Nίκησε την Αλκμάαρ και έμεινε… ζωντανός ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 13/10/2022 - 21:39

Nίκη… ελπίδας για τον Απόλλωνα!

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε της Αλκμάαρ με 1-0 στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League χάρις στο γκολ του Βαλεντίν Ρομπέρζ στο 32ο λεπτό. Νίκη που ανέβασε τους «γαλάζιους» στους τέσσερις βαθμούς στον όμιλο, με δύο «στροφές» να υπολείπονται.

Οι Ολλανδοί μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, δημιουργώντας κάποιες καλές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Γιοβάνοβιτς. Από την άλλη, οι Λεμεσιανοί ήταν ουσιαστικά ακίνδυνοι μέχρι τη φάση του γκολ. Στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως αναμενόταν η Αλκμάαρ ανέβηκε, κέρδισε μέτρα και προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Οι παίκτες του Απόλλωνα κλείστηκαν πίσω και προσπάθησαν να κρατήσουν το μηδέν, κάτι το οποίο κατάφεραν, παρά την υπεροχή που είχε η φιλοξενούμενη ομάδα. Επιθετικά ο Απόλλωνας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σχεδόν… ανύπαρκτος, καθώς δε δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη περιοχή.

Για την επόμενη, πέμπτη αγωνιστική των ομίλων, ο Απόλλωνας θα πάει εκτός έδρας για να αντιμετωπίσει την Ντνίπρο (27/10 - 22:00). Για την έβδομη «στροφή» του πρωταθλήματος Cyta, η ομάδα της Λεμεσού θα φιλοξενήσει στο Τσίρειο τον Άρη (17/10 - 19:00).

Τέλος, μεγάλη νίκη με 1-0 για τον Απόλλωνα

Ζωντανός για την πρόκριση ο πρωταθλητής Κύπρου.

0

13/10/2022
21:34
90' Άλλα πέντε επιπλέον λεπτά

Παραμένει το 1-0 για τους Λεμεσιανούς από το 32ο λεπτό.

13/10/2022
21:26
83' Απειλεί η Αλκμάαρ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντε Βιτ έπιασε το πλασέ, όμως ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε σταθερά.

13/10/2022
21:24
80' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Στη θέση του Χάμπου ο Βούκασιν Γιοβάνοβιτς.

13/10/2022
21:18
75' Αυξάνουν την πίεση οι Ολλανδοί

Ένα τέταρτο πριν το τέλος, η Αλκμάαρ αυξάνει την πίεση της, θέλοντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Απόλλωνας αμύνεται όμως δείχνει να μην έχει καθαρό μυαλό, κάνοντας αβίαστα λάθη, «πουλώντας» τη μπάλα. Φωνάζει συνεχώς από τον πάγκο ο Καταλά να ηρεμίσουν το παιχνίδι οι παίκτες του καθώς το αποτέλεσμα είναι υπέρ τους.

0

13/10/2022
21:08
65' Αλλαγή και για τον Απόλλωνα

Ο Χέντι αντί του Ντιγκινί.

13/10/2022
21:06
63' Τριπλή αλλαγή για τους Ολλανδούς

O Ντέκερ δίνει τη θέση του στον Κουπμέινερς, ο Κέρκεζ στον Ντε Βιτ και ο Κάρλσον στον Μπρεντερόντε.

13/10/2022
20:59
56' Διπλή κίνηση από τον πάγκο για τον Απόλλωνα

Κολ αντί του Σπόλιαριτς και Ζράντι αντί του Γιόστεν.

13/10/2022
20:49
46' Σουτ για την Αλκμάαρ

Μακρινό σουτ του Όντγκαρντ, ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε σταθερά.

13/10/2022
20:49
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Ο Όντγκαρντ πέρασε αντί του Κλασί για τους Ολλανδούς, ενώ ο Χατζηδιάκος έδωσε τη θέση του στον Λάχοντ.

Για τον Απόλλωνα ο Πίττας μπήκε στην αναμέτρηση αντί του Νταμπό.

13/10/2022
20:32
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, μπροστά ο Απόλλωνας με 1-0

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στο ΓΣΠ, με τον Απόλλωνα να προηγείται της Αλκμάαρ με 1-0 χάρις στο γκολ του Βαλεντίν Ρομπερζ στο 32ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νταβίντ Καταλά καλείται να παραμείνει προσηλωμένη στο πλάνο της για να μπορέσει να υπερασπιστεί το υπέρ της αποτέλεσμα. Όπως αναμένεται η Αλκμάαρ θα ανέβει ακόμη πιο ψηλά για να ψάξει την ισοφάριση. Λογικά, θα υπάρξουν χώροι στην άμυνα, τους οποίους θα πρέπει να εκμεταλλευτεί ο Απόλλωνας.

