Νίκησε τον ΑΠΟΕΛ και έκανε… άλμα τίτλου ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 8/5/2022 - 21:01

Άλμα τίτλου για τον Απόλλων!

Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού επικράτησαν στο Τσίρειο του ΑΠΟΕΛ με 3-2 στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Σκόρερ για την ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ οι Πίττας (20’), Μαυρίας (30’) και Γιάνγκα (72’), ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσαν οι Σατσιάς (61’) και Οκριασβίλι (75’).

Πλέον, με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας έφτασε τους 55 βαθμούς και βρίσκεται στο +4 από τον ΑΠΟΕΛ, δύο «στροφές» πριν από την ολοκλήρωση του φετινού πρωταθλήματος. Από την άλλη, οι «γαλαζοκίτρινοι» έμειναν στους 51 βαθμούς και χρειάζονται «αυτοκτονία» του Απόλλωνα για να πανηγυρίσουν τον τίτλο.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, έκλεισε τον Απόλλωνα, αναγκάζοντας τους παίκτες των Λεμεσιανών σε εύκολα λάθη. Παρ’ όλα αυτά, παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν δεν ήρθε το γκολ. Αντιθέτως, οι «γαλάζιοι» στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν βρήκαν το γκολ. Κάπου εκεί τα δεδομένα άλλαξαν, με τους παίκτες του Τσόρνιγκερ να παίρνουν τον έλεγχο και να βρίσκουν και δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως αναμενόταν ο ΑΠΟΕΛ μπήκε αποφασιστικά στο γήπεδο, ψάχνοντας το γκολ για να μπει ξανά στο… κόλπο του βαθμολογικού κέρδους. Το γκολ ήρθε στο 60ο λεπτό και κάπου εκεί ο αγωνιστικό χώρος… έγειρε προς την εστία του Γιοβάνοβιτς. Παρ’ όλα αυτά, ο Απόλλωνας βρήκε και τρίτο γκολ και εκεί τα πάντα έδειχνε να έχουν τελειώσει, όμως ο Οκριασβίλι με το γκολ της… χρονιάς έβαλε άμεσα ξανά την ομάδα του στο κόλπο για κέρδος.

Eπόμενη υποχρέωση για τις δύο ομάδες στην προτελευταία αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Ο Απόλλωνας θα παραμείνει στο Τσίρειο αλλά ως τυπικά φιλοξενούμενος θα αντιμετωπίσει τον Άρη (15/05 - 19:00). Από την άλλη, οι «γαλαζοκίτρινοι» θα επιστρέψουν στο ΓΣΠ για να φιλοξενήσουν την Ανόρθωση (15/05 - 19:00).

08/05/2022
21:05
Το... τρίτο ημίχρονο της μεγάλης αναμέτρησης
08/05/2022
21:02
Tέλος στο Τσίρειο, τεράστια νίκη του Απόλλωνα

Μια... ανάσα από τον τίτλο οι Λεμεσιανοί καθώς πήραν το τρίποντο με 3-2.

ν

08/05/2022
20:53
90' Άλλα εφτά επιπλέον λεπτά

Παραμένει το 3-2 για τους γηπεδούχους.

08/05/2022
20:51
89' Κλείνει με τις αλλαγές ο ΑΠΟΕΛ

Σταύρος Γεωργίου στον αγωνιστικό χώρο αντί του ΚίνγκσλεΪ Σαρφό.

08/05/2022
20:49
86' Μοναδική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα... ακριβείας του Σαρφό, ο Οκριασβίλι έπιασε την κεφαλιά όμως ο Βούκασιν Γιοβάνοβιτς πρόλαβε και έβαλε την κόντρα, στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ.

08/05/2022
20:45
83' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Σατσιάς και Μάγκλιτσα δίνουν τις θέσεις τους σε Εφραίμ και Ντανίλο.

08/05/2022
20:40
78' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Φιλιώτης αντί Μαυρία.

08/05/2022
20:39
75' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Το γκολ της χρονιάς ο Οκριασβίλι! Σέντρα στην περιοχή, με τον Γεωργιανό να πιάνει το ανάποδο «ψαλίδι» νικώντας τον Γιοβάνοβιτς για το 3-2.

0

08/05/2022
20:35
72' Γκολ για τον Απόλλωνα

Στην αντεπίθεση, ο Γιάγνκα έπιασε φοβερό σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι μετά από σέντρα του Πίττα, νικώντας τον Μιχαήλ για το 3-1.

08/05/2022
20:29
67' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Χάμπος δίνει τη θέση του στον Β.Γιοβάνοβιτς, ενώ ο Ογκεντά παίρνει τη θέση του Ντιγκινί.

