Τελικό: Απόλλωνας - ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ)

Κυριακή, 8/3/2020 - 19:56

Χωρίς νικητή και ουσιαστικά και με τις δύο ομάδες... χαμένες ολοκληρώθηκε η πρώτη αναμέτρηση των πλέι οφ για τους Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ αφού έμειναν στο 1-1 στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης.

Ο Απόλλωνα πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 13ο λεπτό με τον Ενσούε ενώ η «απάντηση» του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Γένσεν νίκησε τον Δημητρίου στο 62ο λεπτό.

Με την ισοπαλία αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 40 βαθμούς και μένει πλέον στο -6 από την κορυφή και τις Ομόνοια - Ανόρθωση όντας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, ο Απόλλωνας έμεινε στην τέταρτη θέση με τη διαφορά από την κορυφή να είναι στους εφτά βαθμούς.

Ο Απόλλωνας στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν καλύτερος έχοντας την υπεροχή όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υποεροχή του σε τρίποντο κάτι που τον αφήνει αρκετά πίσω στη «μάχη» του πρωταθλήματος. Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ έδειξε και πάλι προβλήματα στην επιθετική λειτουργία όμως κατάφερε να σκοράρει με τα από 422 αγωνιστικά λεπτά.

Την ερχόμενη αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την Ανόρθωση στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι οφ ενώ ο Απόλλωνας πάει εξίσου στη Λευκωσία για να αντιμετωπίσει την Ομόνοια.

08/03/2020
19:56
Ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή η αναμέτρηση στο 1-1
08/03/2020
19:50
88' Τελευταία αλλαγή για τις δύο ομάδες

Ο Αλωνεύτης στη θέση του Ντε Βινσέντι για τον ΑΠΟΕΛ και ο Μάρκοβιτς στη θέση του Σακέττι για τον Απόλλωνα

08/03/2020
19:46
85' Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ματέι στην αναμέτρηση αντί του Παπουλή.

08/03/2020
19:45
84' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Αντεπίθεση για τους «γαλάζιους» με τον Πίττα να δίνει στον Μπένσοπ ο οποίος έκανε το πλασέ όμως η μπάλα κόντραρε στον Σάβιτς και έδωσε την ευκαιρία στον Μπέλετς να προλάβει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος.

08/03/2020
19:36
75' Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Πίττας πέρασε στην αναμέτρηση παίρνοντας τη θέση του Σαρδινέρο.

08/03/2020
19:30
68' Καλό σουτ για τον Απόλλωνα

Ο Ντένιτς έξω από την περιοχή έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα ο Μπέλετς.

08/03/2020
19:23
62' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Άστοχος ο Γένσεν αφού ο Δημητρίου έπιασε το πέναλτι όμως η μπάλα επέστρεψε στον Γένσεν ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

08/03/2020
19:23
62' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Δημητρίου ανατρέπει τον Τάμαρι εντός περιοχής με τον Πορτογάλο διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι.

08/03/2020
19:18
57' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εφραίμ και Μιχαΐλοβιτς πέρασαν εκτός για να δώσουν τη θέση τους στους Πάβλοβιτς και Μάτιτς αντίστοιχα.

08/03/2020
19:13
52' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Ο Μπένσοπ από δεξιά έκανε τη σέντρα με τον Σάβιτς να βάζει την προβολή και την μπάλα να καταλείγει στην αγκαλιά του Μπέλετς ο οποίος έσωσε την ομάδα του από το αυτογκόλ.

08/03/2020
19:07
46' Ξεκίνησε χωρίς αλλαγές το δεύτερο μέρος

Μικρή καθυστέρηση γιατί ο Εφραίμ ξέχασε στα αποδυτήρια το περιβραχιόνιο.

Το είπε και το... έκανε ο Ενσούε

Σε συνέντευξή του στο επίσημο περιοδικό του Απόλλωνα είχε πει ότι αν σκοράρει στο ντέρμπι με την πρώην ομάδα του δεν θα πανηγυρίσει. Στον αγώνα της Κυριακής (8/3) με τον ΑΠΟΕΛ ο Ισπανός πολυθεσίτης σκόραρε με κεφαλιά στο 13’ και δεν πανηγύρισε το γκολ. Αφού τον αγκάλιασαν οι συμπαίκτες του γύρισε προς την ανατολική εξέδρα, όπου ήταν οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ και με τα χέρια ενωμένα σαν σε προσευχή έδειξε ότι σέβεται τους φίλους της πρώην ομάδας του.

