Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της κόντρα στη Βόρεια Ιρλανδία η Κύπρος (ΦΩΤΟ)

Κυριακή, 12/6/2022 - 17:55

Ιδανική... αυτόχειρας!

Η Κύπρος εξήλθε ισόπαλη 2-2 με τη Βόρεια Ιρλανδία στο Μπέλφαστ, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Γ' Κατηγορίας του Nations League.

Η Εθνική μας έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της, αφού μέχρι το 71ο λεπτό είχε προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως στο τέλος δεν κατάφερε ούτε τώρα να νικήσει.

Ο Κακουλλής με δύο γκολ (32', 51') έδωσε «γερό» προβάδισμα και ελπίδα για «διπλό», όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «λύγισε» στο φινάλε και ισοφαρίστηκε με τα τέρματα των ΜακΝέρ (71') και Έβανς (90+3').

Αν και γενικά είχε βελτιωμένη εικόνα στην περισσότερη ώρα του αγώνα, εντούτοις δεν μπόρεσε να πάρει το ζητούμενο και έμεινε ισόβαθμη με τη Βόρεια Ιρλανδία, με 2 βαθμούς, έχοντας ένα μικρό πλεονέκτημα και έτσι βρίσκεται στην 3η θέση του ομίλου.

Το live της αναμέτρησης

12/06/2022
17:55
Τέλος του αγώνα

Η Εθνική Κύπρου «λύγισε» στο φινάλε και παρά το γεγονός ότι κέρδιζε με 0-2 μέχρι το 71', εντούτοις ισοφαρίστηκε και έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της

0

12/06/2022
17:50
90+3' Ισοφαρίζει η Βόρεια Ιρλανδία

Μετά από σέντρα στην περιοχή και αδράνεια της κυπριακής άμυνας, ο Έβανς με προβολή σκόραρε από κοντά και έκανε το 2-2

12/06/2022
17:48
6 λεπτά οι καθυστερήσεις
12/06/2022
17:34
77' Δοκάρι για τη Βόρεια Ιρλανδία

Ο ΜακΓκίν επιχείρησε να απειλήσει με λόμπα εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ

12/06/2022
17:28
71' Μειώνει η Βόρεια Ιρλανδία

Μετά από λάθος υπολογισμό του Παναγιώτου στην άμυνα, ο ΜακΝιλ έκανε το σουτ από κοντά και ο Χριστοδούλου απέκρουσε, με τον ΜακΝέαρ στην επαναφορά να σκοράρει από κοντά για το 1-2

12/06/2022
17:14
58' Δεύτερη αλλαγή για την Κύπρο

Ο Παπουλής παίρνει τη θέση του Τζιωνή

12/06/2022
17:07
51' ΓΚΟΛ και πάλι για την Εθνική μας

Ο Χριστοφή έδωσε ωραία αριστερά στον Τζιωνή, αυτός γύρισε και έδωσε έτοιμο γκολ στον Κακουλλή κι αυτός την έσπρωξε στα δίχτυα για το 0-2 και δεύτερο προσωπικό του τέρμα

0

12/06/2022
17:02
46' Έναρξη β' μέρους

Με αλλαγή η Εθνική μας, μέσα ο Φιλιώτης και έξω ο Πίττας

12/06/2022
16:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Εθνική μας ανέβασε ρυθμό από το 20λεπτο και έπειτα, καταφέρνοντας να σκοράρει το πρώτο γκολ στη διοργάνωση και να πάρει προβάδισμα με τον Κακουλλή στο 34'.

Στη συνέχεια η Βόρεια Ιρλανδία πίεσε για να ισοφαρίσει, όμως ο Χριστοδούλου και η καλή αμυντική λειτουργία κράτησαν το μηδέν και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάει με το αποτέλεσμα υπερ στα αποδυτήρια.

Πλέον, απαιτείται ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο για να καταφέρει να φύγει με το πολύτιμο «διπλό» και να αλλάξει, κάπως, την κακή εικόνα που δημιουργήθηκε με τα προηγούμενα αποτελέσματα.

