Άντεξε με 10 κόντρα στην Ανόρθωση και προκρίθηκε στον τελικό η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 4/5/2022 - 20:55

Κράτησε και... έκλεισε ραντεβού!

Η Ομόνοια εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την Ανόρθωση στο ΓΣΠ και σε συνδυασμό με τη νίκη (0-2) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Άχνας.

Παίζοντας από το 9ο λεπτό με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Γιούστε, η ομάδα της Λευκωσίας άντεξε και διαχειρίστηκε κατάλληλα το προβάδισμα της, «κλείνοντας» ραντεβού για τις 25 Μαΐου.

Πίεσε και το... πάλεψε για την ανατροπή η «Κυρία», ωστόσο «πλήρωσε» τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, αλλά και το κακό αποτέλεσμα του πρώτου ματς, μη μπορώντας να υπερασπιστεί το περσινό τρόπαιο που κατέκτησε.

Ο Λανγκ άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό, με τον Ουάρντα να ισοφαρίζει στο 22' και το αποτέλεσμα αυτό έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Τέλος του αγώνα

Η Ομόνοια άντεξε την πίεση της Ανόρθωσης, κράτησε το υπέρ της προβάδισμα και θα διεκδικήσει το 15ο κύπελλο στην ιστορία της στον μεγάλο τελικό.

0

04/05/2022
20:51
4 λεπτά οι καθυστερήσεις
04/05/2022
20:44
83' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζαχαρίου πήρε μπάλα και έβγαλε μόνο τον Λοΐζου ποτ βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, ωστόσο το τελείωμα του δεν ήταν καλό και η μπάλα πέρασε έξω

04/05/2022
20:28
67' Δοκάρι για την Ανόρθωση

Ο Χουσμπάουερ εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Κορεέα έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι

04/05/2022
20:20
59' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Λοΐζου δοκίμασε το πλασέ από δεξιά, εντός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει έξω

04/05/2022
20:16
55' Πρώτη φάση μετά την ανάπαυλα

Ο Ιωάννου δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Φαμπιάνο να μπλοκάρει χωρίς δυσκολία

04/05/2022
20:06
46' Έναρξη β' μέρους

Με αλλαγή η Ανόρθωση, έξω ο Πόποβιτς και μέσα ο Ντέλετιτς

04/05/2022
19:50
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Σε ένα πολύ καλό πρώτο 45λεπτο στο ΓΣΠ, Ομόνοια και Ανόρθωση βρίσκονται στο 1-1, στη ρεβάνς της νίκης των «πρασίνων» με 0-2 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Παρά το ιδανικό ξεκίνημα και το γκολ του Λανγκ (6'), η ομάδα της Λευκωσίας έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Γιούστε (9') και δέχεται ασφυκτική πίεση από την «Κυρία».

Η ομάδα της Αμμοχώστου «ξύπνησε» και εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα, ισοφαρίζοντας με τον Ουάρντα (22') και χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Με αυτό το σκορ το «τριφύλλι» έχει το προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό, καθώς οι φιλοξενούμενοι ψάχνουν άλλα δύο γκολ για να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν αυτοί την πρόκριση.

0

04/05/2022
19:37
Δεν χάνει Γιούστε η Ομόνοια

Αν προκριθεί στον τελικό η ομάδα της Λευκωσίας, ο Ισπανός αμυντικός θα είναι κανονικά διαθέσιμος, αφού σύμφωνα με τον κανονισμό την ποινή της τιμωρίας του για την απευθείας κόκκινη θα την εκτίσει στα δύο επόμενα παιχνίδια, άρα στο πρωτάθλημα

0

04/05/2022
19:34
34' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Σέχου έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μάταβζ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

04/05/2022
19:32
31' Νέα καλή στιγμή για την Ανόρθωση

Ο Ουάρντα βρήκε χώρο και δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

04/05/2022
19:29
Το γκολ της Ανόρθωσης για το 1-1
04/05/2022
19:24
Ελπίζει ξανά η Ανόρθωση

Η ομάδα της Αμμοχώστου ψάχνει άλλα δύο γκολ πλέον για να κάνει την ανατροπή και ενώ η Ομόνοια συνεχίζει με δέκα ποδοσφαιριστές

04/05/2022
19:23
23' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Πόποβιτς εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Ουάρντα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1

0

04/05/2022
19:17
17' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Νόβοτνι δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από αριστερά και εντός περιοχής, με τον Φαμπιάνο να αποκορύει δύσκολα σε κόρνερ

19:14
14' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια

Έξω ο Παπουλής και μέσα ο Χούμποτσαν για ενίσχυση της άμυνας μετά την αποβολή του Γιούστε

