Τελικό: Καραμπάχ - ΑΠΟΕΛ

Τρίτη, 13/8/2019 - 21:19

Μάγκας ο ΑΠΟΕΛ στο Αζερμπαϊτζάν, «ξέρανε» με 2-0 την Καραμπάχ και πήρε την πρόκριση για τα play-off του Champions League. Τα γκολ για τους πρωταθλητές Κύπρου ο Ντε Βινσέντι στο 34ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι και ο Μάτιτς στο 68ο λεπτό με γυριστό σουτ εκτός περιοχής.

Η αλλαγή στον πάγκο των πρωταθλητών Κύπρου φαίνεται πως έπαιξε καταλυτικό ρόλο στη ψυχολογία της ομάδας η οποία εμφανίστηκε αγνώριστη προς το καλύτερο στο Μπακού και εξασφάλισε την τεράστια πρόκρισης.

Πλέον, ο ΑΠΟΕΛ θα βρει στο διάβα του για τους χρυσοφόρους ομίλους της διοργάνωσης τον νικητή του ζευγαριού μεταξύ του Άγιαξ και του ΠΑΟΚ (2-2 η πρώτη αναμέτρηση στη Θεσσαλονίκη). Η αναμέτρηση ξεκινάει στις 21:30.

13/08/2019
21:18
90' Κόκκινη κάρτα για τους Αζέρους

Ο Αλμέιδα μετά από σκληρό μαρκάρισμα άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

13/08/2019
21:16
90' Τέσσερα λεπτά επιπλέον από τον διαιτητή της αναμέτρησης
13/08/2019
21:11
87' Κλείνει τις αλλαγές της και η Καραμπάχ

Αράς στη θέση του Αΐλτον

Προηγουμένως είχε αποχωρήσει και ο Ζουμπίρ ο οποίος έδωσε τη θέση του στον Κέγε στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης.

13/08/2019
21:10
85΄Απειλή από την Καραμπάχ

Σουτ από τον Γκιντάνα, η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Πολύ καλή στιγμή για τους Αζέρους.

13/08/2019
21:07
83' Τελευταία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Μπέζιακ ο Αντόνιο Γιάκολις.

13/08/2019
20:57
74΄Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Πάβλοβιτς ο Λούκας Σόουζα.

13/08/2019
20:57
73' Πρώτη αλλαγή για την Καραμπάχ

Στη θέση του Σλάφτσεφ ο Γκιντάνα.

13/08/2019
20:53
68΄Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Η άμυνα των γηπεδούχων δεν έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Μάτιτς ο οποίος γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Πλέον ο ΑΠΟΕΛ έχει σκορ πρόκρισης.

α

13/08/2019
20:45
61' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του σκόρερ, Τόμας Ντε Βινσέντι, ο Λίνους Χαλένιους.

13/08/2019
20:43
58' Άλλη μια μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους

Ο Σλάτσεφ εντελώς μόνος έπιασε το πλασέ στην κίνηση, μόλις έξω η μπάλα.

13/08/2019
20:39
55' Δοκάρι για την Καραμπάχ

Δυνατό σουτ με το αριστερό εντός περιοχής από τον Αλμέιδα, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέλετς.

13/08/2019
20:38
52' Πολιορκούν την περιοχή του ΑΠΟΕΛ οι Αζέροι

Σουτ του Σλάτσεφ, στα σώματα η μπάλα. Νωρίτερα στην προσπάθεια του να διώξει ο Μερκής λίγο έλειψε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα όμως απέκρουσε ο Μπέλετς.

13/08/2019
20:34
50' Διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Σέντρα-σουτ του Ρομέρο με τον Μπέλετς να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

13/08/2019
20:32
48' Μεγάλη στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Οβίδα φεύγει από το πόδι του Ντε Βινσέντι με τον Βάγκνερ να παραχωρεί κόρνερ ενώ η μπάλα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι.

13/08/2019
20:29
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο Μπακού
13/08/2019
20:14
Τέλος στο ημίχρονο, 1-0 μπροστά ο ΑΠΟΕΛ

α

13/08/2019
20:12
45' Ένα λεπτό επιπλέον από τον διαιτητή
13/08/2019
20:10
44' Μοναδική στιγμή για τους Αζέρους

Απίστευτη απόκρουση από τον Μπέλετς και απίστευτη φάση για την Καραμπάχ. Ο Ζουμπίρ έκανε το κοντινό πλασέ όπως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ απέκρουσε εντυπωσιακά και διατήρησε το 1-0.

13/08/2019
    20:04
    37' Καλό σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Έκλεψε ο Μπέζιακ, έκανε τη σέντρα, σουτ στη κίνηση από τον Πάβλοβιτς, έξω η μπάλα.