0

12/06/2022
16:42
43' Νέα φάση για τη Βόρεια Ιρλανδία

Ο ΜακΝέαρ μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή από αριστερά και έκανε το πλασέ, με τον Χριστοδούλου να λέει «όχι» και τη μπάλα να περνάει εκτός με διπλή κόντρα

12/06/2022
16:37
37' Ευκαιρία για τη Βόρεια Ιρλανδία

Μετά από εκτέλεση κόρνερ και απομάκρυνση της κυπριακής άμυνας, ο Ντέιβις έπιασε με τη μια το σουτ στην κίνηση και ο Χριστοδούλου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ

12/06/2022
16:32
32' ΓΚΟΛ για την Εθνική μας

Ο Χάμπος εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Κακουλλής έκανε κίνηση με το κεφάλι και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Πρώτο γκολ για την Κύπρο στο φετινό Nations League

0

12/06/2022
16:24
24' Καλή προϋπόθεση για την Εθνική

Κακουλλής και Παναγιώτου συνεργάστηκαν ωραία από αριστερά, με τον δεύτερο να κάνει το γύρισμα στην περιοχή και τον Χριστοφή από κοντά να μην μπορεί να βρει τη μπάλα για να τη σπρώξει στα δίχτυα

12/06/2022
16:21
20' Χωρίς κάτι αξιόλογο το ματς

Κακό το παιχνίδι, για την ώρα, αφού δεν σημειώθηκε η παραμικρή φάση.

Η Βόρεια Ιρλανδία κρατάει περισσότερο μπάλα και προσπαθεία να φτιάξει φάσεις χωρίς αποτέλεσμα, με την Εθνική μας να περιμένει με σκοπό να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις.

0

12/06/2022
16:00
1' Έναρξη του αγώνα
12/06/2022
14:40
Ανάλυση ενδεκάδας Εθνικής

Με σχηματισμό 3-5-2 και πολλές αλλαγές παρατάσσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ο Νίκος Κωστένογλου.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Χριστοδούλου, ο οποίος πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με την Εθνική ομάδα. Ξανά με τριάδα στην άμυνα και συγκεκριμένα με τους Χάμπο Κυριάκου, Γκόγκιτς και Λαΐφη.

Στα δύο άκρα της μεσαίας γραμμής θα κινούνται οι Πίττας και Τζιωνής, με τους Παναγιώτου, Αρτυματά και Κάστανο στο κέντρο.

Δίδυμο στην επίθεση θα είναι οι Χριστοφή και Κακουλλής.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Toύμπας, Φιλιώτης, Αντωνιάδης, Ν. Ιωάννου, Κατελάρης, Σατσιάς, Σπόλιαριτς, Αβραάμ, Παπουλής, Κορρέα, Λοΐζου.

0

12/06/2022
14:30

Βόρεια Ιρλανδία (Ίαν Μπάρακλο): Κάρσον, Σπένσερ, Μπάλαρντ, Έβανς, Μπράουν, ΜακΝίρ, Ντέιβις, Τσαρλς, Λάβερι, ΜακΜεναμίν, Λάφερτι.

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Χριστοδούλου, Αρτυματάς, Γκόγκιτς, Λαΐφης, Παναγιώτου, Χάμπος, Κάστανος, Τζιωνής, Πίττας, Χριστοφή, Κακουλλής.

Η προϊστορία των δύο ομάδων

Συνολικά 8 φορές έχουν αναμετρηθεί στην ιστορία Βόρεια Ιρλανδία και Κύπρος.

Οι αντίπαλοι νίκησαν στα 3 από αυτά, ενώ 4 έμειναν στην ισοπαλία και η Εθνική μας μετράει μόλις μια νίκη.

Τελευταίος αγώνας ο πρόσφατος, της περασμένης Κυριακής (5/6), εκεί όπου οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στο «ΑΕΚ Αρένα».

0

12/06/2022
14:15
Κακή η πορεία μέχρι τώρα

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε στο νέο Nations League η Εθνική Κύπρου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετράει δύο ήττες και μια ισοπαλία σε τρία παιχνίδια, με την ισοπαλία να προέρχεται απέναντι στη σημερινή αντίπαλο.

Στη βαθμολογία, η Εθνική βρίσκεται στην τελευταία θέση με ένα βαθμό, με τη Βόρεια Ιρλανδία να υπερτερεί.

12/06/2022
14:10
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια της Εθνικής μας

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα φιλοξενείται από τη Βόρεια Ιρλανδίας στο Μπέλφαστ, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου στη Γ' Κατηγορία του Nations League.