04/05/2022
19:13
13' Κάρτα στον Πόποβιτς

Σκληρό μαρκάρισμα από πίσω, ζήτησαν κόκκινη από πλευράς Ομόνοιας

04/05/2022
19:09
9' Κόκκινη στον Γιούστε

Απευθείας αποβολή για τον Ισπανό αμυντικό, για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Νόβοτνι

0

04/05/2022
19:07
Δεν υπάρχει πλέον ενδεχόμενο παράτασης

Η Ομόνοια έχει ένα τεράστιο προβάδισμα και με το γκολ πλησιάζει ακόμη περισσότερο στον τελικό, ενώ η Ανόρθωση χρειάζεται τρία τέρματα πλέον για να κάνει την ανατροπή

04/05/2022
19:06
5' Γκολ για την Ομόνοια

Μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ, ο Λοΐζου μπήκε περιοχή και έκανε το σουτ από δεξιά, με τον Λανγκ να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει τη μπλαλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

04/05/2022
19:02
2' Πρώτη ευκαιρία στο ματς

Μετά από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν και λάθος συνεννόηση Λανγκ και Φαμπιάνο, η μπάλα στρώθηκε στον αέρα για τον Χριστοφή, που έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

04/05/2022
19:00
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Με πέντε αλλαγές συγκριτικά με τον πρώτο αγώνα και παράταξη 4-2-3-1 κατεβάζει τη δική του ομάδα ο Τιμούρ Κετσπάγια.  Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Ιωάννου, Πόποβτις και Νόβοτνι, πήραν τις θέσεις των Εσκοβάλ, Ρισβάνη, Αρτυματά, Βερχόβετς και Χριστοδουλόπουλου.

Στην εστία θα είναι ο Τζουρ, όπως συνηθίζεται στους αγώνες κυπέλλου, με τους Αραγιούρι και Κορρέα στο κέντρο της άμυνας. Δεξί μπακ θα είναι ο Αραγιούρι και αριστερό ο Κορέια.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Ιωάννου και Χουσμπάουερ, με τον Πόποβιτς λίγο πιο μπροστά και σε πιο ελεύθερο ρόλο.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα είναι ο Χριστοφή, στο αριστερό ο Ουάρντα και μπροστά ο Νόβοτνι.

Στον πάγκο: Λόρια, Παπαδόπουλος, Αβραάμ, Καλτσάς, Εσκοβάλ, Χατζημιτσής, Μότης, Χατζηδημητρίου, Ντέλετιτς, Χρυσοστόμου.

0

04/05/2022
18:05
Ανάλυση ενδεκάδας Ομόνοιας

Με τους ίδιους έντεκα, όπως και στο πρώτο ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», παρατάσσει την ομάδα του ο Νιλ Λένον και σε σχηματισμό 4-2-3-1.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Φαμπιάνο, με τον Σέχου στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Λέτσιακς στο αριστερό. Δίδυμο στα στόπερ οι Γιούστε και Λανγκ, με τον πρώτο να παίρνει φανέλα βασικού παρά το γεγονός ότι αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού.

Στον χώρο του κέντο θα κινούνται οι Μπασιρού και Ντίσκερουντ, με τον Λοβέρα λίγο πιο μπροστά και σε πιο ελεύθερο ρόλο.

Στο δεξί φτερό θα είναι ο Λοΐζου, στο αριστερό ο Παπουλής και στην κορυφή της επίθεσης ο Μάταβζ.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Κίκο, Ψάλτης, Χούμποτσαν, Χαραλάμπους, Παναγιώτου, Μποτεάκ, Ασάντε, Ζαχαρίου, Τσέποβιτς, Κακουλλής.

0

04/05/2022
18:00

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Σέχου, Γιούστε, Λανγκ, Λέτσιακς, Ντίσκερουντ, Μπασιρού, Παπουλής, Λοβέρα, Λοΐζου, Μάταβζ.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Κορρέα, Κορέια, Ιωάννου, Χουσμπάουερ, Πόποβιτς, Χριστοφή, Ουάρντα, Νόβοτνι.

«Διπλό» Ανόρθωσης στο πρωτάθλημα

Στον μεταξύ τους αγώνα για το πρωτάθλημα, στο ίδιο γήπεδο, η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν αυτή που πήρε τη νίκη.

Στις 29 Οκτωβρίου και για την 8η αγωνιστική, η «Κυρία» επικράτησε με 0-1 με τέρμα του Κατσαράβα στο 37ο λεπτό.

04/05/2022
17:45
Μεγάλο προβάδισμα για την Ομόνοια

Στον πρώτο αγώνα, στις 26 Απριλίου, οι «πράσινοι» επικράτησαν με 0-2 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Παπουλής (11') και Λοΐζου (36').

04/05/2022
17:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο ΓΣΠ

Ομόνοια και Ανόρθωση κοντράρονται στις 19:00 σε επαναληπτικό αγώνα για την ημιτελική φάση του κυπέλλου