13/08/2019
      20:01
      34' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Εύστοχος ο Τόμας Ντε Βινσέντι. 1-0 ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος πλέον χρειάζεται άλλο ένα γκολ για να φέρει την πρόκριση στην Κύπρο.

α

13/08/2019
      20:00
      33' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ατομική προσπάθεια από τον Νικόλα Ιωάννου ο οποίος ανατράπηκε εντός περιοχής. O διαιτητής χωρίς κανένα δισταγμό έδειξε τη λευκή βούλα.

13/08/2019
      19:53
      25' Απειλεί για πρώτη φορά ο ΑΠΟΕΛ

Σουτ στην κίνηση του Μπέζιακ από το ύψος του πέναλτι, στα χέρια του Βάγκνερ η μπάλα. Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ.

13/08/2019
      19:47
      20' Σουτ για την Καραμπάχ

Απειλεί ο Σλάφτσεφ με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή ωστόσο η μπάλα καταλήγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι των πρωταθλητών Κύπρου.

13/08/2019
      19:46
      Όπως αναμενόταν... προκαλούν οι Αζέροι

Ήταν αναμενόμενο ότι θα προκαλούσαν οι οπαδοί της Καραμπάχ, οι οποίοι ενοχλημένοι από μία σημαία της Αρμενίας στο ΓΣΠ, για… αντίποινα ανάρτησαν Τουρκική σημαία στο στάδιο «Τόφικ Μπαχράμοφ» όπως και μια σημαία του ψευδοκράτους αλλά και μία της χώρας τους. Αυτό φυσικά δεν πρέπει να ξενίζει, αφού ουσιαστικά το Αζερμπαϊτζάν αποτελείται από Τουρκόφωνους.

13/08/2019
      19:43
      15' ΣΧΟΛΙΟ

Προσπαθούν οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ να ανακόψουν τον γρήγορο ρυθμό των γηπεδούχων οι οποίοι είναι πολύ απαιτητικοί. Πιέζουν πολύ ψηλά οι γηπεδούχοι και ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι. Ο ΑΠΟΕΛ δείχνει ανήμπορο να κρατήσει μπάλα, ενώ δεν έχει συνοχή στις γραμμές του.

Είναι λογικό μετά από 10 μήνες και αλλαγή σχηματισμού να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους οι ποδοσφαιριστές.

13/08/2019
      19:39
      11' Καλή στιγμή για την Καραμπάχ

Μέσα στη περιοχή ο Εμρέλι έπιασε το γυριστό όμως η μπάλα πέρασε ευτυχώς πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

13/08/2019
      19:35
      7' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ

Στην αντεπίθεση ο ΑΠΟΕΛ με τον Τάμαρι από πλάγια. Ανατράπηκε από αντίπαλο και ο διαιτητής με χαρακτηριστική καθυστέρηση υπέδειξε το φάουλ. Πέρασε ανεκμετάλλευτη η εκτέλεση του φάουλ.

13/08/2019
      19:34
      6' Κίνδυνος για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ζουμπίρ μπήκε στην περιοχή, έκανε τη σέντρα όμως ο Λαφράνς απομάκρυνε σωτήρια, ενώ στη συνέχεια η άμυνα του ΑΠΟΕΛ έδιωξε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

13/08/2019
      19:28
      1' Έναρξη της αναμέτρησης
      13/08/2019
      19:27
      Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης. Καλή επιτυχία στον ΑΠΟΕΛ.

A

13/08/2019
      18:49
      Παρών και ο Πρόδρομος...

Από νωρίς στο γήπεδο της Καραμπάχ βρίσκεται σύσσωμο το Δ.Σ. του ΑΠΟΕΛ. Ο Πρόδρομος Πετρίδης και οι συνεργάτες του σαφώς και συνόδευσαν την αποστολή για το Αζερμπαϊτζάν όπου οι «γαλαζοκίτρινοι» καλούνται να ανατρέψουν την ήττα (1-2) του πρώτου αγώνα και να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

13/08/2019
      18:32
      Στον αγωνιστικό χώρο με το... Κοράνι στα χέρια ο Τάμαρι

Μια ώρα πριν από την έναρξη της αναμέτρησης οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έκαναν την αναγνωριστική τους βόλτα στο στάδιο, πριν την προθέρμανσή τους. Ο Τάμαρι τράβηξε πάνω του τα βλέμματα, καθώς εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο με το Κοράνι στα χέρια, διαβάζοντας το ιερό βιβλίο του Ισλάμ.

