Τελικό: Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 2/12/2019 - 20:58

Χωρίς γκολ και κατά συνέπεια χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι αιωνίων μεταξύ Ομόνοιας και ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Παιχνίδι για γερά νεύρα αποδείχτηκε το ντέρμπι των αιωνίων που μετά από χρόνια θύμισε ξανά… ντέρμπι.

Νεύρα, πάθος, σκληρό παιχνίδι και γρήγορος ρυθμός συνέθεσαν το τέμπο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια των 90 λεπτών, χωρίς κάποια ομάδα όμως να καταφέρει να βρει το πολυπόθητο γκολ της νίκης.

Το παιχνίδι στιγματίστηκε από τη φάση του 85ου λεπτού όταν ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ο κόσμος της Ομόνοιας αντέδρασε φέρνοντας τη μικρή διακοπή στην αναμέτρηση.

Πλέον, μετά από αυτή την ισοπαλία η Ομόνοια έφτασε τους 22 βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ ο ΑΠΟΕΛ τους 18 βαθμούς. Την ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα του Μπεργκ φιλοξενεί τη Δόξα στο ΓΣΠ ενώ ο ΑΠΟΕΛ αντιμετωπίζει στο Μακάρειο τον Ολυμπιακό.

02/12/2019
20:58
Τέλος στο ντέρμπι αιωνίων 0-0 χωρίς νικητή η αναμέτρηση
02/12/2019
20:51
90' Άστοχος ο Ντε Βινσέντι

Παραμένει το 0-0 και ο κόσμος της Ομόνοιας ξεσπά...

02/12/2019
20:47
Διακοπή στην αναμέτρηση

Αντικείμενα κατά του βοηθού διαιτητή αναγκάζουν το διαιτητή να διακόψει την αναμέτρηση.

02/12/2019
20:45
85' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τάμρι πέφτει στην περιοχή με τον Τιμόθεο να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών.

02/12/2019
20:41
83' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Ντολ

Στη θέση του Πάβλοβιτς πέρασε ο Ντε Βινσέντι.

02/12/2019
20:36
14.002 εισιτήρια κόπηκαν στο αιώνιο ντέρμπι
02/12/2019
20:35
76' ΣΧΟΛΙΟ

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα και στο δεύτερο ρυθμό, 15 λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο ρυθμός έχει πέσει κάπως. Ο ΑΠΟΕΛ προσπαθεί και έχει καταφέρει να κερδίσει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο ενώ από την άλλη η Ομόνοια προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

02/12/2019
20:33
75' Πρώτη αλλαγή και για την Ομόνοια

Στη θέση του Μποτεάκ ο Ανδρόνικος Κακουλλής.

02/12/2019
20:25
67' Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Ζοαοζίνιο πέρασε ο Αντόνιο Γιάκολις.

02/12/2019
20:20
61' Καλό σουτ από τον Τάμαρι

Ο Τάμαρι σε ατομική προσπάθεια «άδειασε» ένα αντίπαλο και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

02/12/2019
20:18
59' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Γιώργου Εφραίμ πέρασε ο Ρόμαν Μπέζιακ.

02/12/2019
20:10
Στη νότια κερκίδα του ΓΣΠ και ο γνωστός φίλος του ΑΠΟΕΛ, Γιάγκος
02/12/2019
20:04
46' Απίστευτη διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια

Στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου η Ομόνοια έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία. Αρχικά η κεφαλιά του Ματ σταμάτησε στο δοκάρι του Μπέλετς και στην επαναφορά της μπάλας ο Τιάγκο από ένα μέτρο προ κενού τέρματος έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

02/12/2019
20:03
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες
02/12/2019
19:48
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 0-0 οι δύο ομάδες
02/12/2019
19:46
45' Δύο λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου
02/12/2019
19:44
44' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Παράλληλο γύρισμα στην περιοχή της Ομόνοιας με τον Τάμαρι να πιάνει το σουτ από το σημείο του πέναλτι όμως ο Φαμπιάνο «απογειώθηκε» και έσωσε την ομάδα του.

02/12/2019
19:31
30' ΣΧΟΛΙΟ

Ντέρμπι από τα παλιά θυμίζει η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στο ΓΣΠ. Κατάμεστες κερκίδες με τον κόσμο να σπρώχνει τις δύο ομάδες προς τη νίκη με τον παλμό να είναι εξαιρετικός.

Από μια πολύ καλή στιγμή για τις δύο ομάδες με το ρυθμό της αναμέτρησης να είναι πολύ καλός αφού η μπάλα ανεβοκατεβαίνει συνεχώς στις δύο περιοχές. Οι δύο ομάδες προσέχουν πολύ τις ανασταλτικές τους κινήσεις αφού δε θέλουν να μείνουν πίσω στο σκορ.

γφ

02/12/2019
19:26
26' Πέναλτι ζητά ξανά ο ΑΠΟΕΛ

O Λέτσιακς ανέτρεψε τον Τάμαρι αλλά ο Χριστοφή δεν υπέδειξε παράβαση. Όπως ξεκαθάρισε από την επαναληπτική προβολή, έπρεπε να δοθεί πέναλτι.

02/12/2019
    19:23
    20' Πολύ καλή στιγμή για τους «πράσινους»

Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ, ο Λούφτνερ έπιασε καλή κεφαλιά αλλά ο Μπέλετς μάζεψε χωρίς δυσκολία.

02/12/2019
      19:12
      11' Κεφαλιά για την Ομόνοια

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο ο Ματ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

02/12/2019
      19:04
      3΄Ζήτησε πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε πτώση του Σάβιτς μετά από μαρκάρισμα του Λανγκ.

02/12/2019
        19:01
        1' Έναρξη της αναμέτρησης
        02/12/2019
        19:00
        Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης.