Τελικό: Καϊσάρ - ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 17/9/2020 - 16:50

Δεν πανικοβλήθηκε, επιβλήθηκε και... προκρίθηκε στο Καζακστάν. Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-4 της Καϊσάρ, κατάφερε να πάρει το ζητούμενο, μαζί και την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» αν και βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, με γκολ του Λομπιανίτζε στο έκτο λεπτό, δεν πανικοβλήθηκαν, αντίθετα ο τέρμα τους ξύπνησε και ξεκίνησαν αντεπίθεση, επιβάλλοντας τον δικό τους ρυθμό.

Στο 15' η ομάδα της Λευκωσίας έφερε το ματς στα ίσα με τον Ντε Βινσέντι, για να έρθει ο Ανουάρ δέκα λεπτά μετά να φέρει τούμπα το παιχνίδι. Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη είχαν κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, ωστόσο το 1-2 διατηρήθηκε μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Ιδανικά μπήκε στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ, με τον Ανουάρ να σκοράρει στο 48ο λεπτό, κάνοντας το 3-1 και απλοποιώντας τα πράγματα πήρε το ζητούμενο που δεν ήταν άλλο από την πρόκριση. Στη συνέχεια της αναμέτρησης ναι μεν έπεσε ο ρυθμός της αναμέτρησης όμως ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε το προβάδισμα του και διαμόρφωσε το τελικό 1-4 στην τελευταία φάση της αναμέτρησης.

Στον τρίτο προκριματικό του Europa League ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει σε μονή αναμέτρηση στο ΓΣΠ μια εκ των Ολίμπια Λιουμπλιάνα Σλοβενίας ή Ζρίνσκι Μόσταρ Βοσνίας (σήμερα στις 19:30 ο αγώνας τους) την ερχόμενη Πέμπτη, 24 Σεπτεμβρίου.

17/09/2020
16:50
Τέλος, 1-4 νίκη και πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ
17/09/2020
16:49
90' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από προσπάθεια του Τάαμαρι κι απόκρουση του Ζάρουτσκι, ο Ζαχίντ έκανε το σουτ μετά από γύρισμα του Ιορδανού, η μπάλα έφτασε στον Ντε Βινσέντι κι αυτός με απλό τρόπο ντρίπλαρε τον αντίπαλο κίπερ και πλάσαρε στα δίχτυα για το τελικό 4-1.

17/09/2020
16:45
90' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος
17/09/2020
16:44
89' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Σέντρα στην περιοχή του Σίλβα όμως η κεφαλιά πέρασε λίγο έξω.

17/09/2020
16:40
86' Ντεμπούτο για τον Νουχίου

Περνά στην αναμέτρηση ο Κοσοβάρος στη θέση του Εντονγκαλά.

17/09/2020
16:30
74' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Μακρινό φάουλ του Ταγκιμπέργκερ όμως ο Σίλβα έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

17/09/2020
16:28
73' Νέα φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Καλή προσπάθεια από τον Ζαχίντ, αλλά το σουτ του εξουδετερώθηκε εύκολα από τον Ζάρουτσκι.

17/09/2020
    16:26
    70' Εντυπωσιακή απόκρουση από τον τερματοφύλακα των Καζάκων

Στο ύψος της περιοχής, ψιλοκρεμαστό πλασέ του Εντονγκαλά όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα.

17/09/2020
    16:16
    61' Απειλεί με το που μπήκε ο Τάμαρι

Μακρινό σουτ του Ιορδανού άσου του ΑΠΟΕΛ με τον τερματοφύλακα της Καϊσάρ να διώχνει με δυσκολία τη μπάλα σε κόρνερ. Η μπάλα χτύπησε στο έδαφος και αναπήδησε για αυτό και δυσκόλεψε την προσπάθεια του τερματοφύλακα των Καζάκων.

17/09/2020
    16:14
    58' Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες

Ο Τάμαρι στη θέση του τραυματία Μπεν Σαχάρ.

Για τους γηπεδούχους πέρασε εκτός ο Ναρζιλντάγιεφ για να μπει ο Στανισάβλεβιτς.

17/09/2020
    16:10
    54' Τεράστια στιγμή για την ομάδα του Ουζουνίδη

Μπήκε από πλάγια στην περιοχή ο Ενσούε και έκανε το πλασέ όμως ο τερματοφύλακας της Καϊσάρ έδιωξε τον κίνδυνο με τα πόδια. Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ.

17/09/2020
    16:04
    48΄Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Πάλι ωραία μπαλιά από τον Ζαχίντ στον Ενσούε που γύρισε παράλληλα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο αμυντικό, κατέληξε στον Ατζίλι κι αυτός απλά έσπρωξε την μπάλα για το 3-1.

17/09/2020
    16:01
    46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Με αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ. Στη θέση του Βίκτωρ Κλωναρίδη πέρασε ο Ατζίλι.

17/09/2020
    15:46
    Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 1-2 μπροστά η ομάδα της Λευκωσίας
    17/09/2020
    15:45
    45' Ένα επιπλέον λεπτό από τον διαιτητή της αναμέτρησης
    17/09/2020
    15:45
    45' Χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Στην αντεπίθεση ο ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίντ να δίνει στον Κλωναρίδη όμως το πλασέ του Βίκτωρ δεν ήταν καλό και έτσι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μάζεψε τη μπάλα χωρίς προβλήματα.

17/09/2020
    15:39
    39' Μεγάλη στιγμή για την κυπριακή ομάδα

Στην περιοχή ο Ζαχίντ πήγε να «κρεμάσει» τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως ο τελευταίος έσωσε την ομάδα του την τελευταία στιγμή. Παραμένει το 2-1 για τον ΑΠΟΕΛ.

