Συμβιβασμός στο «Άλφαμεγα Stadium» για Άρη και ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 22/12/2022 - 21:03

Συμβιβασμός στο «Άλφαμεγα Stadium»!

Άρης και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 1-1, σε ένα σπουδαίο παιχνίδι στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Οι δύο ομάδες σκόραραν από ένα γκολ και πήραν από ένα βαθμό, αποτέλεσμα το οποίο ίσως αφήνει περισσότερο ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» έμεινε στην ισοπαλία για τρίτο σερί ματς, ενώ έλαβε τέλος στο εντυπωσιακό νικηφόρο σερί των «γαλαζοκιτρίνων», που είχαν την πρώτη απώλεια με τον Μιλόγεβιτς στον πάγκο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Στρούσκι, στο 42ο λεπτό, με την ομάδα της Λευκωσίας να ισοφαρίζει λίγο μετά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρκίνιος στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Με αυτή την ισοπαλία ο Άρης παρέμεινε στην 4η θέση με 32 βαθμούς πλέον και την επόμενη (17η) αγωνιστική φιλοξενείται από την Καρμιώτισσα (4/1, 19:00) στο Τσίρειο.

Από την άλλη, με τον βαθμό ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε ξανά στην κορυφή με 37 βαθμούς και μετά τη διακοπή των γιορτών υποδέχεται τον Ολυμπιακό (3/1, 19:00) στο ΓΣΠ.

22/12/2022
21:11
Το... τρίτο ημίχρονο
22/12/2022
21:03
Τέλος του αγώνα

Άρης και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 1-1, παίρνοντας από ένα βαθμό στο «Άλφαμεγα Stadium»

0

22/12/2022
20:56
+4 λεπτά οι καθυστερήσεις του ματς
22/12/2022
20:38
73' Νέα καλή φάση για τους γηπεδούχους

Ο Σόκε με μακρινή μπαλιά βρήκε ωραία τον Μπαμπίκα, αυτός κατέβασε και έκανε το πλασέ, με τον Μπέλετς να «σώζει» και να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ

22/12/2022
20:33
67' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη

Ο Κακόριν «τσίμπησε» για τον Μαγιαμπέλα που βγήκε τετ α τετ, όμως το πλασέ του δεν είχε δύναμη και ο Μπέλετς απέκρουσε

22/12/2022
20:24
58' «Απαντάει» ο ΑΠΟΕΛ

Ο Μαρκίνιος δοκίμασε το διαγώνιο πλασέ, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει έξω

22/12/2022
20:21
56' Καλή στιγμή για τον Άρη

Ο Μαγιαμπέλα έπαιξε το 1-2 με τον Κακόριν και έπιασε με τη μια σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

22/12/2022
20:11
46' Έναρξη β' μέρους

Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Καρώ να παίρνει τη θέση του Ντβάλι και ενώ ο Άρης συνεχίζει με τους ίδιους έντεκα

22/12/2022
19:54
Τέλος πρώτου ημιχρόνου
22/12/2022
19:52
45'+5' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μαρκίνιος ανέλαβε την εκτέλεση, επέλεξε την αριστερή γωνία και με πλασέ σκόραρε για το 1-1

0

22/12/2022
19:50
45'+3' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σαρφό εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Στρούσκι και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα

0

22/12/2022
19:47
+4 λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου
22/12/2022
19:44
42' Γκολ για τον Άρη

Μετά από εκτέλεση πλαγιού και απομάκρυνση του Ντβάλι, ο Στρούσκι έπιασε με τη μια ένα «ξερό» σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 και το πρώτο ιστορικό τέρμα στο «Άλφαμεγα Stadium»

0

22/12/2022
19:35
33' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού ο Κοσταντίνοφ και παίρνει τη θέση του ο Σατσιάς

0

22/12/2022
19:33
32' Ακυρώνεται γκολ του Άρη

Ο Κακόριν σκόραρε με κεφαλιά, μετά από σέντρα, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ

0

22/12/2022
19:28
26' Τρίτη ευκαιρία για τους «γαλαζοκίτρινους»

Ο Μαρκίνιος έδωσε στον Κβιλιτάια, αυτός «τσίμπησε» για τον Ντάλσιο που δοκίμασε με τη μια το σουτ, ήταν άστοχο όμως και πέρασε εκτός

