«Σφαλιάρα» για τον Απόλλωνα στη Χάιφα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 3/8/2022 - 21:56

Γερό χαστούκι από τη Μακάμπι Χάιφα για τον Απόλλωνα!

Οι πρωταθλητές Κύπρου γνώρισαν τη βαριά ήττα με 4-0 στο Ισραήλ στην πρώτη αναμέτρηση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League. Το πρώτο γκολ ήρθε με αυτογκόλ του Πιμπέρνς (38’), τα άλλα δύο στο δεύτερο ημίχρονο από τον Μοχάμεντ (54’ & 62’), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πιερότ (79’).

Στο πρώτο τέταρτο οι Ισραηλινοί είχαν τον έλεγχο της μπάλας, όμως δεν είχαν απειλήσει καθόλου την εστία του Γιοβάνοβιτς. Από την άλλη, η ομάδα της Λεμεσού έδειχνε να ψάχνει ακόμη τα πατήματα της στον αγωνιστικό χώρο. Στη συνέχεια ανέβασαν… στροφές και δημιούργησαν ευκαιρίες, βρίσκοντας το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μακάμπι μπήκε… αφηνιασμένα στον αγωνιστικό χώρο και βρήκε το δεύτερο γκολ. Κάπου εκεί ο Απόλλωνας «κατέρρευσε», ενώ τα πράγματα έγιναν πολύ πιο δύσκολα με την αποβολή του Β.Γιοβάνοβιτς (60’). Το τρίτο γκολ των γηπεδούχων ουσιαστικά έβαλε «ταφόπλακα» στις ελπίδες των «γαλάζιων», ενώ το τέταρτο γκολ ολοκλήρωσε το… στραπάτσο.

H ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τρίτη (09/08 – 20:00) στο ΓΣΠ, αν και μοιάζει να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι «γαλάζιοι» σε περίπτωση που καταφέρουν να κάνουν τη σπουδαία ανατροπή, στα play-off της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης θα αναμετρηθούν με το νικητή του ζευγαριού Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) - Πιούνικ (Αρμενία). Σε αντίθετη περίπτωση θα συνεχίσουν στα play-off του Europa League με το νικητή ζευγαριού του Ολυμπιακού Πειραιώς με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας.

03/08/2022
22:30
Οι δηλώσεις των δύο προπονητών μετά το παιχνίδι

Μπαράκ Μπακχαρ (Μακάμπι Χάιφα): «Είναι καλή ομάδα ο Απόλλωνας, η διαφορά είναι ότι εμάς μας βγήκε το παιχνίδι. Δε ξέραμε τι θα γίνει, κάναμε το καλύτερο που μπορούσαμε, στόχος είναι να συνεχίσουμε έτσι και στην Κύπρο στη ρεβάνς. Έχουμε 24 ώρες να το γλεντήσουμε και μετά ξανά σκληρή δουλειά. Το καλύτερο είναι να βλέπουμε να βγαίνουν στους αγώνες αυτά που κάνουμε στην προπόνηση. Ο Μοχάμεντ ήταν πάρα πολύ καλός ξανά και χαίρομαι που σκόραρε. Το σημερινό παιχνίδι ήταν και θέμα ποιότητας και καλύτερης ετοιμότητας».

Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ (Απόλλωνας): «Πολύ άσχημη βραδιά για όλους μας. Πρέπει να αναλύσουμε τον αγώνα και να δούμε τη ρεβάνς. Ξέραμε ότι ήταν πολύ δύσκολο χωρίς την μπάλα για αυτό προσπαθήσαμε να κρατήσουμε την μπάλα αλλά ήταν πολύ δύσκολο όταν ο αντίπαλος μας πίεζε για 94 λεπτά. Ήταν καλύτεροι από εμάς, έκαναν καλύτερη ανάλυση. Δεν καταφέραμε σε καμιά στιγμή να κυριαρχήσουμε και το αποτέλεσμα αντικατοπτρίζει την εμφάνιση μας. Κανένας δεν ήταν στην μέρα του. Ούτε και οι παίκτες αλλά ούτε και εμείς. Η δουλειά μου είναι να προσπαθήσω να αλλάξω κάποια πράγματα στην ώρα τους».

03/08/2022
21:56
Τέλος, βαριά ήττα για τον Απόλλωνα

Οι πρωταθλητές επιστρέφουν στην Κύπρο με την ήττα 4-0 κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα.

