«Λύγισε» τον Απόλλωνα με πέναλτι στο φινάλε ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 30/10/2022 - 21:09

Διπλό σε... επεισοδιακό αγώνα!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα στο Τσίρειο, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, με το μεγάλο ματς να επισκιάζεται από τα σοβαρά επεισόδια που έγιναν εντός του γηπέδου από οπαδούς των δύο ομάδων.

0

Στο 23ο λεπτό το παιχνίδι διακόπηκε για 15 λεπτά, καθώς μερίδα οπαδών εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και συγκρούστηκαν, ξυπνώντας άσχημες μνήμες του παρελθόντος και ενώ βρίσκεται σε ισχύ η νομοθεσία της κάρτας φιλάθλου.

Από τα επεισόδια τραυματίστηκε οπαδός της φιλοξενούμενης ομάδας, ο οποίος έφυγε με ασθενοφόρο από το γήπεδο, ενώ χρειάστηκε ισχυρή παρέμβαση της Αστυνομίας για να κατευνάσουν τα πνεύματα.

0

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες δημιούργησαν και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, μέχρι το 90' καμία δεν κατάφερε να βρει στόχο, μέχρι που στην τελευταία φάση άλλαξαν όλα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν πέναλτι με τον Μαρκίνιος, μετά από σπρώξιμο του Μαυρία, με τον ίδιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

0

Με την ήττα ο Απόλλωνας έπεσε στην 5η θέση με 15 βαθμούς και την επόμενη (10η) αγωνιστική φιλοξενείται τη Δευτέρα (7/11, 20:00) από την Καρμιώτισσα στο «Αμμόχωστος». Πριν από αυτό, την ερχόμενη Πέμπτη (3/11, 19:45) υποδέχεται τη Βαντούζ στο ΓΣΠ, στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Conference League.

Από την άλλη, με τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στην 3η θέση με 18 βαθμούς πλέον και την ερχόμενη Παρασκευή (4/11, 19:00) φιλοξενεί την Ένωση στο ΓΣΠ.

Τέλος του αγώνα

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρκίνιος στα... χασομέρια του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα σε έναν επεισοδιακό αγώνα στο Τσίρειο

0

30/10/2022
21:07
90+4' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μαρκίνιος επέλεξε τη δεξιά γωνία, ήταν εύστοχος ο ΑΠΟΕΛ φεύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τη Λεμεσό

0

30/10/2022
21:06
90+3' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μαυρίας έσπρωξε τον Μαρκίνιος στην περιοχή και ο Ιταλός διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα

30/10/2022
21:03
+3 λεπτά καθυστερήσεις
30/10/2022
21:02
90' Δοκάρι για τον Απόλλωνα

Ο Χαμάς έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Πίττας έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει στην οριζόντια δοκό και να περνάει έξω

30/10/2022
20:59
87' Φάση για τον Απόλλωνα

Ο Ντιγκινί δοκίμασε το σουτ, εκτός περιοχής, με τον Μπέλετς να μαζεύει

30/10/2022
20:56
83' Νέα τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Δώνης έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Ηλία έκανε με τη μια το σουτ και ο Γιοβάνοβιτς μπλόκαρε

30/10/2022
20:43
71' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ηλία δοκίμασε το διαγώνιο σουτ, εντός περιοχής, με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει δύσκολα

30/10/2022
20:33
60' Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Σάχαρ, Αλεσάμι και Νταμπό στις θέσεις των Ίλιεφ, Ρέθιο και Αρτυματά

30/10/2022
20:30
58' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Αρτυματάς έκανε λάθος γύρισμα, ο Εφραίμ πήρε, μπήκε περιοχή και έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να περνάει έξω

30/10/2022
20:18
46' Έναρξη β' μέρους

Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Βιγιαφάνες μέσα και Νταουσβίλι έξω

30/10/2022
20:00
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Στο 0-0 Απόλλωνας και ΑΠΟΕΛ, σε ένα πρώτο 45λεπτο που διήρκησε μια ώρα, καθώς σημαδεύτηκε από τα επεισόδια των οπαδών.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες είχαν από 1-2 καλές ευκαιρίες, μετά τη διακοπή, καμία όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

0

30/10/2022
19:57
57' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εφραίμ βρήκε ωραία τον Ντάλσιο στην περιοχή, αυτός έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι

30/10/2022
19:41
41' Νέα τελική για τον Απόλλωνα

Ο Πίττας έπιασε την κεφαλιά από πλάγια θέση στην περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα άουτ

30/10/2022
19:39
39' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κολ, ο Γιοβάνοβιτς αστόχησε με κεφαλιά από ευνοϊκή θέση

0

30/10/2022
19:38
39' Επανέναρξη του αγώνα

Ηρέμησαν τα πνεύματα στο Τσίρειο και ο αγώνας άρχισε ξανά

30/10/2022
19:33
Ισχυρή αστυνομική δύναμη στο γήπεδο

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η αστυνομία προχώρησε σε αρκετές συλλήψεις των οπαδών που μπήκαν στο γήπεδο και δημιούργησαν τα επεισόδια

0

30/10/2022
19:28
Τραυματίστηκε οπαδός από τα επεισόδια

Οι συμπλοκές έφεραν και τον τραυματισμό ενός ατόμου από την κερκίδα του ΑΠΟΕΛ και μπήκε το ασθενοφόρο

0

0

30/10/2022
19:23
23' Προσωρινή διακοπή στο ματς

Οπαδοί των δύο ομάδων μπήκαν στον χώρο του στίβου, πίσω από την εστία και γίνονται επεισόδια, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να διακόψει προσωρινά το παιχνίδι.

Μπήκε στο γήπεδο και η Αστυνομία, σε μια προσπάθεια να κατευνάσει τα πνεύματα

0

0

30/10/2022
19:20
20' Κακός ο ρυθμός του αγώνα

Χωρίς φάσεις και με έμφαση στην άμυνα στα πρώτα 20 λεπτά του ματς οι δύο ομάδες.

Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα και είχε μια φάση, με τον ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια να ανεβάζει ρυθμό χωρίς όμως ούτε αυτός να γίνει απειλητικός

0

30/10/2022
19:11
11' Κάρτα στον Νταουσβίλι

Για δυνατό μαρκάρισμα στον Ρέθιο

30/10/2022
19:09
10' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Ζράντι δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής και ο Μπέλετς μπλόκαρε σταθερά

30/10/2022
19:00
1' Έναρξη του μεγάλου ματς