«Φρέναρε» τη Νέα Σαλαμίνα και... κόλλησε δεύτερη νίκη η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 9/2/2023 - 20:58

Ο Μραζ έδωσε και πάλι τη λύση!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος», σε αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Με γκολ του Σλοβάκου επιθετικού στο 42ο λεπτό, ο οποίος συνέχισε από 'κει που έμεινε κόντρα στην Ομόνοια, η «Κυρία» πανηγύρισε το τρίποντο και πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν.

Τέλος στο «ερυθρόλευκο» σερί, με την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη να μην έχει ανάλογη εικόνα με τα τελευταία παιχνίδια και να δέχεται την ήττα, μετά από ένα μήνα και συγκεκριμένα από τις 2 Ιανουαρίου.

Με αυτή την ήττα η Νέα Σαλαμίνα έπεσε στην 6η θέση με 37 βαθμούς και την επόμενη (24η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (18/2, 16:00) από τον Άρη στο «Άλφαμεγα Stadium». Νωρίτερα, την ερχόμενη Τρίτη (14/2, 18:00) θα φιλοξενηθεί από την ΑΕΛ στο ίδιο γήπεδο, για τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στα προημιτελικά του κυπέλλου.

Από την άλλη, με τη νίκη η Ανόρθωση παρέμεινε στην 9η θέση με 29 βαθμούς πλέον και την ερχόμενη Πέμπτη (16/2, 18:00) φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό στο «Μακάρειο», για τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στα προημιτελικά του κυπέλλου. Στο πρωτάθλημα, υποδέχεται το μεθεπόμενη Δευτέρα (20/2, 19:00) την Πάφο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

09/02/2023
20:58
Τέλος του αγώνα

Η Ανόρθωση πήρε για πρώτη φορά φέτος δεύτερη συνεχόμενη νίκη και έβαλε τέλος στο σερί της Νέας Σαλαμίνας

0

09/02/2023
20:57
90'+9' Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα

Ο Τιάγκο βρήκε ωραία τον Μαλεκκίδη στην περιοχή, αυτός δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από αριστερά, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια

09/02/2023
20:54
90'+6' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

20:47
88' «Άγγιξε» δεύτερο γκολ η Ανόρθωση

Ο Μελίσσας έκανε λάθος έξοδο, ο Χριστοφή πήρε μπάλα και επιχείρησε να τον «κρεμάσει» στην κενή εστία, όμως δεν τα κατάφερε με τη μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται

09/02/2023
20:36
77' Πλήγμα με Λόρια

Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση, με τον Γεωργιανό τερματοφύλακα να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού και τη θέση του να παίρνει ο Κεραυνός, ενώ ακολουθεί το κρίσιμο ματς κυπέλλου με τον Ολυμπιακό

0

09/02/2023
20:25
66' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Παρούτης μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, από πλάγια αριστερά, έκανε το σουτ και ο Μελίσσας απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια

09/02/2023
20:18
59' Τελική για την Ανόρθωση

Ο Τεχέρα εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα στην περιοχή και ο Αμπαρτζουμιάν με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

09/02/2023
20:04
46' Έναρξη β' ημιχρόνου

Με αλλαγή η Νέα Σαλαμίνα. Κλίμοβιτς μέσα, έξω Ντιακιτέ.

09/02/2023
19:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Εκεί όπου όλα έδειχαν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια στη «λευκή» ισοπαλία, Γκερέρο και Μραζ είχαν άλλη άποψη και αφού συνεργάστηκαν άψογα και ο δεύτερος τελείωσε ιδανικά τη φάση, η Ανόρθωση προηγείται με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας.

Χωρίς ρυθμό και φάσεις το πρώτο μέρος, ωστόσο η «Κυρία» κατάφερε να βρει τον τρόπο να ανοίξει το σκορ και πλέον ψάχνει κατάλληλη διαχείριση, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» θα επιδιώξουν να αντιδράσουν και να επανέλθουν στο παιχνίδι.

0

09/02/2023
19:43
42' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Γκερέρο με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Μραζ στην περιοχή κι αυτός με ιδανικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1

0

09/02/2023
19:36
Στο γήπεδο και ο Ομοσπονδιακός προπονητής

Ο Τιμούρ Κετσπάγια βλέπει από κοντά τον αγώνα της πρώην ομάδας του, έχοντας σε πρώτο πλάνο την παρουσία των Κυπρίων ποδοσφαιριστών

0

09/02/2023
19:30
29' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Σάμπο δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και δυσκόλεψε τον Μελίσσα, ο οποίος όμως κατάφερε να διώξει με τις γροθιές

09/02/2023
19:25
25' Ακυρώθηκε γκολ της Ανόρθωσης

Ο Αμπαρτζουμιάν με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Παρούτη στην περιοχή, ο οποίος σκόραρε με το κεφάλι, ωστόσο τη γκολ δε μέτρησε καθώς ο ποδοσφαιριστής της «Κυρίας» έσπρωξε τον Άδωνη πριν πιάσει την κεφαλιά

09/02/2023
19:24
22' Σχόλιο

Κακός ο ρυθμός του αγώνα, στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να παίζουν με ιδιαίτερη προσοχή στην άμυνα, χωρίς να απειλούν.

