Επικράτησε κόντρα στην Κροατία και μπήκε με το... δεξί στο Eurobasket η Ελλάδα

Παρασκευή, 2/9/2022 - 20:00

Έκανε τα εύκολα δύσκολα, όμως στο τέλος η Ελλάδα επικράτησε με 89-85 της Κροατίας και μπήκε με το... δεξί στο EuroBasket 2022. Μεγάλο ματς από Ντόρσεϊ και Γιάννη, εξαιρετική ομαδική δουλειά από την Εθνική που θέλει να βρει διάρκεια στην απόδοσή της.

Ο 26χρονος γκαρντ έστρωσε τον… δρόμο εκτελώντας τους αντιπάλους στο πρώτο μέρος, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με 27 πόντους. Από την άλλη, ο Greek Freak πέτυχε 27 πόντους, κατέβασε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ, ενώ ήταν καθοριστικός στο φινάλε του αγώνα έχοντας 5 πόντους και 2 τάπες στο τελευταίο λεπτό.

Οι Κροάτες ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το παιχνίδι από την Ελλάδα, που έδειχνε σαστισμένη και μουδιασμένη στην εκκίνηση κάνοντας βιαστικές επιθέσεις. Από την άλλη, οι παίκτες του Μουλαομέροβιτς κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα και βρήκαν λύσεις για το αρχικό 7-0 στο δίλεπτο.

Η «επίσημη αγαπημένη» ανέβασε στροφές μετά το νωθρό ξεκίνημα και με μπροστάρη τον Ντόρσεϊ, έτρεξε επιμέρους σκορ 13-3 για να περάσει μπροστά (10-13 στο 5’). Το αντιπροσωπευτικό  συγκρότημα πήρε ώθηση από την εξαιρετική άμυνα και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (12-20 στο 8’), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (16-24) με παλικαρίσιο καλάθι του Παπαπέτρου.

Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη μπήκε στη δεύτερη περίοδο η «γαλανόλευκη» και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο. Με τον Ντόρσεϊ να είναι ασταμάτητος και τους Γιάννη, Σλούκα να δίνουν λύσεις, η Εθνική έτρεξε σερί 11-0 και το εκτοξεύτηκε στο +19 (21-40 στο 15’).

Η Ελλάδα διατήρησε τη διαφορά της σε αυτά τα επίπεδα στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου (36-53 στο 23’). Σε εκείνο το σημείο όμως η «γαλανόλευκη» μπλόκαρε επιθετικά και «χαλάρωσε» αμυντικά, με συνέπεια να δώσει δικαιώματα στους Κροάτες, που βρήκαν ρυθμό εκτελεστικά.

Με τους Σμιθ και Σίμον να πυροβολούν από… παντού, η ομάδα του Μουλαομέροβιτς έτρεξε σερί 15-0 και πλησίασε σε απόσταση βολής (60-62 στο 27’). Ένα μεγάλο τρίποντο από τον Αγραβάνη και η άνοδος του Γιάννη, έφεραν την «επίσημη αγαπημένη» στο +8 στο φινάλε του δεκαλέπτου (62-70).

Με σερί 5-0, η «επίσημη αγαπημένη» ανέκτησε τη διψήφια διαφορά (64-75 στο 32’) κι έδειχνε να φέρνει πάλι το παιχνίδι στα μέτρα της. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο απίθανος Σίμον και κράτησε όρθιους τους Κροάτες, που πλησίασαν εκ νέου (73-77 στο 35’).

Ακολούθησε δραματικό φινάλε, με την Ελλάδα να ξεφεύγει με +9 (75-84 στο 37’), αλλά τους παίκτες του Μουλαομέροβιτς να αντιδρούν και να επιστρέφουν στο ματς (80-84 στο 39’). Το τελευταίο λεπτό ανήκε στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος πέτυχε 5 πόντους και φιλοδώρησε με 2 τάπες τους αντιπάλους για να σφραγίσει τη νίκη της «επίσημης αγαπημένης» (85-89).

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89.

4.9'' 82-89

Απίθανη τάπα του Γιάννη σε προσπάθεια του Σμιθ για τρίποντο και στην καλάθι και φάουλ στην συνέχεια για τον MVP, σφραγίζοντας τη νίκη για την Ελλάδα

02/09/2022
19:53
45.9'' 82-86

Εντυπωσιακό ανάποδα κάρφωμα του Γιάννη, μετά από εκπληκτική πάσα του Καλάθη, τάϊμ άουτ για την Κροατία

02/09/2022
19:49
1.27' 82-84

Σκόραρε με υπέροχο hook ο Σίμον και έφτασε τους 20 πόντους. Μια ανάσα από την ισοφάριση η Κροατία

02/09/2022
19:46
2.15' 80-84

Οι Κροάτες δεν τα παρατάνε και θα το παλέψουν μέχρι τέλους. Η Ελλάδα δείχνει πάλι μπλοκαρισμένη και κάπως... βιαστική επιθετικά. Η επόμενη επίθεση ίσως είναι το «κλειδί» του αγώνα, αφού επιβάλλεται να βρει σκορ.

02/09/2022
19:39
4.50' 73-81

Σκόραρε στον αιφνιδιασμό ο Αγραβάνης, μετά από κλέψιμο του Γιάννη και τάιμ άουτ που κάλεσε το τεχνικό επιτελείο της Κροατίας

02/09/2022
19:36
6.31' 68-77

Η Εθνική ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και διατηρεί μια διαφορά που κυμαίνεται από τους 7 μέχρι τους 11 πόντους. Χρειάζεται συγκέντρωση σε αυτό το σημείο, 2-3 καλές άμυνες και μεγάλα σουτ για να φτάσει στη νίκη.

19:24
20'' 62-70

Καλάθι και φάουλ ο Γιάννης

02/09/2022
19:23
45'' 62-68

Τρίποντο του Αγραβάνη μετά από ασίστ του Γιάννη

02/09/2022
19:18
2.22' 60-62

Η Κροατία απέκτησε ρυθμό, η Ελλάδα κάνει το χειρότερο της δεκάλεπτο μέχρι τώρα τόσο επιθετικά, όσο αμυντικά