«Πάτησε» ΑΕΛ και... τετράδα η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 16/1/2023 - 21:00

Νίκη... τετράδας!

Η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στο ΓΣΠ και το μεγάλο ματς της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «πράσινοι» πήραν την 4η συνεχόμενη τους νίκη και έδωσαν συνέχεια στην ανοδική πορεία, ανεβαίνοντας ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία.

Ήττα πισωγύρισμα για την ομάδα της Λεμεσού, η οποία επηρεάστηκε από την παράταση στο κύπελλο και τις πολλές απουσίες, χάνοντας σημαντικό έδαφος.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπρούνο Φελίπε στο 38ο λεπτό, το οποίο προήλθε από σοβαρό λάθος του Μουριέλ Μπέκερ.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια ανέβηκε στην 4η θέση με 34 βαθμούς (ισοβαθμία με τον Άρη) και την επόμενη (20η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (22/1, 19:00) από τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος».

Από την άλλη, με την ήττα η ΑΕΛ έπεσε στην 6η θέση με 25 βαθμούς και το ερχόμενο Σάββατο (21/1, 17:00) υποδέχεται την Καρμιώτισσα στο «Άλφαμεγα Stadium».

Τέλος του αγώνα

Η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ, πήρε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

0

16/01/2023
20:58
90'+5' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ, «άγγιξε» την ισοφάριση στο τέλος

Μετά από πισινή κεφαλιά του Σάντος, ο Τεϊσέιρα βρέθηκε «φάτσα» με τον Ουζόχο και έκανε το σουτ, το οποίο όμως ήταν άστοχο και πέρασε πάνω από τα δοκάρια, σπαταλώντας μια μεγάλη φάση

0

16/01/2023
20:53
+6 λεπτά οι καθυστερήσεις
16/01/2023
20:49
87' Άκυρο το πέναλτι, θέατρο ο Κακουλλής

Ο Μενέλαος Αντωνίου πήρε πίσω την απόφαση του και τιμώρησε τον επιθετικό της Ομόνοιας που προσπάθησε να εκμαιεύσει το πέναλτι

0

16/01/2023
20:48
86' Πάει στο on-field review ο διαιτητής

Τίθεται υπό αμφισβήτηση το πέναλτι των «πρασίνων»

16/01/2023
20:47
84' Πέναλτι για την Ομόνοια

Ο Κακουλλής βγήκε μόνος απέναντι στον Ολιβέιρα, τον οποίο και ντρίμπλαρε, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να τον βρίσκει και τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα

16/01/2023
20:39
76' Καλή φάση για την Ομόνοια

Ο Λέτσιακς δοκίμασε ένα καλό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

16/01/2023
20:33
71' Απειλεί ξανά η ΑΕΛ

Μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Κασάμα, η μπάλα στρώθηκε στον Ντζάλμα που δοκίμασε σουτ στην κίνηση, από πλάγια αριστερά, με τον Ουζόχο να αποκρούει δύσκολα στην κλειστή γωνία

16/01/2023
20:28
65' «Απαντάει» η ΑΕΛ

Ο Μιραλάς δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, με τον Ουζόχο να μπλοκάρει δύσκολα

16/01/2023
20:27
64' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Ανσαριφάρντ έκανε ωραίο γύρισμα από δεξιά και ο Κίτσος δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά και σε ευνοϊκή θέση, με τον Ολιβέιρα να σώζει με εξαιρετική απόκρουση

16/01/2023
20:17
55' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Μπασιρού δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

16/01/2023
20:14
52' Νέα φάση για την ΑΕΛ

Ο Ντζάλμα δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ουζόχο

16/01/2023
20:13
50' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Σάντος από δεξιά έκανε σέντρα-σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Λανγκ και χτύπησε στο δοκάρι, με τον Τσιμπόλα στην επαναφορά και σουτ από κοντά να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

16/01/2023
20:08
46' Έναρξη β' ημιχρόνου

Αλλαγή τερματοφύλακα στην ΑΕΛ.

Ο Ολιβέιρα παίρνει τη θέση του Μουριέλ στην εστία, ενώ μπαίνει και ο Μιλιντσεάνου αντί του Μακρή στην επίθεση.

Αναγκαστικές και οι δύο αλλαγές της Λεμεσιανής ομάδας.

16/01/2023
19:50
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Ομόνοια προηγείται με 1-0 της ΑΕΛ, με γκολ του Μπρούνο στο 38ο λεπτό.

Σε ένα πρώτο μέρος με ελάχιστες φάσεις και βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της έντονης βροχόπτωσης, οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, εκμεταλλευόμενοι το τραγικό λάθος του Μουριέλ.

Αναμένεται πλέον το δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν διαχείριση και τους «λέοντες» αντίδραση.

0

16/01/2023
19:47
+2 λεπτά καθυστερήσεις
16/01/2023
19:42
39' Ακυρώνεται γκολ της Ομόνοιας

Μετά από προσπάθεια του Ανσαριφάρντ, ο Κακουλλής σούταρε και σκόραρε, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα δε μέτρησε

16/01/2023
19:41
38' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Κακουλλής έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Μουριέλ έκανε λάθος αφού δεν έδιωξε σωστά, ο Μπρούνο είπε «ευχαριστώ» και από κοντά πλάσαρε για το 1-0

16/01/2023
19:33
30' Σταμάτησε η βροχή στο ΓΣΠ

Βαρύς σε μερικά σημεία ο αγωνιστικός χώρος, παρά το γεγονός ότι πλέον δε βρέχει

0

16/01/2023
19:31
28' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Μπρούνο έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα στρώθηκε στον Ψάλτη που δοκίμασε το σουτ, όμως κόντραρε στον Ντζάλμα και πέρασε κόρνερ

16/01/2023
19:11
9' «Απαντάει» η ΑΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μιραλάς, η μπάλα «έσκασε» στην περιοχή και ο Σις έπιασε ένα άστοχο σουτ από κοντά

16/01/2023
19:10
7' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Λανγκ έβγαλε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, με τον Ανσαριφάρντ να δοκιμάζει το σουτ από πλάγια δεξιά της περιοχής και τον Μουριέλ να μπλοκάρει

16/01/2023
19:02
1' Έναρξη του αγώνα

Για την ώρα θα γίνει κανονικά το ματς

Παρά την έντονη βροχόπτωση, ο αγωνιστικός χώρος μοιάζει -για την ώρα- να βρίσκεται σε καλή κατάσταση.

Αυτό σημαίνει ότι με τα μέχρι στιγμής δεδομένα ο αγώνας θα διεξαχθεί κανονικά, ενώ και οι διαιτητές έκαναν έναν πρώτο έλεγχο στο χορτάρι.