Νίκησε ξανά την Ομόνοια και πήρε κι αυτό το «αιώνιο» ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 25/2/2023 - 20:51

Το πήρε κι αυτό!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας, στο μεγάλο ματς της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα μέτριο παιχνίδι, οι «γαλαζοκίτρινοι» έδειξαν να το θέλουν περισσότερο και πήραν κι αυτό το ντέρμπι αιωνίων, κάνοντας το 3/3 στη φετινή σεζόν και ανεβαίνοντας εκ νέου στην πρώτη θέση.

Μια από τα ίδια για το «τριφύλλι», που «πλήρωσε» λάθη και αδράνειες στην άμυνα και δέχθηκε άλλη μια ήττα απέναντι στον «αιώνιο», βάζοντας σε κίνδυνο την εξάδα.

Ο Ντάλσιο άνοιξε το σκορ στο 59' και ο Εφραίμ στο 82ο λεπτό «κλείδωσε» το 0-2 και τη νίκη για την ομάδα του.

Με αυτή την η Ομόνοια παρέμεινε -προσωρινά- στην 5η θέση με 38 βαθμούς και την τελευταία (26η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (5/3, 17:00) από την Καρμιώτισσα στο Τσίρειο.

Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ με τη νίκη ανέβηκε -προσωρινά- στην κορυφή με 56 βαθμούς και τη μεθεπόμενη Δευτέρα (6/3, 19:00) υποδέχεται τη Νέα Σαλαμίνα στο ΓΣΠ.

Οι δύο «αιώνιοι» θα αναμετρηθούν και την ερχόμενη Τετάρτη (1/3, 18:00) για τα προημιτελικά του κυπέλλου, στη ρεβάνς της νίκης των «γαλαζοκιτρίνων» με 2-1.

Τέλος του αγώνα

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ξανά κυρίαρχος στο ντέρμπι αιωνίων, νίκησε με 2-0 την Ομόνοια και έκανε το 3/3 στις φετινές μεταξύ τους αναμετρήσεις

0

25/02/2023
20:47
+4 λεπτά οι καθυστερήσεις
25/02/2023
20:38
82' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ, 0-2

Έξι λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, ο Εφραίμ σκοράρει με πλασέ εκτός περιοχής και δίνει μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του

25/02/2023
20:33
77' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Μετά από εκτέλεση πλαγιού του Μάθιους, η μπάλα πέρασε και ο Ανσαριφάρντ έπιασε την κεφαλιά, σημάδεψε το δοκάρι και ο Μπέλετς πρόλαβε να μαζέψει πριν περάσει τη γραμμή

25/02/2023
20:14
58' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ, αυτή τη φορά μετράει κανονικά

Ο Λανγκ έκανε λάθος στην άμυνα, ο Μακέντα πήρε μπάλα και έδωσε στον Ντάλσιο, αυτός μπήκε περιοχή και με ιδανικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ

25/02/2023
20:04
48' Ακυρώνεται το γκολ του ΑΠΟΕΛ

Ο Δανός διαιτητής είδε παράβαση, ακύρωσε το τέρμα και έδειξε κίτρινη κάρτα στον Μακέντα

25/02/2023
20:04
48' Πάει να το δει ο διαιτητής

Ελέγχεται το γκολ για -εκτός φάσης- φάουλ του Μακέντα στον Μίλετιτς

25/02/2023
20:02
46' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μαρκίνιος βγήκε γρήγορα μπροστά, έκανε το γύρισμα στην περιοχή για τον Μπεν, αυτός έκανε το πλασέ, με τον Φαμπιάνο να δείχνει να ελέγχει, όμως η μπάλα ξέφυγε από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα

25/02/2023
20:02
46' Έναρξη δευτέρου μέρους
25/02/2023
19:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Αν και ξεκίνησαν αμφότερες απειλητικά, στην πορεία έπεσε ο ρυθμός του αγώνα και το σκορ στο ημίχρονο του ντέρμπι αιωνίων είναι στο 0-0.

Η Ομόνοια ήταν αυτή που απείλησε πρώτη και έδειχνε να μπαίνει καλύτερη, όμως ο ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια ισορρόπησε, χάνοντας κι αυτός σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Καμία ομάδα δεν το πέτυχε, μιας και στη συνέχεια έπαιζαν με ιδιαίτερη προσοχή και το δεύτερο μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

0

25/02/2023
19:45
+1 λεπτό καθυστερήσεις
25/02/2023
19:40
40' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μακέντα κέρδισε τη μονομαχία με τον Λέτσιακς, μπήκε μπροστά του και έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει σε κόρνερ

25/02/2023
19:33
33' Έπεσε ο ρυθμός του ντέρμπι

Οι συχνές διακοπές και η τακτική προσέγγιση των δύο ομάδων «έριξαν» τον ρυθμό του αγώνα, παρά το εκρηκτικό ξεκίνα και από τις δύο πλευρές

0

25/02/2023
19:13
13' Διπλή χαμένα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μακέντα σε θέση βολής από διαγώνια θέση, έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε στον Μίλετιτς, ο Φαμπιάνο απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα πήγε ξανά στον Ιταλό που πλάσαρε και είδε τον Λανγκ να κόβει πάνω στην γραμμή.