08/05/2022
20:28
66' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα «κόλλησε» στην περιοχή του Απόλλωνα, με τον Σατσιά να κάνει το πλασέ όμως ο Χάμπος έδιωξε προ γραμμής του τέρματος.

08/05/2022
20:23
61' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Λάθος του Χάμπου, ο Σαρφό από πλάγια έστρωσε στον Σατσιά, με τον νεαρό άσο να κάνει σωστά το πλασέ από το ύψος της περιοχής και να μειώνει σε 2-1.

08/05/2022
20:18
56' Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Οκριασβίλι αντί Νατέλ και Εντονγκαλά αντί Θεοδώρου για τον ΑΠΟΕΛ.

Γιάνγκα αντί του Νταμπό και Νογιόκ αντί του Σπόλιαριτς για τον Απόλλωνα.

08/05/2022
20:12
49' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Θεοδώρου, σταμάτησε με το στήθος ο Μάγκλιτσα, όμως το τελείωμα του ήταν κακό καθώς έχασε την ισορροπία του.

08/05/2022
20:08
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους έντεκα που ξεκίνησαν οι δύο προπονητές.

08/05/2022
19:50
Ημίχρονο στο Τσίρειο, 2-0 για τον Απόλλωνα

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έκλεισε τον Απόλλωνα, αναγκάζοντας τους παίκτες των Λεμεσιανών σε εύκολα λάθη. Παρ’ όλα αυτά, παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν δεν ήρθε το γκολ. Αντιθέτως, οι «γαλάζιοι» στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν βρήκαν το γκολ. Κάπου εκεί τα δεδομένα άλλαξαν, με τους παίκτες του Τσόρνιγκερ να παίρνουν τον έλεγχο και να βρίσκουν και δεύτερο γκολ.

λ

08/05/2022
19:45
45' Άλλα επιπλέον τρία λεπτά για το ημίχρονο

Διατηρείται το προβάδισμα με 2-0 για την ομάδα της Λεμεσού.

08/05/2022
19:37
36' Προσπαθεί να αντιδράσει ο ΑΠΟΕΛ

Ανεβαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως οι παίκτες του Απόλλωνα είναι καλά κλεισμένοι πίσω.

08/05/2022
19:31
30' Γκολ για τον Απόλλωνα

Τραγικό λάθος του Μιχαήλ, που επιχείρησε να κρατήσει τη μπάλα μέσα, όμως «έστρωσε» άθελα του στον Μαυρία που έγραψε το 2-0.

0

08/05/2022
19:28
28' Απειλεί ξανά ο Απόλλωνας

Αμαρκάριστος έξω από την περιοχή ο Σπόλιαριτς, επιχείρησε το φαλτσαριστό σουτ, όμως δε βρήκε για λίγο στόχο.

08/05/2022
19:22
20' Γκολ για τον Απόλλωνα

Σέντρα του Ντιγκινί, κεφαλιά ο Πίττας και γκολ για τους Λεμεσιανούς.

b

08/05/2022
19:10
10' Άλλη μια τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, ο Γιοβάνοβιτς βγήκε εκτός... μάχης, με τον Νατέλ να κάνει το σουτ όμως ο Ρομπέρζ έσωσε προ γραμμής τέρματος. Στη συνέχεια της φάσης ο Μάγκλιτσα σκόραρε όμως ήταν σε θέση οφσάιντ.

08/05/2022
19:09
8' Πολύ μεγάλη στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα ακριβείας του Πέδρο, με τον Σόουζα ολομόναχο να κάνει την κεφαλιά, όμως ο Γιοβάνοβιτς ήταν στο σωστό σημείο, μαζεύοντας τη μπάλα.

0

08/05/2022
19:04
Συμπλήρωσε 100 συμμετοχές με τη φανέλα του Απόλλωνα ο Ιωάννης Πίττας

Με τη συμμετοχή του στο παιχνίδι ο Ιωάννης Πίττας φτάνει τις 100 συμμετοχές με τη φανέλα των Λεμεσιανών.

08/05/2022
19:01
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

08/05/2022
18:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλάζιες εμφανίσεις ο Απόλλωνας, με τις γαλαζοκίτρινες ο ΑΠΟΕΛ. Ατμόσφαιρα ντέρμπι στις κερκίδες του Τσιρείου.

μ

08/05/2022
18:05
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

O Γιοβάνοβιτς θα είναι στο τέρμα για τον Απόλλωνα, με τους Χάμπο, Ρομπέρζ και Αλεσάμι να συνθέτουν την τριάδα στο κέντρο της άμυνας. Ο Μαυρίας θα έχει την ευθύνη της δεξιάς πτέρυγας, με τον Χαμάς αριστερά. Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Σπόλιαριτς και Κολ.

