Live: Ομόνοια - ΑΕΛ (B' Ημίχρονο/ΦΩΤΟ)

Παρασκευή, 27/9/2024 - 20:10

«Ραντεβού» στο ΓΣΠ!

Οι «πράσινοι» μετά την πρώτη εγχώρια ήττα της φετινής σεζόν θέλουν να επανέλθουν άμεσα στα θετικά αποτελέσματα. Mε τη σειρά τους οι «λέοντες» μετά τον μηδενισμό στο λεμεσιανό ντέρμπι αλλά και την ήττα από την Πάφο, θέλουν το βαθμολογικό κέρδος για να... ανακάμψουν.

Την ερχόμενη, έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος η Ομόνοια θα πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Άρη (06/10 - 19:00) στο «Άλφαμεγα Stadium». Μεσοβδόμαδα το «τριφύλλι» έχει και την πρεμιέρα της League Phase του Conference League, υποδεχόμενο τη Βίκινγκουρ στο ΓΣΠ (03/10 - 19:45). Από την άλλη η ΑΕΛ, για την έκτη αγωνιστική υποδέχεται στο «Άλφαμεγα Stadium» τον Εθνικό Άχνας (05/10 - 19:00).

Μείνετε συντονισμένοι στο AlphaNews.Live για λεπτό προς λεπτό ενημέρωση

27/09/2024
20:14
51' Γκολ για την Ομόνοια

Παράλληλο γύρισμα του Παναγιώτου, με τον Κουλιμπαλί να σπρώχνει τη μπάλα στα δίκτυα προ κενού τέρματος.

27/09/2024
20:13
49' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Πήρε τη μπάλα από τη μεσαία γραμμή και μπήκε στην περιοχή με κατά μέτωπο επίθεση ο Λοΐζου, όμως το τελείωμα του για λίγο δε βρήκε στόχο.

27/09/2024
20:09
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς άλλη αλλαγή η Ομόνοια, με μια αλλαγή η ΑΕΛ. Μάμας μέσα αντί του Άμπραχαμ.

27/09/2024
19:52
Ημίχρονο στο ΓΣΠ

Συμπληρώθηκε το πρώτο μέρος στο ΓΣΠ με την Ομόνοια και την ΑΕΛ να βρίσκονται στο ισόπαλο, 1-1.

Παιχνίδι που έως τώρα έχει απόλυτους κυρίαρχους τους γηπεδούχους. Οι «λέοντες» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη ευκαιρία και μοναδική που δημιούργησαν πριν το 10λεπτό. Από εκεί και έπειτα, το «τριφύλλι» ανέβασε... στροφές και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, ευτυχώντας να βρει το γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο αναμένεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον καθώς έχουμε αρκετά ανοικτό παιχνίδι.

ηηη

27/09/2024
19:45
45' Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Αρκετά λεπτά από τον διαιτητή, καθώς είχαμε πολλές διακοπές.

27/09/2024
19:45
44' Γκολ για την Ομόνοια

Φανταστική κάθετη από τον Εβάντρο, απέναντι από τον Μπράγκα ο Κακουλλής δε λάθεψε και έκανε το 1-1.

φ

27/09/2024
19:33
34' Απίθανη ευκαιρία για την Ομόνοια

Σέντρα στην περιοχή, καρφωτή κεφαλιά του Κακουλλή, με τον Μπράγκα να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

27/09/2024
19:30
30' Πρόβλημα με Σεμέδο για την Ομόνοια

Ενοχλήσεις στον προσαγωγό για τον άσο των γηπεδούχων. Δόθηκε εντολή στον Λοΐζου για να ετοιμαστεί για να περάσει στο παιχνίδι.

0

27/09/2024
19:27
27' Νέα απειλή από την Ομόνοια

Στην περιοχή ο Σεμέδο, έκανε το σουτ, ξανά σε ετοιμότητα ο Μπράγκα.

0

27/09/2024
19:16
16' Τεράστια ευκαιρία για τους «πράσινους»

Γέμισμα στην περιοχή με εκτέλεση φάουλ, προβολή από τον Σεμέδο όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έδιωξε τη μπάλα ενστικτωδώς.

Αν η μπάλα πήγαινε στα δίκτυα θα είχαμε εξέταση από το VAR καθώς ο άσος των γηπεδούχων φαίνεται να ήταν πιο μπροστά.

ηη

27/09/2024
19:15
15' Απειλεί η Ομόνοια

Σέντρα στο δεύτερο δοκάρι από αριστερά, με τον Κακουλλή να πιάνει την κεφαλιά χωρίς ισορροπία και τον Μπράγκα να πέφτει και να σώζει την εστία του από σίγουρη παραβίαση.

27/09/2024
19:09
8' Γκολ για την ΑΕΛ

Στην κόντρα οι φιλοξενούμενοι με τον Σινγκ, μπήκε στην περιοχή με ταχύτητα και έπιασε ένα δυνατό σουτ, κάνοντας το 1-0.

