«Άγιος» Φαμπιάνο έστειλε την Ομόνοια ξανά στους ομίλους (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 10/8/2021 - 21:47

Μπορεί να της βγήκε η... ψυχή, όμως η πρωταθλήτρια Κύπρου κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4 (2-1 κ.δ), από τον τρίτο προκριματικό του Europa League κόντρα στη Φλόρα Ταλίν στην Εσθονία. Η Ομόνοια προηγήθηκε στο παιχνίδι με τον Κακουλλή στο 43ο λεπτό, ενώ η Φλόρα το έφερε... τούμπα με τον Σάπινεν (48', 88') και οδήγησε την αναμέτρηση στην παράταση.

Το πρώτο ημίχρονο δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν αξιόλογες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων. Η Φλόρα δε μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα, ενώ η Ομόνοια «βολευόταν» με το αποτέλεσμα. Πάντως, το γκολ λίγο πριν το τέλος των πρώτων 45 λεπτών άλλαξε τα δεδομένα στην αναμέτρηση, κόντρα στη ροή του αγώνα.

0

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ με το... καλημέρα και αυτό τους έδωσε ψυχολογική ώθηση. Έλεγξαν την αναμέτρηση, κράτησαν μπάλα και δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα της Ομόνοιας, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, το οποίος εν τέλει ήρθε δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λέπτου. Και έτσι το παιχνίδι μοιραία οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς κουρασμένες, χωρίς να έχουν δυνάμεις. Έτσι, οι ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες ήταν σχεδόν ανύπαρκτες. Και οι δύο προπονητές προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και να κλείσουν τους χώρους στους αντιπάλους για να εκμηδενίσουν τους κίνδυνους. Συνέπεια αυτού ήταν να οδηγηθούμε στη διαδικασία των πέναλτι.

Κάπου εκεί, οι καρδιές όλων πήγαν να... σπάσουν, όμως ο Φαμπιάνο έκανε ξανά την εμφάνιση του. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας απόκρουσε το τελευταίο πέναλτι των γηπεδούχων και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Πλέον, η Ομόνοια, στο τελευταίο... βήμα πριν τους ομίλους τους Europa League θα βρει απέναντι της την Άντβερπ από το Βέλγιο. Η πρώτη αναμέτρηση των play-off είναι προγραμματισμένη στις 19 Αυγούστου, ενώ η ρεβάνς, μια εβδομάδα αργότερα, στις 26 του μήνα, στο Βέλγιο.

Tα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Θυμηθείτε το Live του παιχνιδιού

10/08/2021
22:50
«Γίγαντας» ο Φαμπιάνο για την Ομόνοια, έδωσε ξανά την πρόκριση στα πέναλτι

Ό,τι κι πούμε, ό,τι κι αν γράψουμε για τον Βραζιλιάνο θα είναι λίγο...

ν

10/08/2021
22:30
Περήφανος για την πρόκριση ο Χένινγκ Μπεργκ

Οι δηλώσεις του προπονητή της Ομόνοιας μετά την πρόκριση επί της Φλόρα.

ψ

10/08/2021
22:17
Έστησαν... πάρτι στα αποδυτήρια οι παίκτες της Ομόνοιας

Πανηγυρικές εικόνες από τους ποδοσφαιριστές των «πρασίνων» στα αποδυτήρια.

10/08/2021
22:08
Μεταγραφικές... υποσχέσεις από τον Παπασταύρου μετά την πρόκριση
10/08/2021
21:56
«Χρυσή» πρόκριση για την Ομόνοια

Πέραν των €3.000.000 στα ταμεία των πρωταθλητών Κύπρου.

Γιούστε για την Ομόνοια: Εύστοχος, 5-4

Ράινκορτ για τη Φλόρα: Άστοχος και... πρόκριση για την Ομόνοια!

10/08/2021
21:32
Τέλος, στα πέναλτι θα κριθεί η Ομόνοια

Δε βρέθηκε νικητής ούτε στην ημίωρη παράταση. Όλα θα κριθούν στην άχαρη διαδικασία.

10/08/2021
21:30
120' Κόκκινη για τη Φλόρα

Ο Κουσκ δέχεται τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αφήνει την ομάδα του έστω και για λίγο με δέκα ποδοσφαιριστές.

10/08/2021
21:27
118' Χάνει ευκαιρία η Ομόνοια

Ατομική ενέργεια του Παπουλή, όμως κακό τελείωμα.

10/08/2021
21:24
115' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Μετά από εκτέλεση κόρνερ έγινε η κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε έξω.

10/08/2021
21:20
111' Άλλη μια αλλαγή για τη Φλόρα

Ο Βασίλιεφ εκτός για να μπει ο Σέιν.

10/08/2021
21:17
109' Αλλαγή για τη Φλόρα

Ρέινκορτ στο παιχνίδι αντί του Σάπινεν.

