Τελικό: Ομόνοια - Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 22/12/2020 - 21:48

Μεγάλη νικήτρια η Ομόνοια στο παιχνίδι κόντρα στην Ανόρθωση με τους «πράσινους» να παίρνουν το τέταρτο διαδοχικό τους τρίποντο. Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με το εμφαντικό 3-0 της «Κυρίας» στο πλαίσιο της εμβόλιμης 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta στο ΓΣΠ.

Ο Ασάντε άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό ενώ ο Παπουλής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 στο 26ο λεπτό. Το 3-0 ήρθε εκ νέου από τον Ασάντε με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου στο 48ο λεπτό.

Η Ομόνοια μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και επί της ουσίας εξαργύρωσε την υπεροχή της με γκολ πολύ νωρίς. Εξέλιξη η οποία «μπέρδεψε» τους παίκτες της Ανόρθωσης οι οποίοι όσο περνούσε ο χρόνος προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους.

Εκεί που έδειχνε η Ανόρθωση ικανή να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και να διεκδικήσει το γκολ της ισοφάρισης ήρθε το 2-0 και η ψυχολογία πέρασε ξανά στους «πράσινους».  Το ίδιο συνέβη και στο δεύτερο ημίχρονο με το γρήγορο γκολ της Ομόνοιας που επί της ουσίας «τελείωσε» τις όποιες ελπίδες είχαν οι παίκτες της Ανόρθωση.

Με τη νίκη αυτή η Ομόνοια έφτασε τους 29 βαθμούς και βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας παιχνίδι λιγότερο από την «Κυρία». Η Ανόρθωση παρέμεινε στους 30 βαθμούς και στη δεύτερη θέση της κατάταξης πίσω από τον Απόλλωνα.

Η πρώτη αγωνιστική υποχρέωση μέσα στο 2021 φέρνει την Ομόνοια να πηγαίνει στην «Αρένα» για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (03/01 – 18:00) στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Από την πλευρά της η Ανόρθωση θα πάει στη Λεμεσό (03/01 – 20:00) για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα στο Τσίρειο

22/12/2020
21:47
Τέλος χωρίς καθυστερήσεις, 3-0 η Ομόνοια
22/12/2020
21:45
88' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Λάθος υπολογισμός στη σέντρα από τον Λέτσιακς με τον Καλτσά να τσιμπά τη μπάλα και να κάνει την προβολή όμως ο Παναγή «έσωσε» την Ομόνοια.

22/12/2020
21:43
86' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Μπαλιά του Λοΐζου στον Κακουλλή ο οποίος εξ επαφής δε μπόρεσε να νικήσει τον Λόρια. Ήταν σε θέση οφσάιντ ο νεαρός επιθετικός της Ομόνοιας.

22/12/2020
21:42
85' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Τιάγκο αφήνει τη θέση του στον Κακουλλή.

22/12/2020
21:38
82' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Τη θέση του Κβιλιτάια πήρε ο Μιχάλης Μανιάς.

22/12/2020
21:35
77' Κακή εκτέλεση φάουλ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τιάγκο, στα χέρια του Λόρια η μπάλα χωρίς προβλήματα.

22/12/2020
    21:26
    69' Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Μίχα έστρωσε στον Χουσμπάουερ ο οποίος έκανε το άστοχο σουτ χωρίς να απειλήσει τον Παναγή.

22/12/2020
    21:24
    67' Δεν πιστεύει στα μάτια του ο Κετσπάγια

Δε μπορεί να πιστέψει τι βλέπει ο προπονητής της Ανόρθωσης. Μετά το τρίτο γκολ έριξε τον τόνο της φωνής του καθώς γνωρίζει πως τα πράγματα πολύ δύσκολα μπορεί να ανατραπούν.

Συμπλήρωσε κίτρινες κάρτες ο Κωστάκης Αρτυματάς. Ο διεθνής άσος θα απουσιάσει είτε κόντρα στον Απόλλωνα, είτε κόντρα στον Εθνικό.

22/12/2020
    21:21
    65' Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Ασαντέ παραχωρεί τη θέση του στον Έρικ Μποτεάκ.

22/12/2020
    21:20
    63' Πρώτη κλασική ευκαιρία για την Ανόρθωση

Σέντρα του Καλτσάς στο ύψος της μικρής περιοχής με τον Ελουντού να είναι μόνος και αμαρκάριστος όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο, στέλνοντας τη μπάλα έξω.

22/12/2020
    21:14
    57' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, δεν μπόρεσε να ακουμπήσει την μπάλα ο Γκαλίτσιος και να σκοράρει.

22/12/2020
      21:05
      48' Γκολ για την Ομόνοια

Ξανά σέντρα από τον Λέτσιακς, ο Λόρια έδιωξε δύο φορές ασταθώς και ο Ασάντε εντελώς μόνος σκόραρε το τρίτο γκολ για τους «πράσινους».

22/12/2020
        21:02
        46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Έμειναν στα αποδυτήρια οι Χριστοφή και Μαργκάσα. Τις θέσεις τους πήραν οι Χουσμπάουερ και Ελουντού. Με τους ίδιους έντεκα ο Μπεργκ.

