Τελικό: Ομόνοια - ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Κυριακή, 20/9/2020 - 20:21

Μεγάλη νικήτρια η Ομόνοια απέναντι στην ΑΕΚ με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Τζιωνή ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Τρουγιόλς στο 68ο λεπτό. Το νικητήριο γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας ήρθε στο 90ο λεπτό με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Κίκο.

Η ομάδα της Λάρνακας είχε την κατοχή της μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια των πρώτων 45 λεπτών όμως δεν κατάφερνε να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Κυριακίδη. Έτσι, δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες για γκολ.

Από την άλλη, η Ομόνοια με τόσες μαζεμένες αλλαγές στο αρχικό σχήμα, στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης δυσκολευόταν να βρει τα πατήματα της και αρκέστηκε κυρίως στα αμυντικά της καθήκοντα. Όσο περνούσε ο χρόνος κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στις καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια μπήκε πολύ δυναμικά και μπορούσα να «τελειώσει» το παιχνίδι αλλά δεν το έκανε, έτσι κόντρα στη ροή της αναμέτρησης ήρθε η ισοφάριση στο 68ο λεπτό. Στη συνέχεια η ομάδα της Λάρνακας ανέβηκε αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή. Εν τέλει, ήρθε όμως το γκολ για την Ομόνοια στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια έφτασε τους οκτώ βαθμούς ενώ η ομάδα της Λάρνακας έμεινε στους εφτά βαθμούς. Την πέμπτη αγωνιστική υπό κανονικές συνθήκες πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα όμως η αναμέτρηση έχει αναβληθεί λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων της ομάδας της Λευκωσίας στα play-off του Champions League. Από την άλλη, η ΑΕΚ φιλοξενεί την ΑΕΛ στην «Αρένα».

20/09/2020
20:21
Τέλος στην αναμέτρηση, 2-1 νίκη για την Ομόνοια
20/09/2020
20:16
90' Γκολ για την Ομόνοια

Πανέμορφη απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Κίκο με τον Τόνιο να κάνει λάθος εκτίμηση και τη μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα.

20/09/2020
20:14
88' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Σουτ του Σενέ με τον Τόνιο να πραγματοποιεί δύσκολη απόκρουση και να διώχνει τη μπάλα.

20/09/2020
20:11
84' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ, απόκρουση από τον Κυριακίδη με τις γροθιές.

20/09/2020
    20:01
    74' Δοκάρι για την ΑΕΚ

Δοκάρι για την ΑΕΚ στο 74ο λεπτό με τον Τρισκόφσκι να κάνει το σουτ εκτός περιοχής όμως τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει εκτός.

20/09/2020
    20:00
    73' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ

Χέιτλι εκτός αναμέτρησης για να μπει ο Τόρες. Ντεμπούτο για τον Ισπανό με τη φανέλα της ΑΕΚ.

20/09/2020
    19:56
    69' Αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Ντούρις πέρασε ο Σενέ.

20/09/2020
    19:55
    68' Γκολ για την ΑΕΚ

Σέντρα από αριστερά στην περιοχή της Ομόνοιας με τον Τρουγιόλς να πιάνει τη γυριστή κεφαλιά και να κάνει το 1-1 στην αναμέτρηση κόντρα στη ροή του αγώνα.

20/09/2020
    19:43
    57' Από μια αλλαγή για τις δύο ομάδες

Κακουλλής αντί του Ασάντε για την Ομόνοια.

Ναράνχο αντί του Γκαρσία για την ΑΕΚ.

20/09/2020
    19:38
    51' Απίστευτη στιγμή για την Ομόνοια

Καταπληκτική κάθετη του Λοΐζου στον Ασάντε ο οποίος βρέθηκε «φάτσα» με τον Τόνιο όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει.

20/09/2020
    19:35
    49' Νέα καλή στιγμή για την Ομόνοια

Κάθετη μπαλιά του Λοΐζου στον Ντούρις όμως το σουτ του τελευταίου κατέληξε στον Τόνιο.

20/09/2020
    19:34
    47' Τραγική έξοδος ξανά από τον Τόνιο

Σέντρα του Ασάντε, ο Τόνιο βγήκε στη μπάλα με πολύ άτσαλο τρόπο και έστειλε τη μπάλα στα πόδια του Ντούρις όμως η μπάλα κατέληξε λίγο έξω.

20/09/2020
    19:32
    46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγή η Ομόνοια. Με μία αλλαγή η ΑΕΚ. Στη θέση του Μιγκέλ Γκονζάλεζ πέρασε ο Θωμάς Ιωάννου.

20/09/2020
    19:17
    Ημίχρονο, 1-0 μπροστά η Ομόνοια
    20/09/2020
    19:15
    45' Γκολ για την Ομόνοια

Ασταθής απόκρουση από τον Τόνιο και ο Τζιωνής μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ.

20/09/2020
    19:14
    45' Δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου
    20/09/2020
    19:09
    40' Πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Λοΐζου από πλάγια στην περιοχή έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Τζιωνή ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έπιασε το πλασέ όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

20/09/2020
    18:59
    30' Πρώτη τελική στην αναμέτρηση για την Ομόνοια

Όμορφη πάσα του Τζιωνή στον αμαρκάριστο Ασάντε εντός περιοχής όμως το τελείωμα του Αφρικανού ήταν άστοχο.

20/09/2020
    18:56
    28' Άστοχο σουτ για την ΑΕΚ

Από το ύψος της περιοχής, βολέ από τον Τρουγιόλς όμως η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά έξω.

20/09/2020
    18:51
    23' Απειλούν οι φιλοξενούμενοι

Από πλάγια θέση έξω από την περιοχή ο Τρουγιόλς έπιασε το φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

20/09/2020
    18:48
    20' Αργός ο ρυθμός της αναμέτρησης

Έχει την κατοχή η ΑΕΚ όμως αδυνατεί να δημιουργήσει ευκαιρίες. Αμύνεται για την ώρα η Ομόνοια.

20/09/2020
      18:39
      9' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Στην «πλάτη» της άμυνας της Ομόνοιας ο Τρισκόφσκι από πλάγια, έκανε το βολέ όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Κυριακίδη.

20/09/2020
      18:37
      8' «Απαντά» η ΑΕΚ

Σέντρα-σουτ από τον Χέιτλι, απέκρουσε ο Κυριακίδης.

20/09/2020
        18:36
        6' Πρώτη επίσκεψη της Ομόνοιας στην αντίπαλη περιοχή

Σέντρα του Ασάντε, βγήκε και μάζεψε ο Τόνιο. Καλή προϋπόθεση για τους «πράσινους».

20/09/2020
          18:30
          1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Στη σέντρα οι γηπεδούχοι.

20/09/2020
          18:27
          Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Τα τελευταία διαδικαστικά για την έναρξη της σημαντικής αναμέτρησης της τέταρτης αγωνιστικής.

Με τις λαχανί εμφανίσεις η Ομόνοια, με τις λευκές εμφανίσεις η ΑΕΚ.

20/09/2020
          17:50
          Εκτός αποστολής από τον Μπεργκ έξι... εντεκαδάτοι

Τα 120 λεπτά κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και το επερχόμενο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Πειραιώς για τα play-off του Champions League έδωσαν την ευκαιρία στον Μπεργκ να ξεκουράσει κάποιους... εντεκαδάτους ποδοσφαιριστές του.