νμ

27/09/2024
19:07
7' Τελική για την Ομόνοια

Από το ύψος της περιοχής ο Νόβιτσα Εράκοβιτς επιχείρησε το σουτ, χωρίς ωστόσο να βρει στόχο.

27/09/2024
19:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα η ΑΕΛ.

27/09/2024
18:58
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τα λευκά οι γηπεδούχοι, με τα κίτρινα οι φιλοξενούμενοι.

27/09/2024
18:03
Σε ετοιμότητα και ο «Αίαντας»

Σε πλήρη ετοιμότητα η Αστυνομία έξω από το ΓΣΠ.

΄΄

27/09/2024
17:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΛ

Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Κόουλμαν ο οποίος προχώρησε σε δύο αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι. Ρομπέρτα και Άβραχαμ πήραν τις θέσεις των Μάμα και Τοκού.

Ο Μπράγκα θα είναι στο τέρμα, με τους Κέτσκες και Ουεντραόγκο μπροστά του ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα κινηθεί ο Ιμανισίμουε, ενώ ο Φραντζής θα είναι δεξιά. Στη μεσαία γραμμή οι Μεγιάδο και Άβραχαμ, ενώ πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού ο Λεσοβόι. Στα άκρα της επίθεσης οι Μακρής και Σινγκ, ενώ ο Ρομπέρτα θα κινηθεί στη γραμμή κρούσης.

Στον πάγκο: Κυριάκου, Κοσταντίνι, Στόλνικ, Ζαχαρίου, Μπαμπόκ, Τοκού, Φιλιώτης, Νεοφύτου, Μάμας, Γερολέμου, Θεμιστοκλέους, Παναγή

27/09/2024
17:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Δύο αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι από τον Βάλντας Νταμπράουσκας. Εβάντρο στη θέση του Χαραλάμπους και Κακουλλής στη θέση του τιμωρημένου Στεπίνσκι. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Λιθουανό τεχνικό.

Ο Φαμπιάνο θα είναι στο τέρμα, με τους Κουλιμπαλί και Παναγιώτου μπροστά του ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα είναι ο Χαμάς, με τον Ντιουνκού δεξιά. Στη μεσαία γραμμή οι Μάριτς και Εράκοβιτς, με τον Εβάντρο σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο αριστερό «φτερό» της επιθετικής γραμμής θα αγωνιστεί ο Σεμέδο, με τον Σίμιτς να είναι στα δεξιά. Στη γραμμή κρούσης ως μοναδικός επιθετικός θα κινηθεί ο Ανδρόνικος Κακουλλής.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Κίτσος, Ελάντερ, Ατζίλι, Λανγκ, Κούσουλος, Ανδρέου, Λοΐζου, Χαραλάμπους, Νεοφύτου, Αλιούμ

27/09/2024
17:45
Οι ενδεκάδες της αναμέτρησης

Ομόνοια (Βάλντας Νταμπράουσκας): Φαμπιάνο, Xαμάς, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Ντιουνκού, Μάριτς, Εράκοβιτς, Εβάντρο, Σεμέδο, Σίμιτς, Κακουλλής

ΑΕΛ (Κρις Κόουλμαν): Μπράγκα, Φραντζής, Κετσκές, Ουεντραόγκο, Ιμανισίμουε, Μεγιάδο, Άβραχαμ, Σίνγκ, Μακρής, Λεσοβόι, Ρομπέρτα

27/09/2024
17:42
H διαιτητική ομάδα

Αμιγώς κυπριακή η ομάδα διαιτησία της σημερινής αναμέτρησης.

17:40
Μηδενίστηκε στο ντέρμπι Λεμεσού η ΑΕΛ, προχωρούν σε έφεση οι «λέοντες»

Tην απόφαση να κατακυρώσει το ντέρμπι της Λεμεσού με 3-0 υπέρ του Απόλλωνα έλαβε ο Αθλητικός Δικαστής.

Παράλληλα, ο Αριστοτέλης Βρυωνίδης τιμώρησε την ΑΕΛ με δύο αγωνιστικές κεκλεισμένων των θυρών αλλά και τον Απόλλωνα με μια αγωνιστική κεκλεισμένων.

Από εκεί και πέρα, οι «γαλάζιοι» τιμωρήθηκαν και με μια αγωνιστική απαγόρευσης μετακίνησης φιλάθλων και η ΑΕΛ τρεις αγώνες.

Προβληματική και λανθασμένη χαρακτήρισε την απόφαση του Αθλητικού Δικαστή, μέσω επίσημης ανακοίνωσης η ΑΕΛ. Οι «λέοντες» ενημέρωσαν, πως θα προχωρήσουν σε έφεση, ενώ έστειλαν μήνυμα συσπείρωσης προς τους φιλάθλους τους.