«Αυτοκτόνησε» ξανά με τη Φλόρα και... έχασε τη νίκη η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 4/11/2021 - 19:19

Ιδανική αυτόχειρας και πάλι...

Σε μια «επανάληψη» του ματς στο ΓΣΠ, η Ανόρθωση έμεινε στο ισόπαλο 2-2 με τη Φλόρα Ταλίν στην Εσθονία, για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Conference League και ενώ είχε ξανά το προβάδισμα δύο τερμάτων.

Η ομάδα της Αμμοχώστου «αυτοκτόνησε» ξανά, πληρώνοντας το κάκιστο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο δεν εμφανίστηκε ποτέ, ενώ λίγο έλειψε να ηττηθεί στο τέλος.

Στο πρώτο μέρος ήταν εξαιρετική και με γκολ των Χριστοφή (28') και Πόποβιτς (33') πήρε «γερό» προβάδισμα και η εικόνα της έδειχνε ότι αυτή τη φορά θα τα καταφέρει.

0

Μετά την ανάπαυλα όμως παρουσίασε ένα άλλο πρόσωπο, οι Εσθονοί το εκμεταλλεύτηκαν ξανά και με τέρματα των Σάπινεν (55') και Βασίλιεφ (58') ισοφάρισαν και πήραν τον ένα βαθμό.

0

Η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη, μαζί και ένα σημαντικό οικονομικό όφελος και ταυτόχρονα να χάσει κάθε ελπίδα για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Την επόμενη (5η) αγωνιστική υποδέχεται τη Γάνδη στο ΓΣΠ, στις 25 Νοεμβρίου (22:00). Στο πρωτάθλημα και για την 9η αγωνιστική, φιλοξενεί την ερχόμενη Κυριακή (7/11, 17:00) την Πάφο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Τέλος του αγώνα

Η Ανόρθωση «αυτοκτόνησε» ξανά με τη Φλόρα σε ένα deja vu του περασμένου αγώνα στο ΓΣΠ

0

04/11/2021
19:16
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις
04/11/2021
19:06
80' Μεγάλη ευκαιρία για τη Φλόρα

Ο Ζενιόφ γύρισε για τον Σάπινεν, αυτός έκανε το σουτ και ο Τζουρ ξανά με νέα επέμβαση «έσωσε» το γκολ

04/11/2021
18:55
69' Μεγάλη επέμβαση του Τζουρ

Ο Σάπινεν βγήκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης, ο οποίος έπεσε σωστά και απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ

04/11/2021
18:50
64' Καλή φάση για την Ανόρθωση

Ο Χουσμπάουερ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

04/11/2021
18:45
58' Γκολ για τη Φλόρα

Οι Εσθονοί «σοκάρουν» ξανά την Ανόρθωση σε μια «επανάληψη» του πρώτου ματς. Ο Σάπινεν έκανε το σουτ, ο Τζουρ απέκρουσε ασταθώς και ο Ζενιόφ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2

0

04/11/2021
18:42
55' Γκολ για τη Φλόρα

Ο Σάπινεν με δυνατό σουτ εντός περιοχής μειώνει σε 1-2

0

04/11/2021
18:31
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Με αλλαγή η Ανόρθωση. Έξω ο κιτρινισμένος Ρισβάνης και μέσα ο Αραγιούρι

04/11/2021
18:16
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στην Εσθονία, με την Ανόρθωση προηγείται με 0-2 της Φλόρα Ταλίν, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League.

Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε μια εξαιρετική παρουσία στο πρώτο 45λεπτο και με γκολ των Χριστοφή (28') και Πόποβιτς (33') έχει ένα σημαντικότατο προβάδισμα.

Ζητούμενο τώρα η σωστή διαχείριση και να μην πάθει ότι έπαθε στο ΓΣΠ απέναντι στην ίδια ομάδα, όταν ενώ είχε προβάδισμα δύο τερμάτων στο τέλος ισοφαρίστηκε και έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της.

Η εικόν της «Κυρίας» όμως είναι αλλαγμένη και καλείται να δώσει συνέχεια μετά την ανάπαυλα, προκειμένου να φύγει με το «διπλό» και κατ' επέκταση την πρώτη ιστορική νίκη στη νεοσύστατη διοργάνωση.

0

04/11/2021
18:15
45' Μεγάλη επέμβαση του Τζουρ

Ο Ζενιόφ έκανε το γύρισμα στην περιοχή από δεξιά, με τον Σάπινεν να κάνει το κοντινό σουτ και τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης να αποκρούει δύσκολα με τα πόδια σε κόρνερ

04/11/2021
18:08
39' Ευκαιρία για τη Φλόρα

Ο Πουμ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουσκ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω

04/11/2021
18:03
34' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση

Ο Κατσαράβα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Πόποβιτς με προβολή στην περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2

0

04/11/2021
18:02
32' Πρώτη ευκαιρία για Φλόρα

Ο Ζενιόφ δοκίμασε το σουτ από πλάγια δεξιά εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει έξω

04/11/2021
17:58
29' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση

Ο Ουάρντα με ωραία μπαλιά έβγαλε μόνο τον Χριστοφή κι αυτός «κρέμασε» τον Ίγκονεν και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, με τον τερματοφύλακα της Φλόρα να χτυπάει τον μεσοπεπιθετικό της «Κυρίας» πάνω στην προσπάθεια του

0

04/11/2021
17:42
Έντονη η παρουσία του κόσμου της Ανόρθωσης

Περίπου 250 άτομα οι φίλοι της «Κυρίας», οι οποίοι είναι αυτοί που ακούγονται περισσότερο στο γήπεδο

0

04/11/2021
17:41
12' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση

Ο Πόποβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ρισβάνης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα όμως χτύπησε στο έδαφος και έκανε πιο εύκολη τη δουλειά του Ίγκονεν που μάζεψε

04/11/2021
17:40
9' Κάρτα στον Σόμετς

Για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ουάρντα

04/11/2021
17:37
7' Κίτρινη στον Ρισβάνη

Πρώτο φάουλ και πρώτη κάρτα από τον διαιτητή

04/11/2021
17:32
2' Πρώτη φάση για την Ανόρθωση

Ο Κατσαράβα δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Ίγκονεν να μαζεύει εύκολα

04/11/2021
17:30
1' Έναρξη του αγώνα