22/12/2022
19:17
15' Νέα φάση για τους φιλοξενούμενους

Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Εντονγκαλά έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Κβιλιτάια με... άστοχη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω

22/12/2022
19:12
11' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Σαρφό εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια

22/12/2022
19:11
10' Τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι τώρα

Χωρίς καλό ρυθμό το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να έχουν μπει με μια ιδιαίτερα προσεκτική τακτική

0

22/12/2022
19:02
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Με σχηματισμό 4-2-3-1 «κατεβάζει» τη δική του ομάδα ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς, έχοντας προχωρήσει σε τρεις αλλαγές συγκριτικά με τον τελευταίο αγώνα. Κρέσπο, Ντάλσιο και Εντονγκαλά πήραν τη θέση των Καρών, Βιγιαφάνιες και Μπλουμ.

Στην εστία θα είναι ο Μπέλετς, με τον Σούσιτς στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Γουίλερ στο αριστερό και στο κέντρο της άμυνας οι Κρέσπο-Ντβάλι.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Κοσταντίνοφ και Σαρφό, με τον Ντάλσιο λίγο πιο μπροστά.

Στο δεξί φτερό θα είναι ο Εντονγκαλά, στο αριστερό ο Μαρκίνιος και στην κορυφή της επίθεσης ο Κβιλιτάια.

0

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καρώ, Ντουμπραβάνου, Νταουσβίλι, Τσεπάκ, Μπλουμ, Σατσιάς, Θεοδώρου, Ντίας και Μορέιρα.

Εκτός αποστολής: Δώνης, Φεράρι, Εφραίμ, Ηλία, Βιγιαφάνιες.

22/12/2022
18:05
Ανάλυση ενδεκάδας Άρη

Με σχηματισμό 4-4-2 παρατάσσει την ομάδα του ο Αλεξέι Σπιλέφσκι, έχοντας προχωρήσει και σε τέσσερις αλλαγές συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι. Μπρόρσον, Μουσούντα, Μπένγκτσον και Κακόριν, πήραν τη θέση των Γιαγκό, Ντελμίρο, Γιαμπλόνσκι και Γκομίς.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Βανά Άλβες, έχοντας για κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά τους Μουσούντα και Μπρόρσον. Δεξί μπακ ο Μποάκι και αριστερό ο Καζού.

Στον χώρο του κέντρου θα κινούνται οι Στρούσκι και Σόκε, ενώ στα φτερά θα είναι οι Μπένγκτσον και  Μαγιαμπέλα.

Δίδυμο στην επίθεση θα είναι οι Μπαμπίκα και Κακόριν.

0

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Μεντιούπ, Πηλέας, Μπράουν, Σικόρσκι, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γκομίς, Γιαγκό, Μονέ Πακέ, Γιαμπλόνσκι, Τζιαβέ.

Εκτός αποστολής: Σπόλιαριτς.

22/12/2022
18:00

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποάκι, Μουσούντα, Μπρόρσον, Καζού, Στρούσκι, Σόκε, Μπένγκτσον, Μαγιαμπέλα, Μπαμπίκα, Κακόριν.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Γουίλερ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Κβιλιτάια.

«Διπλό» στο ΓΣΠ

Στον μεταξύ τους αγώνα του πρώτου γύρου, που έγινε στις 10 Σεπτεμβρίου, ο Άρης πήρε μεγάλη νίκη με 1-0.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Καζού, στο 18ο λεπτό, κι αυτή αποτελεί τη μοναδική ήττα του ΑΠΟΕΛ μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

22/12/2022
17:45
4ος ο Άρης, 2ος ο ΑΠΟΕΛ

Διαφορά πέντε βαθμών έχουν οι δύο ομάδες.

Ο Άρης βρίσκεται στην 4η θέση με 31 και απολογισμό 9 νίκες, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στην 2η θέση με 36 και απολογισμό 11 νίκες, 3 ισοπαλίες και μια ήττα.

Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ

22/12/2022
17:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς στο «Άλφαμεγα Stadium»

Στις 19:00 Άρης και ΑΠΟΕΛ κοντράρονται στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta