Τελικό: AΠΟΕΛ - Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 29/1/2020 - 18:21

Μεγάλη πρόκριση για τον Απόλλωνα στα προημιτελικά του κυπέλλου καθώς οι Λεμεσιανοί υπερασπίστηκαν το 1-0 της πρώτης αναμέτρησης και πήραν την πρόκριση.

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-1 και έτσι οι «γαλάζιοι» είναι στους «8». Το σκορ άνοιξε για τον Απόλλωνα ο Παπουλής στο 25ο λεπτό ενώ για τον ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε στο 79ο λεπτό ο Βούγιαντιν Σάβιτς. Το νικητήριο γκολ σκόραρε ο Πίττας στις καθυστερήσεις.

Πλέον, ο Απόλλωνας περιμένει την ολοκλήρωση της δεύτερης φάσης για να μάθει τον αντίπαλο του στα προημιτελικά.

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο ο ΑΠΟΕΛ αντιμετωπίζει τη Νέα Σαλαμίνα για τη 18η αγωνιστική ενώ ο Απόλλωνας έχει το ντέρμπι Λεμεσού με την ΑΕΛ.

Ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

29/01/2020
18:21
Τέλος στο ΓΣΠ, νίκη και πρόκριση με 2-1 για τον Απόλλωνα
29/01/2020
18:20
90' Γκολ για τον Απόλλωνα

Στην αντεπίθεση ο Απόλλωνας κατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ και ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρόκριση του στα προημιτελικά.

29/01/2020
18:16
90' Πέντε λεπτά από τον τέταρτο διαιτητή για το τέλος
29/01/2020
18:15
88' Τρίτη αλλαγή και για τον Απόλλωνα

Βασιλείου μέσα και έξω ο Αγκίρε.

29/01/2020
18:06
79' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Γκάκπε εκτός για να περάσει ο Πίττας στη θέση του.

29/01/2020
18:05
79' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από σέντρα του Μιχαΐλοβιτς ο Σάβιτς έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Μολ για το 1-1.

29/01/2020
18:02
77' Μοναδική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Γιώργος Εφραίμ μέσα στην περιοχή έκανε τις κινήσεις και ελευθερώθηκε. Έκανε το φαλτσαριστό σουτ όμως ο Μολ έπεσε στη γωνία του και έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

29/01/2020
17:50
65' Πρώτη κίνηση από τον πάγκο για τον Σωφρόνη

Ο σκόρερ της αναμέτρησης, Φώτης Παπουλής δίνει τη θέση του στον Γιάννη Γιαννιώτα.

29/01/2020
17:49
63' Νέο σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μάτιτς έκανε το μακρινό σουτ όμως ο Μολ μάζεψε και πάλι την μπάλα.

29/01/2020
17:46
60' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Εφραίμ μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ όμως ο Ζόελ Μολ δεν είχε πρόβλημα να μαζέψει την μπάλα.

29/01/2020
17:43
57' Και τρίτη αλλαγή από τον Κόρε Ίνγκεμπριγκτσεν

Ο Μίλαν Γιέφτοβιτς δίνει τη θέση του στον Βιντιγκάλ.

29/01/2020
17:41
56' Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ντε Βινσέντι δίνει τη θέση του στον Μάτιτς.

29/01/2020
17:39
54' ΣΧΟΛΙΟ

Νωθρά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο ΑΠΟΕΛ παρά το ότι χρειάζεται τρία γκολ για να πάρει την πρόκριση. Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν κρατάνε μπάλα ενώ παράλληλα υποκύπτουν στα εύκολα λάθη που δίνουν την μπάλα στον Απόλλωνα.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να κρατήσουν την μπάλα και να δημιουργήσουν κινδύνους στην αντίπαλη εστία όποτε τους δίνετε ευκαιρία. Στόχος των «γαλάζιων» να κάνουν τη ζημιά στην αντεπίθεση.

29/01/2020
17:31
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο με μια αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Αντρίγια Πάβλοβιτς πέρασε ο Μπιόρν Σιγκούρνταρσον ο οποίος κάνει ντεμπούτο με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ.

29/01/2020
17:17
Τέλος ημιχρόνου, 1-0 μπροστά ο Απόλλωνας
29/01/2020
17:15
45' Δύο επιπλέον λεπτά για την ολοκλήρωση του ημιχρόνου
29/01/2020
17:08
39' ΣΧΟΛΙΟ

Καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ στον αγωνιστικό χώρο μετά το γκολ. Πιέζει τον Απόλλωνα και προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης για να ξαναμπεί στο κόλπο της πρόκρισης. Οι φιλοξενούμενοι δείχνουν να είναι καλά κλεισμένοι στο δικό τους μισό.

5

29/01/2020
16:54
25' Γκολ για τον Απόλλωνα

Στην αντεπίθεση ο Απόλλωνας με τον Γκακπέ μπήκε στην περιοχή και με παράλληλο γύρισμα βρήκε τον Παπουλή ο οποίος έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους. Πλέον ο ΑΠΟΕΛ χρειάζεται τρία γκολ.