΄.

03/08/2022
21:53
90+2' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Σαχάρ αντί του Χαμάς στο παιχνίδι.

03/08/2022
21:52
90+2' Δοκάρι για τη Μακάμπι

Διαγώνιο σουτ του Ρουκαβίτσα, στο αριστερό δοκάρι του Γιοβάνοβιτς η μπάλα.

03/08/2022
21:52
90' Άλλα τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 4-0 στην αναμέτρηση.

03/08/2022
21:49
88' Δεν πατάνε... φρένο οι γηπεδούχοι

Η Μακάμπι φαίνεται να ψάχνει και το πέμπτο γκολ. Δυσκολεύεται πάρα πολύ ο Απόλλωνας.

03/08/2022
21:42
80' Διπλή αλλαγή για τη Μακάμπι

Ο Τσιμπότα αντί του Χαζίζα και ο Ρουκάβιτσα στη θέση του Πιερότ.

03/08/2022
21:40
79' Γκολ για τη Μακάμπι

Σέντρα του Χαζίζα, ο Πιερότ αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, με κοντινή κεφαλιά έκανε το 4-0.

03/08/2022
21:36
76' Ευκαιρία για τη Μακάμπι

Ο Ατζίλι εντός περιοχής, έκανε το σουτ όμως ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε δύσκολα.

03/08/2022
21:34
74' Διπλή αλλαγή για τη Μακάμπι

Ο Μοχάμεντ δίνει τη θέση του στον Φανί και ο Κορνούτ στον Μεναχέμ.

03/08/2022
21:26
65' Πρώτη αλλαγή για τη Μακάμπι

Ο Ντέιβιντ δίνει τη θέση του στον Ομέρ Ατζίλι. Γνώριμος μας από το πέρασμα του από τον ΑΠΟΕΛ.

03/08/2022
21:24
63' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Γιάνγκα αντί Φιλιώτη και Καμπράλ αντί Ντιγκινί.

03/08/2022
21:23
62' Γκολ για τη Μακάμπι

Σέντρα του Ντέιβιντ, αμαρκάριστος ο Μοχάμεντ, με κεφαλιά κάνει εύκολα το 3-0.

0

03/08/2022
21:21
60'Ακόμη χειρότερα τα πράγματα για τον Απόλλωνα, με δέκα οι Λεμεσιανοί

Ο Βούκασιν Γιοβάνοβιτς αποβάλλετε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τους πρωταθλητές με παίκτη λιγότερο για μισή ώρα.

03/08/2022
21:18
58' Σώζει ξανά τον Απόλλωνα ο Γιοβάνοβιτς

Ο Χαζίζα μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Σέρβος τερματοφύλακας έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια

03/08/2022
21:16
56' Φοβερή απόκρουση του Γιοβάνοβιτς

Ο Ντέιβιντ έξω από την περιοχή, έπιασε το φαλτσαριστό σουτ, με τον Σέρβο τερματοφύλακα του Απόλλωνα να «απογειώνεται» για να σώσει την ομάδα του.

03/08/2022
21:15
54' Γκολ για τη Μακάμπι

Ο Μοχάμεντ ήταν αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι και με ωραίο βολέ νίκησε τον Γιοβάνοβιτς για το 2-0.

03/08/2022
21:06
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Με τους παίκτες που τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο οι δύο προπονητές.

03/08/2022
20:50
Ημίχρονο στο Ισραήλ

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο Ισραήλ, με τον Απόλλωνα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 1-0 κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League. Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε με αυτογκόλ του Πίμπερν (38’) μετά από σέντρα του Χαζίζα.

Ο Απόλλωνας στο δεύτερο ημίχρονο αν θέλει να βρει το γκολ θα πρέπει να βελτιώσει κατά πολύ τη λειτουργεία του στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, ενώ θα πρέπει να προσέξει πολύ και την άμυνα του για να μη δεχθεί άλλα τέρματα.

μ

03/08/2022
20:47
45' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος

Αρκετές καθυστερήσεις από τον Ιταλό διαιτητή.

03/08/2022
20:45
44' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Ντανίλο Σπόλιαριτς τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Χάμπο, ενώ ο Ογκεντά αποχώρησε για να μπει ο Βα.

