Τελικό: Ολυμπιακός Πειραιώς - Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 23/9/2020 - 23:52

Στάθηκε πανάξια στο «Γ.Καραϊσκάκης» η Ομόνοια κόντρα στον Ολυμπιακό όμως ένα διαιτητικό λάθος και ένα μακρινό σουτ της στέρησε την ισοπαλία.

Η ομάδα της Λευκωσίας ηττήθηκε με 2-0 από τους «ερυθρόλευκους» για την πρώτη αναμέτρηση των play-off του Champions League χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλμπουενά στο 69ο λεπτό και μακρινό σουτ του Ελ Αραμπί στις καθυστερήσεις.

Γκολ- πέναλτι το οποίο δεν έπρεπε να έχει μετρήσει ποτέ αφού στη φάση του πέναλτι υπήρξε επιθετικό φάουλ του Ραντζέλοβιτς πάνω στον Λέτσιακς. Ο διαιτητής της αναμέτρησης όμως δεν είδε ποτέ το VAR.

Πλέον, με το 2-0 οι ελπίδες πρόκρισης της Ομόνοιας είναι μειωμένες όμως στη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης (29/09 – 22:00) οι «πράσινοι» θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν το αποτέλεσμα πρόκρισης.

Στα της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού όμως δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

Αγωνιστικές υποχρεώσεις μέσα στο Σαββατοκύριακο για την Ομόνοια για το πρωτάθλημα δεν υπάρχουν μιας και το παιχνίδι της πέμπτης αγωνιστικής με τον Απόλλωνα στη Λεμεσό αναβλήθηκε.

23/09/2020
23:54
Τέλος, 2-0 νίκη για τον Ολυμπιακό
23/09/2020
23:49
90' Γκολ για τον Ολυμπιακό

Εντυπωσιακή προσπάθεια και σουτ από τον Ελ Αραμπί η μπάλα καρφώθηκε στα δίχτυα του Φαμπιάνο.

23/09/2020
23:48
90' Άλλα τέσσερα λεπτά επιπλέον για το τέλος
23/09/2020
23:47
90' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βαλμπουενά όμως ο Φαμπιάνο έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ.

23/09/2020
23:44
87' Τρίτη και τελευταία κίνηση από τον Μπεργκ

Λοΐζου αντί του Μποτεάκ στην αναμέτρηση.

23/09/2020
23:38
81' Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια

Ασαντέ αντί Παπουλή στην αναμέτρηση.

23/09/2020
23:37
80' Τεράστια απόκρουση από τον Φαμπιάνο

Κεφαλιά του Ελ Αραμπί όμως ο Φαμπιάνο «απογειώθηκε» και στέρησε το δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους.

23/09/2020
23:34
78' Μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό

Γύρισμα στον Ελ Αραμπί στο ύψος του πέναλτι όμως το σουτ του τελευταίου έφυγε μόλις έξω.

23/09/2020
23:33
76' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Εμβιλά στην αναμέτρηση αντί του Χασάν. Ντεμπούτο για τον ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού.

23/09/2020
23:31
74' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Σουτ από τον Μποετάκ όμως η μπάλα φεύγει ψηλά έξω. Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

23/09/2020
23:30
73' Σουτ για τον Ολυμπιακό

Έξω από την περιοχή το σουτ του Χασάν όμως ήταν αδύνατο, ο Φαμπιάνο μάζεψε χωρίς προβλήματα.

23/09/2020
23:27
69' Γκολ για τον Ολυμπιακό

Εύστοχος από το σημείο του πέναλτι ο Βαλμπουενά, δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους.

23/09/2020
23:26
68' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό

«Μονομαχία» του Λετσιακς και Ραντζέολοβιτς. Ο Τσέχος ακούμπησε τη μπάλα με το χέρι (υπήρξε επιθετικό φάουλ) και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Στην επαναληπτική προβολή της φάσης φαίνεται ότι ο Ραντζέλοβιτς κρατάει από το χέρι τον Λέτσιακς και τον ρίχνει στο έδαφος προτού ο αμυντικός της Ομόνοιας αγγίξει την μπάλα με το χέρι. Θα έπρεπε να καταλογιστεί επιθετικό φάουλ. Δεν πήγε στο VAR o Oλλανδός διαιτητής Ντάνι Μακέλι.

23/09/2020
    23:24
    67' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό

Σέντρα του Ραφίνια κεφαλιά του Ελ Αραμπί η μπάλα έφυγε έξω.