29/01/2020
16:49
20' Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι ο Ιωάννου έπιασε την κεφαλιά όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

29/01/2020
16:44
15' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σόουζα μέσα από την περιοχή, έκανε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στον Νικόλα Ιωάννου ο οποίος εξ επαφής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια αφού ξαφνιάστηκε από την πορεία της μπάλας.

29/01/2020
16:36
7' Πέναλτι ζητά ο ΑΠΟΕΛ, τίποτα «λέει» ο Τιμόθεος

Μέσα στην περιοχή ο Τόμας Ντε Βινσέντι ανατράπηκε όμως ο διαιτητής υπέδειξε να συνεχιστεί η αναμέτρηση κανονικά. Η επαναληπτική προβολή δείχνει λάθος του διαιτητή.

29/01/2020
16:33
4' Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση

Σέντρα του Γιέφτοβιτς από τα δεξιά με τον Πάβλοβιτς να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και έφυγε κόρνερ. Κόρνερ το οποίο πέρασε αναξιοποίητο.

29/01/2020
16:29
1' Έναρξη της αναμέτρησης στο ΓΣΠ
29/01/2020
16:27
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης στο ΓΣΠ για τη δεύτερη φάση του κυπέλλου.

Η ανάλυση της ενδεκάδες του Απόλλωνα

Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος θα παρατάξει την ομάδα του στο παιχνίδι κυπέλλου με τον ΑΠΟΕΛ ο Σωφρόνης Αυγουστή. Εκτός έμειναν οι Αντωνιάδης, Βασιλείου, Ματέι και Σαρδινέρο των οποίων τις θέσεις παίρνουν οι Ενσούε, Σάλαϊ, Ματέι και Αγκίρε.

Ο Κύπριος τεχνικός θα ξεκινήσει την αναμέτρηση με το... αγαπημένο του πλέον 3-4-3 και τον Μολ κάτω από τα δοκάρια. Τριάδα στην άμυνα θα αποτελέσουν οι Σάλαϊ, Σελίμοβιτς και Ενσούε με τον Αγκίρε στην αριστερή πτέρυγα και τον Πέδρο δεξιά.

Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Σακέττι και και Ντένιτς με τους Παπουλή (αριστερά), Γκαπέ (δεξιά) και Μπένσοπ στη γραμμή της επίθεσης.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Χαραλάμπους, Αντωνιάδης, Βασιλείου, Κυριάκου, Ματέι, Σαρδινέρο, Γιαννιώτας, Πίττας

29/01/2020
15:40
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με πέντε αλλαγές στο αρχικό σχήμα θα ξεκινήσει την αναμέτρηση του κυπέλλου κόντρα στον Απόλλωνα ο Κόρε Ίνγκεμπριγκτσεν σε σχέση με την τελευταία αναμέτρηση του πρωταθλήματος. Εκτός έμειναν οι Μπέλετς, Τάμαρι, Μάτιτς, Γιάκολις και Μερκής των οποίων τις θέσεις πήραν οι Βάτερμαν, Γιέφτοβιτς, Άλεφ, Εφραίμ και Σιέλης.

Με σχηματισμό 4-2-3-1 θα ξεκινήσει την αναμέτρηση ο Νορβηγός τεχνικός αφού στο τέρμα θα είναι ο Βάτερμνα και μπροστά του οι Μιχαΐλοβιτς (δεξιά), Σιέλης, Σάβιτς και Ιωάννου (αριστερά).

Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Σόουζα και Άλεφ με τον Ντε Βινσέντι ελαφρώς πιο μπροστά τους σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο δεξιό άκρο της επίθεσης θα είναι ο Γιέφτοβιτς με τον Εφραίμ αριστερά και τον Πάβλοβιτς μοναδικό προωθημένο.

Στον πάγκο: Χαλένιους, Μάτιτς, Σιγκούρνταρσον, Γιάκολις, Μπέλετς, Μερκής, Μακρής, Καλογήρου, Βιντιγκάλ

29/01/2020
15:28

ΑΠΟΕΛ (Κόρε Ίνγκεμπριγκτσεν): Βάτερμαν, Μιχαΐλοβιτς, Σάβιτς, Σιέλης, Ιωάννου, Σόουζα, Άλεφ, Γιέφτοβιτς, Ντε Βινσέντι, Εφραίμ, Πάβλοβιτς

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστη): Μολ, Σάλαϊ, Σελίμοβιτς, Ενσούε, Πέδρο, Αγκίρε, Ντένιτς, Σακέττι, Γκακπέ,  Παπουλής, Μπένσοπ

29/01/2020
15:14
Καλησπέρα από το ΓΣΠ

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό τη μεγάλη αναμέτρηση του κυπέλλου μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και του Απόλλωνα.