03/08/2022
20:39
38' Γκολ για τη Μακάμπι

Σέντρα του Χαζίζα, η μπάλα κόντραρε στον Πίμπερν και κατέληξε στα δίκτυα του Γιοβάνοβιτς που δε μπόρεσε να αντιδράσει.

03/08/2022
20:34
33' Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Στην περιοχή ο Πιερότ, έκανε το σουτ με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει. Ο Τσέρι στο... ριμπάουντ έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω.

03/08/2022
20:34
32' Ευκαιρία για τη Μακάμπι

Παιδικό λάθος του Χαμάς, ο Χαζίζα μπήκε από πλάγια στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και έφυγε άουτ.

03/08/2022
20:27
26' Επανέναρξη στο παιχνίδι

Παραμένει το 0-0 στο Ισραήλ.

0

03/08/2022
20:26
25' Διακοπή για... ανάσες

To καθιερωμένο cooling break από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

03/08/2022
20:20
19' Βρήκαν δίχτυα οι γηπεδούχοι, όμως δεν υπάρχει γκολ

Έγινε το γέμισμα στην περιοχή, ο Πιερότ έκανε την κεφαλιά, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι, ο Χαζίζα έπιασε το «ριμπάουντ» όμως ήταν σε θέση οφσάιντ. Έτσι, σωστά ακυρώθηκε το γκολ.

03/08/2022
20:15
15' Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο στο παιχνίδι

Οι γηπεδούχοι έχουν τον έλεγχο της μπάλας, όμως δεν έχουν απειλήσει καθόλου την εστία του Γιοβάνοβιτς. Από την άλλη, η ομάδα της Λεμεσού δείχνει να ψάχνει ακόμη τα πατήματα της στον αγωνιστικό χώρο.

03/08/2022
20:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Ισραήλ

Στη σέντρα ο Απόλλωνας.

03/08/2022
19:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις πράσινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις γαλάζιες οι Λεμεσιανοί.

03/08/2022
19:30
Στον αγωνιστικό χώρο για την καθιερωμένη προθέρμανση ο Απόλλωνας
03/08/2022
18:40
H ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Ο Γιοβάνοβιτς θα βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια, με τους Ρομπέρζ, Βούκασιν Γιοβάνοβιτς και Πίμπερν να συνθέτουν την τριάδα στο κέντρο της άμυνας. Ο Χαμάς θα κινείται στο αριστερό άκρο σε ρόλο φουλ-μπακ, με τον Φιλιώτη να έχει την ευθύνη για τη δεξιά πλευρά.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Κολ και Νταντίλο Σπόλιαριτς, με τον Ογκεντά ελαφρώς πιο μπροστά τους. Δίδυμο στη γραμμή κρούσης θα αποτελέσουν οι Ιωάννης Πίττας και Νικολά Ντιγκινί.

Έκπληξη μπορεί να θεωρηθεί από τον Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ η μη χρησιμοποίηση του Χάμπου Κυριάκου, αλλά και η προτίμηση του Φιλιώτη αντί του Καμπράλ.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Αρτυματάς, Νταμπό, Ίντζια, Καμπράλ, Ψύχας, Βα, Χάμπος, Γιάνγκα, Μαυρίας, Σαχάρ, Πινάκας

03/08/2022
18:30
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Μακάμπι Χάιφα (Μπαράκ Μπακχάρ): Κόχεν, Σούντγκρεν, Πλάνιτς, Γκόλντμπεργκ, Κόρνουντ, Τσέρι, Λαβί, Μοχάμεντ, Χαζίζα, Ντέιβιντ, Πιερότ

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Β.Γιοβάνοβιτς, Πίμπερν, Χαμάς, Κολ, Σπόλιαριτς, Φιλιώτης, Ογκεντά, Πίττας, Ντιγκινί

03/08/2022
18:25
Οι πιθανοί αντίπαλοι του Απόλλωνα για τη συνέχεια

Οι ομάδες που θα βρουν απέναντι τους οι πρωταθλητές σε περίπτωση πρόκρισης ή σε περίπτωση αποκλεισμού.

03/08/2022
18:20
Με VAR η αναμέτρηση

Το παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί με τη χρήση VAR. Το ίδιο και η ρεβάνς στη Λευκωσία.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Απόλλωνα

Οι πρωταθλητές ξεκινούν το ευρωπαϊκό οδοιπορικό τους στο Champions League κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα για τον τρίτο προκριματικό.