25/02/2023
19:06
6' Πρώτη τελική και για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ντάλσιο δοκίμασε ένα καλό σουτ, εκτός περιοχής, με τον Φαμπιάνο να διώχνει

25/02/2023
19:03
3' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς

Ο Γουίλερ έκανε λάθος γύρισμα, ο Λοΐζου πήρε μπάλα και έκανε το σουτ, όμως δεν έκανε καλό τελείωμα

0

25/02/2023
19:00
1' Έναρξη του ντέρμπι αιωνίων

Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Έκπληξη και στους έντεκα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, με διάταξη το 4-2-3-1, με τον Σέρβο προπονητή να στερείται τις υπηρεσίες του Σαρφό, ο οποίος έμεινε εκτός λόγω ίωσης.

Στην εστία θα είναι ο Μπέλετς, δίδυμο μπροστά του οι Κρέσπο και Καρώ, δεξί μπακ ο Τσεπάκ και αριστερό ο Γουίλερ.

Στο χώρο του κέντρου θα βρίσκονται οι Κοσταντίνοφ και Βιγιαφάνιες, με τον Μπεν λίγο πιο μπροστά.

Στο δεξί φτερό θα είναι ο Ντάλσιο, στο αριστερό ο Μαρκίνιος και στην κορυφή ο Μακέντα.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Σατσιάς, Ηλία, Εντονγκαλά, Δώνης.

Εκτός αποστολής: Σούσιτς (τραυματίας), Φεράρι (τραυματίας), Θεοδώρου (τραυματίας), Κβιλιτάια (τραυματίας), Σαρφό (ίωση).

0

25/02/2023
18:05
Ανάλυση ενδεκάδας Ομόνοιας

Με εκπλήξεις και σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσσει την ομάδα του ο Σωφρόνης Αυγουστή, ο οποίος θυμίζουμε ότι είναι τιμωρημένος και τη θέση του στον πάγκο θα πάρει ο βοηθός του, Μιγκέλ Μπεντόγια.

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Φαμπιάνο, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Μάθιους, δίδυμο στα στόπερ οι Μίλετιτς και Λανγκ, ενώ στο αριστερό άκρο θα είναι ο Λέτσιακς.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Μπασιρού και Κούσουλος, με τον Μπέζους λίγο πιο μπροστά και σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο δεξί φτερό θα είναι ο Λοΐζου, στο αριστερό ο Παπουλής και στην κορυφή ο Μπεσεντίν.

0

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Κίτσος, Ψάλτης, Γιούστε, Παναγιώτου, Κασάμα, Χαραλάμπους, Μπάρκερ, Ζαχαρίου, Σράντι, Ανσαριφάρντ.

Εκτός αποστολής: Ντίσκερουντ (τραυματίας), Κακουλλής (τραυματίας).

25/02/2023
18:00

Ομόνοια (Μιγκέλ Μπεντόγια): Φαμπιάνο, Μάθιους, Μίλετιτς, Λανγκ, Λέτσιακς, Μπασιρού, Κούσουλος, Λοΐζου, Παπουλής Μπέζους, Μπεσεντίν.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Τσεπάκ, Κρέσπο, Καρώ, Γουίλερ, Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνιες, Μαρκίνιος, Ντάλσιο, Μπεν, Μακέντα.

25/02/2023
17:55
Δανοί διαιτητές

Διαιτητής: Μόρτεν Κροχ (Δανός)
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γιέσπερ Νταλ (Δανός)
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στέφεν Μπράμσεν (Δανός)

«Τεσσάρα» στον πρώτο γύρο, «γαλαζοκίτρινο» προβάδισμα στο κύπελλο

Άλλες δύο φορές αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες στη φετινή σεζόν, με τον ΑΠΟΕΛ να μετράει ισάριθμες νίκες.

Πρώτα έγινε ο αγώνας πρωταθλήματος, στις 27 Νοεμβρίου 2022 και αφορούσε την 12η αγωνιστική, με τους «γαλαζοκίτρινους» να παίρνουν τη νίκη με σκορ 4-0 και σκόρερ τους Ντβάλι (45'+3'), Κβιλιτάια (64'), Μαρκίνιος (71' πεν.) και Εφραίμ (90'+5').

Πιο πρόσφατο το ματς κυπέλλου, στις 15 Φεβρουαρίου 2023, με το σύνολο του Βλάνταν Μιλόγεβιτς να παίρνει εκ νέου τη νίκη 2-1 με ανατροπή. Ο Ανσαριφάρντ (28') και το... γύρισαν οι Καρώ (53') και Ντάλσιο (87').

25/02/2023
17:45
2ος ο ΑΠΟΕΛ, 5η η Ομόνοια

Διαφορά τριών θέσεων και 15 βαθμών έχουν οι δύο «αιώνιοι».

Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στην 2η θέση με 53 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 16 νίκες, 5 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Η Ομόνοια βρίσκεται στην 5η θέση με 38 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 12 νίκες, 2 ισοπαλίες και 10 ήττες.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
25/02/2023
17:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι αιωνίων

Στις 19:00 Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ κοντράρονται στο μεγάλο ματς της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta