Τελικό: ΑΠΟΕΛ -Άγιαξ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 20/8/2019 - 23:50

Ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στο 0-0 απέναντι στον Άγιαξ στο ΓΣΠ, στο πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι πρωταθλητές μας αδικούνται από το αποτέλεσμα αφού έχασαν σωρεία ευκαιριών ώστε να πετύχουν έστω ένα γκολ.

Μετά το αρχικό νωθρό ξεκίνημα οι «γαλαζοκίτρινοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι και με πρωτεργάτη τον Μούσα Αλ Τάμαρι και συνοδοιπόρους Γκέντσογλου και Μάτιτς κατάφεραν να δημιουργήσουν σωρεία προβλημάτων στην αντίπαλη άμυνα. Αυτό που έλειψε όμως ήταν το γκολ…

Να θυμίσουμε ότι ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Τετάρτη (28/08 - 22:00 ώρα Κύπρου) στην πρωτεύουσα της Ολλανδίας, το Άμστερνταμ και πιο συγκεκριμένα στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα».

α

20/08/2019
23:49
Τέλος στο ΓΣΠ, 0-0 η αναμέτρηση και πάει στο Άμστερνταμ για το όνειρο ο ΑΠΟΕΛ
20/08/2019
23:46
90' Τρία λεπτά επιπλέον για το τέλος της αναμέτρησης
20/08/2019
23:44
88' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άγιαξ

Ο Χούντελαρ απέναντι από τον Μπέλετς του πέρασε την μπάλα από πάνω όμως την τελευταία στιγμή η μπάλα απομακρύνθηκε πριν περάσει την τελική γραμμή.

20/08/2019
23:43
87' Στην αντεπίθεση αλλά χωρίς να απειλήσει ο ΑΠΟΕΛ

Ο Μούσα Αλ Τάμαρι ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή όμως έμεινε μόνος του και δεν τέλειωσε σωστά τη φάση. Καλή προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ.

20/08/2019
23:38
82' Τρίτη και αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ζοαοζίνιο χωλαίνοντας αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και παραχώρησε τη θέση του στον Βιντιγκάλ.

20/08/2019
23:36
80' Κόκκινη για τον Άγιαξ

Δυνατό μαρκάρισμα από τον Μαζραουί ο οποίος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης και αποχώρησε αφήνοντας την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Με αριθμητικό πλεονέκτημα για τα τελευταία δέκα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ.

20/08/2019
23:33
77' Σχόλιο από τον Γιώργο Κύζα

Ο ΑΠΟΕΛ και πάλι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ξεκίνησε όπως τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης καθώς δέχθηκε αρκετή πίεση από τον Άγιαξ ο οποίος προσπάθησε να βρει το γρήγορο γκολ.

Στη συνέχεια οι πρωταθλητές Κύπρου ανέβασαν ταχύτητα και πίεσαν για το γκολ που θα τους έδινε «κεφάλι» στο σκορ σπαταλώντας μοναδικές ευκαιρίες όμως λίγο τα δοκάρια, λίγο η κλάση του Ονάνα δεν το επέτρεψαν.

α

20/08/2019
23:28
73' Δεύτερη αλλαγή για τον Άγιαξ

Στη θέση του Νέρες πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Κλας Γιαν Χούντελαρ.

20/08/2019
23:25
70' Έσωσε τον Άγιαξ ο Ονάνα

Τρομερό σουτ του Σόουζα στην κίνηση, με τον Ονάνα να αποκρούει εξίσου εντυπωσιακά.

20/08/2019
    23:23
    67' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Αντρίγια Πάβλοβιτς εκτός και στη θέση του ο Λίνους Χαλένιους.

Ρόμαν Μπέζιακ εκτός και στη θέση του ο Αντόνιο Γιάκολις ο οποίος θα αγωνιστεί στη φυσική του θέση ως εξτρέμ.

20/08/2019
    23:17
    62' Πρώτη αλλαγή για τον Άγιαξ

Ο Μάριν παραχώρησε τη θέση του στον Ντεστ.

20/08/2019
    23:15
    60' Τρίτη χαμένη φάση για τον ΑΠΟΕΛ στη σειρά

Κι άλλη χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με το σουτ του Μπέζιακ να περνάει δίπλα από την εστία του Ονάνα.

20/08/2019
    23:14
    59' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ

Στην εξέλιξη της φάσης ο Μάτιτς, έβγαλε τη σέντρα με τον Πάβλοβιτς να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Ονάνα.

20/08/2019
    23:13
    58' Μεγάλη στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σόουζα γύρισε την μπάλα με τους αμυντικούς του Αίαντα να διώχνουν στην γραμμή.

