεση οι Μπεσεντίν και Κακουλλής.

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Παπουλής, Λέτσιακς, Λανγκ, Σράντι, Ντίσκερουντ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Βενιζέλου, Σάββα.

Εκτός αποστολής: Φαμπιάνο (ίωση), Ψάλτης (τραυματίας), Κασάμα (τραυματίας), Μπάρκερ (τραυματίας), Ζαχαρίου (τραυματίας), Ανσαριφάρντ (τιμωρημένος).

0

11/03/2023
18:00

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Oυζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Παναγιώτου, Κίτσος, Μπασιρού, Κούσουλος, Λοΐζου, Μπέζους, Μπεσεντίν, Κακουλλής.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Καρώ, Φεράρι, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Βιγιαφάνιες, Ντάλσιο, Μακέντα, Κβιλιτάια.

2/2 στο πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ, πρόκριση στο κύπελλο η Ομόνοια

Αυτή θα είναι η πέμπτη φορά φέτος που θα αναμετρηθούν οι δύο «αιώνιοι», αφού ακολούθησαν δύο παιχνίδια πρωταθλήματος και άλλα δύο στο κύπελλο.

Στο πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ έχει την υπεροχή, μιας και μετράει 2/2 νίκες. Η πρώτη ήρθε με σκορ 4-0 στις 27 Νοεμβρίου 2022 και ακολούθησε αυτή στις 25 Φεβρουαρίου 2023 με σκορ 0-2.

Στο κύπελλο, έχουν από μια νίκη, ωστόσο εντέλει αυτή του ΑΠΟΕΛ ήταν ανούσια, αφού η Ομόνοια ήταν αυτή που πανηγύρισε την πρόκριση. Στο πρώτο παιχνίδι για τα προημιτελικά, οι «γαλαζοκίτρινοι» νίκησαν 1-2 στις 15 Φεβρουαρίου 2023 και στη ρεβάνς, την 1η Μαρτίου 2023, οι «πράσινοι» έκαναν την ανατροπή και προκρίθηκαν με σκορ 0-2.

11/03/2023
17:45
Στην κορυφή ο ΑΠΟΕΛ, 6η η Ομόνοια

Ο πρώτος απέναντι στον τελευταίο του πρώτο γκρουπ, με τους δύο «αιώνιους» να έχουν διαφορά 18 βαθμών.

Η Ομόνοια βρίσκεται στην 6η θέση με 41 βαθμούς, έχοντας απολογισμό δεκατρείς νίκες, δύο ισοπαλίες και έντεκα ήττες.

Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στην 1η θέση με 59 βαθμούς, έχοντας απολογισμό δεκαοχτώ νίκες, πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
11/03/2023
17:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι αιωνίων

Στις 19:00 Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ κοντράρονται στο μεγάλο ματς της 1ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta