Τελικό: Απόλλωνας - Αούστρια Βιέννης

Πέμπτη, 15/8/2019 - 21:53

Το σχόλιο της αναμέτρησης

Πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-1 και συνάμα την πρόκριση στα play-off του Europa League.

Τα γκολ για τους Λεμεσιανούς ο Γκάκπε (46’), Χαντλ (αυτ. 56’) και Γιαννιώτας (67’) ενώ οι Αυστριακοί προηγήθηκαν στο σκορ στο 18ο λεπτό με τον Γιαρζούε.

Στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης ο Απόλλωνας ήταν κακός και δεν άξιζε το ισόπαλο 1-1 (σκορ ημιχρόνου). Στο δεύτερο μισό οι ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή «μεταμορφώθηκαν», πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και πήραν επάξια την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Να θυμίσουμε ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στον επόμενο και τελευταίο γύρο πριν από τους ομίλους τον νικητή του ζευγαριού μεταξύ της Αϊντχόφεντ και της Χάουγκεσουντ. Το πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων έληξε με 1-0 υπέρ της Αϊντχόφεν εκτός έδρας, έτσι οι Ολλανδοί έχουν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης.

α

15/08/2019
21:53
Τέλος στο ΓΣΠ, 3-1 νίκη και πρόκριση για τον Απόλλωνα
15/08/2019
21:50
90' Τρία λεπτά επιπλέον από τον διαιτητή της αναμέτρησης
15/08/2019
21:42
83' Μέσα και ο Ζελάγια

Τελευταία αλλαγή και για τον Απόλλωνα. Στη θέση του Γκάκπε πέρασε ο Ζελάγια.

15/08/2019
21:37
77' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Ο Σαρδινέρο μετά από καταπληκτική πάσα του Γκάκπε, μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε έξω.

15/08/2019
21:31
71' Κλείνει τις αλλαγές της η Αούστρια

Στη θέση του Μονσέιν πέρασε στην αναμέτρηση ο Πίτσλερ.

15/08/2019
21:27
67' Γκολ για τον Απόλλωνα

Μετά από πλασαριστή εκτέλεση κόρνερ παραλήπτης ήταν ο Γιαννιώτας έξω από την περιοχή. Ο Ελλαδίτης ποδοσφαιριστής γύρισε και με εξαιρετικό φαλτσαριστό δεξί σουτ νίκησε τον Λούτσιτς και έκανε το 3-1 για την ομάδα του.

a

15/08/2019
21:25
65' Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Στη θέση του Φακούντο Περέιρα πέρασε ο Ιωάννης Πίττας.

15/08/2019
21:24
65' Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους

Ο Γκράνγουλ εκτέλεσε το φάουλ από καλό σημείο όμως ο Μολ ήταν σωστά τοποθετημένος και έσωσε την εστία του.

15/08/2019
21:22
63' Διπλή αλλαγή για την Αούστρια

Πέρασαν εκτός αναμέτρησης οι Φριτζ και Σαξ ενώ στη θέση τους πέρασαν οι Χέγκο και Μπράιτ

15/08/2019
21:15
56' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ο Αγκίρε μπήκε από τα αριστερά στην μεγάλη περιοχή της Αούστρια, έστρωσε στον Σαρδινέρο όμως η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Χαντλ ο οποίος έστειλε καταλάθος την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

5

15/08/2019
21:14
54' Σουτ για την Αούστρια

Μετά από σέντρα στην περιοχή του Απόλλωνα η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά και ο Κλιν έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Μολ.

15/08/2019
21:05
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο ΓΣΠ, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες
15/08/2019
20:51
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 1-1 η αναμέτρηση
15/08/2019
20:46
45' Γκολ για τον Απόλλωνα

Εύστοχος από τα έντεκα βήματα ο Γκάκπε ο οποίος φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

a

15/08/2019
20:46
45' Ένα λεπτό επιπλέον για το τέλος του ημιχρόνου
15/08/2019
20:46
45' Πέναλτι για τον Απόλλωνα

Ο Γιαννιώτας εντός περιοχής ανατράπηκε από τον Γιαρζούε και ο διαιτητής χωρίς κανένα δισταγμό έδειξε το σημείο του πέναλτι.

α

15/08/2019
20:33
32' Μεγάλη στιγμή για την Αούστρια

Ο Φριτζ έφυγε στην αντεπίθεση και μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα από τα δεξιά. Γύρισε την μπάλα στον Μονσέιν όμως την τελευταία στιγμή ο Γιούστε έβαλε το πόδι και έσωσε σίγουρη παραβίαση της εστίας καθώς ο Μολ ήταν εξουδετερωμένος.

15/08/2019
20:29
29' Διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του ο Απόλλωνας και κατάφερε να απολέσει μοναδική διπλή ευκαιρία.

Αρχικά, ο Φακούντο έκανε το σουτ όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε ασταθώς ενώ στη συνέχεια ο Σαρδινέρο έκανε την κεφαλιά όμως και πάλι ο Λούτσιτς ήταν στο σωστό σημείο και μάζεψε την μπάλα.

