Τελικό: ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια (ΦΩΤΟ)

Δευτέρα, 2/3/2020 - 20:50

Χωρίς νικητή και χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι αιωνίων για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος καθώς ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια έμειναν στο ισόπαλο 0-0.

Ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταιγιστικός και έκλεισε την Ομόνοια στο δικό της μισό, δημιουργώντας μεγάλα προβλήματα στον Παντίλιμον ο οποίος ήταν όμως παρών όποτε του ζητήθηκε.

Στο δεύτερο μισό η Ομόνοια βελτιώθηκε, κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και διεκδίκησε με αξιώσεις το γκολ που θα της έδινε την πολυπόθητη νίκη.

Αποτέλεσμα το οποίο φέρνει την Ομόνοια στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 43 βαθμούς καθώς υπερτερεί στην ισοβαθμία της Ανόρθωσης. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ μείωσε τη διαφορά από την πρώτη θέση στους τέσσερις βαθμούς καθώς έφτασε τους 39 βαθμούς.

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στην πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ η Ομόνοια αντιμετωπίζει εκτός την ΑΕΛ ενώ στο Τσίρειο θα πάει και ο ΑΠΟΕΛ για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα.

02/03/2020
20:48
90' Δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος
02/03/2020
20:42
84' Ολοκληρώνει τις αλλαγές ο Ουζουνίδης

Στη θέση του Ντε Βινσέντι πέρασε ο Πάβλοβιτς.

02/03/2020
20:36
78' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Δυνατό, «ξερό» σουτ από τον Βίτορ Γκόμες από το ύψος της περιοχής όμως ο Μπέλετς έπεσε και έδιωξε τον κίνδυνο για τον ΑΠΟΕΛ.

02/03/2020
20:34
76' Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Ντράγκαν Μιχαΐλοβιτς περνάει ο Στάθης Αλωνεύτης.

02/03/2020
20:27
70' Δεύτερη κίνηση για την Ομόνοια

Ο Ματ περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου για να μπει στη θέση του ο Ανδρόνικος Κακουλλής.

02/03/2020
20:21
63' Αλλαγή από τον Μαρίνο Ουζουνίδη

Ο Μίλαν Γιέφτοβιτς πέρασε στην αναμέτρηση στη θέση του Γιώργου Εφραίμ.

02/03/2020
20:20
62' Σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Άλεφ έξω από την περιοχή έκανε το κοντρόλ και στη συνέχεια επιχείρησε το βολέ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Παντίλιμον.

02/03/2020
20:17
59' Δοκάρι για την Ομόνοια

Ο Τιάγκο εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ για την Ομόνοια με την μπάλα να παίρνει περίεργα φάλτσα και να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς.

02/03/2020
20:14
56' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Ζόρντι Γκόμεθ πέρασε ο Βίτορ Γκόμες.

02/03/2020
20:13
55' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τους «γαλαζοκίτρινους» το οποίο εκτέλεσε με κομπίνα ο Εφραίμ όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

02/03/2020
20:10
10.242 εισιτήρια κόπηκαν στο αιώνιο ντέρμπι

α

02/03/2020
20:03
46' Σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τάμαρι από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία.

02/03/2020
20:03
46' Ξεκινά χωρίς αλλαγή το δεύτερο ημίχρονο
02/03/2020
19:47
Τέλος ημιχρόνου, 0-0 οι δύο ομάδες

α

02/03/2020
19:46
45' Ένα λεπτό επιπλέον για το τέλος του ημιχρόνου
02/03/2020
19:43
43' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Ματ από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ όμως ο Μπέλετς κατάφερε να σταματήσει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

02/03/2020
19:36
37' Πολύ καλή αμυντική προσπάθεια του Μερκή

Σωτήρια παρέμβαση από τον Μερκή μετά από μπαλιά του Ακιντόλα, ενώ στην ίδια φάση ο Μποτεάκ έκανε το σουτ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα έξω.

02/03/2020
    19:32
    32' Νέο σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Κάτοχος της μπάλας ο Εφραίμ, έκανε την ατομική προσπάθεια και δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

02/03/2020
    19:26
    26' Μοναδική διπλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Γύρισμα του Εφραίμ στον Ντε Βινσέντι στο σημείο του πέναλτι με τον Αργεντινό να μην μπορεί να νικήσει τον Παντίλιμον, στην επαναφορά της μπάλας ο Εφραίμ έκανε νέο σουτ με τον Παντίλιμον να σώζει ξανά την Ομόνοια.

02/03/2020
    19:19
    19' Απειλεί ο Άλεφ

Έξω από την περιοχή ο Άλεφ έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Παντίλιμον.

02/03/2020
    19:14
    15' ΣΧΟΛΙΟ

Πάρα πολύ ορεξάτα έχει μπει στον αγωνιστικό χώρο ο ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχουν κλείσει την Ομόνοια στο δικό της μισό και προσπαθούν να βρουν το γρήγορο γκολ. Οι «πράσινοι» μοιάζουν αγχωμένοι χωρίς «καθαρό» μυαλό.

0

02/03/2020
    19:08
    9' Απειλεί ξανά ο ΑΠΟΕΛ

Κοντινή προβολή από τον Σάβιτς μετά από κεφαλιά συμπαίκτη του, αλλά η μπάλα πέρασε έξω στο όγδοο λεπτό.

02/03/2020
    19:07
    8' Πολύ καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Εκπληκτική απόκρουση του Παντίλιμον σε πολύ καλό φαλτσαριστό σουτ του Ντε Βινσέντι εκτός περιοχής.

02/03/2020
      19:06
      7' Νέα φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εφραίμ έγινε κάτοχος της μπάλας, συνέκλινε έκανε το σουτ όμως ο Παντίλιμον και πάλι έσωσε την Ομόνοια.

02/03/2020
      19:06
      6' Πρώτη φάση στην αναμέτρηση

Σουτ στην κίνηση από τον Τάμαρι από το ύψος της περιοχής όμως ο Παντίλιμον μάζεψε σταθερά.

02/03/2020
      19:00
      1' Έναρξη της αναμέτρησης
      02/03/2020
      18:51
      Το σχόλιο του ΑΠΟΕΛ για τη μεταγραφή του Λούκας Σόουζα
      02/03/2020
      18:50
      Διαιτητική ομάδα

Διαιτητής: Μπελίτο Ίρφαν (Βοσνία&Ερζεγοβίνη).

Πρώτος βοηθός: Σέναντ Ιμπρισιμπέγκοβιτς (Βοσνία&Ερζεγοβίνη)

Δεύτερος βοηθός: Νταβόρ Μπέλιο (Βοσνία&Ερζεγοβίνη)

Τέταρτος διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή.

Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχάλης Ιωάννου

02/03/2020
      18:31
      Χαμός στο ΓΣΠ για ένα εισιτήριο από τους φίλους του ΑΠΟΕΛ

Και πάλι την τελευταία στιγμή έμειναν ορισμένοι για να προμηθευτούν το εισιτήριο τους ενόψει της μεγάλης αναμέτρησης μεταξύ των δύο αιωνίων.