17/09/2020
    15:25
    25' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Mετά από κόρνερ και απομάκρυνση της μπάλας, αυτή έφτασε στον Ανουάρ ο οποίος με άπιαστο βολέ εκτός περιοχής, νίκησε τον Ζάρουτσκι και η ομάδα της Λευκωσίας έφερε τα τα κάτω-πάνω.

17/09/2020
    15:22
    23' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Δυνατό σουτ εκτός περιοχής για τον ΑΠΟΕΛ με τον Κλωναρίδη όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έπεσε στη γωνία του και έδιωξε τον κίνδυνο.

17/09/2020
    15:19
    20' Έχει τον απόλυτο έλεγχο ο ΑΠΟΕΛ

Από την αρχή της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο. Δέχθηκε γκολ όμως στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι. Παρά το γκολ όμως η ισοφάριση ήρθε άμεσα ενώ γίνεται προσπάθεια και για δεύτερο γκολ νωρίς.

Η Καϊσάρ προσπαθεί να κρατήσει κάπως μπάλα όμως δεν τα καταφέρνει, ο ΑΠΟΕΛ με λίγη σοβαρότητα δείχνει ότι μπορεί να «καθαρίσει» το παιχνίδι.

17/09/2020
    15:15
    15' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Σπουδαία και έξυπνη πάσα από τον Ζαχίντ στον Ενσούε, αυτός γύρισε στην περιοχή από πλάγια και ο Ντε Βινσέντι με ωραία... μίνι λόμπα από το σημείο του πέναλτι, ισοφάρισε σε 1-1.

17/09/2020
    15:11
    Το AlphaNews.Live στο Καζακστάν
    17/09/2020
    15:06
    6' Γκολ για τους γηπεδούχους

Ο Ταγκιμπέργκεν, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Σίλβα να κάνει ασταθή απόκρουση και τον Λομπιανίτσε να σκοράρει στο... ριμπάουντ με κοντινό πλασέ.

17/09/2020
    15:00
    1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Καζακστάν

Στη σέντρα οι γηπεδούχοι.

17/09/2020
    14:56
    Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γνωστές αποστάσεις πέρασαν στο γήπεδο οι δύο ομάδες. Με τα γνωστά γαλαζοκίτρινα η ομάδα της Λευκωσίας και με τα κόκκινα οι γηπεδούχοι.

17/09/2020
    14:32
    Προθέρμανση υπό βροχή για τον ΑΠΟΕΛ

Στον αγωνιστικό χώρο για την καθιερωμένη προθέρμανση βρίσκεται ο ΑΠΟΕΛ. Όπως μπορείτε να διακρίνεται στο πιο κάτω βίντεο η προθέρμανση θα γίνει υπό βροχή.

17/09/2020
    14:11
    Άφησε τέσσερις ποδοσφαιριστές εκτός 18άδας ο Ουζουνίδης

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης άφησε εκτός 18αδας τους Νικόλα Ιωάννου, Αρτούρ Ζόρζε, Απόστολο Τσιλιγγίρη και Γιάννη Σατσιά.

17/09/2020
    13:50
    Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Καμία αλλαγή από τον Μαρίνου Ουζουνίδη στο σημαντικό παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ στο Καζακστάν σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΛ.

Ο Ελλαδίτης τεχνικός κάτω απ' τα δοκάρια έδωσε φανέλα βασικού στον Σίλβα, δεξιά στον Ενσούε και αριστερά στον Γουίλερ, με τους Σιέλη και Σάντος να είναι το κεντρικό αμυντικό δίδυμο.

Μπροστά σε ρόλο ανασταλτικού μέσου ο Ανουάρ, με τον Ντε Βινσέντι να είναι δίπλα του και επιτελικό μέσο τον Ζαχίντ. Αριστερά στην επίθεση ο Κλωναρίδης και δεξιά ο Εντονγκαλά. Μοναδικός προωθημένος ο Μπεν Σαχάρ.

Στον πάγκο έμειναν: Πρινιωτάκης, Λούντεμο, Νούχιου, Τάμαρι, Ατζίλι, Ζεράλδες, Μερκής

17/09/2020
    13:40
    Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Καϊσάρ (Στόιτσκο Μλαντένοφ): Ζαρούτσκι, Αμιρσεΐτοφ, Γκραφ, Μορότσκιν, Καΐροφ, Μπιτάνγκ, Ναρζιλντάγιεφ, Τατζιμπέργκεν, Φεντίν, Λομπανίτζε, Κόλεφ

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Ενσούε, Σιέλης, Σάντος, Γουίλερ, Ανουάρ, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Εντονγκαλά, Κλωναρίδης, Μπεν Σαχάρ

17/09/2020
    13:37
    Συγκρατημένη αισιοδοξία από τον πρόεδρο του ΑΠΟΕΛ

Ο Πρόδρομος Πετρίδης γνωρίζει πολύ καλά πως η ομάδα του είναι το φαβορί για την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Ο ισχυρός άνδρας των «γαλαζοκίτρινων» είναι αισιόδοξος για τη σημερινή αναμέτρηση όμως θέλει να δει βελτιωμένη αγωνιστική εικόνα μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

ξ

17/09/2020
    13:34
    Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΑΠΟΕΛ

Λίγο μετά τη 13:00 ώρα Κύπρου ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στο γήπεδο όπου θα πραγματοποιηθεί η αναμέτρηση.

17/09/2020
    13:25
    Η διαιτητική ομάδα

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Δανός, Γενς Μααέ, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Χέινε Σόρενσεν και Γέσπερ Νταλ ενώ τέταρτος θα είναι ο Μόρτεν Κρόχ.