«Τούμπαρε» την Ομόνοια και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 15/2/2023 - 20:57

Ανατροπή και «γαλαζοκίτρινο» προβάδισμα.

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας στο ΓΣΠ και στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Coca - Cola.

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, οι «γαλαζοκίτρινοι» έφεραν «τούμπα» το ματς και πήραν τη νίκη, μαζί και το προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά.

Δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το προβάδισμα και το αριθμητικό πλεονέκτημα οι «πράσινοι» και πλέον ψάχνουν ανατροπή στη ρεβάνς, εκεί όπου θα είναι τυπικά φιλοξενούμενοι.

Ο Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό, με τον Καρώ να ισοφαρίζει στο 52' και τον Ντάλσιο στο 86' να κάνει την ανατροπή. Ο Καρώ αποβλήθηκε στο 69ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ απευθείας κόκκινη δέχθηκε ο Σωφρόνης Αυγουστή λόγω διαμαρτυριών.

Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για τη μεθεπόμενη Τετάρτη (1/3, 19:00) στο ίδιο γήπεδο, ενώ θυμί

Επόμενη υποχρέωση για τις δύο ομάδες, στην 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, με την Ομόνοια να φιλοξενείται τη Δευτέρα (20/2, 19:00) από τον Ολυμπιακό στο «Μακάρειο» και τον ΑΠΟΕΛ να υποδέχεται τη Δόξα μια μέρα νωρίτερα (19/2, 18:00) στο ΓΣΠ.

Τέλος του αγώνα

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης

0

15/02/2023
20:54
90'+3' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Μπέζους έκανε το γύρισμα από δεξιά, η μπάλα στρώθηκε στον Χαραλάμπους, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια

15/02/2023
20:51
+6 λεπτά οι καθυστερήσεις
15/02/2023
20:46
86' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ, 1-2

Ο Μπεν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ντάλσιο με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για την ανατροπή και το «γαλαζοκίτρινο» προβάδισμα

15/02/2023
20:29
69' Με δέκα παίκτες ο ΑΠΟΕΛ

Ο Καρώ έσπρωξε τον Μπεσεντίν στο χώρο του κέντρου, ήταν ήδη χρεωμένος με κίτρινη και ο διαιτητής τον απέβαλε

15/02/2023
20:23
Οι αγώνες που η Ομόνοια θα στερηθεί τον Αυγουστή
15/02/2023
20:22
62' Ακυρώνεται το γκολ του ΑΠΟΕΛ

Ο Καρώ βρήκε τη μπάλα πριν τον Κοσταντίνοφ, ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα δε μέτρησε

20:19
58' Το φέρνει «τούμπα» ο ΑΠΟΕΛ

Ο Μπεν εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι και ο Κοσταντίνοφ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυ για το 1-2

15/02/2023
20:12
52' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μπεν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Καρώ με καρφωτή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και φέρνει το ματς τα ίσα

15/02/2023
20:07
46' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Μετά από λάθος του Σαρφό, ο Κούσουλος πήρε μπάλα και δοκίμασε το σουτ, με τον Μπέλετς να απομακρύνει δύσκολα

15/02/2023
20:05
46' Έναρξη β' ημιχρόνου

Συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες

15/02/2023
19:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Ομόνοια είναι καλύτερη από τον ΑΠΟΕΛ και δικαίως βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 1-0, στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα.

Οι «πράσινοι» είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, παίρνοντας προβάδισμα με τον Ανσαριφάρντ στο 29ο λεπτό, ωστόσο καλούνται να συνεχίσουν χωρίς τον προπονητή τους στον πάγκο, μιας και ο Σωφρόνης αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις λόγω διαμαρτυριών.

Από την άλλη, οι «γαλαζοκίτρινοι» ψάχνουν αντίδραση με γκολ για να μπουν ξανά στο παιχνίδι, δείχνοντας ένα κακό πρόσωπο για την ώρα.

0

15/02/2023
19:46
+2 λεπτά οι καθυστερήσεις
15/02/2023
19:45
44' Κόκκινη στον Σωφρόνη Αυγουστή

Ο προπονητής της Ομόνοιας διαμαρτυρήθηκε έντονα για ένα φάουλ στο χώρο του κέντρο και ο διαιτητής τον απέβαλε

0

15/02/2023
19:37
37' Πρώτη κίτρινη στον αγώνα

Ο Ανσαριφάρντ έβγαινε γρήγορα στην αντεπίθεση και ο Καρώ τον ανέτρεψε, στον χώρο του κέντρου, αντικρίζοντας την κάρτα

15/02/2023
19:29
29' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Παπουλής έκανε εξαιρετική ενέργεια στην περιοχή, με τον Ανσαριφάρντ να του παίρνει τη «μπουκιά από το στόμα» και να πλασάρει ιδανικά για το 1-0

15/02/2023
19:23
23' Πρώτη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μπεν εκτέλεσε το κόρνερ με πάσα και 1-2 με τον Σαρφό, με τον πρώτο να κάνει το γύρισμα στην περιοχή, ο Τσεμπάκ έκανε την προβολή και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

15/02/2023
19:09
Η ατμόσφαιρα από τους φίλους του ΑΠΟΕΛ στην είσοδο των ομάδων
15/02/2023
19:07
7' Νέα φάση για την Ομόνοια

Ο Μπεσεντίν βρήκε ωραία τον Παπουλή στην περιοχή, αυτός δοκίμασε το πλασέ με τον Τσεμπάκ να πέφτει σωτήρια και να βάζει την κόντρα, ενώ στη συνέχεια μάζεψε ο Μπέλετς

0

15/02/2023
19:04
4' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Κούσουλος δοκίμασε ένα σουτ στην κίνηση, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια

15/02/2023
19:00
1' Έναρξη του ντέρμπι