α

13/10/2022
20:30
45' Άλλα επιπλέον δύο λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 1-0 για τον Απόλλωνα.

13/10/2022
20:27
42' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς, αντέδρασε σωστά ο τερματοφύλακας της Αλκμάαρ.

13/10/2022
20:17
32' Γκολ για τον Απόλλωνα

Εκτέλεση κόρνερ, με τον Ρομπερζ να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ για τους Λεμεσιανούς.

13/10/2022
20:12
28' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Λάθος του Χαμάς, με τους Ολλανδούς να μπαίνουν στην περιοχή, όμως ο Γιοβάνοβιτς σταμάτησε τη μπάλα η οποία πήρε τροχιά προς την εστία, μετά από κόντρα στον Σπόλιαριτς.

13/10/2022
20:04
19' Τελική για τον Απόλλωνα

Σέντρα του Ντιγκινί στην περιοχή, ο Γιόστεν έκανε την κεφαλιά, όμως αυτή ήταν πολύ αδύναμη, με τον αντίπαλο κίπερ να μαζεύει εύκολα.

13/10/2022
19:56
11' Καλή προϋπόθεση για τον Απόλλωνα

Ο Χάμπος εκτέλεσε φάουλ και έψαξε τον Ντιγκινί εντός περιοχής. Παρ' όλα αυτά, ο Γάλλος δεν μπόρεσε να απειλήσει αν και ήταν αμαρκάριστος.

13/10/2022
19:51
7' Δοκάρι για την Αλκμάαρ

Kεφαλιά του Ντε Βιτ, η μπάλα όμως δεν του έκανε το χατίρι καθώς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.

13/10/2022
19:45
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Στη σέντρα ο Απόλλωνας.

13/10/2022
19:40
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλάζιες εμφανίσεις ο Απόλλωνας, με τις κόκκινες οι Ολλανδοί.

13/10/2022
18:30
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Εφτά αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι απέναντι στην Ανόρθωση από τον Καταλά. Καμπράλ αντί Μαυρία, Αρτυματάς αντί Β.Γιοβάνοβιτς, Χάμπος αντί Ρέθιο, Σπόλιαριτς αντί Κολ, Ντιγκινί αντί Βα, Σαχάρ αντί Πίττα και Νταμπό αντί Χέντι. Α.Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Χαμάς και Γιόστεν οι τέσσερις που παρέμειναν στο αρχικό σχήμα.

Ο Γιοβάνοβιτς θα βρίσκεται στο τέρμα, με τους Παναγιώτη Αρτυματά και Βαλεντίν Ρομπέρζ στο κέντρο της άμυνας. Στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής θα βρίσκεται ο Καμπράλ, ενώ ο Χαμάς θα κινείται στην αριστερή πλευρά. Στη μεσαία γραμμή για τους Λεμεσιανούς οι Χάμπος και Σπόλιαριτς.

Ο Ντιγκινί θα κινηθεί ως επιτελικός μέσος, με τον Σαχάρ αριστερά στην επίθεση και τον Γιόστεν δεξιά. Στην κορυφή της γραμμής κρούσης για τους «γαλάζιους» θα βρίσκεται ο Μπακαλί Νταμπό.

Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον προπονητή του Απόλλωνα.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Β.Γιοβάνοβιτς, Πίττας, Ογκεντά, Κολ, Χέντι, Ζράντι

0

13/10/2022
18:25

Απόλλωνας (Νταβίντ Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Αρτυματάς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Χάμπος, Σπόλιαριτς, Γιόστεν, Σαχάρ, Ντιγκινί, Νταμπό

Πασκάλ Γιάνσεν (Αλκμάαρ): Βέρχουλστ, Κέρκεζ, Ντέκερ, Μπεκέμα, Χατζηδιάκος, Ρέιντερς, Κλασί, Μπαζέρ, Κάρλσον, Σουγαβάρα, Ντε Βιτ

• Ντνίπρο - Απόλλωνας (27/10 - 22:00)

Σήμερα (13/10) η Βαντούζ φιλοξενεί την Ντνίπρο στις 22:00 για την τέταρτη αγωνιστική.

13/10/2022
18:05
Διαιτητική ομάδα

Διαιτητής: Μόρτεν Κροχ (Δανία)
Α’ βοηθός διαιτητής: Γουόλενμπεργκ Ρασμούσεν (Δανία)
Β’ βοηθός διαιτητής: Τζέσπερ Νταλ (Δανία)
Τέταρτος: Μικέλ Ρέντερ (Δανία)

Θυμίζουμε ότι στο Conference League δεν υπάρχει VAR, παρά μόνο στον τελικό της διοργάνωσης.

13/10/2022
06:00
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια του Απόλλωνα

Οι Λεμεσιανοί στις 19:45 υποδέχονται στο ΓΣΠ την Αλκμάαρ, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League.