Είναι ένα παιχνίδι κέντρου, κυρίως, με πολλά λάθη εκατέρωθεν και -για την ώρα- καμία από τις δύο δε μένει ικανοποιημένη.

0

09/02/2023
19:16
15' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς

Ο Σεργίου έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Ντορεγκαράι έκανε με τη μια το σουτ στο ύψος του πέναλτι, με τους αμυντικούς της Ανόρθωσης να τοποθετούνται σωστά και να ανακόπτουν τη μπάλα

19:01
1' Έναρξη του αγώνα

Στη σέντρα η Ανόρθωση

09/02/2023
18:58
Στο γήπεδο οι δύο ομάδες

Με τα γνωστά... πλακάτ και υπό τους ήχους του «Χώμα που περπάτησα» η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο

0

0

09/02/2023
18:05
Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Με το 4-2-3-1 κατεβάζει τη δική του ομάδα ο Βέσκο Μιχαΐλοβιτς, έχοντας προχωρήσει σε δύο αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο ματς. Αντωνιάδης και Φερέρα πήραν τις θέσεις των Κορέια (εκτός αποστολής με ίωση) και Ιωάννου (ένιωσε ενοχλήσεις αλλά βρίσκεται στον πάγκο).

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Λόρια, δεξί μπακ ο Αμπαρτζουμιάν, δίδυμο στο κέντρο της άμυνας οι Μπαϊσίνιο-Χαρογιάν και αριστερό μπακ ο Αντωνιάδης.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Σάμπο και Τεχέρα, με τους Παρούτη και Φερέρα να παίρνουν θέση στα δύο φτερά και τον Γκερέρο να κινείται πίσω από τον επιθετικό.

Μοναδικός προωθημένος στην κορυφή της επίθεσης ο Μραζ.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνίου, Κορέα, Κίκο, Πάντσεον, Ιωάννου, Γουαρίς,Χριστοφή, Νινγκά και Αντονίν.

0

09/02/2023
18:00
Ανάλυση ενδεκάδας Νέας Σαλαμίνας

Με σχηματισμό 3-4-3 παρατάσσει την ομάδα του ο Σάββας Πουρσαϊτίδης, έχοντας προχωρήσει σε δύο αλλαγές, συγκριτικά με τον τελευταίο αγώνα. Μαλεκκίδης και Μάντζεκ πήραν τις θέσεις των Φράγκου και Καρλίτος.

Στην εστία θα είναι ο Μελίσσας και τριάδα στο κέντρο της άμυνας οι Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ.

Στον χώρο του κέντρου θα κινούνται οι Μιγκελίτο και Μάντζεκ, με τον Σεργίου να έχει ρόλο δεξιού φουλ-μπακ και τον Μαλεκκίδη αριστερού.

Στα φτερά της επίθεσης θα είναι οι Τσίκο και Σαλαλίχ και στην κορυφή ο Ντορεγκαράι.

Στον πάγκο: Κίσσας, Λέουκο, Κατσικάς, Νικολάου, Φράγκος, Μαργκάσα, Κλίμοβιτς, Κουμουρής, Τιάγκο, Φελίπε, Μποτεάκ, Τολμές.

0

09/02/2023
17:55

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντιακιτέ, Ντάτκοβιτς, Μαλεκκίδης, Σαλαλίχ, Μιγκελίτο, Μάντζεκ, Τσίκο, Ντορεγκαράι.

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Μπαϊσίνιο, Χάρογιαν, Αντωνιάδης, Τεχέρα, Σάμπο, Φερέιρα), Παρούτης, Γκερέρο, Μραζ.

Άσος από ημίχρονο

Στον αγώνα του πρώτου γύρου, στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», η Ανόρθωση επικράτησε με 2-1.

Σε παιχνίδι που έγινε στις 5 Νοεμβρίου 2022 και αφορούσε την 10η αγωνιστική, η «Κυρία» πήρε τη νίκη με γκολ των Κίκο (7') και Σαμπό (43' πεν.), με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν προσωρινά με τον Άδωνη (14').

09/02/2023
17:40
Στην 5η θέση η Νέα Σαλαμίνα, 9η η Ανόρθωση

Διαφορά τεσσάρων θέσεων και έντεκα βαθμών έχουν οι δύο ομάδες.

Η Νέα Σαλαμίνα βρίσκεται στην 5η θέση με 37 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 12 νίκες, μια ισοπαλία και 9 ήττες.

Η Ανόρθωση βρίσκεται στην 9η θέση με 26 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 7 νίκες, 5 ισοπαλίες και 10 ήττες.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
09/02/2023
17:35
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το Βαρωσιώτικο ντέρμπι στο «Αμμόχωστος»

Στις 19:00 Νέα Σαλαμίνα και Ανόρθωση κοντράρονται στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta