«Διπλό» στο ΓΣΠ και η ΑΕΚ στην Ευρώπη, ανούσια νίκη για την Πάφο

Κυριακή, 28/5/2023 - 21:12

Στην Ευρώπη η ΑΕΚ, μένουν... Κύπρο Πάφος και Απόλλωνας.

Η ομάδα της Λάρνακας έκανε το καθήκον της στο ΓΣΠ, επικρατώντας με 0-2 της Ομόνοιας, «κλειδώνοντας» την 3η θέση και παίρνοντας το ευρωπαϊκό εισιτήριο για το Conference League.

«Πικρή» νίκη των γηπεδούχων και με ανατροπή στο «Στέλιος Κυριακίδης», αφού οι δύο ομάδες «πάλεψαν» μέχρι τέλους για Ευρώπη, όμως η ΑΕΚ τους... χάλασε τα σχέδια.

21:02
90'+5' Γκολ για την Πάφο, «γυρίζει» το ματς

Ο Μπρούνο πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Πάφο, κάνοντας την ανατροπή για το 2-1

28/05/2023
20:55
Τέλος στο ΓΣΠ, η ΑΕΚ στην Ευρώπη

Η ομάδα της Λάρνακας έκανε το καθήκον της κόντρα στην Ομόνοια και «κλείδωσε» την 3η θέση, κάτι που σημαίνει ότι δεν έχει σημασία ποιο θα είναι το σκορ στο άλλο παιχνίδι

0

28/05/2023
20:54
86' Γκολ για την Πάφο, 1-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Ο Μπεσάρτ σκόραρε με το κεφάλι και παρόλο που το γκολ ακυρώθηκε αρχικά για οφσάιντ, εντούτοις μέτρησε κανονικά μέσω VAR

28/05/2023
20:50
+3 λεπτά καθυστερήσεις στο ΓΣΠ
28/05/2023
20:46
87' Ακυρώνεται γκολ της Ομόνοιας

Ο Μπεζούς έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής και «κάρφωσε» τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο στο ξεκίνημα της φάσης ήταν σε θέση οφσάιντ ο Ανσαριφάρντ

28/05/2023
20:42
Δύσκολα αλλάζουν τα δεδομένα

Στο 84ο λεπτό η ΑΕΚ προηγείται με 0-2 της Ομόνοιας στο ΓΣΠ και «αγκαλιάζει» την Ευρώπη, τη στιγμή που ο Απόλλωνας κερδίζει -ανούσια- την Πάφο στο 77'.

28/05/2023
20:27
56' Κόκκινη στο «Στέλιος Κυριακίδης», με δέκα ο Απόλλωνας

Ο Ίλιεφ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε

28/05/2023
20:26
66' Γκολ για την ΑΕΚ, 0-2 στο ΓΣΠ

Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γκονζάλεθ σκόραρε με το κεφάλι για το 0-2, σε ένα πανομοιότυπη φάση του πρώτου τέρματος.

Η ομάδα της Λάρνακας έχει «γερό» προβάδισμα και... αγκαλιάζει την Ευρώπη

28/05/2023
20:23
Η τιμητική στον Παπουλή
28/05/2023
20:18
51' Ακυρώνεται γκολ της Πάφου

Ο Ναμ σκόραρε με το κεφάλι, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα δε μέτρησε

28/05/2023
20:17
58' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Γκιούρτσο και Σανχούρχο συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον πρώτο να κάνει το σουτ και τη μπάλα να κοντράρει και πέρασε σε κόρνερ

28/05/2023
20:14
46' Άρχισε ξανά και το ματς στο «Στέλιος Κυριακίδης»
28/05/2023
20:05
46' Επανέναρξη στο ΓΣΠ

Λοΐζου αντί Ζαχαρίου για την Ομόνοια, Κάσας στη θέση του Φαράζ για την ΑΕΚ

28/05/2023
19:54
Ημίχρονο και στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Ο Απόλλωνας προηγείται της Πάφου, όμως το γκολ της ΑΕΚ στο ΓΣΠ του... χαλάει τα σχέδια

0

28/05/2023
19:49
Ημίχρονο στο ΓΣΠ

Η ΑΕΚ πετυχαίνει το ζητούμενο -για την ώρα- και έχει την 3η θέση και το ευρωπαϊκό εισιτήριο στα... πόδια της

0

28/05/2023
19:46
45' Γκολ για την ΑΕΚ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο, ο Λόπες έπιασε καρφωτή κεφαλιά από κοντά και άνοιξε το σκορ

28/05/2023
19:41
38' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ο Ντόνιο βρήκε ωραία τον Πίττα στην περιοχή κι αυτός τελείωσε ιδανικά τη φάση και παρόλο που το τέρμα ακυρώθηκε αρχικά λόγω οφσάιντ, με έλεγχο του VAR μέτρησε κανονικά.