10/08/2021
21:12
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης

Παραμένει το 2-1 για τους Εσθονούς. Πολύ λίγα πράγματα για τις δύο ομάδες. Είναι εμφανέστατη η κούραση στους ποδοσφαιριστές.

10/08/2021
21:06
101' Απειλούν οι γηπεδούχοι

Απέναντι στον Φαμπιάνο ο Σάπινεν, όμως ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας σταμάτησε τον επιθετικό των γηπεδούχων, με τη βοήθεια του Γιούστε ο οποίος έβαλε πίεση.

10/08/2021
20:55
90' Ξεκίνησε η ημίωρη παράταση

Κακουλής εκτός για να μπει ο Ζευκή.

10/08/2021
20:51
Τέλος, ήττα 2-1 για την Ομόνοια και... παράταση

Έκανε τα εύκολα... δύσκολα και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση...

Η Ομόνοια ηττήθηκε με 2-1 από τη Φλόρα Ταλίν και πλέον οι δύο ομάδες θα ξεκαθαρίσουν τους λογαριασμούς τους στην ημίωρη παράταση ή στη διαδικασία των πέναλτι αν χρειαστεί.

0

10/08/2021
20:46
90' Πέντε λεπτά ακόμη για το τέλος

Η Ομόνοια καλείται να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες της αναμέτρησης και ενδεχομένως της παράτασης αν χρειαστεί.

10/08/2021
20:44
88' Γκολ για τη Φλόρα

Το έφεραν... τούμπα οι γηπεδούχοι και πλέον το παιχνίδι με αυτό το σκορ πάει στην παράταση. Σκόρερ για τους Εσθονούς και πάλι ο Σάπινεν.

10/08/2021
20:40
85' Αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Λοΐζου, ο Ψάλτης.

10/08/2021
20:38
83' Αλλαγή για τη Φλόρα

Λούκα στο παιχνίδι αντί του Καλάστε.

10/08/2021
20:36
81' Αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Κίκο μπήκε ο Γιούστε ο οποίος πραγματοποιεί το επίσημο ντεμπούτο του.

10/08/2021
20:32
77' Διπλή αλλαγή για τη Φλόρα

Αλίκου αντί του Μίλερ και  Σόμετς αντί του Πουμ.

10/08/2021
20:31
76' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Μπήκε στην περιοχή ο Παπουλής όμως το τελείωμα του δεν ήταν καλό, με τον τερματοφύλακα της Φλόρα να διώχνει. Στην επαναφορά η μπάλα πήγε στον Κακουλλή όμως ο νεαρός άσος έστειλε τη μπάλα έξω από πολύ καλό σημείο.

10/08/2021
20:23
68' Μεγάλη ευκαιρία για τη Φλόρα

Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, με τον Βασίλεφ να στρώνει στον Ζένιοφ στο ύψος της περιοχής, όμως το πλασέ του τελευταίου πέρασε μόλις έξω πάνω από την εστία.

10/08/2021
20:13
58' Έχουν τη ψυχολογία με το μέρος τους οι γηπεδούχοι

Η Φλόρα προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το... μομέντουμ, έχει τη ψυχολογία και δημιουργεί προβλήματα στην Ομόνοια η οποία δυσκολεύεται να κρατήσει τη μπάλα.

10/08/2021
20:07
52' Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια

Αποχώρησε με φορείο ο Έρικ Μποτεάκ. Τη θέση του πήρε ο Φώτης Παπουλής.

10/08/2021
20:04
48' Γκολ για τη Φλόρα

Με το... καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρίσκουν το γκολ της ισοφάρισης. Μετά από σέντρα στην περιοχή η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά και ο Σάπινεν από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

10/08/2021
20:00
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο προπονητές.

10/08/2021
19:46
Ημίχρονο στην Εσθονία, 1-0 μπροστά η Ομόνοια

To σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στην Εσθονία με την Ομόνοια να προηγείται της Φλόρα Ταλίν με 1-0 στη ρεβάνς του τρίτου προκριματικού γύρου του Europa League. To γκολ για την κυπριακή ομάδα ο Ανδρόνικος Κακουλλής στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης. Πλέον, το «τριφύλλι» έχει προβάδισμα πρόκρισης δύο τερμάτων, αφού και στο ΓΣΠ νίκησε με 1-0.

Οι Εσθονοί είναι δεδομένο πως στο δεύτερο ημίχρονο θα ανέβουν στον αγωνιστικό χώρο και θα επιχειρήσουν να κρατήσουν περισσότερο τη μπάλα, ψάχνοντας το γκολ. Από την άλλη, η Ομόνοια καλείται να υπερασπιστεί το προβάδισμα πρόκρισης που έχει και να κάνει τη... ζημιά στις αντεπιθέσεις.