23/09/2020
    23:19
    62' Ανέβηκε πάρα πολύ ο Ολυμπιακός

Με τις δύο αλλαγές που έκανε ο Ολυμπιακός κέρδισε πάρα πολλά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Η Ομόνοια οπισθοχώρησε πάρα πολύ και δέχεται συνεχόμενες επιθετικές προσπάθειες από τους γηπεδούχους.

23/09/2020
    23:15
    58' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Ελ Αραμπί και Ραντζέλοβιτς εντός για να πάρουν τη θέση των Φορτούνη και Μασούρα αντίστοιχα.

Με σχηματισμό 4-4-2 πλέον ο Ολυμπιακός. Ελ Αραμπί και Χασάν στην κορυφή της επίθεσης και ο Ραντζέλοβιτς - Βαλμπουενά στα άκρα της επίθεσης.

23/09/2020
    23:09
    52' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού η Ομόνοια με τον Λέτσιακς ο οποίος άφησε στον Ντούρις. Ο Σλοβάκος επιθετικός έπιασε το σουτ με το αριστερό όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

23/09/2020
    23:06
    49' Στο ίδιο... τέμπο και το δεύτερο ημίχρονο

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή και η Ομόνοια αμύνεται. Δείχνει κάποια σημάδια η Ομόνοια πως θέλει να βγει πιο μπροστά όμως ακόμη παραμένει καλά «ταμπουρωμένη» πίσω.

23/09/2020
    23:02
    46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα ο Ντούρις για να πάρει τη θέση του Καλί Σενέ.

23/09/2020
    22:48
    Ημίχρονο, στο 0-0 οι δύο ομάδες

0

23/09/2020
    22:45
    45+1' Πολύ καλό σουτ για τον Ολυμπιακό

Αφύλακτος μέσα στην περιοχή της Ομόνοιας ο Φορτούνης, έπιασε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

23/09/2020
    22:45
    45' Δύο επιπλέον λεπτά για τη λήξη του ημιχρόνου
    23/09/2020
    22:36
    36' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό

Σέντρα του Βαλμπουενά από δεξιά με τον Χασάν να προλαβαίνει τον Λούφτνερ όμως να μη βρίσκει στόχο με το κεφάλι.

23/09/2020
    22:29
    30' Ημίωρο χωρίς σκορ στο Φάληρο

Πέρασε η πρώτη μισή ώρα στην αναμέτρηση με το αποτέλεσμα να παραμένει στο 0-0. Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή αλλά μέχρι εκεί, η άμυνα της Ομόνοιας είναι πολύ σωστά δομημένη και δεν έχει απειληθεί ουσιαστικά από τους «ερυθρόλευκους».

23/09/2020
    22:24
    24' Πολύ καλή απόκρουση από τον Φαμπιάνο

Μακρινό, δυνατό σουτ του Καμαρά όμως ο Φαμπιάνο έπεσε και έδωσε την Ομόνοια αφού ήταν σωστά τοποθετημένος στην εστία του.

23/09/2020
    22:20
    20' Κρατάει έως τώρα πολύ καλά η Ομόνοια

Πολύ σφιχτό παιχνίδι έως τώρα. Αναμενόμενο σε γενικές γραμμές, αφού παίζει με κοντά τις γραμμές η Ομόνοια όπως θέλει ο Χένινγκ Μπεργκ. Καμία μεγάλη φάση στο ματς, κρατάει πολύ καλά η Ομόνοια.

23/09/2020
    22:11
    11' Σουτ εκ νέου για τον Ολυμπιακό

Βρήκε χώρο και επιχείρησε ξανά το σουτ ο Μπουχαλάκης από μακρινή απόσταση όμως ο Φαμπιάνο μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

23/09/2020
    22:07
    7' Σουτ για τον Ολυμπιακό

Μετά από κόντρες η μπάλα κατέληξε στον Μπουχαλάκη ο οποίος από μακριά επιχείρησε το σουτ όμως δεν απείλησε καθόλου τον Φαμπιάνο, με τη μπάλα να καταλήγει εκτός.

23/09/2020
    22:04
    5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Έχει την μπάλα ο Ολυμπιακός όμως η Ομόνοια κλείνει σωστά τους χώρους και δεν επιτρέπει στους γηπεδούχους να γίνουν απειλητικοί. Όλη Ομόνοια βρίσκεται πίσω από τη μεσαία γραμμή. Αναμενόμενη εικόνα προς το παρόν με πολύ καλή αμυντική παρουσία της κυπριακής ομάδας.