13/08/2019
      18:24
      Πήραν τη θέση τους οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ

Θέση στις κερκίδες του σταδίου «Τόφικ Μπαχράμοφ» πήραν οι περίπου 100 φίλοι του ΑΠΟΕΛ, οι οποίοι θα προσπαθήσουν να «σπρώξουν» την ομάδα τους προς την ανατροπή του αποτελέσματος στο ΓΣΠ (1-2).

13/08/2019
      18:14
      H ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με δύο αλλαγές παρατάσσει την ομάδα του στην πρώτη φορά που θα καθίσει στον πάγκο ο Τόμας Ντολ. Συγκεκριμένα, ο Γερμανός τεχνικός άφησε εκτός ενδεκάδες τον Αντόνιο Γιάκολις ενώ έδωσε φανέλα βασικού στον Ρόμαν Μπέζιακ. Παράλληλα, τη θέση του τραυματία Πραξιτέλη Βούρου πήρε ο Κέβιν Λαφράνς.

Όπως αναμενόταν ο Ντολ προχώρησε σε αλλαγή του σχηματισμού καθώς ο ΑΠΟΕΛ θα παραταχθεί στον αγωνιστικό χώρο του «Τοφικ Μπαχράμοφ» με σχηματισμό 4-3-3 αν και η UEFA μας δείχνει σχηματισμό 3-4-3.

Κάτω από δοκάρια θα βρίσκεται ο Μπέλετς. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Μιχαΐλοβιτς και στο αριστερό ο Ιωάννου. Λαφράνς και Μερκής θα αποτελέσουν το αμυντικό δίδυμο.

Το δίδυμο της μεσαίας γραμμής αποτελείται από τους Γκέντσογλου και Μάτιτς ενώ ο Ντε Βινσέντι θα βρίσκεται ελαφρώς πιο μπροστά. Στα φτερά της επίθεσης θα αγωνιστούν οι Μπέζιακ και Τάμαρι και στην κορυφή ο Πάβλοβιτς.

Για πρώτη φορά βρίσκεται στον πάγκο κατά τη φετινή περίοδο ο Στάθης Αλωνεύτης.

α

13/08/2019
      18:08

Καραμπάχ (Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ): Βάγκνερ, Αίλτον, Μαμάτοφ, Μεντμέτεβ, Σλάφτσεφ, Μίτσελ, Ρομέρο, Εμρέλι, Σαντίγκοφ, Ζουμπίρ, Αλμέιδα

ΑΠΟΕΛ: (Τόμας Ντολ): Μπέλετς, Ιωάννου, Μιχαΐλοβιτς, Λαφράνς, Μερκής, Γκέντσογλου, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι, Μπέζιακ, Τάμαρι, Πάβλοβιτς

Στο Αζερμπαϊτζάν και οι... κομμένοι

Στο Αζερμπαϊτζάν ενόψει του αγώνα του ΑΠΟΕΛ με την Καραμπάχ, βρίσκονται 26 ποδοσφαιριστές.

Σε αυτούς συμπεριλαμβάνονται και οι Γιώργος Εφραίμ, Ομάρ Χάνι, Ζοαοζίνιο, Χρίστος Σιέλης (εκτός λίστας για τον 3ο γύρο) και Πραξιτέλης Βούρος (τραυματίας) που δεν υπολογίζονται για το παιχνίδι. Εκτός πλάνου είναι επίσης οι τραυματίες Αλεφ ντος Σάντος και Βούγιαντιν Σάβιτς (έμειναν Κύπρο).

Η αποστολή των πρωταθλητών Κύπρου θα επιστρέψει τα ξημερώματα από το Αζερμπαϊτζάν.

γ

13/08/2019
      17:57
      «Αστακός» το γήπεδο από Αστυνομικές και στρατιωτικές δυνάμεις

Η ιδιαιτερότητα του αγώνα και το γεγονός ότι το γήπεδο θα είναι σχεδόν γεμάτο, υποχρέωσε τις αστυνομικές αρχές του Αζερμπαϊτζάν να λάβουν μέτρα προκειμένου να κυλήσουν όλα ομαλά στον επαναληπτικό αγώνα Καραμπάχ - ΑΠΟΕΛ.

Συγκεκριμένα 1800 αστυνομικοί και 300 στρατιώτες βρίσκονται εντός και εκτός γηπέδου οι οποίοι είναι υπεύθυνοι για να μην υπάρξει το παραμικρό έκτροπο.

Να σημειώσουμε ότι περίπου 100 φίλοι του ΑΠΟΕΛ θα δώσουν το παρών τους στις κερκίδες του «Τοφίκ Μπουχάροφ» για να παρακολουθήσουν από κοντά την προσπάθεια των πρωταθλητών Κύπρου.