ω

10/08/2021
19:43
43' Γκολ για την Ομόνοια

Μετά από λάθος των Εσθονών και φάση διαρκείας στην περιοχή της Φλόρα ο Κακουλλής βρέθηκε σε θέση βολής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

10/08/2021
19:37
37' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Μακρινό σουτ του Μίλερ, με τα δάχτυλα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

10/08/2021
19:35
35' Δέκα λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Κακός ρυθμός στην αναμέτρηση, απειροελάχιστες οι ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, γεγονός πως ευνοεί την Ομόνοια καθώς έχει το προβάδισμα πρόκρισης.

10/08/2021
19:24
24' Μακρινό σουτ για την Ομόνοια

Σουτ έξω από την περιοχή από τον Μποτεάκ, πάνω από την εστία η μπάλα.

10/08/2021
19:14
15' Μοιρασμένη η κατοχή

Με εξαίρεση το σουτ του Μποτεάκ στο τρίτο λεπτό, απουσιάζουν οι ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Οι Εσθονοί γνωρίζουν πως χρειάζονται το γκολ και δείχνουν πρόθεση να κρατήσουν τη μπάλα, χωρίς όμως να το κάνουν με μεγάλη επιτυχία προς το παρόν. Από την άλλη, οι πρωταθλητές Κύπρου αναζητούν την προϋπόθεση που θα τους δοθεί για να κάνουν τη ζημιά.

β

10/08/2021
19:02
3' Πρώτη στιγμή για την Ομόνοια

Σέντρα του Σέχου, ο Μποτεάκ από καλό σημείο απείλησε τους Εσθονούς όμως η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

10/08/2021
19:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης

Ενενήντα λεπτά μακριά από τους ομίλους οι πρωταθλητές Κύπρου.

10/08/2021
18:56
Πλήγμα για την Ομόνοια πριν τη σέντρα

Πλήγμα στην Ομόνοια με τον Μάρκο Τσέποβιτς, ο οποίος κατά τη διάρκεια που έκανε ζέσταμα, μισή ώρα περίπου πριν από την έναρξη της ρεβάνς, τραυματίστηκε και τέθηκε εκτός ενδεκάδας. Ο Ανδρόνικος Κακουλλής είναι ο ποδοσφαιριστής ο οποίος θα πάρει τη θέση του.

Ο τραυματισμός του Σέρβου επιθετικού των πρασίνων φαίνεται να είναι μυϊκός. Η περίπτωση του θα αξιολογηθεί με την επιστροφή στην Κύπρο.

10/08/2021
17:50
Στο γήπεδο η αποστολή της Ομόνοιας, έτοιμα και τα αποδυτήρια των «πράσινων»
10/08/2021
17:45
Στην αποστολή οι Ντούρις και Ατιέμγουεν

Ιγιάγι Ατιέμγουεν και Μίχαλ Ντούρις, παρά τα προβλήματα τραυματισμών που τους ταλαιπώρησαν τις τελευταίες ημέρες είναι κανονικά στην αποστολή της Ομόνοιας. Μάλιστα, ο Νιγηριανός αν μπει ως αλλαγή θα πραγματοποιήσει το επίσημο ντεμπούτο του με το τριφύλλι στο στήθος.

Για άλλο ένα παιχνίδι στον πάγκο ο Έκτορ Γιούστε καθώς προτιμήθηκε ο Νικόλας Παναγιώτου. Ο Ισπανός αμυντικός ανεβάζει... στροφές μετά τον τραυματισμό του και αν αγωνιστεί ως αλλαγή θα είναι και για αυτόν το επίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα της Ομόνοιας.

Εκτός αποστολής για τους πρωταθλητές Κύπρου έμειναν οι Χούμποτσαν, Λέτσιακς και Κούσουλος για διάφορους λόγους.

10/08/2021
17:40
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Χωρίς εκπλήξεις και με δύο... αναγκαστικές αλλαγές σε σχέση με την πρώτη αναμέτρηση παρατάσσει την Ομόνοια στην Εσθονία ο Χένινγκ Μπεργκ. Ο Νορβηγός τεχνικός έδωσε φανέλα βασικού στους Παναγιώτου και Κίκο αντί των Χούμποτσαν και Λέτσιακς αντίστοιχα.

Στο τέρμα ο Φαμπιάνο, με τους Παναγιώτου και Λανγκ να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Κίκο αριστερά στην άμυνα, με τον Σέχου στα δεξιά. Στη μεσαία γραμμή, Μιξ και Γκόμεθ, με τον Λοΐζου πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Έρικ Μποτεάκ και ο Μαρίνος Τζιωνής στα αριστερά. Μοναδικός προωθημένος για την Ομόνοια θα είναι ο Μάρκο Τσέποβιτς.

Στον πάγκο: Παναγή, Χοράτζκα, Ψάλτης, Γιούστε, Ατιέμγουεν, Παπουλής, Ντούρις, Σάββα, Κακουλλής, Ζευκή, Ευαγγέλου, Ασημένος.