15/08/2019
20:28
28' Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Γκάκπε κινήθηκε εκτός περιοχής και «μοίρασε» στον Γιαννιώτα. Ο Ελλαδίτης επιθετικός με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή δοκίμασε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως χωρίς επιτυχία.

15/08/2019
20:18
18' Γκολ για την Αούστρια

Το είχαμε επισημάνει και προηγουμένως ότι οι Αυστριακοί μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και εν τέλει το εξαργύρωσαν με ένα γκολ.

Μετά από εκτέλεση φάουλ στη μεσαία γραμμή ο Γιαρζούε βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Μολ και δεν δυσκολεύτηκε να τον νικήσει με το κεφάλι.

α

15/08/2019
20:16
15' Καλή προϋπόθεση για τον Απόλλωνα

Πανέμορφη αλλαγή του παιχνιδιού στα δεξιά από τον Χάμπο με παραλήπτη τον Γιαννιώτα. Ο τελευταίος έκανε την σέντρα στην περιοχή όμως την τελευταία στιγμή ο τερματοφύλακας της Αούστρια πρόλαβε τον Γκάκπε και έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

15/08/2019
20:08
8' ΣΧΟΛΙΟ

Με αρκετό πάθος και δύναμη μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές της Αούστρια Βιέννης καθώς θέλουν να αιφνιδιάσουν τον Απόλλωνα με ένα γρήγορο γκολ.

Από την άλλη, ο Απόλλωνας δεν κρατάει μπάλα και οι ποδοσφαιριστές του μέχρι στιγμής κάνουν τα αβίαστα λάθη.

15/08/2019
20:01
2' Πρώτη στιγμή στην αναμέτρηση

Μεγάλη ευκαιρία για την Αούστρια, μόλις άουτ το σουτ του Γκράνγουλ από το ύψος του πέναλτι.

15/08/2019
20:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης
15/08/2019
19:55
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης. Καλή επιτυχία στον Απόλλωνα.

Να θυμίσουμε ότι θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του παρατηρητή της αναμέτρησης που απεβίωσε το πρωί στο ξενοδοχείο της Λευκωσίας όπου βρισκόταν.

2

15/08/2019
19:46
Στο γήπεδο και ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ, Τόμας Ντολ

Ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ, Τόμας Ντολ, βρίσκεται στις κερκίδες του ΓΣΠ για να παρακολουθήσει από κοντά την αναμέτρηση του Απόλλωνα. Ο Γερμανός τεχνικός συνοδεύεται από τον βοηθό του Ραλφ Ζούμντικ αλλά και τον μάνατζερ του, Πάνο Γεωργίου.

15/08/2019
19:43
Ουρές στα εκδοτήρια του ΓΣΠ
15/08/2019
19:05
Πήραν θέση οι φίλοι της Αούστρια

Ήδη στο βόρειο πέταλο του ΓΣΠ έχουν καθίσει οι φίλοι της Αυστριακής ομάδας οι οποίοι με μια πρώτη ματιά υπολογίζονται γύρω στους 60-70.

Από την άλλη πενιχρή είναι η προσέλευση του κόσμου του Απόλλωνα.

α

15/08/2019
18:40
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Με την ίδια πετυχημένη... συνταγή της περασμένης εβδομάδας θα παρατάξει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ ο Σωφρόνης Αυγουστή αφού ο Κύπριος τεχνικός δεν προχώρησε σε καμία αλλαγή.

Ο Απόλλωνας θα ξεκινήσει την αναμέτρηση με σχηματισμό 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μολ ενώ στο κέντρο της άμυνας θα βρίσκονται οι Σάλαϊ και Γιούστε. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα βρεθεί ο Αγκίρε ενώ στο δεξί άκρο της άμυνας ο Ζοάο Πέδρο.

Το δίδυμο στη μεσαία γραμμή θα αποτελέσουν οι Χάμπος Κυριάκου και Σάσα Μάρκοβιτς ενώ πιο μπροστά τους ως επιτελικός μέσος θα είναι ο Φακούντο Περέιρα. Στο αριστερό «φτερό» της επίθεσης θα βρεθεί ο Αντριάν Σαρδινέρο ενώ στο δεξί άκρο ο Γιάννης Γιαννιώτας.

Μοναδικός προωθημένος για τους Λεμεσιανούς ο Σερζ Γκάκπε παρά την επιστροφή του Εμίλιο Ζελάγια στις επιλογές του Κύπριο τεχνικού.

15/08/2019
18:39

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Πέδρο, Γιούστε, Σάλαι, Αγκίρε, Γιαννιώτας, Μάρκοβιτς, Χάμπος, Σαρδινέρο, Γκακπέ, Περέιρα

Αούστρια Βιέννης (Κρίστιαν Ίλζερ): Λούτσιτς, Γιαρζούε, Ντεμάκου, Σαξ, Ζίερτσιτς, Γκράνγουλ, Μονσέιν, Κλιν, Μαρτσίνκο, Φιτζ, Χαντλ