28/05/2023
19:38
37' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλων

Αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού ο Χάμπος, μπαίνει στη θέση του ο Σαχάρ

28/05/2023
19:33
32' Απειλεί ξανά η ΑΕΚ

Ο Γκιούρτσο έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Σανχούρχο με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα παράλληλα έξω

28/05/2023
19:31
31' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το κόρνερ και ο... αμαρκάριστος Λόπες έπιασε την κεφαλιά από κοντά, στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω

28/05/2023
19:21
19' Ακυρώνεται γκολ της Πάφου στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών των γηπεδούχων, η μπάλα στρώθηκε στον Αμπντουραχίμι κι αυτός με δυνατό σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα ακυρώθηκε μέσω VAR

28/05/2023
19:18
Ποδοσφαιρικός... πολιτισμός στο ΓΣΠ
28/05/2023
19:17
14' Πρώτη φάση στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Ο Πελάτζιο εκτέλεσε πλάγιο, ο Κβίντα έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή και ο Δημητρίου απέκρουσε σταθερά

28/05/2023
19:16
15' Πρώτη απειλή και για την ΑΕΚ

Ο Λόπες δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ από δεξιά και ο Παναγή μπλόκαρε

28/05/2023
19:13
12' Δοκάρι για την Ομόνοια

Ο Κίτσος δοκίμασε ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, ο Πίριτς απέκρουσε εντυπωσιακά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο και πέρασε σε κόρνερ

28/05/2023
19:09
8' Πρώτη χαμένη ευκαιρία στο ΓΣΠ

Ο Ζαχαρίου βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, βρέθηκε «φάτσα» απέναντι στον Πίριτς, ωστόσο καθυστέρησε αρκετά και χάθηκε η ευκαιρία για την Ομόνοια

28/05/2023
19:02
1' Σέντρα και στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Ο Απόλλωνας την πρώτη κατοχή

28/05/2023
19:01
1' Έναρξη στο ΓΣΠ

Οι ενδεκάδες στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Πάφος (Μίτσελ Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Κανέ, Αμντουραχίμι, Ζουνίνιο, Βαλακάρι, Ναμέ, Μπαϊριτς, Πελάζιο

Απόλλωνας (Μπογκντάν Αντόνε): Δημητρίου, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ίλιεφ, Χάμπος, Ντιγκινί, Φιλιώτης, Ντόνιο, Μαυρίας, Κολ

28/05/2023
17:55
Οι ενδεκάδες στο ΓΣΠ

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Παναγή, Παπουλής, Κίτσος, Λέτσιακς, Ζαχαρίου, Λανγκ, Σράντι, Κούσουλος, Χάμπος, Βενιζέλου, Μπέζους.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλεθ, Σανχούρχο, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Λόπες, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Γκιούρτσο.

Ματσάρες τα προηγούμενα

Συνολικά 9 γκολ είχαμε στους δύο αντίστοιχους προηγούμενους αγώνες, σε ΓΣΠ και «Στέλιος Κυριακίδης».

Στις 3 Σεπτεμβρίου του 2022, η Ομόνοια νίκησε με 3-2 την ΑΕΚ. Μπέζους (35'), Μπρούνο (50' πεν.) και Παπουλής (86') τα γκολ των γηπεδούχων, με την ομάδα της Λάρνακας να ισοφαρίζει προσωρινά σε δύο περιπτώσεις με τους Γκιούρτσο (56' πεν.) και Ολατούντζι (66').

Στις 8 Ιανουαρίου του 2023, Πάφος και Απόλλωνας έμειναν στο ισόπαλο 2-2. Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι Ζάιρο (4') και Ναμ (72'), ενώ για την ομάδα της Λεμεσού σκόραραν οι Σαχάρ (51' πεν.) και Χαμάς (90+9').

28/05/2023
17:35
Η βαθμολογία και τα σενάρια

Πριν την έναρξη των αγώνων, η ΑΕΚ έχει βαθμολογικό πλεονέκτημα καθώς βρίσκεται στην 3η θέση με 63 βαθμούς, στην 4η με 62 είναι ο Απόλλωνας, 5η με 60 και πιο λίγες πιθανότητες η Πάφος.

Η ΑΕΚ έχει προβάδισμα, όμως δεν έχει την ισοβαθμία με τις άλλες δύο, σε περίπτωση που προκύψει κάτι τέτοιο, γι' αυτό και θέλει ίδιο ή και καλύτερο αποτέλεσμα από τον άλλο αγώνα.

Ο Απόλλωνας θέλει πάση θυσία τη νίκη για να ελπίζει και ταυτόχρονα θέλει απώλειες της ΑΕΚ στο ΓΣΠ, είτε ισοπαλία είτε ήττα.

Η Πάφος κι αυτή θέλει διακαώς τη νίκη, όμως παράλληλα χρειάζεται να χάσει η ΑΕΚ, αφού δεν της αρκεί η ισοπαλία.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
28/05/2023
17:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τη «μάχη» για την 3η θέση

Στις 19:00, η ΑΕΚ φιλοξενείται από την... αδιάφορη Ομόνοια στο ΓΣΠ και την ίδια ώρα, Πάφος και Απόλλωνας κοντράρονται στο «Στέλιος Κυριακίδης».