Ο Νικολά Ντιγκινί θα έχει πιο ελεύθερο ρόλο πίσω από τους Νταμπό και Πίττα που θα βρίσκονται στη γραμμή κρούσης. 3-5-2 ο σχηματισμός από τον Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ ο οποίος προχώρησε σε δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Ανόρθωση την περασμένη αγωνιστική. Ο Μαυρίας αντί του Φιλιώτη και ο Νταμπό αντί του Αλμπάνη.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Φιλιώτης, Κατελάρης, Β. Γιοβάνοβιτς, Ίλιεφ, Νογιόκ, Τζουμ, Ογκεντά, Ψύχας, Αλμπάνης, Ίντζια, Γιάνγκα

08/05/2022
18:00
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Ο Μιχαήλ θα είναι στο τέρμα, με τους Βινίσιους και Καρώ στο κέντρο της άμυνας. Στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής θα βρίσκεται ο Ζοάο Πέδρο, με τον Σαμπάλα αριστερά. Στη μεσαία γραμμή ο Σατσιάς με τον Σόουζα και τον Σαρφο σε πιο ελεύθερο ρόλο.

Στα άκρα της επίθεσης για τους «γαλαζοκίτρινους» οι Θεοδώρου δεξιά και Νατέλ αριστερά, με τον Άντον Μάγκλιτσα στην κορυφή της επίθεσης. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Σωφρόνη Αυγουστή ο οποίος προχώρησε σε δύο αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στην ΑΕΚ την περασμένη αγωνιστική. Καρώ αντί του Έσελινγκ και Σατσιάς αντί του Ντανίλο.

Στον πάγκο: Σκουφέτ, Νταουσβίλι, Εφραίμ, Οκριασβίλι, Έσελινγκ, Τσεμπάκε, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Γεωργίου, Εντονγκαλά, Ντανίλο

08/05/2022
17:50

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Χάμπος, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Χαμάς, Σπόλιαριτς, Κολ, Ντιγκινί, Πίττας, Νταμπό

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Πέδρο, Καρώ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Σατσιάς, Σόουζα, Σαρφό, Θεοδώρου, Νατέλ, Μάγκλιτσα

08/05/2022
17:48
Μαυρίας: «Είναι τελικός...»

Στην κάμερα της Cytavision μίλησε λίγο πριν τη σέντρα της αναμέτρησης, ο Χάρης Μαυρίας από πλευράς Απόλλωνα. Για τους φιλοξενούμενους δεν υπήρξαν δηλώσεις καθώς ο εκπρόσωπος τύπου, Νεκτάριος Πετεβίνος είναι τιμωρημένος από τον Αθλητικό Δικαστή.

Χάρης Μαυρίας: «Είναι πολύ σημαντικό παιχνίδια για εμάς. Δουλέψαμε όλη την εβδομάδα, σημαντικό να έχουμε συγκέντρωση, πάθος και δύναμη στο παιχνίδι μας. Θα πρέπει να βγουν όλα αυτά μέσα στο γήπεδο. Θεωρώ υπάρχουν άλλα τρία παιχνίδι, αρχής γενομένης από σήμερα είναι τελικός. Η ατμόσφαιρα είναι τρομερή, θα παίξουμε για τον κόσμο μας».

«Αστακός» το Τσίρειο

Ισχυρή αστυνομική δύναμη στο στάδιο της Λεμεσού ενόψει της μεγάλης αναμέτρησης.

08/05/2022
17:40
Κερδισμένος ο πρωταθλητής, λόγω... Ρωσίας

Η UEFA απέκλεισε τις ρωσικές ομάδες από τις διοργανώσεις της για τη νέα σεζόν. Έτσι, ο πρωταθλητής μας θα ξεκινήσει από τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League και όχι από το δεύτερο.

Αυτό σημαίνει ότι ο πρωταθλητής μας έχει... καπαρωμένη τη θέση στους ομίλους του Conference League.

08/05/2022
17:35
Θα κριθεί στο... νήμα ο πρωταθλητής

Μόλις ένας βαθμός χωρίζει τις δύο ομάδες πριν την έναρξη της αναμέτρησης. Ο Απόλλωνας βρίσκεται στην κορυφή με 52 βαθμούς, ενώ ο ΑΠΟΕΛ ακολουθεί με 51 βαθμούς. Γίνεται κατανοητό πως ο φετινός πρωταθλητής θα κριθεί στο... νήμα.