20/08/2019
    23:13
    Έσπασαν κάθε ρεκόρ προσέλευσης οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ με κάρτα φιλάθλου
    20/08/2019
    23:03
    48' Ευκαιρία για τον Άγιαξ

Επικίνδυνη φάση για τον Άγιαξ με τον Φαν Ντε Μπεκ να κάνει το σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα και ωραίο στοπάρισμα, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

20/08/2019
    23:02
    46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες
    20/08/2019
    22:46
    Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 0-0 το αποτέλεσμα

Να σημειώσουμε ότι ο Σάββας Γκέντσογλου δέχτηκε κίτρινη κάρτα και συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό έτσι, θα απουσιάσει από τον επαναληπτικό της Ολλανδίας.

20/08/2019
    22:44
    45' Ένα επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου
    20/08/2019
    22:33
    35' Σχόλιο από τον Γιώργο Κύζα

Μετά το πέρας μισής ώρας στην αναμέτρηση ο ΑΠΟΕΛ ξεθάρρεψε, κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και είναι η ομάδα που κυριαρχεί πλέον στην αναμέτρηση.

Οι Ολλανδοί φαίνεται να μην μπορούν να κάνουν το παιχνίδι τους όμως πάντοτε παραμένουν επικίνδυνοι στις κόντρες.

Εξαιρετικό παιχνίδι μέχρι στιγμής από τον Σάββα Γκέντσογλου στη μεσαία γραμμή όπως και από τον Μούσα Αλ Τάμαρι ο οποίος αποτελεί συνεχώς πηγή κινδύνου για τους Ολλανδούς.

α

20/08/2019
    22:31
    33' Σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Πάβλοβιτς μπήκε εντός περιοχής όμως κλείστηκε και αναγκάστηκε να δώσει στον Τάμαρι. Ο Ιορδανός άσος έξω από την περιοχή έκανε το φαλτσαριστό αριστερό σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

20/08/2019
    22:29
    30' Άλλη μια μοναδική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μούσα Αλ Τάμαρι πραγματοποιεί εξωπραγματική εμφάνιση. Κάνει ότι θέλει την άμυνα του Αίαντα. Μπήκε ξανά στην αντίπαλη περιοχή μόνος του όμως το πλασέ που επιχείρησε κατέληξε μόλις άουτ.

Ο κόσμος έχει μπει για τα καλά στο παιχνίδι και απαιτεί το γκολ από την ομάδα της Λευκωσίας.

20/08/2019
    22:27
    28' Μοναδική ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τάμαρι μοίρασε εξαιρετικά εντός περιοχής για τον Νικόλα Ιωάννου.  ο οποίος «άδειασε» τον αντίπαλο αμυντικό όμως το σουτ του κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

20/08/2019
    22:21
    22' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ

Απίστευτος Μούσα Αλ Τάμαρι. «Χόρεψε» μόνος του την αντίπαλη άμυνα του Άγιαξ και κέρδισε φάουλ σε εξαιρετικό σημείο απέναντι από το αντίπαλο τέρμα, μόλις λίγα μέτρα έξω από την περιοχή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος όμως χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

20/08/2019
    22:12
    13' Σουτ για τον Άγιαξ

Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Τάντιτς έπιασε το μακρινό σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Μπέλετς μάζεψε σταθερά την μπάλα.

20/08/2019
    22:11
    12' Πολύ καλή στιγμή για τον Άγιαξ

Από τα 30 μέτρα ο Μπλιντ επιχείρησε το σουτ όμως ο Μπέλετς έσωσε την ομάδα του έστω και ασταθώς. Η μπάλα πέρασε κόρνερ.

20/08/2019
    22:08
    10' Πολύ καλή προϋπόθεση για τον Άγιαξ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του ΑΠΟΕΛ ο Άγιαξ έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση όμως την τελευταία στιγμή ο Μπέλετς βγήκε έγκαιρα και έσωσε την προωθημένη μπαλιά.

Κίνδυνος θάνατος οι Ολλανδοί στο ανοικτό γήπεδο.

20/08/2019
    22:06
    5' Σχόλιο από τον Γιώργο Κύζα

Όπως αναμενόταν η Ολλανδική ομάδα έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Κρατούν μπάλα οι παίκτες του Άγιαξ και προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους από τα αρχικά στάδια.

Ο ΑΠΟΕΛ από την άλλη δεν μπορεί να κρατήσει εύκολα μπάλα και οι ποδοσφαιριστές του υποκύπτουν εύκολα σε αβίαστα λάθη.

Το γήπεδο πάντως είναι «καμίνι» και ο κόσμος προσπαθεί να σπρώξει την ομάδα της Λευκωσίας.

α

20/08/2019
    21:59
    1' Έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης
    20/08/2019
    21:58
    Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης. Ότι καλύτερο στον ΑΠΟΕΛ.  «Σπρώχνει» όπως μπορεί και ο κόσμος ο οποίος κατέκλυσε τις κερκίδες του ΓΣΠ.

20/08/2019
    21:41
    Συγκίνησε ο Πετρίδης για τον μικρό Αντώνη, μίλησε και για το παιχνίδι με τον Άγιαξ