«Ξετύλιξε» τα... δώρα του Απόλλωνα και επέστρεψε στις νίκες ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 23/1/2023 - 18:55

Νίκη... χάρισμα!

Ο Άρης επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα στο «Άλφαμεγα Stadium» και το μεγάλο ματς της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» εκμεταλλεύτηκε τα... δώρα του αντιπάλου και επέστρεψε στις νίκες, βάζοντας παράλληλα και τέλος στο αρνητικό σερί που έτρεχε.

Τραγικοί στην άμυνα οι «γαλάζιοι», οι οποίοι «πλήρωσαν» τα πολλά λάθη και ουσιαστικά... χάρισαν τη νίκη, κάνοντας την ίδια ώρα και μεγάλο πισωγύρισμα.

Κακόριν (30', 82' πεν.) και Στεπίνσκι (45'+1') πέτυχαν τα γκολ για τους τυπικά γηπεδούχους, ενώ οι περσινοί πρωταθλητές μείωσαν προσωρινά με αυτογκόλ του Μπρόρσον (71').

Με αυτή τη νίκη ο Άρης ανέβηκε στην 4η θέση με 37 βαθμούς και την επόμενη (21η) αγωνιστική φιλοξενείται τη Δεύτερα (30/1, 19:00) από την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου».

Αντίθετα, με την ήττα ο Απόλλωνας παρέμεινε στην 6η θέση με 32 βαθμούς και την ερχόμενη Παρασκευή (27/1, 19:00) υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο «Άλφαμεγα Stadium».

23/01/2023
19:37
Ο απόηχος από το «Άλφαμεγα Stadium»
23/01/2023
18:55
Τέλος του αγώνα

Η άμυνα του Απόλλωνα «έμπαζε» από παντού, ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και πήρε μια μεγάλη νίκη

0

23/01/2023
18:50
+5 λεπτά οι καθυστερήσεις
23/01/2023
18:42
82' Γκολ για τον Άρη

Ο Κακόριν επέλεξε την αριστερή γωνία και ήταν εύστοχος, με την «ελαφρά ταξιαρχία» να παίρνει εκ νέου προβάδισμα με δύο τέρματα

23/01/2023
18:40
80' Πέναλτι για τον Άρη

Ο Μπαμπίκα μπήκε περιοχή, ο Πεϊμπέρνς τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα

23/01/2023
18:35
75' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Κακόριν δοκίμασε το διαγώνιο πλασέ από αριστερά και ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ

23/01/2023
18:30
70' Αυτογκόλ και ο Απόλλωνας μειώνει σε 2-1

Ο Ζράντι μπήκε ωραία στην περιοχή από αριστερά, η μπάλα βρήκε στον Μπρόρσον και κατέληξε στα δίχτυα, με τους «γαλάζιους» να μπαίνουν ξανά στο παιχνίδι

23/01/2023
18:29
69' «Άγγιξε» και τρίτο γκολ ο Άρης

Ο Κακόριν με ατομική προσπάθεια μπήκε περιοχή και έκανε το πλασέ, με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούσει σωτήρια

23/01/2023
18:24
65' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα, η μια αναγκαστική

Ο Βουκασίν χτύπησε μια «μονομαχία» με τον Κακόριν και αποχωρεί με φορείο, με τον Αρτυματά να παίρνει τη θέση του, ενώ και ο Ζράντι αντικαθιστά τον Βα

23/01/2023
18:22
62' Καλή στιγμή για τον Άρη

Ο Μπαμίκα πάτησε περιοχή και δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από δεξιά, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

23/01/2023
18:17
57' Τριπλή αλλαγή για τον Άρη

Μαγιαμπέλα, Μπράουν και Μπαμίκα παίρνουν τις θέσεις των Γκομίς, Στρούσκι και Στεπίνσκι

23/01/2023
18:16
56' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Πίττας δοκίμασε το σουτ, εκτός περιοχής, με τον Βανά να διώχνει με τις γροθιές

23/01/2023
18:09
49' Πρώτη κάρτα στο ματς

Ο Σπόλιαριτς τράβηξε τον Στεπίνσκι που ξεκίνησε αντεπίθεση από το χώρο του κέντρου και δέχθηκε την κίτρινη

23/01/2023
18:05
46' Έναρξη β' μέρους

Συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες

23/01/2023
17:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ο Απόλλωνας τις ευκαιρίες και τα δοκάρια, ο Άρης το προβάδισμα και τα γκολ.

Οι «γαλάζιοι» δημιούργησαν και έχασαν περισσότερες φάσεις, ωστόσο η άμυνα τους «μπάζει» και... χάρισε δύο τέρματα στον αντίπαλο, τα οποία και -για την ώρα- κρίνουν την αναμέτρηση

Το σύνολο του Κωνσταντίνου Μακρίδη ψάχνει αντίδραση μετά την ανάπαυλα, αφού βρίσκεται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση, ενώ η «ελαφρά ταξιαρχία» καλείται αυτή τη φορά να εκμεταλλευτεί και να διαχειριστεί κατάλληλα το ισχυρό προβάδισμα.

0

23/01/2023
17:46
45' Δεύτερο γκολ για τον Άρη

Ο Πηλέας έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς του Απόλλωνα και ο... αμαρκάριστος Στεπίνσκι πήρε και από κοντά πλάσαρε ιδανικά για το 2-0

0

23/01/2023
17:45
44' Δεύτερο δοκάρι για τον Απόλλωνα

Ο Φιλιώτης έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Σαχάρ από το ύψος του πέναλτι σημάδεψε το αριστερό δοκάρι και η μπάλα πέρασε έξω

0

23/01/2023
17:33
33' Πήγε να «απαντήσει» άμεσα ο Απόλλωνας

Ο Φιλιώτης έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Χέντι έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι και ο Βανά απέκρουσε ξανά

23/01/2023
17:30
30' Γκολ για τον Άρη

Τραγικό λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, με τους Πεϊμπέρνς και Γιοβάνοβιτς να μην συνεννοούνται σωστά και τον Κακόριν να λέει «ευχαριστώ» και να πλασάρει σε κενή εστία για το 1-0

0

23/01/2023
17:25
24' Καλή στιγμή για τον Άρη

Ο Πηλέας έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Στεπίνσκι έκανε το πλασέ στο ύψος του πέναλτι, όμως ήταν αδύναμο και ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε

23/01/2023
17:20
19' Ακυρώνεται γκολ του Άρη

Ο Πηλέας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Στεπίνσκι έπιασε την κεφαλιά, ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε, με τη μπάλα να χτυπάει και στο δοκάρι και τον Γκομίς να σκοράρει από κοντινή απόσταση, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα δε μέτρησε

23/01/2023
17:07
6' Δοκάρι για τον Απόλλωνα

Ο Ουάρντα έκανε το πλασέ, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Άλβες.

Τρίτη καλή στιγμή για τους «γαλάζιους», οι οποίοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι

23/01/2023
17:04
4' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Βα έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Πίττας έπιασε ένα γυριστό σουτ στην περιοχή και ο Βανά απέκρουσε με το σώμα

0

23/01/2023
17:04
3' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Ουάρντα δοκίμασε ένα φαλτσαριστό σουτ, εκτός περιοχής, με τον Βανά να μπλοκάρει

23/01/2023
17:01
1' Έναρξη του αγώνα