22/12/2020
        20:46
        Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 2-0 μπροστά η Ομόνοια
        22/12/2020
        20:44
        45' Άλλα δύο λεπτά από τον Βασίλη Δημητρίου
        22/12/2020
        20:38
        39' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια

Ενοχλήσεις για τον Φώτη Παπουλή, ο Λοΐζος Λοΐζου πήρε τη θέση του.

22/12/2020
        20:34
        35' Νέα τελική για την Ομόνοια

Άστοχο σουτ από τον Κούσουλο, δίπλα από την εστία του Λόρια η μπάλα.

22/12/2020
          20:26
          27' Γκολ για την Ομόνοια

Νέα σέντρα από αριστερά από τον Λέτσιακς με τον Παπουλής να γίνεται παραλήπτης στο ύψος της περιοχής. Ο Ελλαδίτης έκανε το σουτ, νίκησε τον Λόρια και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 για την Ομόνοια.

22/12/2020
          20:22
          23' Σκοράρει η Ανόρθωση αλλά ακυρώνεται το γκολ

Σκόραρε ο Καλτσάς ο οποίος έφυγε μόνος μετά από κάθετη του Μαργκάσα. Ο Ελλαδίτης επιθετικός πέρασε και τον Παναγή, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ωστόσο «συνελήφθη» σε αντικανονική θέση από τον βοηθό και επιβεβαιώθηκε από το VAR.

22/12/2020
            20:19
            20' Φωνάζει ο Κετσπάγια

Θέλει να δει καλύτερες πάσες από τους παίκτες του και να μειωθούν τα λάθη κυρίως στην άμυνα.

22/12/2020
            20:13
            14' Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια

Κάθετη του Τιάγκο στον Ασάντε, πρόλαβε ο Λόρια και μάζεψε πριν γίνει κάτοχος της μπάλας ο Γκανέζος.

22/12/2020
              20:09
              10' Προσπαθεί να αντιδράσει η Ανόρθωση

Το γρήγορο γκολ της Ομόνοιας όπως αναμενόταν επηρέασε την Ανόρθωση στον τρόπο παιχνιδιού της. Η Ομόνοια δείχνει να πατάει καλύτερα όμως οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να βρουν την αντίδραση στο γρήγορο γκολ που δέχθηκαν.

22/12/2020
              20:04
              5' Γκολ για την Ομόνοια

Από κοντά ο Ασαντέ με πλασέ νίκησε τον Λόρια και έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Η σέντρα του Λέτσιακς κόντραρε στα σώματα και κατέληξε στον επιθετικό των «πρασίνων».

22/12/2020
              20:00
              1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα η Ομόνοια.

22/12/2020
              19:55
              Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις η Ομόνοια, με τις μπλε η Ανόρθωση.

Ιδιαίτερο παιχνίδι για Χριστοφή, Μαργκάσα και Σέχου καθώς φόρεσαν τη φανέλα και των δύο ομάδων.

22/12/2020
              18:57
              Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Χωρίς τους Φαμπιάνο, Κυριακίδη, Λούφτνερ και Ντούρις υποδέχεται την Ανόρθωση η Ομόνοια. Ο τεχνικός της Ομόνοιας παρατάσσει στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ την ίδια ενδεκάδα που παρέταξε κόντρα σε Πάφο και Καρμιώτισσα τις δύο προηγούμενες αγωνιστικές.

Ο Παναγή θα είναι στο τέρμα με τους Χούμποτσαν και Λανγκ να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο για την ομάδα της Λευκωσίας. Ο Σέχου θα είναι στο δεξί άκρο της άμυνας με τον Λέτσιακς στα αριστερά.

Στη μεσαάι γραμμή θα κινηθούν οι Ζόρντι Γκόμεθ και Ιωάννης Κούσουλος. Ο Παπουλής θα κινηθεί λίγο πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος ενώ ο Τζιωνής θα είναι στο αριστερό άκρο της επίθεσης με τον Τιάγκο να είναι δεξιά. Μοναδικό προωθημένος για άλλο ένα παιχνίδι ο Ασάντε. Σχηματισμός 4-2-3-1 για την Ομόνοια.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Παναγιώτου, Κίκο, Μαυρίας, Γκόμες, Μποτεάκ, Λοΐζου, Κακουλλής, Σενέ

22/12/2020
              18:54
              Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Με την ίδια ενδεκάδα όπως και στο παιχνίδι με την Πάφο την περασμένη Παρασκευή παρατάσσει την ομάδα του στο ΓΣΠ ο Τιμούρ Κετσπάγια. Η Ανόρθωση θα παραταχθεί με σχηματισμό 4-2-3-1 και τον Λόρια κάτω από τα δοκάρια.

Στο κέντρο της άμυνας θα είναι ο Γκόρντον Σίλντεφελντ και Κωστάκης Αρτυματάς με τον Κορέια να είναι αριστερά στην άμυνα και τον Γκαλίτσιο δεξιά. Στη μεσαία γραμμή για την ομάδα της Αμμοχώστου οι Μαργκάσα και Νταουσβίλι.

Πιο μπροστά θα κινηθεί ο Ντορ Μίχα ενώ στο αριστερό άκρο της επίθεσης θα είναι Χριστοφή με τον Καλτσά δεξιά. Στην κορυφή της επίθεσης ο Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Τζουρ, Π.Αρτυματάς, Κορρέα, Πηλέας, Χούσμπαουερ, Ελουντού, Μανιάς, Χρυσοστόμου, Αμπαρτζουμιάν