23/09/2020
    22:00
    1' Έναρξη της αναμέτρησης στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Στη σέντρα η Ομόνοια.

23/09/2020
    21:54
    Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις κλασσικές κόκκινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις λαχανί εμφανίσεις οι φιλοξενούμενοι.

Τα τελευταία διαδικαστικά με την ανάκρουση του ύμνου της διοργάνωσης, πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

23/09/2020
    21:32
    Παπασταύρου: «Δικαίωση για τον κόσμο που δεν έφυγε ποτέ»

Δηλώσεις στην κάμερα της Cytavision παραχώρησε ο πρόεδρος της Ομόνοιας, Σταύρος Παπασταύρου, λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

«Είναι ένα μεγάλο και σημαντικό παιχνίδι για την Ομόνοια και τον κόσμο της. Είμαστε χαρούμενοι που είμαστε εδώ. Όταν ξεκίνησε η σεζόν δε ξέραμε αν θα ήμασταν εδώ.

Από την ευρωπαϊκής μας πορείας θέλαμε να μπούμε στους ομίλους. Το πετύχαμε και θέλουμε να πάρουμε το καλύτερο από αυτό το παιχνίδι για να έχουμε ελπίδες πρόκρισης.

Δεν περιμέναμε να είμαστε εδώ αλλά περιμέναμε να πάμε καλύτερα από πέρσι. Είναι δικαίωση και είναι πολύ δύσκολη πρώτη χρονιά. Δικαίωση για τον κόσμο που δεν άφησε ποτέ την ομάδα με όλα τα αποτελέσματα και τις δυσκολίες.

Επόμενοι στόχοι μας είναι να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα και να συνεχίσουμε να είμαστε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και να πηγαίνουμε όλο και καλύτερα.

Δεν είναι ώρα να μιλήσουμε για την αρχή δεοντολογίας. Η ανακοίνωση μου το λέει ξεκάθαρα ας το αφήσουμε εκεί.

Υπόσχεση είναι πάντα για το καλύτερο για την Ομόνοια σε όλους τους τομείς. Είναι μια αρχή και ελπίζουμε να συνεχίσουμε ακόμη καλύτερα».

23/09/2020
    21:21
    Μήνυμα από τους φίλους του Ολυμπιακού που... απουσιάζουν

«Το ποδόσφαιρο χωρίς φιλάθλους δεν είναι τίποτα»

23/09/2020
    21:07
    Η ανάλυση της ενδεκάδας του Ολυμπιακού

Με σχηματισμό 4-2-3-1 και τον Σα να επιστρέφει κάτω από τα δοκάρια μετά τον τραυματισμό του θα παραταχθεί ο Ολυμπιακός απέναντι στην Ομόνοια.

Στο δεξί άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Ραφίνια με τον Χολέμπας στα αριστερά. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο για τους Πειραιώτες οι Σεμέδο και Μπα.

Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Καμαρά και Μπουχαλάκης με τον Φορτούνη πιο μπροστά ως επιτελικό μέσο. Στα άκρα της επίθεσης οι Βαλμπουενά και Μασούρας με τον Χασάν στην κορυφή της επίθεσης.

Στον πάγκο έμειναν: Τζολάκης, Εμβιλά, Καφού, Ελ Αραμπί, Μπρούνο, Σισέ, Ραντζέλοβιτς

23/09/2020
    20:57
    Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Στα... γνωστά επανήλθε ο Χένινγκ Μπεργκ για την κρίσιμη αναμέτρηση κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο προπονητής της Ομόνοιας θα παρατάξει την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1 και τον Φαμπιάνο κάτω από το τέρμα.

Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Χούμποτσαν ενώ αριστερά ο Λέτσιακς. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο θα αποτελείται από τους Λανγκ και Λούφτνερ.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Βίτορ Γκόμες και Ζόρντι Γκόμεθ ενώ ελαφρώς πιο μπροστά τους ως επιτελικός μέσος ο Φώτης Παπουλής. Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα κινηθεί ο Έρικ Μποτεάκ με τον Τιάγκο στα αριστερά.

Μοναδικό προωθημένος για την ομάδα της Λευκωσίας ο Καλί Σενέ.

Στον πάγκο έμειναν οι: Παναγή, Ντούρις, Τζιωνής, Κούσουλος, Μαυρίας, Λοΐζου, Ασάντε

Εκτός αποστολής έμειναν τελικά οι: Κυριακίδης, Κίκο, Παναγώτου, Χαραλάμπους, Κακουλλής