Το... πάλεψε με τον Ολυμπιακό, αλλά αποκλείστηκε στα πέναλτι ο Απόλλωνας

Παρασκευή, 26/8/2022 - 00:45

Έπεσε «μαχόμενος» στο Φάληρο!

Ο Απόλλωνας ηττήθηκε με 3-1 στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κ.α.) από τον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και αποκλείστηκε στα play-off του Europa League.

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια, η ομάδα της Λεμεσού δεν κατάφερε να κάνει το... βήμα παραπάνω και έτσι συνεχίζει στους ομίλους του Conference League.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Μασούρα στα 80 δευτερόλεπτα, με τους «γαλάζιους» να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν στο 90' με τον Πίττα.

0

0

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι, παρά μόνο η αποβολή του Μπα που άφησε τους γηπεδούχους με 10 ποδοσφαιριστές.

Στην... άχαρη διαδικασία των πέναλτι, η κυπριακή ομάδα «λύγισε» με την ελληνική να παίρνει την πρόκριση με ήρωα τον Βάτσλικ που απέκρουσε τρία πέναλτι.

Πλέον, ο Απόλλωνας συνεχίζει στους ομίλους του Conference League, εκεί όπου θα βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του, καθώς μετράει άλλες 4 συμμετοχές στους ομίλους του Europa League.

Αστοχεί ο Μπα, 3-1 και τέλος

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Europa League, ο Απόλλωνας αποκλείστηκε και συνεχίζει σε αυτούς του Conference

Εκτελεί πρώτος ο Ολυμπιακός

Στην αριστερή εστία, μπροστά από τους οργανωμένους των «ερυθρολεύκων», θα γίνει η διαδικασία των πέναλτι

26/08/2022
00:32
Τέλος και της παράτασης

Οδηγούνται στην... άχαρη διαδικασία των πέναλτι οι δύο ομάδες

26/08/2022
00:26
110' Φάση για τον Ολυμπιακό

Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σισέ έπιαε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε έξω

26/08/2022
00:16
105' Έναρξη β' ημιχρόνου παράτασης

Οι δύο ομάδες αν παραμείνουν ισόπαλες θα οδηγηθούν στην... άχαρη διαδικασία των πέναλτι, ενώ ο Απόλλωνας έχει αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της αποβολής του Μπα

26/08/2022
00:13
+1 λεπτό οι καθυστερήσεις
26/08/2022
00:08
100' Κόκκινη στον Μπα

Ο αμυντικός του Ολυμπιακού ανέκοψε τον Γιάνγκα, δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε

0

25/08/2022
23:59
92' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Ντε λα Φουέντε έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Ελ Αραμπί έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ρομπέρζ και πέρασε σε κόρνερ

25/08/2022
23:57
90' Έναρξη της παράτασης
25/08/2022
23:54
Τέλος στην κανονική διάρκεια του αγώνα

Ο Απόλλωνας κατάφερε να ισοφαρίσει στο φινάλε, έτσι το παιχνίδι οδηγείται σε ημίωρη παράταση

25/08/2022
23:49
90' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ο Χάμπος έκανε τη σέντρα στην περιοχή, ο Ρομπέρζ έπιασε την κεφαλιά και ο Πίττας από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Οι «γαλάζιοι» βρήκαν στο τέλος το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης και στέλνουν το ματς στην ημίωρη παράταση

0

25/08/2022
23:49
4 λεπτά οι καθυστερήσεις
25/08/2022
23:47
88' «Άγγιξε» το δεύτερο γκολ ο Ολυμπιακός

Ο Σισέ έκανε την προβολή από κοντά και ο Γιάνγκα «έσωσε» πάνω στη γραμμή με πισινή κεφαλιά

0

25/08/2022
23:43
84' Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα

Ο Μπα άφησε στον Ογκεντά, αυτός έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

25/08/2022
23:36
77' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Μασούρας βγήκε μόνος απέναντι στον Γιοβάνοβιτς από αριστερά, με το σουτ του να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια

25/08/2022
23:30
71' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό

Ο Κούντε έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να βρίσκει στην οριζόντια δοκό και να περνάει έξω

25/08/2022
23:26
67' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Μέσα οι Μπα και Ογκεντά, έξω οι Σαχάρ και Βα

25/08/2022
23:20
61' Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό

Ο Ραντζέλοβιτς έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ελ Αραμπί έπιασε την κεφαλιά και Γιοβάνοβιτς απέκρουσε δύσκολα

25/08/2022
23:16
57' Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Έξω ο Χέντι και μέσα ο Ζράντι, που επιστρέφει μετά από πολύ καιρό

25/08/2022
23:11
51' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Πίττας δοκίμασε το διαγώνιο πλασέ, ο Μπα έβαλε την κόντρα και η μπάλα άλλαξε πορεία, με τον Βατσλίκ να αποκρούει και να σώζει το αυτογκόλ

0

25/08/2022
23:05
46' Έναρξη β' μέρους

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

25/08/2022
22:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ο Απόλλωνας έχει την κατοχή της μπάλας, όμως ο Ολυμπιακός είναι αυτός που δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στα 80 δευτερόλεπτα με τον Μασούρα.

Στο δεύτερο μέρος, οι «γαλάζιοι» καλούνται να το... πιστέψουν περισσότερο και να φτιάξουν φάσεις προκειμένου να βρουν το γκολ που θα τους βάλει ξανά στο παιχνίδι.

0

25/08/2022
22:45
1 λεπτό οι καθυστερήσεις
25/08/2022
22:44
45' Κάρτα στον Μασούρα

Επικίνδυνο παίξιμο στον Κολ, που έχει ματώσει στο πρόσωπο

0

0

25/08/2022
22:37
38' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Μαυρίας έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ζίνκερναγκελ δεν κατάφερε να διώξει, η μπάλα πέρασε επικίνδυνη από όλους και κανείς δεν μπόρεσε να τη βρει, έτσι κατέληξε σε κόρνερ

25/08/2022
22:30
31' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Κούντε δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, έξω από την περιοχή, με τον Γιοβάνοβιτς να μπλοκάρει ξανά

25/08/2022
22:25
25' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Ο Πίττας δοκίμασε το διαγώνιο σουτ, εκτός περιοχής, με τον Βατσλίκ να αποκρούει

0

25/08/2022
22:21
22' Άλλη μια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Κούντε έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής και ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ

25/08/2022
22:20
21' Νέα στιγμή για τον Ολυμπιακό

Ο Ζίνκερναγκελ σούταρε έξω από την περιοχή και ο Γιοβάνοβιτς μπλόκαρε σταθερά

25/08/2022
22:14
15' Καλή φάση για τον Ολυμπιακό

Ο Άβιλα έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Ελ Αραμπί δεν βρήκε τη μπάλα από κοντά και ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε

0

25/08/2022
22:08
8' Πρώτη φάση για τον Απόλλωνα

Ο Μαυρίας δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, με τον Βατσλίκ να αποκρούει

25/08/2022
22:01
2' Γκολ για τον Ολυμπιακό

Ο Ρέαμπτσιουκ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μασούρας από κοντά πλάσαρε ιδανικά για το 1-0.

Προβάδισμα στα 80 δευτερόλεπτα για τους «ερυθρόλευκους»

0

25/08/2022
22:00
1' Έναρξη του αγώνα