σ

08/03/2020
18:38
37' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Ιωάννου, ο Δημητρίου έκανε λανθασμένη έξοδο, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Τάμαρι και πέρασε έξω.

08/03/2020
    18:37
    36' Σουτ για τον Απόλλωνα

Ο Ντένιτς έξω από την περιοχή επιχείρησε το δυνατό σουτ όμως ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε σταθερά την μπάλα.

08/03/2020
    18:32
    31' Κεφαλιά από τον Σάβιτς

Εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι με τον Σάβιτς να πιάνει την κεφαλιά, την μπάλα να σκάει στο έδαφος και να φεύγει πάνω από την εστία του Απόλλωνα.

08/03/2020
    18:30
    29' Φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από κεφαλιά του Ντε Βινσέντι, η μπάλα πήρε μία παράξενη πορεία και ο Δημητρίου δύσκολα με δεύτερη προσπάθεια απομάκρυνε τον κίνδυνο.

08/03/2020
      18:27
      27' ΣΧΟΛΙΟ

Καμία αντίδραση από τον ΑΠΟΕΛ μετά από σχεδόν ένα τέταρτο από το γκολ του Απόλλωνα. Οι παίκτες της Λευκωσιάτικης ομάδας φαίνεται να έχουν για άλλο ένα παιχνίδι πρόβλημα στο επιθετικό παιχνίδι.

Από την άλλη, ο Απόλλωνας μετά το γκολ συνεχίζει να πιέζει σε όλο το γήπεδο τους «γαλαζοκίτρινους» έχοντας την υπεροχή των κινήσεων, χωρίς όμως τις μεγάλες ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Μπέλετς.

η

08/03/2020
      18:13
      13' Γκολ για τον Απόλλωνα

Σέντρα από τα δεξιά από τον Σαρδινέρο με τον Ενσούε να κερδίζει την κεφαλιά από τον Μερκή και να κάνει το 1-0 για τους «γαλάζιους».

08/03/2020
      18:09
      8' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπένσοπ έπιασε δυνατό σουτ όμως η μπάλα κάπου κόντραρε.

08/03/2020
      18:03
      2' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Τάμαρι μετά από ένα σπριντ, έκανε προσποίηση και σουτ από πλάγια εντός περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

08/03/2020
        18:01
        1' Ξεκίνησε η μεγάλη αναμέτρηση
        08/03/2020
        17:58
        Διαιτητική ομάδα

Διαιτητής: Φάμπιο Βερισόμο (Πορτογαλία).

Α’ βοηθός: Πέδρο Μιγκέλ (Πορτογαλία).

Β’ βοηθός: Μπρούνο Μιγκέλ (Πορτογαλία).

Τέταρτος: Ανάστασης Αναστάση.

Παρατηρητής διαιτησίας: Μάριος Τσαγγάρης.

08/03/2020
        17:58
        Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης.

08/03/2020
        17:31
        Εικόνες από τα αποδυτήρια του Απόλλωνα λίγο πριν την έναρξη
        08/03/2020
        17:11
        Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Με σχηματισμό 3-4-3 παρατάσσει την ομάδα του ο Σωφρόνης Αυγουστή. Δημητρίου στο τέρμα με τους Ενσούε, Γιούστε και Σάλαϊ στο κέντρο της άμυνας.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Σακέττι και Ντένιτς με τους Πέδρο δεξιά και Αγκίρε αριστερά. Την τριάδα της επίθεσης θα αποτελέσουν οι Μπένσοπ, Παπουλής και Σαρδινέρο.

08/03/2020
        17:09
        H ανάλυση της ενδεκάδες του ΑΠΟΕΛ

Ο Ελλαδίτης τεχνικός παρατάσσει τον ΑΠΟΕΛ με την σύνθεση που αγωνίστηκε κόντρα στην Ομόνοια, δηλαδή χωρίς καθαρό φορ και τους Ντε Βινσέντι – Τάμαρι στην επίθεση.

Τετράδα στη μεσαία γραμμή οι Μιχαΐλοβιτς – Γένσεν –  Άλεφ – Εφραίμ με τους Βούρος (δεξιά), Ιωάννου (αριστερά), Μερκής – Σάβιτς (κεντρικό δίδυμο) στην άμυνα μπροστά από τον Μπέλετς.